Ülkemizdeki gençlik

ᵀᴬᴺᴷ

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Ülkemizde benim gözlemlediğim kadarıyla gençler tarafından çok kullanılan bir laf var "coğrafya kaderdir". Ben bu lafı duymaktan bıktım. Evet ülkemizin hali kötü olabilir. Ancak sürekli "aVrUPa'Da 1 Ay çALıŞıp BMW aLınıYoR" gibi şeyler var. Kardeşim Avrupa'da insanlar su kuyusundan para çıkarmıyor. Onunda sonucında gençlerimiz coğrafya kaderdir deyip tembelliğe başlıyor. Ve aynı zamanda şu var. Eğitim sistemi. Sistemimiz kötü kabul ediyorum. Saçma buluyorum ben de. Ama kazanan kazanıyor. Hadi onu da geçtim. Dersleri kötü olupta ya kardeşim belki ben resimde yetenekliyim diyor çoğu çocuk. Gerçekten yetenekli olanlsr var onlara lafım yok. Ama bunu söyleyenlerin çoğu resim dersinde boş boş oturuyor. Bütün sene boyunca yan gelip yatan kişiler LGS'de düşük puan alıyorlar ve aileleri baskı yapınca aileleri suçlu oluyor. Evet yanlış bir şey bunu destekleniyorum. Ama baskı görenler sanki sınavdan 450 almış gibi konuşuyorlar. Bir tek ben mi böyle düşünüyorum? Ya da taş kafalı mıyım?

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
' Avrupa da 1 ay çalışılıp araba alınıyor ' kısmına katılıyorum gerçekten de öyle ve diğer ürünler için de durum böyle.

Ama bizim ülkemiz de bir patronun oğlu veya holding sahibi değilseniz robot gibi yaşamaya başlıyorsunuz.

Gerçekten de coğrafya kaderdir , ama değiştirmekte bizim elimizde.

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Ülkemizde benim gözlemlediğim kadarıyla gençler tarafından çok kullanılan bir laf var "coğrafya kaderdir". Ben bu lafı duymaktan bıktım. Evet ülkemizin hali kötü olabilir. Ancak sürekli "aVrUPa'Da 1 Ay çALıŞıp BMW aLınıYoR" gibi şeyler var. Kardeşim Avrupa'da insanlar su kuyusundan para çıkarmıyor. Onunda sonucında gençlerimiz coğrafya kaderdir deyip tembelliğe başlıyor. Ve aynı zamanda şu var. Eğitim sistemi. Sistemimiz kötü kabul ediyorum. Saçma buluyorum ben de. Ama kazanan kazanıyor. Hadi onu da geçtim. Dersleri kötü olupta ya kardeşim belki ben resimde yetenekliyim diyor çoğu çocuk. Gerçekten yetenekli olanlsr var onlara lafım yok. Ama bunu söyleyenlerin çoğu resim dersinde boş boş oturuyor. Bütün sene boyunca yan gelip yatan kişiler LGS'de düşük puan alıyorlar ve aileleri baskı yapınca aileleri suçlu oluyor. Evet yanlış bir şey bunu destekleniyorum. Ama baskı görenler sanki sınavdan 450 almış gibi konuşuyorlar. Bir tek ben mi böyle düşünüyorum? Ya da taş kafalı mıyım?
Görüşlerinizin çoğuna katılıyorum.Doğru Avrupa'daki insanlar parayı su kuyusundan çıkarmıyor ancak Türkiye'ye göre daha az eforla daha rahat bir yaşam kurdukları kesin.Türkiye'de rahat yaşamak için verdiğin eforu yurt dışında göstersen müthiş şeyler olur diye düşünüyorum.Artı olarak (oradaki kira-yemek gibi faktörleri bilmiyorum ancak) adamlar ucuz bir telefonu 12 saat çalışarak alabiliyorken bizim 180 saat civarı çalışıp alabilmemiz içler acısı bir durum.Telefondan örnek verdim ancak anlayın diye.Orada gıda da verilen maaşa göre ucuz diye biliyorum.Kiralar hakkında dediğim gibi bir fikrim yok ancak Allah bilir o da ucuzdur.Demem o ki oradaki insanlar parasını daha fazla biriktirebiliyor.Eğitim sisteminde de aynı durum söz konusu.Güzel bir yere gelmek için afedersin bir yerlerini yırtman gerekiyor veya torpilli olman."Çok çabala sen de canım,çok çabalamadan olmuyor bu işler"diyeceksin.Çabalanır ancak çabalayan var çabalamayan var,ki çabalamayanların sayısı baya fazla olduğuna göre ülkemizde rahat yaşam ortalaması düşük.Günümüz ergenlerin böyle konuşmasının bir diğer nedeni ise biraz hazıra alışılmış olması.Sosyal medyada bir video izleyip "adamlar çalışmadan bunu yapıyor ben it gibi çalışıyorum" kafası giderek yayılıyor.Günümüz sosyal medyasını da biliyorsunuz tabii.Bir olayı gereğinden fazla büyütme vesaire.

