UEFI desteklenen bir bilgisayara Legacy BIOS şekli ile kurulum yapılması

Bu konuyu okuyanlar

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Merhabalar,
Uzun zamandır dikkatimi çeken bir konu var, bunu sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Arkadaşlar ne zaman bir bilgisayarcıya gitsem ısrarla UEFI kurulum yapmıyor. Her seferinde Legacy kurulum yapıyor. Bundaki sebebi bir türlü anlayamadım ben. UEFI Boot gibi daha gelişmiş ve daha yeni bir teknoloji varken neden UEFI kurulum yapmıyor bilgisayarcılar? Özel bir sebebi bulunuyor mu bunun?

Bilen arkadaşlar varsa ve açıklarlarsa çok sevinirim, iyi günler.

@EFI Shell

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Bilmedikleri için.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Yapıp yapıp geçiyorlar. Birçoğu da bilmiyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Ama BIOS ayarlarına baktığımızda UEFI Boot Support hep kapalı oluyor. Bunu kendileri kapatıyor olsa gerek.
Aslında belki biliyorlardır ama tüm PC'ler için MBR olarak USB'yi yazdırdıklarından da kaynakli olabilir. Yani ikide bir USB'ye Windows yazdırmamak için olabilir. :)
Ama BIOS ayarlarına baktığımızda UEFI Boot Support hep kapalı oluyor. Bunu kendileri kapatıyor olsa gerek.
Aslında bir tane daha USB'ye Windows yazdırabilirler GPT olarak. Ama bilmedikleri bence daha ağır basıyor. :)

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Aslında belki biliyorlardır ama tüm PC'ler için MBR olarak USB'yi yazdırdıklarından da kaynakli olabilir. Yani ikide bir USB'ye Windows yazdırmamak için olabilir. :)

Aslında bir tane daha USB'ye Windows yazdırabilirler GPT olarak. Ama bilmedikleri bence daha ağır basıyor. :)
Aynen öyle hazırlamışlardır usb bellek öylece duruyordur. Ne update yaparlar imaja ne de uefi para gelsin yeter onlara. Windows 10 kurup sürüm bilmem kaç kurarlar. Bir arkadaş vermiş bilgisayarını format atmışlar, çok da anlamıyor. Bana dedi ki bu windows 10 niye sürekli update yapıyor diye :D

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,994
Çoğu biliyor fakat uğraşmak istemiyorlar. Bizzat kendim biliyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
rufus hallediyor nesi zor uefi kurulumun?
linux mint uefi kurdum.