Uçaklarda alkol yasağı başlıyor

Reaksiyon puanı
10,325
Uçaklarda alkol yasağı başlıyor

ucaklarda-alkol-yasagi-basliyor_222032_mansetByk.jpg

Uçaklardaki fazla alkol tüketimi, uçuş güvenliğini tehdit eder boyuta ulaştı...

Son dönemde uçaklarda fazla miktardaalkol tüketen yolcuların, gerek uçuş güvenliğini tehlikeye sokması, gerekse seyahat esnasında huzursuzluğa sebep olmaları, hava yolu şirketlerinin bu alanda yeni düzenlemelere ihtiyaç duymasına yol açtı.

Özellikle uluslararası seyahat eden yolcuların, "Duty Free"lerden aldıkları alkollü içecekleri yolculuk esnasında tüketmeleri, yolcular arasında kavgalara sebep olurken, uçuş güvenliğini de ciddi biçimde tehlikeye sokuyor. Özellikle Rus uçaklarında yaşanan "sarhoş yolcu" vakaları, bu konuyu tekrar gündeme getirdi.

Rus uçaklarında alkole sınırlama

Rusya'da adeta ulusal güvenlik sorunu haline gelen ve bir türlü çözüm bulunamayan aşırı alkol tüketimi, bu kez uçaklarda sorun yaratmaya başladı.

Ocak ayında Moskova-Mısır seferini yapan yolcu uçağında, aşırı alkol alan bir yolcunun uçuş esnasında kabin memurunu dövmesi, uçakta panik yaşanmasına neden oldu. Yolculardan birinin olay anını cep telefonuna kaydederek internette paylaşması üzerine haber bültenlerine konu olan olay, Rus uçaklarında alkol sınırlamasını yeniden gündeme getirdi.

Duma Başkan Yardımcısı Sergey Jeleznyak, uçakta sarhoş halde dengesiz hareketlerde bulunan kişilerin diğer yolcular ve uçak için tehlike oluşturduğunu belirtirken, huzursuzluk çıkaran alkollü yolculara yönelik yasal yaptırımların ağırlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Bir diğer sarhoş yolcu vakası ise, "Aeroflot" şirketinin Moskova-Puket seferini yapan uçakta yaşandı. Aşırı alkollü iki yolcunun çıkardığı kavga nedeniyle uçak, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı. Olayın ardından kavgaya sebebiyet veren yolcular gözaltına alınırken, çıkartıldıkları mahkemece para cezasına çarptırılarak, Moskova'ya geri gönderildi.

Özbekistan'da uçaklara içki sokmak yasak

Özbekistan hava yolu şirketi, benzer vakıaların önüne geçmek amacıyla uçaklara alkol sokulmasını yasakladı.

Özbekistan Uçuş Güvenliği Kontrolü Devlet Kurumu tarafından kabul edilen yeni düzenlemeye göre, Özbek Hava Yolları'na ait uçakların salonuna, hava alanlarındaki "Duty Free" dükkanlarından alınan içkilerin sokulması yasaklanırken, uçaklarda ikram edilen içki miktarına da kısıtlama getirildiği açıklandı.

Söz konusu düzenlemenin, son dönemde uçaklarda artan holiganlık ve uçuş güvenliğinin sağlanması amacıyla alındığı vurgulandı.

Benzer vakalar

"Sarhoş yolcu" tehlikesi, sadece Rusya ve Özbekistan'a özel bir durum değil. Yakın dönemde, farklı hava yolu şirketlerinin uçak seferlerinde benzer birçok olay yaşanmıştı.

İzlanda-ABD seferi yapan yolcu uçağında aşırı alkollü bir yolcu, diğer yolculardan birini dövmesi üzerine koltuğuna bantla bağlanmıştı.

2011'de ise İstanbul-Stocholm seferini yapan uçakta aşırı alkol alan İsveç'li Anita Wattjersson'un acil çıkış kapısını açmaya kalkması, yolcular arasında paniğe neden olmuştu.