Herkesin görüşü farklıdır.Bazıları başkalarının yaşamına bakarak hırslanır.Bazıları ise daha da tembelleşir.

Benim görüşlerim bunlar...

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Bende ayar oluyorum da bir süre sonra umursamamayı öğreniyor insan. Ne olursa olsun kendini ve ülkesini küçük görmemeli. Bu yaptıkları şey gibi. "Zenginin malı züğürdün çenesini yorar" derler ya. O hesap. Biraz da akım gibi bir şey oldu son zamanlarda. O yüzden sık sık görmeye başladık.

SHKFTT

Asistan
Reaksiyon puanı
217
İnsanlar Türkiyeyi kötülemek için söylemiyorlar avrupada 1 ay çalışıp arabaya alınıyor su kuyusundan parayı çıkartmıyolar doğru ama 1 ay sadece 1 ay çalışıp alıyorlar ama Türkiyede asgari ücret alan birisi ortalama 50 60 bin tllik aracı eğer aldığı asgari ücretin 1 kuruşunu harcamazsa 25 26 ayda anca alıyor insanların sitem ettiği nefret ettiği Türkiye değil bu rezil kepaze sistem
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnsanlar Türkiyeyi kötülemek için söylemiyorlar avrupada 1 ay çalışıp arabaya alınıyor su kuyusundan parayı çıkartmıyolar doğru ama 1 ay sadece 1 ay çalışıp alıyorlar ama Türkiyede asgari ücret alan birisi ortalama 50 60 bin tllik aracı eğer aldığı asgari ücretin 1 kuruşunu harcamazsa 25 26 ayda anca alıyor insanların sitem ettiği nefret ettiği Türkiye değil bu rezil kepaze sistem
Türkiyedekiler diğer ülkelerde ki insanların araçlarına bakıp haliyle canları çekiyor özeniyor ama sonra bir bakıyor köle gibi çalışması gerektiğini anlıyor insanların yıllarca kötülediği dalga geçtiği şahini almaları için bile asgari ücretten 1 kuruş harcamadan 9 ay boyunca çalışmaları lazım olay bu işte

