Ülkeden gitmek için geçerli sebepler

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Herkes cahil bir siz akıllısınız kardeşim. Duyan da sizi elit kişilerden oluşan bir topluluk sanacak. Seçilmiş kişiler siz olmalısınız.

Yola çıkmadan önce bir kendini sorgula. Atatürk demiş ki; Türk, öğün, çalış, güven. Şimdiki gençler gibi yan gel yat, beleşçilik yap, hazıra kon, milletini hor gör ve aşağıla dememiş.

Madem hoşuna gitmeyen şeyler var, çalışıp o sistemi düzene sokmaya gayret göster.

Yabancı ülkelerin çoğunda gençler 16-18 ile meslek yapıp işini eline alırken bizim ülkede 30-40'ına kadar ailesinden otlanan adamlar var. Sorsan iş yok der ama gerçekte iş aradığı da yoktur.

Özendiğiniz ülkeler durduk yere bu hale gelmedi. Çalışıp çabalamadıktan sonra hiç kimse önünüze bir şey koymaz.

Armut piş ağzıma düş mantığına sahipsen, gittiğin ülkede sana beş kuruş para vermezler. Ha verdikleri zaman da karşılığında bedava çalıştırırlar. Her ne iş olursa olsun.
Halil İnalcık, Cahit Arf, İlber Ortaylı, Aziz Sancar gibi insanlar çalışmadıkları için beceremediler bu ülkede değil mi ?
Yabancı ülkelerde çoğu gençler 16-18 yaşında meslek yapıyormuş, bizim burada da 30 yaşındaki adamlar kanuna aykırı olmasına rağmen günde 12-15 saat aralığında çalışıyor. Çalışınca ülke kalkınmıyor, sadece köle oluyor insanlar.

@kmurat euroyu tlye çevirirseniz 320.000 hesaplamanız normal, yalnız bu hesapla Almanya'da asgari ücret 5500 tl'den fazla oluyor, hesap iyi ama yanlış:D

Atalarından falan bahsedenlere sadece bir şey sorup çekileceğim, atalarımız ülkemiz israil malları alıp yahudilere para kazandıralım, onların kölesi olalım diye mi kurtardı bu toprakları ? Efendim ? Ben de öyle düşünmüştüm zaten:)

Adam benim sözüm sisteme diye not düşmüş, altına beğenmezsen çek git yazan mı ararsın, lağıma gir diyen mi ararsın ne ararsan var, babalarının toprakları sanki bir de kovuyorlar.

Bu kafayla böyle devam edersiniz anca.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Biz bu kafayla böyle devam edelim, siz de sizin kafanizla bildiginiz gibi devam edin. Ne diyelim baska? Herkes bildigi yoldan gitsin.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
dinini ve ırkını değiştireceksen git. yoksa hiçbir avrupa ülkesinde türk ve müslüman olarak huzurla yaşayamazsın.
bunun dışında yazdığın olumlu şeylerin olumsuz karşılıkları da var.
enerjinin korunumu kanunu gibi her zaman bir denge vardır.

avrupada arabaya ucuza binersin ama türkiyede de binbir çeşit yemeği çok daha ucuza yersin.
avrupada kızlar trip atmıyordur belki ama kolay elde edilenin de değeri düşük olur. daha detaya girmiyorum bu konuda.

açıkçası ütopik bir ülke benim bildiğim yok. her ülkenin garip kuralları ve kötü yanları var.
kuzey avrupa ülkeleri yasaları ve düzenleri ile çok övülür ama yaz mevsiminin azcık olduğu bir ülkede ben yaşamak istemem.

zaten hiçbir avrupalı da seni müslüman türk olarak istemiyor. bence şikayet etmeyi bırak ve türkiyenin avantajlarından yararlan.
dikkatli bakınca aslında o kadar da az değiller

fatihselimyakar

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Hocam amerika vatandaşı olmama rağmen ben bu ülkedeyim ve vatandaşlığımıda yüksek lisans yapıp tekrar türkiyeye gelip öğrendiklerimi öğretmek akademisyen olmak için kullanacağım.Amerika denilen ülke çok daha gelişmiş belkide dünyanın en gelişmiş ülkesi değil mi?Gitmek en mantıklısı benim açımdan ama gidip orda rahat rahat yaşamak zayıflık olur.Ben atalarımın kanlarıyla aldığı ülkeyi öylece kaderine terkedip gidemem.Tam tersi ben batıdaki ilimi ve bilimi alıp Türkiye'ye getirmek için uğraşmak istiyorum.Hepimizde elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışmalıyız.Ben seneler sonra yatağa yattığımda kendi ülkem için bişey yaptım demek istiyorum.Tabii ki herkesin düşüncesi kendine ama şu anki durumu kabullenip geliştirmemiz gereken bi ülke var.Hiç bir şekilde bahane bulmamalıyız.

Aedon

Profesör
Reaksiyon puanı
330
Arkadaş gitmiş galiba :) Sesi çıkmıyor.

fatihselimyakar

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Arkadaş gitmiş galiba :) Sesi çıkmıyor.
Hocam amacımız zaten yargılamak değilki.İnsanımız en kötü ülkeyi bizimki zannediyor.Ve şu dizilerde gördükleri dünyayı yaşayacaklarını zannediyorlar.Hiçbir yerde çalışmadan sana bedava bir şey vermiyorlar.Senin karşılaştırman yanlışki başta zaten misal Amerika'da araba lüks değil ve 24 bin dolara mustang alıyorsun.Bak ne güzel.Ama gel gelelim gerçeğe.Senin ordaki kiralardan ev fiyatlarından meyve sebze fiyatlarından haberin var mı?Senin kültürün orda olmayacak farkında mısın?

Reaksiyon puanı
16,118
somoli'li olsalardı ne yapçaklardı? aklıselim olunca kaçıcaklar mı?

