Soru Ülkemize supra sokmak mümkün mü?

Bu konuyu okuyanlar

BerkayEfe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba değerli arkadaşlar. Toyota supra üretimine 1992 de başlandı 2002 de bitti bildiğiniz gibi. Ülkemize ikinci el araba sokmak mümkün değil bu sebeple supra fiyatları anlamsız fazla, 3 litre v6 bir araba mı yoksa 6 litre üzeri v12 bir arabamı fiyata bakınca anlamak mümkün değil. Benimde hızlı ve öfkeli filminden gelen bir supra tutkum var. Ülkemize ikinci el araba sokmanın tek yolu arabanın klasik araba kategorisine giriyor olması. Bunun içinde arabanın en az 30 yıl önce trafiğe çıkmış olması gerekiyor. Basit bir matematik yaparsak 2023 eksi 30 = 1993. Yani 1993 2. Ay trafik çıkışlı ve daha öncesi supralar ülkeye sokulabilir anlamına geliyor. 25-30 bin dolar civarına sağdan direksiyonlu supralar var japonyanın sarı sitelerinde. Bu araçları soldan direksiyona çevirme maliyeti nekadar olur bilgisi olan varsa alta yazsın. Ben artık ülkeye sokulabilir olduğu için fiyatların düşeceğini düşünüyorum. Sahibindende yıllardır takip ediyorum supraları geçenlerde 7 milyon TL gibi çok uçuk bir rakama biri sattı. Sizinde aranızda bu arabayı sevenler olduğuna eminim bu konuda buluşalım biraz sohbet edelim. Herkese iyi akşamlar.

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
15,808
sağdan direksiyonlu supralar var japonyanın sarı sitelerinde. Bu araçları soldan direksiyona çevirme maliyeti nekadar olur bilgisi olan varsa alta yazsın.
Sağdan direksiyonlu araçlarda pedalları ve aksamlarını da sola almak gerekiyor. Bunun için motorun yerinden çıkması, pedalların sol tarafa alınması, debriyaj teli varsa bu aksamın yoksa hidrolik alt ve üst merkezlerin sola alınma işlemi yapılması gerek. Torpido sökülerek soldan direksiyonlu bir aracın çıkma torpidosu takılabilir, ama menfezlerin açısı bile bazı araçlarda değişmesi gerekiyor, bu gibi detayların, trimlerin gözden kaçmaması gerekiyor. Westinghouse’un alanı da değişmesi gerekiyor, fren hortumlarının yeniden yapılması da gerekecektir. Araçlarda sigorta kutuları kimisinde soldan direksiyonlu araçlarda direksiyonun altında yanında kimisinde ise yolcu tarafında olur. Sağdan direksiyonlu araçtada aracın sol direksiyonlu orjinallerine göre ecu, sigorta kutusu vb. gibi aksamlarında orjinal yerine alınması gerekecektir. Parça maliyetinden ziyade işçilik ücreti çok yüksek olur.

kerem183719

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Türkiyede zaten var çok nadir de olsa garajlarda vs bulunuyor ama hep projelik, 6-7 milyon para bayman gerekir ki zaten satmiyorlar eger yurtdisindan getirmek gibi bi sansin varsa da turkiyede o isi yapabilecek usta oldugunu dusunmuyorum cunku ic kabin vs ozel olarak uretilmesi gerekiyor yurtdisinda o islemleri 5000-8000 dolar arasina yaptirabilirsin