Python 3.8.2

Doçent
Reaksiyon puanı
558
Üretim olmadığından fiyatlar yüksek. Gencimizin fiyatlara isyan etmesi gayet güzel. Facebook'da şöyle bir post görmüştüm : Sadece 36 bin liraya Mustang alabildiğinizi düşünün. Kardeş sen de çalışıp Amerika ve ya Avrupa'ya gitsene. Ama sen çalışmayıp yatakta sırt üstü uzanarak hayal kuruyorsun ve başaramıyorsun.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Bazı konulara şaşıp kalıyorum gerçekten dedesini öldürme planı yapanı mı dersin babasına söveni mi dersin.Hayır sevmeyebilirsin memnun olmayabilirsin ama terbiyesizliğin alemi ne! Başımıza daha neler gelir neler.Saygıyı sevgiyi yitirdik biz.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,456
Coğrafya kaderdir diye başlayıp bir şey yapmazsan o öyle devam eder gider. Avrupa şu an refah seviyesinde ileride ise bunu sömürgecilik sayesinde yaptılar. Şimdiki Avrupalılar atalarının sömürdükleri topraklardan hazır kazanım üzerinden rahat bir hayat sürüyorlar. Avrupa, Osmanlı ve Türkiye tarihini Flu Tv adlı youtube kanalında Emrah Safa Gürkan anlaşılır ve komik bir dille anlatıyor tavsiye ederim.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Avrupada yaşayan bir olarak diyebilirim ki davulun sesi uzaktan hoş geliyor,evet araç almak mümkün ama şunu belirteyim 1 ay da araba alan ya baba parası yiyordur yada illegal islerle o parayı kazanıyordur,sağlam sıfır araç 12.000 € dan başlarki (taksit seçeneğide var )ama 1600 € kazanıp en az 900€ kira verip geri kalanı ile de geçinebilirsen ne mutlu sana evet 2 el arabalar ucuz yinede ucu ucuna yaşarsınız . işe 5 dakika geç git hemen savunma isterler vs.. uzar gider .Bu sizi yıldırmasın
niyetim bu değil bence herkes en azından 3-4 sene yurt dışında yaşamalı o zaman hayatı çok daha iyi anlarsınız.
ha burada kazandığını Türkiye de yersen Kralsın be oğlum ((=

M

Murat Burç

SDN Okuru
Hacı abi ne diyon sen?

Genç işsizlik o kadar absürt bir durumdaki odtü gibi sağlam üniversitelerimizden çıkan mühendislere bile komik rakam teklif etme cürretini gösteriyorlar bazen.

Eğitim sistemimiz kötü değil bok gibi. Adaletsizliğin her türlüsü var. Fırsat eşitsizliğinin dik alası var.

Avrupada 1 ay çalışılıp BMW alınıyor diye dalga geçiyorsun sonra millete niye çalışmıyor diyorsun. Tamam millet gerizekalı da. Üstte dediğim odtü gibi Türkiye şartlarında zirvede olan bir üniversiteden çıkmayan adamın iyi bir hayat yaşama hakkı yok mu? Onu geç herkes okuyacak diye bir kaide de yok. Okuyamayan adam köle mi olsun?

Gençler şöyle böyle derler part time çalışanları nasıl sömürdüklerini ben bilirim.

Arabayı boş geç. Avrupalı genç haftasonu çalıştıklarıyla toplam 10- çalışma iş gününde premium segment bir telefon onu geç araba alıyorken araba diyorum bak. Ell tutulur bir araba külüstür değil.ü

Türkiye'de bir genç okurken asgari ücretli bir işte tam zamanlı çalışsa bile alacağı telefon 2500 TL. Yemeyecek içmeyecek. Kaldıki 2000 TL altı çöp.

Asgari ücret almıyıversin deme. Ülkenin asgari ücretli çalışma oranına bak ve sus.

Türkiye'de çok net sömür düzeni var. Hem ekonomi kötü, hem işveren sömüryor hem de işverenden vergi almayan devlet vergiyle sömürüyor.

Kimse kimsenin ağız kokusunu çekmek zorunda değil. Kimse kimseyi beslemek doyurmak zorunda değil. Kimse kuralların düzgün işlemediği doğru işlerin yapılmadığı bu ülkeyi ittire kaktıra ilerletmeye ve eşşek gibi çalışmak zorunda değil.

Kimse Erdoğan ve ailesi saraylarda yaşasın, kılışdaroğlu ve chpnin kodaman yönetimi mercedeslerinden inmesin diye bu ülkede ömrünü çürütmek zorunda değil.

Her sene müfredat ve sınav sistemi değişiyor birileri birilerinden çalışmasını bekliyor. Ana babalar tablet telefon verip geçindiremedikleri evleri için işe gidiyorlar.

İlgi yok alaka yok sonra vay efeendim tembel cart c urt nesil.

Adamın yaşıtı az bir çalışmayla iyi çalışıyor. İş istese var kalkmış gelmiş millete tembel diyor.

Bu gençlerden önceki nesil ülkenin ırzına namusuna geçmemiş gibi ne varsa bu genç nesilde. Bizden önceki nesil ne hayırlı bir nesilmiş fark edemedik.

