Soru Ülkecek ne zaman iki yakamız bir araya gelecek

mtanhu

Öğrenci
2 Temmuz 2011
49
43
18
Kardeşim geçer, ülkecek son badireler atlattık gerçekten. Dünya tarihi zaten böyle sıkıntılarla vs dolu. Ama bizim en büyük sorunumuz, ekonomik alandaki sıkıntılar.

Bu yeni bi şey değil, Google'dan bakın sürekli dalgalanan bir ekonomik modelimiz var. 10 yıl iyi 10 yıl kötü gibi düşünülebilir.

Düzelecektir herşey, ama bu ortak akıl ve davranış ile olacak bir şey. Hükümetler üstü, bozuk düzenimiz var.

1- Liyakat : Üniv.'lerde ve devlet bünyesinde şu torpil olayından artık vaz geçilmeli, çocukluğumdan bu yana var olan bir şey bu, en az 50 yıllık bir dert bu ülkede.

ör : adam își bileni değil de, tanıdığının bilmem ne tandığını işe yerleştiriyor.

2- Üretim : Halen çok çok gerideyiz. Katmadeğeri yüksek ürünler yeteri kadar üretilmedikçe, ülkeye para akışı olmadıkça, ülkemizin zenginleşmesi uzun zaman alacaktır.

3- Dürüstlük : İnsanlar, işlerinde, devlet işlerinde, kamu işlerinde kısaca resmi evrak işlerinin hepsinde dürüstçe davranmadıkça, bu ülkede daha çok haklar yenecektir, daha çok boşuna paralar gitmesi gereken yere gitmeyecektir.

ör: vergi kaçırmaktan tutun da, yeni yılda işçilerinin tazminatını yemek için çıktı-girdi göstermesi, zengin adamın çocuğunu bursluluk sınavına sokması vb işte. herkesin bildiği ama devletimizin asla denetlemediği şeyler.

4- Denetim.

diğer sorunların yukarıdaki 4 madde ile iyileştirilebileceğine inanıyorum.

James Howlett

Müdavim
Müdavim
26 Ekim 2020
5,310
4,499
1,358
35
Kardeşim geçer, ülkecek son badireler atlattık gerçekten. Dünya tarihi zaten böyle sıkıntılarla vs dolu. Ama bizim en büyük sorunumuz, ekonomik alandaki sıkıntılar.

Bu yeni bi şey değil, Google'dan bakın sürekli dalgalanan bir ekonomik modelimiz var. 10 yıl iyi 10 yıl kötü gibi düşünülebilir.

Düzelecektir herşey, ama bu ortak akıl ve davranış ile olacak bir şey. Hükümetler üstü, bozuk düzenimiz var.

1- Liyakat : Üniv.'lerde ve devlet bünyesinde şu torpil olayından artık vaz geçilmeli, çocukluğumdan bu yana var olan bir şey bu, en az 50 yıllık bir dert bu ülkede.

ör : adam își bileni değil de, tanıdığının bilmem ne tandığını işe yerleştiriyor.

2- Üretim : Halen çok çok gerideyiz. Katmadeğeri yüksek ürünler yeteri kadar üretilmedikçe, ülkeye para akışı olmadıkça, ülkemizin zenginleşmesi uzun zaman alacaktır.

3- Dürüstlük : İnsanlar, işlerinde, devlet işlerinde, kamu işlerinde kısaca resmi evrak işlerinin hepsinde dürüstçe davranmadıkça, bu ülkede daha çok haklar yenecektir, daha çok boşuna paralar gitmesi gereken yere gitmeyecektir.

ör: vergi kaçırmaktan tutun da, yeni yılda işçilerinin tazminatını yemek için çıktı-girdi göstermesi, zengin adamın çocuğunu bursluluk sınavına sokması vb işte. herkesin bildiği ama devletimizin asla denetlemediği şeyler.