2008'de ise Yunanistan-İngiltere seferini yapan uçaktaki aşırı alkollü iki kadının "hava almak" için 10 bin metre yükseklikteki uçağın kapılarından birini açmaya kalkışması üzerine uçak, Frankfurt havaalanına acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.

Uzmanlara göre sorunun giderilebilmesi ve bu tür vakaların önüne geçilebilmesi için, uçağa sarhoş binmeye çalışan yolcuların engellenmesi, uçak içinde servis edilen alkolde sınırlamaya gidilmesi ve "Duty Free"lerden alınan alkollü içkilerin, uçakta tüketilmesine izin verilmemesi gerekiyor. (AA)

kaynak

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Hayır bunu kabul etmek mümkün değil yani ülkemizde
Eğer bu Günah-ı kebaireden vergi alıpta beyt-ül mala yani hazineye aktarıyorsan içkiyi yasaklayamazsın.Atamızın siluetini rakı şişelerine koyarsan yasaklayamazsın her çeşit içki reklamını gizli veya açık yapıyorsan yine yasaklayamazsın
Sen kavga çıkmasın diye yapıyorsan hiç yapma
önemli olan Allah[cc]rızası için sevmek.yine onun rızası için buğz etmek Fefirru ilallah deyip kötülerden Allah[cc]a kaçmak sığınmak tır
Yabancılara gelince onların mizan derdiyok yani içerlerse farkeden birşey olmaz

Reaksiyon puanı
10,325
Hayır bunu kabul etmek mümkün değil yani ülkemizde
Eğer bu Günah-ı kebaireden vergi alıpta beyt-ül mala yani hazineye aktarıyorsan içkiyi yasaklayamazsın.Atamızın siluetini rakı şişelerine koyarsan yasaklayamazsın her çeşit içki reklamını gizli veya açık yapıyorsan yine yasaklayamazsın
Sen kavga çıkmasın diye yapıyorsan hiç yapma
önemli olan Allah[cc]rızası için sevmek.yine onun rızası için buğz etmek Fefirru ilallah deyip kötülerden Allah[cc]a kaçmak sığınmak tır
Yabancılara gelince onların mizan derdiyok yani içerlerse farkeden birşey olmaz

alkol bu ülkede adeta bir rejim meselesi haline getirildi sevgili [MENTION=51895]ashabulyemin[/MENTION] usta, o yüzden ki, bir anda kaldırılması öyle kolay olabilecek bir mevzu değildir. ama bu hükümetin sigara için başlattığı müthiş kampanyayı alkol konusunda da en azından serbestçe yapılan reklamları konusunda yapmasını beklerdik. gazetelere sürekli verilen, boy boy, çarşaf çarşaf reklamlara bir dur denmesi için gayret göstermesini beklerdik, ne ki bu hiç olmadı maalesef... bu yönüyle bakınca serzenişlerine katılmamak mümkün değil.

biliyorsun, alkol sevgili efendimiz döneminde dahi bir anda yasaklanmamış, sahabe gibi insanlar arasında dahi kademe kademe ve ancak yıllar sonra ayet ile yasaklanmıştı.

leonfrt

Doçent
Reaksiyon puanı
1
eskiden serbestmiydi ki hiç uçağa binmediğimiz için görmedk :)

saltooo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok iyi oldu olması gerekiyordu

YeniJenerasyon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kısıtlama getirilebilir. Hatta getirilmeli de. Ama yasaklamak... Bana biraz saçma geldi. Ben içmiyorum içene de karışmam bana dokunmadığı sürece.

Reaksiyon puanı
10,325
içene de karışmam bana dokunmadığı sürece.

bütün mesele bu işte!
"bana karışmadığı sürece!"

de, karışıp karışmaması tercihi aklı başında insanlardan beklenilecek bir durum.
ya aklı başında olmayandan böyle bir tercihi nasıl bekleyeceyiz?