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286
Abisi belli yaşın 14-15.. Sen bir çalışmaya başla hayatın zorluklarını gör. Özellikle İŞ hayatını gör sonra gelir konuşursun...

Reaksiyon puanı
427
Ülkemizin gençleri şu şekilde “MoRuq SiGara İçenLer ÇoQ AsiL Yaw Efqarlıyım Yaw MoruQ BiTies DaHa İyi AtaTürk nE YaW” Atam bu ülkeyi boşu boşuna kurtarmış gerçekten ülkesinde’ki gençlerin şu halini görse yüzlerine tükürürdü ruhu şâd olsun.

Hafiyye-iAbdülhamid-iSani

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,169
Avrupada yaşayan bir olarak diyebilirim ki davulun sesi uzaktan hoş geliyor,evet araç almak mümkün ama şunu belirteyim 1 ay da araba alan ya baba parası yiyordur yada illegal islerle o parayı kazanıyordur,sağlam sıfır araç 12.000 € dan başlarki (taksit seçeneğide var )ama 1600 € kazanıp en az 900€ kira verip geri kalanı ile de geçinebilirsen ne mutlu sana evet 2 el arabalar ucuz yinede ucu ucuna yaşarsınız . işe 5 dakika geç git hemen savunma isterler vs.. uzar gider .Bu sizi yıldırmasın
niyetim bu değil bence herkes en azından 3-4 sene yurt dışında yaşamalı o zaman hayatı çok daha iyi anlarsınız.
Gel bunu anlat bizim millet herkesin 3000 € alıyor zannediyor

M

Murat Burç

SDN Okuru
Şunu okuyan Türkiye cennet sanacak.

Türkiye'de asgari ücret alanların sayısına bakalım almanyada asgari ücret alanların sayısına bakalım konuşalım.

İşsizliğe bakalım. Çalışma şartlarına bakalım.

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Daha dün iğne üretemeyen Ülkemizi, yılların ve Dünyanın sanayi devi Almanya ile kıyaslamak bile ne kadar yol aldığımızın bir göstergesidir, ama alacağımız, kat edeceğimiz daha çok yol olduğunun ve bu yolda rehavet gösterme gibi bir lüksümüzün olmadığını da bilmemiz gerekiyor.

ᵀᴬᴺᴷ

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Sen bir çalışmaya başla hayatın zorluklarını gör.
Ben çalışmak çok kolay niye kimse çalışmıyor demiyorum. Zorluğuda olsa kolaylığıda insna bir şekilde hayata tutunmak için çalışmalı diye düşünüyorum. Sadece aileye güvenerek yaşamak yanlış diye düşünüyorum.

Trieetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Atatürk: Bütün umudum gençliktir.

Gençlik:

Yıldırım E.

Profesör
Reaksiyon puanı
1,681
Arkadaşlar işsizlik oranı çok yüksek, dolar 7,3 euro 9 olacak az kaldı bu ekonomi şartlarında bakınca çok iyi gibi geliyor diğer ülkeler evet çok daha iyiler ama buna 1 ay çalışıp BMW alırlar diyemeyiz orada sadece premium bir telefon alırlar orada çalışmassan türkiyede çalıştığın gibi yaşarsın orada çalışırsan iyi bir hayatın olur çocuğun mutlu olur istediğini alırsın eşine.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Daha dün iğne üretemeyen Ülkemizi, yılların ve Dünyanın sanayi devi Almanya ile kıyaslamak bile ne kadar yol aldığımızın bir göstergesidir, ama alacağımız, kat edeceğimiz daha çok yol olduğunun ve bu yolda rehavet gösterme gibi bir lüksümüzün olmadığını da bilmemiz gerekiyor.
Boş laf. Batı bizi kıskanıyor deneyecekler o zaman

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286
Ben çalışmak çok kolay niye kimse çalışmıyor demiyorum. Zorluğuda olsa kolaylığıda insna bir şekilde hayata tutunmak için çalışmalı diye düşünüyorum. Sadece aileye güvenerek yaşamak yanlış diye düşünüyorum.
30 yaşına geldiğinde ne demek istediğimi anlarsın.