Ücretsiz kurslar geliyor

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
Ücretsiz kurslar geliyor

160320141914162572513.jpg

Dershaneler 1 Eylül 2015 tarihinde kapanacak. Bakanlık, bu yılın Eylül ayından itibaren ücretsiz kursları başlatacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelere dönüşüm için verilen sürenin dolmasını beklemeden dershaneleri öğrencisiz bırakacak formül için çalışmaya başladı.

Cumhurbaşkanı'nın onayladığı dershanelerin özel okula dönüştürülmesini öngören yasayla birlikte dershaneler artık 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren faaliyetlerine devam edemeyecek. Bakanlık, belirlenen tarihi beklemeden dershaneleri etkisiz hale getirecek ve dershaneler özel okula kendi istekleriyle dönüşmek zorunda kalacak.

Buna göre Bakanlık, bugün kısmen uygulamada olan okullardaki kursları, Eylül 2014 tarihi itibariyle tüm ülke genelinde ücretsiz olarak uygulayacak. Sayıları yarım milyondan fazla olan ve üniversite sınavına giren lise mezunları ise istemeleri halinde 81 ildeki halk eğitim merkezlerinde sınava hazırlık kurslarından ücretsiz olarak yararlanabilecek.

İki koldan takviyelerle öğrencilere ve mezunlara destek verecek olan Bakanlık, böylelikle dershaneye giden öğrenci sayısında azalma olmasını sağlayacak. Okullarda verilecek olan kurslara ise öğrencilerin kendi dersine giren öğretmenler yerine, ya okuldaki başka bir branş öğretmeni ya da başka bir okuldan getirtilen öğretmenler girecek. Bu sayede de öğrencilerin başka öğretmenlerin bilgisinden ve deneyiminden faydalanması sağlanmış olacak.

KaynaK

demirelemin

Asistan
Reaksiyon puanı
3
okuldaki dersler ve/veya öğretmenler yetersizse niye çocukları okula gönderiyoruz
Okuldaki dersler yeterliyse niye kursa gönderiyoruz,

Okulda anlatamadıkları dersleri AYNI öğretmenler halk eğitm merkezlerinde nasıl anlatacak, hangi müfredatı kullanacaklar, ek kaynak (kitap vs) gerekecek mi, gerekecekse nereden nasıl temin edilecek

Hamiş: kursları ücretsiz ve KALİTELİ yapalım millet enayi değil ya, aynı kursun ücretsizi varsa kursa-dersaneye gitmez, paralı kurslar kendiliğinden kapanır.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Okullarda durumum ne kadar vahim olduğunun kanıtlar nitelikte.

Lee Tai

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Şimdi bu özel okul ücretsiz mi olucak ?

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Okullarda durumum ne kadar vahim olduğunun kanıtlar nitelikte.
Kesinlikle katılıyorum,çok güzel noktaya değinmişsin güzel kardeşim:) Tebrik ederim.

Gerçekten de durum o kadar vahim ki 10 seneden fazladır uğraşılıyor,hala düzeltemediler.

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
evet, ucretsiz olacak, memlekete hayirli bir vatandas degilde kendisine ozel asker yetistiren hizmet dersanalerinin onune gecmek icin guzel uygulama,

ByTheEfsane

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Paralı olsaydı okulda kimse ''şu dersten alcam'' demezdi.Parasız olunca tepki yoğun olur ama bildiğin okul işte!!