Aedon

Profesör
Reaksiyon puanı
330
Hocam amacımız zaten yargılamak değilki.İnsanımız en kötü ülkeyi bizimki zannediyor.Ve şu dizilerde gördükleri dünyayı yaşayacaklarını zannediyorlar.Hiçbir yerde çalışmadan sana bedava bir şey vermiyorlar.Senin karşılaştırman yanlışki başta zaten misal Amerika'da araba lüks değil ve 24 bin dolara mustang alıyorsun.Bak ne güzel.Ama gel gelelim gerçeğe.Senin ordaki kiralardan ev fiyatlarından meyve sebze fiyatlarından haberin var mı?Senin kültürün orda olmayacak farkında mısın?
Yanlış alıntı sanırım. Ben karşılaştırma yapmadım.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Sizin Türkiye'deki ev fiyatlarından-kiralarından haberiniz var mı ?
Türkiye'de aşıyla 1 günde yeşilden kırmızıya dönen nar satıldığından, sebze-meyvenin tohumlarının değiştirildiğinden, aslında Türkiye'de domates diye bir şey kalmadığından, o yediğimizin domates olmadığından, buna rağmen hala pahalı olmasından haberiniz var mı ?
Bence yok, olsaydı bu kadar iyimser konuşmazdınız. Tabii ki amerika veya başka bir yer süper değil, filmlerdeki gibi de değil. Çalışmadan kimseye bir şey verilmiyor, haklısınız. Ama ülkeden habersiz olduğunuz da bariz yani. Burada çalışmak diye bir şey yok modern kölelik var, siz Türkiye'de kaç milyon insan maaşını 1 veya birkaç ay gecikmeli alıyor biliyor musunuz ? Kültür karın doyurmuyor maalesef, ülkenin hali içler acısı ama burjuva sınıfı bunu göremiyor, farkında değil.
Olaylara pozitif bakanların hiçbiri asgari ücretle çalışmıyor, büyük ihtimalle maaşları 2 bin hatta 3 binden fazla. Onların açısından Türkiye'de bakılacak pozitif şeyler de var. Sabah 8 akşam 8 çalışan insanlarla dolu bu ülke, aldığı para da sadece yaşamasına yetiyor. Üstüne gidip tohumu bozulmuş meyve-sebze yiyor, açıyor survivorunu izliyor, sonra da uyuyor. Hayatı bundan ibaret, hayatı bu zannediyor ülkenin büyük kısmı. Bu insanlara yazık değil mi ?
Burada ülkeden memnun olanlar şu anki konumlarını bırakıp herhangi bir avm mağazasına asgari ücretle girsinler sadece o parayla yaşamaya çalışsınlar, 2 hafta sonra ülkeye küfretmeye başlamazlarsa ben de bir şey bilmiyorum.

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Burada ülkeden memnun olanlar şu anki konumlarını bırakıp herhangi bir avm mağazasına asgari ücretle girsinler sadece o parayla yaşamaya çalışsınlar, 2 hafta sonra ülkeye küfretmeye başlamazlarsa ben de bir şey bilmiyorum
Bence sömürülerek çok çalıştığını bu şekilde de ülkeyi daha ileri taşıyacağını sanan "akıllılar" da mevcut.

fatihselimyakar

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Türkiye'de aşıyla 1 günde yeşilden kırmızıya dönen nar satıldığından, sebze-meyvenin tohumlarının değiştirildiğinden, aslında Türkiye'de domates diye bir şey kalmadığından, o yediğimizin domates olmadığından, buna rağmen hala pahalı olmasından haberiniz var mı ?
Bence yok, olsaydı bu kadar iyimser konuşmazdınız. Tabii ki amerika veya başka bir yer süper değil, filmlerdeki gibi de değil. Çalışmadan kimseye bir şey verilmiyor, haklısınız. Ama ülkeden habersiz olduğunuz da bariz yani. Burada çalışmak diye bir şey yok modern kölelik var, siz Türkiye'de kaç milyon insan maaşını 1 veya birkaç ay gecikmeli alıyor biliyor musunuz ? Kültür karın doyurmuyor maalesef, ülkenin hali içler acısı ama burjuva sınıfı bunu göremiyor, farkında değil.
Olaylara pozitif bakanların hiçbiri asgari ücretle çalışmıyor, büyük ihtimalle maaşları 2 bin hatta 3 binden fazla. Onların açısından Türkiye'de bakılacak pozitif şeyler de var. Sabah 8 akşam 8 çalışan insanlarla dolu bu ülke, aldığı para da sadece yaşamasına yetiyor. Üstüne gidip tohumu bozulmuş meyve-sebze yiyor, açıyor survivorunu izliyor, sonra da uyuyor. Hayatı bundan ibaret, hayatı bu zannediyor ülkenin büyük kısmı. Bu insanlara yazık değil mi ?
Burada ülkeden memnun olanlar şu anki konumlarını bırakıp herhangi bir avm mağazasına asgari ücretle girsinler sadece o parayla yaşamaya çalışsınlar, 2 hafta sonra ülkeye küfretmeye başlamazlarsa ben de bir şey bilmiyorum.
Hocam çok doğrusun lafım yok haberim olmayadabilir. Ama ben bişeyleri yapmak için uğraşıyorum ve bu bilinci yerleştirmek istiyorum.Artık şu ''Amerika hayali/Avrupa hayali'' bırakılsın istiyorum ve onun için örnekler verdim.Tamam halimiz vahim.Ne yapalım bunu dile getirip getirip ülke çok kötü insanlar sürünüyor mu diyeceğiz.Her ülkede yoksul kesim var her ülkede geçinemeyen kesim var.Ama adamlar bunları görüp dahada ileri gitmeye çalışıyor.Biz ise lanet olsun ülkeye,allah belasını versin yönetenlerin diyip oturmaya devam ediyoruz.Amacım hiçbir şekilde tartışma yaratmak değil.Ayrıca tutumunuzu biraz daha yumuşak tutarsanız dahada açıklayıcı ve sonuçlanabilir şeyler yazabilirsiniz.

_X_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,544
Halil İnalcık, Cahit Arf, İlber Ortaylı, Aziz Sancar gibi insanlar çalışmadıkları için beceremediler bu ülkede değil mi ?
Yabancı ülkelerde çoğu gençler 16-18 yaşında meslek yapıyormuş, bizim burada da 30 yaşındaki adamlar kanuna aykırı olmasına rağmen günde 12-15 saat aralığında çalışıyor. Çalışınca ülke kalkınmıyor, sadece köle oluyor insanlar.