4- Denetim.

diğer sorunların yukarıdaki 4 madde ile iyileştirilebileceğine inanıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ümit bu toprakları terk edeli çok oldu ?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230225_005417_Edge.jpg
    Screenshot_20230225_005417_Edge.jpg
    119.1 KB · Görüntüleme: 37

kmurat

Müdavim
Müdavim
8 Şubat 2014
8,509
3
3,730
1,358
Bu ülke ne zaman Laiklilten ve Putperestlikten kurtulursa, o zaman.

sepiti

Asistan
8 Aralık 2022
164
206
43
42
1- köy enstütüleri yeniden açılırsa
2- köyler yeniden canlandırılırsa
3- köy tarımı ile şehirdeki nufüs ve plansızlık bir nebze durur insanlar köyde eker biçer yer rahat yaşarsa
4- 8500 tl ye yapılan min 12 saat kölelik sonlandırılırsa
5- vergiler düşürülürse
6- ötv denen saçmalık son bulursa
7- bırakın üniyi lise ortaokul öğrencileri bile ekonomi derdinden kurtulursa
8- seçim kanunu değiştirilip önümüze partilerin seçtiği !! kişiler mv bld bşk seçtirilmezse
9- köylere hizmet götürme birlikleri yiyicilerden temizlenirse
10- tüm ülkedeki belediyeler adam gibi denetlenirse
11- ahbap çavuş akraba yiğen torpil işleri sonlandırılırsa
12- tl yi bile isteye değerini düşüren ekonomi bakanları olmaz ise
13- ülkedeki çalışan sayısının yarısından fazlası asgari !!! kölelik sistemiyle çalıştırılmaz ise
14- her gelen süper eğitim bakanları yeni sistem diyip öncekinden b. etmez ise...!!!
......
neyse liste uzar gider bunlar bir noktadan başlar ise düzeliriz belki

kmurat

Müdavim
Müdavim
8 Şubat 2014
8,509
3
3,730
1,358
Sadece Fransa mı? Neye dayanarak bunu söylüyorsnunuz? Evet eğitim sistemimiz, dilimizdeki kelimeler, ve örnek aldığımız bazı kanunlar oradan ama bu yazdığım ülkeler laik ülkeler. Daha da var ama yazmadım.
Farklı yasalar ve farklı nedenler ile benzer konumda olan ülkeler var ama gerçek anlamda Laiklik 2 ülke tarafından Anayasa'nın değişmez bir parçası olarak kabul ediyor. Diğer ülkeler İnanç özgürlüğü sunuyor.

Diğer ülkelerin tam listesi: (Google Translate ile çevirebilirsin)
Laizismus – Wikipedia

kmurat

Müdavim
Müdavim
8 Şubat 2014
8,509
3
3,730
1,358
Hayır bu kavramın seni beni yoktur. Şeriat nasıl herkes için "Din kurallarına göre yönetim" demek ise, Laiklik de "Din ve Vicdan özgürlüğü"dür. Kişiden kişiye değişmez bu.
Değişiyor maalesef. Laiklik adına çok baskı yapıldı bu ülkenin insanına. Laiklik dinsizliğe zorlamadır. Uygulanışı aynen böyle.

Alanur Erdemir

Müdavim
Müdavim
Cezalı
17 Şubat 2021
10,777
132
19,149
8,557

kmurat

Müdavim
Müdavim
8 Şubat 2014
8,509
3
3,730
1,358
Yönetim şekli olan Şeriattan bahsediyoruz.
Şeriat'ın kullanımı insanların şekillendirdiği gibi olur. Kötü kullanmak isteyen kötü kullanır. Tamamen dinimize göre Şeriat uygulanacaksa, dinimiz herkese inanç ve vicdan özgürlüğü tanır. İnanmayanın imanı kabul olmaz. O halde, inanmayanı da zorlama yoktur. Bize düşen, öğretmek ve insanlara böylelikle seçim imkanı tanımak. Laiklikte öğrenme engelleniyor ve herkes Ateizm'e (dinsizliğe) zorlanıyor. İnsanlara devlet görüşü zorla kabullendiriliyor. Bunun nasıl işlediğini Doğu Almanya'da gördük ve çöktüler ve yok oldular.