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Amaç derhanelerin kökünü kazımak değilmi evet hani okuldaki dersler herşeye yetiyor diyenler o zaman bu kurslar niye dershaneciligi özel sektorden alıp Devlet tekeline sokmak nedir artı özel sektördeki tüm dersaneler kapatıldıktan sonra Devlet bu sektörde tek ve istisnasız olduğundan dolayı halktan para istemeyeceğinin bir garantisi varmı derhanecilige bende karşıyım ama yıl 364 gün hafta sonlari hariç her gün eğitim sisteminde değişiklik yapıp bu oynak zeminde öğrencilerin sadece okul ile başarı elde etmesini beklemek nasıl bir hayalciliktir nasıl bir halüsulasyondur MEB tamamıyle tasviye edip eğitim kurumlarını devletin bürokratik orta çağ karanlığından çıkarıp yönetimi sivil ve bağımsız kurumlara devredip ne zaman adam akıllı bir eğitim sistemi kuracaklar merak Ediyorum

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Nefretle yapılan işten hayır beklemeyin boşuna.

Öğrenciler düzgün eğitim alsın,ek derslerle açıklarını kapatsın değil istedikleri.
Dershanelere gidecek öğrenci kalmasın ki özel okul olmaya zorlayalım,olamayanlar da itiraz edemesin diye yapılan göstermelik iyilik. Sadece ben söylemiyorum, haberde bile bunu ima ediyor.

Adam gibi bir eğitim ve sınav sistemi getirsinler.
Ne çocukların ne de ailelerinin zamanlarını çalmasınlar artık.

Reaksiyon puanı
10,325
Amaç derhanelerin kökünü kazımak değilmi evet hani okuldaki dersler herşeye yetiyor diyenler o zaman bu kurslar niye dershaneciligi özel sektorden alıp Devlet tekeline sokmak nedir artı özel sektördeki tüm dersaneler kapatıldıktan sonra Devlet bu sektörde tek ve istisnasız olduğundan dolayı halktan para istemeyeceğinin bir garantisi varmı derhanecilige bende karşıyım ama yıl 364 gün hafta sonlari hariç her gün eğitim sisteminde değişiklik yapıp bu oynak zeminde öğrencilerin sadece okul ile başarı elde etmesini beklemek nasıl bir hayalciliktir nasıl bir halüsulasyondur MEB tamamıyle tasviye edip eğitim kurumlarını devletin bürokratik orta çağ karanlığından çıkarıp yönetimi sivil ve bağımsız kurumlara devredip ne zaman adam akıllı bir eğitim sistemi kuracaklar merak Ediyorum

hewal kardeş, Allah aşkına sen hayatında hiç "NOKTA" ile "VİRGÜL" diye birşeyden haberin olmadı mı hiç?
bugüne kadar okuduğum hiçbir yorumunda bu iki nesneden görmedim.

justlive4life

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Ne zaman ki eğitim politikası iktidarın değil devletin politikası olur, o zaman işler düzelir.
Yani öyle bir sistem düşünün ki hangi parti gelirse gelsin "bizim ülkemiz için iyisi bu" diyip sistemi devam ettirsin.
Ama maalesef eğitim gibi geleceği direkt etkileyecek bir sisteme dokunmadan yapamıyor tüm siyasi güçler.

justlive4life

Doçent
Reaksiyon puanı
18
+ Bu bahsedilen halk eğitimin ücretsiz kursları yeni birşey değil, bir kaç senedir sürüyor zaten. Haberi yapan haberciler bihaber sanırım.

Syst3mm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ücretsiz olması iyi olur ihtiyaçlarını karşılayamayanlarda faydalanabilir ücret ödeyemenler ama oraya kahveye gider gibi gideceklerde olacaktır umarım içerideki eğitimi bozmayacak bir düzenleme ile gelir

AnOldFriend

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kesinlikle katılıyorum,çok güzel noktaya değinmişsin güzel kardeşim:) Tebrik ederim.