@kmurat euroyu tlye çevirirseniz 320.000 hesaplamanız normal, yalnız bu hesapla Almanya'da asgari ücret 5500 tl'den fazla oluyor, hesap iyi ama yanlış:D

Atalarından falan bahsedenlere sadece bir şey sorup çekileceğim, atalarımız ülkemiz israil malları alıp yahudilere para kazandıralım, onların kölesi olalım diye mi kurtardı bu toprakları ? Efendim ? Ben de öyle düşünmüştüm zaten:)

Adam benim sözüm sisteme diye not düşmüş, altına beğenmezsen çek git yazan mı ararsın, lağıma gir diyen mi ararsın ne ararsan var, babalarının toprakları sanki bir de kovuyorlar.

Bu kafayla böyle devam edersiniz anca.

Yabancı ülkelerde bilhassa avrupada meslek yapmak kadar kolay birşey yoktur dilini biliyorsa yabancı uyruklular içinde durum aynıdır, lakin zorlaştırma yapıp tekrar tekrar sınavlarla ekstra para kazanıyorlar ve meslek yapmak ücretsiz değil ve meslek yap veya yapma pek bi anlamı yok türkiyedeki gibi bir durum söz konusu ve %70 i kendi alanları dışında vasıfsız işçi olarak çalışmakta.

Yine avrupada çalıştığınız sektörde saat başına maaş alırsınız ve işin durumuna göre iş uzadığı müddetçe zorunlu durumlarda sizide çalışmaya zorlarlar böyle bi durumda çalışma saati 13 saati rahatlıkla görür.
Çalışınca ülke kalkınmıyor diye bir mantık yok çalışacaksın vergi vereceksin devletin onu millete gerekli ihtiyaçları için geri kullanacak. Çalışmanın köleleştirme olduğundan çok emek sömürüsü demeniz daha yerinde olurdu. Çünkü çalışmayanı ALLAH sevmezken kim çalışmayanı sever ? Ve varsada gitsin bi doktora görünsün. Zira aylak takımından kimseye fayda gelmemiştir bugüne değin.

Euro / TL paritesi veya kur hesabının doğru veya yanlış olduğu değilde kişinin alım gücüne bakılması daha doğrucu daha gerçekçidir. Başta teknoloji ve eve alınıcak mutfak giderleri olsun öte beri olsun alım gücü avrupada daha az zorlayıcı ama bunun yanında adımını attığınız heryer para demektir.
Para huzur getirmiyor çünkü sosyallik sıfır avrupada ama tersi yönden türkiyeye bakarsanız kıt kanaat grçinen sınıfların mutlu olduğunu aile bağlarının güçlü olduğunu göreceksinizdir.
Ölseniz 1 hafta ile 1 ay sonra haberi olacak yerlerdir avrupa. Herkes yanlız ölmeyeyeim kaygısında
Ana babaya saygı yok sıla-i rahim yok, çocuk yapmak yok varsada evlendimi kolay kolay anayı babayı hatırlamaz tipler ve onlarda çocuk yerine çoğunun yaptığı gibi hayvan beslemekte.

Kaldıki 80.000 euro ya ferrari varsa bile kaç modeldir kaç km dır orası ayrı bir husus olmakla birlikte
Sigortası kaskosuyla birlikte ilk mesajımdada belirttim minimum 1.500-2.000 Euro gideri olacaktır ki daha bunun yakıtı var ve buna göre kişinin almasıngereken maaşı siz kendiniz tahmin edin. Avrupada araç sahibi olmak kolay mesele kullanabilmek masrafını karşılayabilmektir ki belirttiğim tutara göre kişinin evi varsa bile aylık elektrik su ısınma gideri mutfak gideri hülasa kafadan minmum 3.000 e dayanır ki en iyi maaşlar isviçrede norveçte olmakla birlikte (bu işlerin sahipleride genelde kendi vatandaşları oluyor) genelde 1.300 ile maksimum 1.700 e fabrikalar, 1650 den başlayıp ekstra cumartesi günleride çalışarak 2.200 inşaat sektörleri gibi çalışma sahası ve buna göre yazdıpım maaşları bulunmakta. Gerisini varın siz hesaplayın.

Yahudilerin girmediği etkilemediği ülke yok birçok ülke başta tarım sonra bankacılıkla yahudilerin boyunduruğunda ve bunlar kendileri nasıl isterse böylece lobi yapmakta ki buna en güzel örnek amerika ingiltere ve başlıca avrupa ülkeleri gösterilebilir. Dünya sadece ama sadece Türkiyeden ibaret değil.

Adama ben dahil kim ne demişse kendi düşüncesini kendi haklılık çerçevesinde söylemiştir.
Şahsen beni sevmeyen ülkemi sevmeyeni ben neden seveyim neden sevmediği ülkem toprağının bağrına bassın ki. Babanızın malı mı evet babalarımızın (Atalarımızın mirası) malı gitmek isteyene gittiği yolun doğruluğunu kötülediği ülkenin göremediği yanlarını anlatırız. Buna rağmen gidiyorsan kim olursa olsun cehennemin dibine kadar yolu var giderken çamur atmasın. Tutunamadık dal kırılmışsa suç ağacın değil dalı kıranındır.

Avrupada tek göz odalar (25 metre kare) 400 den başlıyor ekstra giderleriyle 600 ü görüyor
Avrupada sebzelerin fiyatlarına göre göre aileler türkiyedeki gibi 2 kilo domates alamıyorlar
1 kilo salatalık alamıyorlar 2-3 kilo biber alamıyorlar 5 kilo patlıcan alamıyorlar bildiğiniz tane tane alıyorlar
Kiloyla alanlar genelde türklerdirki o evde en az 2 kişi çalışıyordur yoksa karşılamaz yoksa o evde yeteri kadar aş pişemez.

Tarım olayı türkiyede bahsettiğini gibi lakin bu suç ülkenin değil zengin olayımda nasıl olursa olsun ve onları denetlemek için görevlendirilenlerin görevlerini yapmamasıyla gerek kendileri gerekse tarımla uğraşanların sorunu günahı vebali, ve o sözünü ettiğiniz domatesler avrupada da var bio almaya kalkışsan 3 kat para demektir
Örneğin normali 1.5 den başlarken bio olanlar 4.5 ile başlar.
1 günde değiştirilen ürünler maalesef avrupada da var diyerek yine sizi üzmüş olacağım ki bu heryerde var.
Yok gibi söylüyorlar ama var. 1 haftadır çilek almayın diyorlar çünkü virüslü hastalık yapıcı ki bunlar bilinçli yapılan projelerdir ki daha niceleri var. Böylece ömür boyu belli bir hastalığa muzdarip ilaçkolik insanları projelerine ortak edip zengin olmakta şlaçlarını ücretsiz denekler bularak denemekteler.