Alanur Erdemir

Müdavim
Müdavim
Cezalı
17 Şubat 2021
10,777
132
19,149
8,557
Şeriat'ın kullanımı insanların şekillendirdiği gibi olur.
Aynısı Laiklikte de geçerli.
Laiklikte öğrenme engelleniyor ve herkes Ateizm'e (dinsizliğe) zorlanıyor. İnsanlara devlet görüşü zorla kabullendiriliyor.
Bu dediğiniz yanlış, kimse kimseyi dinsizliğe zorlamıyor, Laik ülke böyle olmaz.
Bunun nasıl işlediğini Doğu Almanya'da gördük ve çöktüler ve yok oldular.
Yanlış işlendiğini gördük.

niyazi5859

Müdavim
Müdavim
17 Mayıs 2020
5,582
5
5,097
293
Hükümet değişmediği sürece bir beklentin olmasın.Allah’a şükürler olsun maddi durumum iyi.Ülkenin içinde bulunduğu duruma üzülüyorum ama insanlarında artık bazı şeyleri görmesi gerektiğini düşünüyorum.
Hükümet değişse bile halk aynı kalırsa hiç bir halt olmaz bu ülkeden. Fırsatçı kendini geliştirmeyen herşeye körü körüne giden tembel bir halkımız var.

Applemania

Müdavim
Müdavim
25 Ağustos 2021
3,677
2
3,460
293
34
Hükümet değişse bile halk aynı kalırsa hiç bir halt olmaz bu ülkeden. Fırsatçı kendini geliştirmeyen herşeye körü körüne giden tembel bir halkımız var.
Hocam o konuda haklısın.Bizim insanımızda da fırsatçılık maalesef var ama hükümetinde 20 yılda ciddi hataları oldu.Kan değişikliğinin şart olduğunu düşünüyorum.

niyazi5859

Müdavim
Müdavim
17 Mayıs 2020
5,582
5
5,097
293
Hocam o konuda haklısın.Bizim insanımızda da fırsatçılık maalesef var ama hükümetinde 20 yılda ciddi hataları oldu.Kan değişikliğinin şart olduğunu düşünüyorum.
Evet hükümetin büyük hataları oldu ve yeni gelecek hükümet olursa onların da büyük hataları olacak. Halkın kendini hükümete bağlı tutmaması gerekiyor. Daha kötüsü de gelebilir veya şimdi değişir daha iyisi gelir sonrasında daha kötüsü gelir falan falan diye gider bizim kesin çözüm olarak halkı değiştirmemiz lazım zaten halk değiştikten sonra siyasetçilerin halkı silkmeye çalışacağını düşünmüyorum bir tarafları yemez.

ㄹㅌㅅ水ㅌㅜ炔

Müdavim
Müdavim
11 Ocak 2022
1,026
991
293
33
Evet hükümetin büyük hataları oldu ve yeni gelecek hükümet olursa onların da büyük hataları olacak. Halkın kendini hükümete bağlı tutmaması gerekiyor. Daha kötüsü de gelebilir veya şimdi değişir daha iyisi gelir sonrasında daha kötüsü gelir falan falan diye gider bizim kesin çözüm olarak halkı değiştirmemiz lazım zaten halk değiştikten sonra siyasetçilerin halkı silkmeye çalışacağını düşünmüyorum bir tarafları yemez.
Halk yönetime göre şekillenir.
Sen kalkıp en kritik görevlere en alakasız kişileri getirirsen sırf tanıdık diye millet de haa demek işler böyle yürüyor der öyle olur.
Sen adaletli olmazsan millet de kendi adaletini sağlamaya çalışır.
Ben şimdi iş arıyorum özellikle belediye gibi yerlere asla giremezsin diyorlar neden tanıdığım yokmuş peki neden böyle çünkü en tepede bile durum böyle.
Kısacası değişim tepeden başlamalı.
Adam kayırma olmamalı adalet herkese eşit olmalı.
Yoksa milyon yıl geçse de değişen düzelen bişi olmaz.

OzkanK.

Müdavim
Müdavim
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958