Gerçekten de durum o kadar vahim ki 10 seneden fazladır uğraşılıyor,hala düzeltemediler.

yaşın ufak olduğundan geçmiş dönemin eğitim kalitesini ve öğrenci başarısını bugun ile tartacak birikimin olmaması normal.

son 15 yılda eğitim kalitesi ileriye gideceğine geriye gidiyor, öğrencilerin başarı ortalamaları her sene düşüyor. Her sene öss gil sınavlarının soruları kolaylaşmasına rağmen barajın altında kalan, 0 çeken öğrenci sayısı artıyor. Eskiden üniversiteler doğrudan üniversite müfredatına giriş yaparlarken şimdi ünivi kazanan öğrencilerin yetersizliğinden ötürü üniversite hocaları lise müfredatından başlar oldu konulara, bunu kalbur üstü üniversitelerin hocalarından da teyit edebilirsiniz. Kalite getirmek başka birşeydir, vasatlaştırıp yaygınlaştırmak ayrı birşeydir. Bakanlık kadroları bu gerçeği tespit edip vizyonu koyacak birikimden çok uzak.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Yeni getirilen Ücretsiz kurs uygulamasının artılarını ve eksilerini tartışıyoruz. Mesajlarımızı siyasi içeriklerden uzak tutarak yazalım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sanki okuldaki/halk eğitimdeki kurs bir işe yarayacak. okuldaki kursu yine okuldaki hoca verecek. halk eğitim desen hiçbir dersaneye yaranamamış vasat bir hoca gelip 50 kişilik sınıfa ders anlatacak. açıkça söyleyebilirim ki lise eğitiminden hiçbir fayda görmedim büyükşehirde en iyi 2-3 liseden birine gitmiş biri olarak. dershanede de biz sadece test tekniğine göre ders işlemiyorduk, o müfredattaki "kazanımlar"ı da öğreniyorduk(olduğu kadar..). iyi öğrenciye bu özel okul muhabbeti daha çok yarayacak, nasolsa bursla falan gidecek yine. yeterli olmayıp da maddi durumu zayıf öğrenci ise sınavda sıkıntı çekecek(şimdi en azından dersane ücretleri karşılanabiliyordu ama okul olduğunda sanmıyorum karşılasınlar). amaç fırsat eşitliği sağlamak mıydı? olmadı mı?

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
hewal kardeş, Allah aşkına sen hayatında hiç "NOKTA" ile "VİRGÜL" diye birşeyden haberin olmadı mı hiç?
bugüne kadar okuduğum hiçbir yorumunda bu iki nesneden görmedim.

Amaç dershanelerin kökünü kazımak
değilmiydi; Hani okuldaki dersler
herşeye yetiyor, diyenler o zaman bu
kurslar neden açıldı. Dershaneciligi özel
sektorden alıp, devlet tekeline sokmak
nasıl bir anlayış tir. Özel sektördeki tüm dersaneler kapatıldıktan sonra, devlet
bu sektörde tek ve istisnasız
olduğundan dolayı halktan para
istenmeyeceği'nin bir garantisi varmı
dır. Dershanecilige bende karşıyım ama yıl
364 gün hafta sonlari hariç her gün eğitim sisteminde değişiklik yapıp, bu
oynak zeminde öğrencilerin sadece
okul da verilen eğitim ile başarı elde etmesini beklemek
nasıl bir hayalciliktir, nasıl bir
halüsulasyondur. MEB tamamıyle
tasviye edip eğitim kurumlarını devletin bürokratik orta çağ
karanlığından çıkarıp yönetimi sivil ve
bağımsız kurumlara devredip ne
zaman adam akıllı bir eğitim sistemi
kuracaklar merak ediyorum.

Nokta ve virgül haricinde yorumum hakkında eleştirilerinizi bekliyorum.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
yaşın ufak olduğundan geçmiş dönemin eğitim kalitesini ve öğrenci başarısını bugun ile tartacak birikimin olmaması normal.

son 15 yılda eğitim kalitesi ileriye gideceğine geriye gidiyor, öğrencilerin başarı ortalamaları her sene düşüyor. Her sene öss gil sınavlarının soruları kolaylaşmasına rağmen barajın altında kalan, 0 çeken öğrenci sayısı artıyor. Eskiden üniversiteler doğrudan üniversite müfredatına giriş yaparlarken şimdi ünivi kazanan öğrencilerin yetersizliğinden ötürü üniversite hocaları lise müfredatından başlar oldu konulara, bunu kalbur üstü üniversitelerin hocalarından da teyit edebilirsiniz. Kalite getirmek başka birşeydir, vasatlaştırıp yaygınlaştırmak ayrı birşeydir. Bakanlık kadroları bu gerçeği tespit edip vizyonu koyacak birikimden çok uzak.