Maaşını gecikmeli alan birçok insan olduğu bir gerçek ve şahit olduğum yüzlerce tanıdığım oldu maalesef ama inanın dürüst çalışıp işçilerine hakkını verenlerde mevcut sadece karanlığı görerek güneşin azda olsa aydınlık tarafını işçilerine sunanları görmezden gelerek genellemeye giden söyleminize lütfen çeki düzen verin ki böylece çalışan birçok firma bilirim. Bu durum yine ülke sorunu değil kişilik sorunudur. Her nefesin hesabı sorulacakken bunun sorulmayacağını düşünmemek gerek. Herşey vebaldir er yada geç adalet kendini tecelli edecektir. Kimsenin ahı kimsede kalmaz. Kaldıki avrupada kendi insanına verdiği maaşı aynı iş yerinde aynı iş gücünde çalışan yabancı uyrukluya vermiyor bunuda ekstra yazarak tek taraflı bakmamanız için özetlemiş bulunmaktayım.
Diğer yandan avrupadaki çalışma sistemi kölelik ve robotlaşmadır ev iş arası mekik dokuyup durursunuz.
Çalışıp hakkını alamamak kölelik gibi dursada kişinin elinde başka bir alternatif olmadığından çalışmaya mecbur oluşundan direnmesidir ve öyle içler acısıymış gibi kıyamet yaygarası koparmanında hiçmi hiç gerçeklik payı yok. Onca devlet bir olup her türlü oyunuyla türkiyemize saldırmasına rağmen ekonomik yönden az veya çok yara almış olduğu gerçeğiyle hala çalışıp evine aş götürüp kıt kanaat ile mutlu olan insanlara ne kölelik yaftası nede halinin içler acısı tabirini kullanmanız acımasızlık olacaktır.
Türkiye henüz 5-9 yıllık bir bebek ve kimsenin elinde sihirli değnek yok herkese 5.000 tl maaş verecek iş koluda yok. Bu bebek emekleyecek yürüyecek konuşacak öğrenecek öğretecek koşacak koşturacak vs.
Koalisyon dönemlerinde kepenk kapatanlarıda iflas edip intihar edenleride bizzat çok iyi bilirim ve önceki hükümetler dönemindeki ülkenin zamlar üstü zam karnelerle ekmek karaborsalarca yağ tüp un vs leride gerek büyüklerimizden gerekse internet yoluyla araştırmalardan bilirim. Düne göre bugün çok çok iyiyiz diyen kepenk kapatanlar bugünlerde rahat rahat ekmeğini kazanmakta güven duyduğu hükümet bulunmakta.

Bir ülkeyi ülke yapan kültürüdür ki çok şükür ülkem kültür mozaiğidir geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından kozmopolit yapısıyla ülkemize gelen her yabancı övgüyle söz ediyor bununla iftihar etmemiz övünmemiz hakkımızdır. Bunlara bel bağlayıp yan gelip yatarak karın doymaz tabiki. Bunları geleceğe taşıyıp insan olmanın değerlerini kuşaktan kuşağa aktararak insanlığımızı korumuş oluruz. Kültür içeriği geniş kapsamlı olduğundan az veya çok ne demek istediğim aşikardır.

Eskiden asgari ücret çok kötü durumdaydı hala kötü ama eskisi kadar geçim sıkıntısı yaşanmamakta zira artık asgari tutarın en az %28 fazlası ve ekstra ödemeleriyle düzenlendi (işverenin zamanında verip vermemesi belirlenenen oranı verip vermeme insafı bunu yok bi şekilde ödediğini gösterme dalaveresi olanlar var mı var ) bu yeterli mi değil ama vasıfsız kişiler için her ne kadar doyurucu olmasada işverenide zorlayıcı nitelikte. Zengin para babaları olupta hakkını vermiyorsa bunu ülke sorunundan çok yine kişilik sorununda arayıp kişilerin adalet ve merhamet duygularına bakış açımızla neticelendirebiliriz.

Medya son 15 yılda ciddi anlamda kişilere güzel algılarla hiç izlenmeyecek şeyleri izletme politikasına girdi
Gerek müzik gerek film gerekse tv programları kısaca herşey eskisi gibi tat vermemeye kişilerin ahlaki bozukluğa gidilicek yolda gazlamaya anlamsız hiç olmayan kültürü empoze etmeye ve daha birçok programlı çalışmaya girdi. Yazdığınız genelleme olduğundan ot gibi yaşam süren kişilerle bilinçli tv akışı içerisinde olan yahut tv izlemeyen oranı bir tutmanız ne kadar mantıklı bir yaklaşım olduğu düşündürücü.

Yazdıklarınıza istinaden eleştirel yanları yazdığınız olumlu yanlarına kör olmayı tercih ettiğiniz analizlerinizde de genelleme yaparak felaket tellalığı yoluna gittiğiniz aşikardır.
Ülkemiz 4-4 lük değil ki yukarıda bebek örneğini verdim lakin her kötüde muhakkak daha beterini düşünerek kötü sandığımızdaki şeyden iyiyi çıkarıp mutlu umutlu yarınları görmeye sabretmeye bir ışığımız olmalı yoksa biz çoktan kendimizi karanlığa gömerek kendi fişimizi çekmişizdir.
Sistemden siz gibi herkesin muhakkak canı yanmıştır ama birkaç gerçekle herşeyi bütünleştirerek genelleyerek herşeyi kötüleyerek iyi olan işlere iyilere iyi olmak için çabalayanlara umudunu yarınlara saklayanlara ihanet etmiş olmazmıyız ?
Nasıl düzeltiriz yerine kötü kötü kötü diye yaftalayıp bırakarak, ülkeye millete kısaca insanlığa ne bırakırız onu düşünmeliyiz.