İlk olarak yaşın birikimle alakası yok.Eğer öyle olsaydı tarih hakkında konuşmak imkansız olurdu,Fatih Sultan Mehmet hakkında konuşmak için en azından şöyle 600 yaşında birini bulmamız gerekirdi :)

İkinci olarak ÖSYM sınavlarından eski adı öss şimdiki ygs-lys hakkında hiçbir şeyden haberin yok sanırım.Biraz olsun haberin olsa soruların kolaylaştığını değil zorlaştığını görebilirdin.Son 30 yılın sorularına baktığımızda ilk adım(mat1,ygs vs.) soruları bile ikinci adımda olduğu gibi(fen2,lys vs.) yoruma değil bilgiye dayalı.Bilgiye dayalı soruları çözmek daha kolaydır,bilgiyi uygularsın ve çözersin.Yoruma dayalı sorularda ise sınav anında beyninde birşeyler üretmen gerekir,aksi halde bilgin hiçbir işe yaramaz.0 çekenlerin hepsi öğrenci değil,sayısına değil oranına bakacaksın,böylece arada uçurum olmadığını da farkedebilirsin.

Üniversitede lise müfredatı okutuluyor demişsin de merak ettim hangi üniversite bu ? Matematik bölümü puanı 200lerde olursa öğrenciler integral görecek seviyede olmazlar tabii.Bu eğitim sisteminin değil o bölüme 200 puan koyan sistemin kabahatidir.Ama başka çaresi de yok,sadece o bölümü okuyup meslek sahibi olamıyor kimse,bu da o bölümün puanının 400 üzeri olmasını engelliyor.Geçmişteki hatalar sebebiyle bu tür bölümlerin hakkı yendi,umulur ki ileride düzelecektir.

Kalite getirmek derken,bahsettiğin 15 sene önceki kitaplarına bakarsan,yorumdan ziyade ezbere dayalı bir sistemin olduğunu görürsün.Sen yorumu pek seversin ya,yoruma dayalı eğitim sistemi de tam senin istediğin gibidir öyleyse.

Son olarak bol keseden sallayıp kadro yetersiz diyeceğine,vizyonunu forum köşelerinde paylaşacağına git bakan ol da tüm ülkeyle paylaş.

Nasılsa yeni bir nik alıp çaktırmadan gelmeye çalışırsın,her mesajına verilen cevabı okuduğunu da pek iyi bildiğimden cevabımı vereyim dedim,forumdan kaynaklanan bir sebep benden alıntı yaptığını göstermedi de o yüzden şimdi yazıyorum.Oldu mu [MENTION=142972]tambjk[/MENTION] ?

Reaksiyon puanı
10,325
Amaç dershanelerin kökünü kazımak
değilmiydi; Hani okuldaki dersler
herşeye yetiyor, diyenler o zaman bu
kurslar neden açıldı. Dershaneciligi özel
sektorden alıp, devlet tekeline sokmak
nasıl bir anlayış tir. Özel sektördeki tüm dersaneler kapatıldıktan sonra, devlet
bu sektörde tek ve istisnasız
olduğundan dolayı halktan para
istenmeyeceği'nin bir garantisi varmı
dır. Dershanecilige bende karşıyım ama yıl
364 gün hafta sonlari hariç her gün eğitim sisteminde değişiklik yapıp, bu
oynak zeminde öğrencilerin sadece
okul da verilen eğitim ile başarı elde etmesini beklemek
nasıl bir hayalciliktir, nasıl bir
halüsulasyondur. MEB tamamıyle
tasviye edip eğitim kurumlarını devletin bürokratik orta çağ
karanlığından çıkarıp yönetimi sivil ve
bağımsız kurumlara devredip ne
zaman adam akıllı bir eğitim sistemi
kuracaklar merak ediyorum.