Umarım yazdıklarımdan kırılmamışsınızdır zira kırmak gücendirmek değildir amacım.
İstemeden herhangi bir cümlede kırıcı olduysam hakkınızı helal edin.
Sağ ve selametle kalınız. Hayırlı geceler ...

Son düzenleme:

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
@_X_ Avrupa'da kanundan 1 saat fazla çalıştırsınlar, anında şikayet edip haklı olursunuz. Avrupa'ya gittiniz mi bilmiyorum ama yazdıklarınıza bakılırsa biz onlardan iyi durumdayız:) Neyse..

Aedon

Profesör
Reaksiyon puanı
330
@_X_ Avrupa'da kanundan 1 saat fazla çalıştırsınlar, anında şikayet edip haklı olursunuz. Avrupa'ya gittiniz mi bilmiyorum ama yazdıklarınıza bakılırsa biz onlardan iyi durumdayız:) Neyse..
Bizim bilgi birikimimiz yetmez. Tartışmaya girmeyin :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Isvicrede dogup büyüdüm. Bu isler hic de senin dedigin gibi olmuyor maalesef. Gel insaatta calis bakalim nasilmis? Her seyi güllük gülistanlik sanmaniza sasiriyorum bazen.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

arkadaşlar burada ülkelerin üstünlüğünü değil de kıyas yaparak en azından farkı anlayıp ona göre ilerlemek için konuşalım. Kimse kimseyi kovamayacağı gibi hiç bir ülke tabii ki memleketimiz gibi olamaz da.

Yurtdışında (Almanya / NRW için konuşuyorum) inşaat işçileri, ağır meslek işçileri veya erbapları tabii ki bürodakilerden fazla kazandığı gibi emeklilikleri de farklı, yani erken bir yaşta oluyor. Ayrıca sigortasız çalışan birini bulamazsınız. Bulduğunuz yerde muhtemelen bir Alman firması değildir. Mesela bir araba tamircisi saatlik 60 ila 80 euro'dan başlayarak saat başı para kazanır. Sıhhi tesisatçı 40 ila 60 euro gibi.. Ayrıca kahvelerini rahatça içerek çalışırlar, koşturmazlar. Büroda çalışanların genel ortalama olarak konuşuyorum; çoğundan fazla kazanır neredeyse (belirli birkaç meslekler dışında). Bu işi arka planda (schwarz (siyah anlamına geliyor ve kaçak olarak nitelendiriliyor) yapanlardan bahsetmiyorum.

İsviçre'de iş buldum. Eşimi ikna edemediğim için gidemedim. Yıllık net 85,000 euro başlangıç ile. Herşey tabii ki güllük gülistanlık değil ama çalışan için sanıyorum ki farklı herşey. Yurtdışında doğup büyüyen arkadaşlarım benden daha iyi bileceklerdir ki; sosyal yaşam ve kültür çok farklı. Evet ülkemizin kültürü de çok farklı. Özlem duyulmayacak gibi değil. Komşun kapını bile çalmıyor buralarda. Ama artılarıda yok değil. Müziğin sesini kıs dedin mi kısıyor, veya polis geldi mi kapısına bir daha yapmıyor/yapamıyor. Ayrıca sokakta küfür eden, tüküren, dolmuşta sigara içen söförler vs. vs. de bulamazsınız. Yaya yolundan giden motorsikletli de bulamazsınız. Bulunduğu ülkeden toprak istiyorum diye yaygara atanı da bulamazsınız. Çünkü polis gelene kadar Almanlar onları siler süpürürler. Hayatta kalanı da ibretlik cezalarla ömür boyu susturulurlar. Kimse onları konuşturmaz bile. Sadece bisiklet ışığı yanmıyor diye 70 euro ceza alan bir kardeşimizi tanıyorum mesela. Polis huzuru bozan hiçbirşey istemiyor. Ve bunu şikayet beklemeden yapıyor arkadaşlarım.

Türk polisini kötülemiyorum, aksine saygı duyuyorum. Hatta son seyahatimizde sağolsunlar şikayette bulunduktan 3 dakika sonra olay yerine gelip huzuru sağladılar. Ama sorun polisimizde değil ki ??!! Sorun cezayı yemesine rağmen buna devam edenlerde. İbretlik cezalar istiyoruz arkadaşlar. İbret olsun ki kimse birdaha kalkışmasın.

Birlikte birşeyler yapılacaksa bunu hep beraber; Türk, Kürt, Alevi vs. ayırmaksızın yapalım. Çünkü geçimişimize bakalım arkadaşlarım; sağ-sol davası yerine bu seferki tezgah Türk-Kürt vs. ırkçılık.. Bunu yiğecek insanlar ve hele ki bunu yutacak bir ülke değiliz. Bunu bildikten sonra gerisi kolay.

Bugün haberlerde dinledim, Türkiye'nin %5'in üzerinde büyüme politikası konuşuluyor yurtdışında. Herşey inşalllah güzel olacak.

Saygılarımla

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Isvicrede dogup büyüdüm. Bu isler hic de senin dedigin gibi olmuyor maalesef. Gel insaatta calis bakalim nasilmis? Her seyi güllük gülistanlik sanmaniza sasiriyorum bazen.
Yani siz diyorsunuz ki isçivrede inşaat işçileri günde 15 saat çalışıyor, üstüne güvenlik uygulamaları yok, kafasında kask takan bulamazsınız, boya yaparken 4.kattan düşüp ölenlerin sayısı çok fazla halk bunu normal karşılıyor, hiçbirinde sigorta falan yok. Hatta 15 saat çalıştırıldığı için mahkemeye gitse işçi haksız kararı verilir değil mi ? Aynı Türkiye gibiymiş gerçekten de:)

Ben hiçbir mesajımda hiçbir ülkenin güllük gülistanlık olduğundan bahsetmedim. Çocuğunun yanlış yaptığını bildiği halde sırf kendi çocuğu diye koruyan ebeveyn gibisiniz. Hala İsviçre'de yaşıyorsanız, aileniz de oradaysa toplanın gelin güzel ülkemize, neden vatanınızdan ayrı yaşıyorsunuz ?
Tam başkanlık da geldi ülke uçuşa geçiyor işte, hatta internette kampanyasını da oluşturdular.
Evet veren ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızı ülkemize bekliyoruz, gelsinler burada harika bir şekilde yaşasınlar, Avrupalarda sürünmesinler, yazıktır günahtır:D

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Öyle ha diyince çıkıp gelinebiliyorsa çık sen gel bakalım. Hani ülkeden memnun değilsin ya, seni tutan kim? Ayağına pranga takıp ülkeden çıkmanı engelleyen mi var? Git nere gidiyorsan.

İş güvenliğinden bahsetmişsin de, insanın kendisinde kafa olmadıktan sonra kuralların bir faydası yok. Bana bir şey olmaz mantalitesine sahip bir milletiz.

Avrupa'da yaşayan Türkler sizin gözünüzde olduğu gibi ağaçtan para toplamıyor.

Kelime oyunu yapmayı çok iyi beceriyorsunuz bazen. Çıkın gelin kardeşim size engel olan yok.

Umduğunuzu bulamayınca üzülmeyin.

Son düzenleyen moderatör:

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Öyle ha diyince çıkıp gelinebiliyorsa çık sen gel bakalım. Hanü ülkeden memnun değilsin ya, seni tutan kim? Ayağına pranga takıp ülkeden çıkmanı engelleyen mi var? Git nere gidiyorsan.

İş güvenliğinden bahsetmişsin de, insanın kendisinde kafa olmadıktan sonra kuralların bir faydası yok. Bana bir şey olmaz mantalitesine sahip bir milletiz.

Avrupa'da yaşayan Türkler sizin gözünüzde olduğu gibi ağaçtan para toplamıyor.

Kelime oyunu yapmayı çok iyi beceriyorsunuz bazen. Çıkın gelin kardeşim size engel olan yok.

Umduğunuzu bulamayınca üzülmeyin.
Yani siz bu ülkeye gelmekte zorlanıyorsunuz öyle mi, kıyas ettiğiniz şey de Türkiye'den İsviçre'ye gitmek mi ? Hahaha hiç güleceğim yoktu.

İnsanın kendisinde kafa olmadıktan sonra, cümleye bak. Demek ki bu ülkedeki bütün inşaat işçileri kafasız öyle mi ? Kask isteyince, halat isteyince masraf çıkarma diyen patronlardan haberiniz yok tabii. Soma'da da insanlar kafasızlıklarından dolayı öldü değil mi ?

Oturmuşsunuz Avrupa'da keyif çatıyorsunuz, utanmadan bir de bunları söylüyorsunuz. O Avrupa'da yaşayan evetçilerin hiçbiri bu ülkeye gelmez, anca vatan-millet konuşurlar öyle. Sorsan niye geri dönmüyorsun diye, "öyle ha deyince gelinmiyor ki" cevaba bak, yemez tabii gelmek. Madem ülken şahaneydi de niye gittin te oralara diye sorarlar adama.

Neyse yav, biz zaten hayır verdiğimiz için vatan hainiyiz, birileri de bizi kafir ilan etmişti zaten. Bütün bu şikayetlerimiz hep vatan hainliğimizden, vatanı asıl dışarda olanlar seviyor. Uğraşmaya değmez...

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Sen kıyas yaparken iyi, biz kıyas yapınca mı kötü? Gitmene engel olan nedir?

Kask, halat istiyormuş da masraf çıkarma diyormuş.

Keyif çatmak kolaysa gel kardeşim sen de çat. Zincirle bağlamıyorlar seni. İlla burası şart değil, istediğin yere gidebilirsin.

Madem ülken şahaneydi de niye gittin te oralara diye sorarlar adama.

Ben de diyorum ki, madem ülken kötü o zaman ne diye bekliyorsun? Topla pılını pırtını al bavulunu çık yola. Hiç güleceğinin olmaması gayet doğal bir durum, çünkü işine gelmiyor.

Sizi bağlayan yok. Herkes istediği yere gitmekte özgür.

Son düzenleyen moderatör:
D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Neyse yav, biz zaten hayır verdiğimiz için vatan hainiyiz, birileri de bizi kafir ilan etmişti zaten. Bütün bu şikayetlerimiz hep vatan hainliğimizden, vatanı asıl dışarda olanlar seviyor. Uğraşmaya değmez...

Evet diyenleri de denize döküyorlardı. Bunu da hatırlatayım dedim.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

inşaat sektöründe de çalıştım, gözlerimle görüp kulaklarımla da duydum neler olduğunu. @mirinkirin arkadaşımıza da bu konuda kesinlikle hak veriyorum. Ayrıca @scorpion arkadaşımıza da aynı şekilde hak veriyorum, "bana birşey olmaz.." mantalitesine sahip olan da var ama masraf ve işin ön planda tutulduğu kısım da daha önde.

Ne @mirinkirin ne de @scorpion evetci/hayirci, ne de vatan haini. Karşı görüş olacak ki, insanlar bildiklerini anlatacak ki çözüm bulacağız, anlayacağız, anlaşacağız. Anlaşamayınca hemen taraf olmak yok. Tek taraf var; Türkiye..

Ben 8 senedir yurtdışında yaşıyorum ve göç sebebim kaçış değil. Eşim de Türk. Beraber karar aldık burada yaşamaya. Çok asit bir bakkal defteri hesabı yapalım dedik ve sonuç Almanya çıktı. Ben varlıklı bir insan değilim. Tek varlığım işim ve işimden gelen paradır. Türkiye'deki yaşam sosyal haklar, adalet, sosyal yaşam vs. gibi ki en önemlisi iş gibi karşılaştırmalar yaptık. Türkiye için kötü sonuç çıkarmadık ama sağlık ve sigorta için konuyu temel aldığımızda buradaki haklar bizlere daha çok imkan sundu. Mesela burada çocuk muayeneleri, doğum masrafları ücretsiz. Çocuğun belirli bir yaşa kadar aldığı tüm ilçlar ne olursa olsun ücretsiz.

Doğum evi var ve ücretsiz diyenler arkadaşlarımı oraya gidip eşleri varsa doğum yaptırmalarını tavsiye ederim. Zira bire bir o "eşin içerde can çekişiyor sen bilirsin" diyip para isteyen ebeyi tanıyan arkadaşım var. Ha tabii ki hepsi öyle değil. O zaman lütfen çevrenizde eşlerinin nerede doğum yaptırdığının bir istatistiğini oluşturun, maddiyatını bir araştırın.