Nokta ve virgül haricinde yorumum hakkında eleştirilerinizi bekliyorum.

Seni nokta ve virgül ile tanıştırdık ya, artık gam yemem sevgili hewal! :D
Bu arada, gramer konusunda hala tonlarca hatan var ve ayrıca bunu şiir yazar gibi yazman gerekmiyordu.
Yorumuna gelince, bilindik şey bunlar cancağızım; hatta sana itirazım dahi yok.
Bu ülkede, bir: adaletin, iki: eğitim sisteminin normal rayına hiçbir zaman oturtulamayacağını bilenlerdenim.

themanfromearth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
.....
Nasılsa yeni bir nik alıp çaktırmadan gelmeye çalışırsın,her mesajına verilen cevabı okuduğunu da pek iyi bildiğimden cevabımı vereyim dedim,forumdan kaynaklanan bir sebep benden alıntı yaptığını göstermedi de o yüzden şimdi yazıyorum.Oldu mu @tambjk ?

tambjk olarak 2013 ağustosta banlandım :) Sen ise 25 ocak 2014 te, yani benim banlanmamdan 6 ay sonra foruma üye olmuşsun, kalkıp beni 40 yıldır tanıyormuş gibi konuşuyorsun.

Sonrada aşağıdaki konuda olduği gibi (http://forum.shiftdelete.net/sdn%27e-onerileriniz/364566-forum-kurallari-konusu.html)

Merhaba SDN yöneticileri :) Foruma daha yeni geldiğim için alışkanlıklarım yok.Bu yüzden eski üyelere göre daha çok gözüme batıyor bazı şeyler.

Forum kurallarını kimin(kimlerin),neye(nelere) göre yazıldığını bilmiyorum.Önerim şu,forum kurallarını kayıt sayfasındakinden ziyade,forum içerisinde biraz daha genişletebilir misiniz ?
.....

foruma yeni geldim ayakları çekmişsin , yemezler:)

Birilerinin multisi olduğun kesin de , [MENTION=327890]Empatik[/MENTION] 'in multisi gibi duruyorsun daha çok, yönetimi göreve davet ediyorum ... [MENTION=36351]mr_rain[/MENTION] , [MENTION=194661]eSa[/MENTION] , [MENTION=58793]REDFOKS[/MENTION] , [MENTION=158637]angel75[/MENTION] , [MENTION=105290]erenberk[/MENTION]

neyse sağlıcakla kalın ;)

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=395676]themanfromearth[/MENTION] forumu 4 senedir takip ediyorum.Düzenli olarak girerim foruma,bazen her gün olmaz ama haftada en az 1 kere buradayım. [MENTION=327890]Empatik[/MENTION] le alakam olmadığı muhakkak,ama benzetebilirsin,doğaldır.Foruma yeni geldim derken yeni üye oldumu kastetmiştim,alışkanlıklarım da konu açma ve konuya cevap verme anlamında olduğu için izleyiciyken bunları yapmıyordum doğal olarak.

Birilerinin multisi olduğum kesinse zaten ban yerim rahat ol.Yazdığım cevaba karşılık veremeyince hırsından köpürüp beni forumdan uzaklaştırmaya çalışman o kadar çocukça ki,içindeki kini biraz azalt, bu hırs seni bir mesajlık için de olsa üye yaptırmış:)

40 yıldır değil ama üye olduğundan beri tanıyorum.Forumda çoğu konuyu ve mesajı okumuşluğum vardır.Zaten senin her mesajın sataşma niyeti taşıdığı için özellikle dikkatimi çekti.Sağlıcakla kal dileğin için teşekkür ederim,çok düşüncelisin :)

Son mesajlar