Türkiye'ye izinimizde geldik ve adı sanı çok bilindik bir hastaneye gitmek zorunda kaldık. Elimizde sigortamızdan Türkiye'de birşey olmasına karşı evrak da almıştık. Yani herhangi bir sorun olduğunda sigorta evraklarımızı verip parasını bulunduğumuz sigortadan talep edebileceklerdi. Nitekim çocuğumuz ufak bir rahatsızlık geçirdi ve o çok bilindik hastaneye gittik. Durumu bankodaki bu işlerden anladığını söyleyen bayana izah ettik ve elimizdeki sigorta evraklarını da verdik. İki dakika bekledikten sonra anlamadığı halde evraklara bakarak geçersiz olduğunu söyledi. Çok şaşırdık ve onun adına utandık.. Olayı uzatmadık ve muayene parasını önceden isteyen bayana parasını verip muayenemizi olduk. Ardından yaşadığımız ülkeye geri döndük ve direk sigortaya gittik. Durumu anlattık. Hani "yavur" diye dalga geçilen varya, o insan bizden Türkiye'de yaşanan bu olaydan ötürü özür dileyerek durumu izah etti. Ve biraz da gülümseyerek, "Biz onlardan alırız parasını. Zaten nasıl olması gerektiğini de öğreteceğiz." diye de ekledi. Ayrıyeten Türkiye'de ödediğimiz meblağ 7 gün içinde hesabımıza yattı. Utanç verici.. Benim insanım, benim vatanım ama öyle bir hastalık geziyor ki.. Bu da bilmeden konuşup, karar vermek..

Sadece bir olay için değil, şöyle bir etrafınıza bakın, güven ne durumda, temizlik ne durumda, herşeyi geçin insanlık ne durumda.. Türkiye'deki karşı apartmanın 8. katından aşağıdaki çöp kutusuna çöp atan ve belirli bir yerden emekli olmuş amcamız.. Çocuk parklarına jilet koyanlar, marketlerde 1 kuruş para üstünü istedin diye sana tepki gösterenler ve "hatta bozuğum" yok diyerek bu bahaneyle vermeyenler.. Neler var neler..

Şimdi sorun nerede ? Ülkemiz, siyasetimiz de mi, birbirimizde mi sorun arıyoruz yoksa..? Arkadaşlar sorun eğitim değil mi ? Çevremize duyarlı olmakta değil mi ? Yetişirken veya çocuk yetiştirirken, doğruyu yanlışı öğrenmekte/öğretmekte değil mi ? Sorunun kaynağını çözmeyip birbirimize düştüğümüz sürece bunlardan nemalananlar da olacak, kazanç sağlayanlarda olacak.

Bence birbirimizi anlayalım, anlamaya gayret gösterelim. Kafa kafaya vermeyi tercih edelim, hemen sert tepkiyle karşı koymak yerine. Yoksa nasıl yarın birbirimize sırtımızı döneriz ? Düşünün ki bir Çanakkale savaşı (Allah korusun) daha olsa düşmanın bizi vurmasını beklemeyin o zaman. Herkes birbirini vuracak demek ki.. O zaman mı anlayacağız birbirimizin kıymetini arkadaşlarım, dostlarım, kardeşlerim..

Saygılarımla

GOLDEN GOLD

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Olay yanlış yerlere çekilmiş ben vatanımı seviyorum ve yazdıklarınızı önemsiyorum. Ben vatana bir şey söylemedim sistemden bahsediyorum.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Evet diyenleri de denize döküyorlardı. Bunu da hatırlatayım dedim.
Ben chpli değilim, herhangi bir partinin taraftarı da değilim, o sözü söyleyenler beni temsil etmiyor o yüzden hatırlatmanıza gerek yok.
Fanatiklik fazla olunca insanları siz ve diğerleri diye ayırıyorsunuz anlıyorum, ama bu kafa yapısı epey yanlış. Birazcık yazdıklarımızı anlayarak okuyun, otomatik olarak karşıt görüşlü cevaplar atıyorsunuz.

Sen kıyas yaparken iyi, biz kıyas yapınca mı kötü? Gitmene engel olan nedir?

Kask, halat istiyormuş da masraf çıkarma diyormuş.

Keyif çatmak kolaysa gel kardeşim sen de çat. Zincirle bağlamıyorlar seni. İlla burası şart değil, istediğin yere gidebilirsin.

Ben de diyorum ki, madem ülken kötü o zaman ne diye bekliyorsun? Topla pılını pırtını al bavulunu çık yola. Hiç güleceğinin olmaması gayet doğal bir durum, çünkü işine gelmiyor.

Sizi bağlayan yok. Herkes istediği yere gitmekte özgür.

Hala kendimi düşündüğümü zannetmeye devam ediyorsunuz ısrarla. Ben ülkeden istesem yarın giderim, kaldı ki zaten yurt dışında doğdum. İsviçre, Almanya, Dubai, Kazakistan gibi ülkelerde yaşayan akrabalarım da var. Sistem böyle daha beter oldukça kalacağımı zannetmiyorum zaten uzun süre. Benim açımdan problem yok yani. Mesele ülkeden gitmek değil, ülke süper deyip ülkeden gitmek. Ülkeden memnun olan adamın gitmesi mümkün bir olay değil. Burada mesele benim gitmem değil, ülkeden çok memnun olup dışarıda yaşayan insanlar, anlıyorsunuzdur umarım. "Tutan yok sen de git" demek beni biraz olsun anlamadığınızı gösteriyor.
Şuradaki ekşi sözlük(küfürlü başlık!) başlığına bakın. Sözlük kurulduktan 13 sene sonra açılmış ve rağbet görmüş o başlık, neden hiç düşündünüz mü ? Biraz göz gezdirin insanlar neden şikayet ediyorlar, o şikayet ettikleri şeyler uydurma mı yoksa televizyonda hiç görünmeyen gerçek Türkiye mi diye.
Bir boşa kürek çekilen mesaj daha attım gibime geliyor ama bakalım :)

@errno Yaşadığınız olay gerçekten üzücü. Buna rağmen sakin kalmayı becermişsiniz, takdir edilesi bir davranış.
Ben ve etrafımdaki insanlar, bana şikayete gelen insanlar neredeyse her gün benzer olaylara maruz kalıyoruz. Sürekli kavga halindeyiz, inanır mısınız bilmiyorum ama siz orada tamam deyip gideceğinize orada bir tartışma çıkarsaydınız emin olun o parayı sizden alamazlardı. Ben son birkaç senedir bütün işlerimi kavga gürültüyle hallediyorum, aksi takdirde hakkımı almam mümkün olmuyor. Bu hastaneyle de kısıtlı değil ki, ülkenin her yeri böyle. Para almaması gereken kağıttan para alan muhtar mı ararsın, muhtarlıkta turşu satan mı ararsın, torpille stajyer öğrenci alan belediye mi ararsın, saymakla bitmez bin tane saçmalıkla uğraşıyoruz her gün. Sinir falan kalmadı sonuç olarak, cahil olan insan mutlu mesut yaşıyor, ezilse bile ezildiğinin farkında olmuyor gariban halinden memnun. Parası olanın zaten şikayeti yok, orta sınıf ve az okumuşu şikayet edince de vatan haini diye yaftalanıyor.
Sanırım birkaç seneye ben de gideceğim ülkeden, bozduğumuz sinirlerimize yazık.

teote

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Ulkenin yarisi digerlerine gore pkkli, fetocu, terorist vs vs. Diger yarisi da oburlerine gore hayal aleminde yasiyor. Sonumuzu Allah hayir etsin.

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Bir arkadaşımız Almaya da asgari ücretin 5500 tl olduğunu belirtmişti. Almaya da asgari ücret diye (eş anlamda) bir kavram yok. Belki diğer ülkelerde de yoktur. En düşük ücretler yarım günlük işler için 200-300 Avro ve tam günlük işlerde 800 Avro. Kiralar 1000 Avro, bir somun ekmek 2-3 Avro, Modeli eskimiş otomobillerin şehir içinde kullanılabilmeleri yasakmış. Bundan ötürü de buraya göre çok ucuzlar, çünkü adam evinin önüne kadar gidemeyeceği bir otomobili ne yapsın da alsın. Sebebi emisyon yasalarıymış.

Burada sömürülen Türk vatandaşı yurt dışına çıktığında, orada da sömürülüyor. Kimse kendi vatandaşı varken, bir Türk'e doğru düzgün bir iş vermez. Burada sömürülen Türk vatandaşını da yine sömürü zincirinin sonundaki Avrupalı veya batılı sömürüyor. Her ürünün ucu Avrupa ya uzanıyor.

Avrupa da çalışan Türk vatandaşlarının kazandığı para ancak Türkiye ye geldiklerinde buranın şartlarında değerli oluyor. Yine Ülke içindeki yaşam koşulları ve de kazançlar da bazen çok farklı olabiliyor. İstanbul daki yaşam koşulları ve olanakları ile Mardin deki şartlar bir değiller. Anadolu dan bir vatandaşımız İstanbul'a geldiğinde, harcayabileceği kaynak çok çabuk tükenir. Ama İstanbul şartlarında çalışan ve kazan bir vatandaşımız Soma'ya giderse, harcamalarını daha uzun süre sürdürebilir.

Mesela ben Bodruma tatile gidemiyorum. Ama Şile'ye gidebilirim.

Hayat kalitesi her zaman nakit ile ölçüşemez. İsviçre de yaşayan bir vatandaş göl manzaralı bir Daire de oturabilmek için belki aylık 10.000 Frank ödemek zorundaysa, Türkiye de Antalya da ve bol güneşli bir ortamda 1000-2000 tl aylık kira ile bunu gerçekleştirebilir. Hayat kalitesi, memnuniyet ölçüsüdür. Almanya da veya İtalya da Ferrari kullananların sayısı İstanbul da kullanılan Ferrari sayısından belki daha azdır.

Bizde neredeyse her çocuğun elinde bir akıllı telefon var. Onlarda bu oran yetişkinlerde bile bizdeki kadar değil. Bir çok vatandaşın altında 100.000 liralık arabalar var. Hatta bir den fazla otomobile sahip ailelerin sayısı, artık her kes tarafında böyle bir ailenin tanınıyor olması kadar fazla.

Gelecek Türkiye de. Avrupa artık batıyor.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Beni anlayan birilerinin olmasina sevindim dogrusu.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Gelecek nasıl Türkiye'de, hangi ekonomi ile ? Tekstil ticareti ile uğraşıyoruz ailecek 10 sene öncesini mumla arıyoruz, insanlarda para yok mal satıyorsun ödeme alamıyorsun, dolar almış başını gidiyor ödemelerin hepsi dolar üzerine, mal almaktan korkuyorsun. Dolar yükseldikçe ürünlerin Türk lirası cinsinden fiyatını yüksek tutmak zorunda kalıyoruz,alıcıyı da zor buluyoruz. Yakın bir arkadaşımın babası turizm ile uğraşıyor geçen iflas ettiler, iş yaptığımız eski firmaların çoğu iflas etti. Cidden nasıl gelecek Türkiye'de diyebiliyorsunuz anlamıyorum.

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Gelecek nasıl Türkiye'de, hangi ekonomi ile ? Tekstil ticareti ile uğraşıyoruz ailecek 10 sene öncesini mumla arıyoruz, insanlarda para yok mal satıyorsun ödeme alamıyorsun, dolar almış başını gidiyor ödemelerin hepsi dolar üzerine, mal almaktan korkuyorsun. Dolar yükseldikçe ürünlerin Türk lirası cinsinden fiyatını yüksek tutmak zorunda kalıyoruz,alıcıyı da zor buluyoruz. Yakın bir arkadaşımın babası turizm ile uğraşıyor geçen iflas ettiler, iş yaptığımız eski firmaların çoğu iflas etti. Cidden nasıl gelecek Türkiye'de diyebiliyorsunuz anlamıyorum.
Gelecek yolda,köprüde (!) Ya ondan gelecek bize. Avrupa bizi bu köprülerden dolayı kıskanıyor (!):confused:

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Yol ve köprülerin olmadigi zamanlari da gördü Türkiye. Tabi daha yolun basinda oldugun icin bunlari bilmemeni normal karsiliyorum.