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Atasozleri ve vecizeleri bir kac kelimeden ibarettirler ama bilgi+tecrube deryasidirlar.icki sisede durdugu gibi durmuyor.bana dokunmasin diyoruz, ben de bu soze bir bakima katiliyorum ama ickiyi icen kisi kendini unutuyor.icki o kişinin kisilik ozelliklerini gecici olarak alip goturuyor. Kisacasi ortak payda bu degil. Bu uygulama cok iyi olacak. Herkes istedigini icebilir ama baskalarinin ozgurluklerini kisitlamadigi surece.bu kisitlama davranislari da kapsar. Iyi bellidir, kotu bellidir. Kotude israr edene hidayet versin Allah. Bu beden emanettir. Her animiz sorulacak. Hasta oldugumuzda, tedavi gibi cozumlerde gecikmenin bile yaradan katindaki cezasi elbet vardir.

ey89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
alkol bu ülkede adeta bir rejim meselesi haline getirildi sevgili @ashabulyemin usta, o yüzden ki, bir anda kaldırılması öyle kolay olabilecek bir mevzu değildir. ama bu hükümetin sigara için başlattığı müthiş kampanyayı alkol konusunda da en azından serbestçe yapılan reklamları konusunda yapmasını beklerdik. gazetelere sürekli verilen, boy boy, çarşaf çarşaf reklamlara bir dur denmesi için gayret göstermesini beklerdik, ne ki bu hiç olmadı maalesef... bu yönüyle bakınca serzenişlerine katılmamak mümkün değil.

biliyorsun, alkol sevgili efendimiz döneminde dahi bir anda yasaklanmamış, sahabe gibi insanlar arasında dahi kademe kademe ve ancak yıllar sonra ayet ile yasaklanmıştı.

çok beklersiniz bakın açık konuşacağım canımı alırsınız ama içkimi alamazsınız böyle bişey gündeme gelir ise iç savaş çıkar benim ne içecegim sizi ilgilendiemez

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Laiklik gene elden gidiyor :mrgreen:Yerinde bir karar :D

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
uçaklarda olay çıkartan kişiler unruly passengers kapsamına girer ve gerek uluslararası mevzuat gerekse de yeni DHMİ düzenlemesinde bu tip yolcular için cezalar öngürülmüştür. Havacılık bir hizmet sektörüdür ve uluslararası alanda belli bir hedef kitle gözetmeksizin yapılır. Yasaklarla bir yere varamazsınız. Bunun için belki bazı caydırıcı ölçütler koyabilirsiniz. Uçuş yasağından, havayolu şirketlerinin ban list'lerine dek bir sürü konuyla alakalı yaptırım var. Kişi havayolulya uçmak için bir seçim yapmış ve alkol kullanmak istiyorsa bunu kimse engelleyemez. Olay çıkardığı taktirde gerekli işlem gerçekleştirilir. Beğenmediğimiz herşeyi yasaklamaya kalkarsak 7 milyar insanın 7 milyar farklı talebini karşılamak gerekir. Bu işler uzun yıllardan beri uluslararası protokollerle sürdürülüyor.

Reaksiyon puanı
10,325
çok beklersiniz bakın açık konuşacağım canımı alırsınız ama içkimi alamazsınız böyle bişey gündeme gelir ise iç savaş çıkar benim ne içecegim sizi ilgilendiemez

yok yok, senin elindeki kadehi alacağız, seni alkolsuz koyup kafanı biraz düzeltmeye çalışacağız, başka yolu yok bunun!:laugh:

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
Saçma adam dışarıda içip gelince ne yapacaklar acaba uçağa mı almayacaklar. Bilen bilir uçaklarda zaten kısıtlıdır alkol tüketiminin sınırı var yani.

Kaldı ki pasaport kontrolünden sonra lounge alanları var isteyen istediği kadar içiyor zaten uçakta yasaklamanın amacı farklıya neyse..!!

ey89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yok yok, senin elindeki kadehi alacağız, seni alkolsuz koyup kafanı biraz düzeltmeye çalışacağız, başka yolu yok bunun!

benim kafam düzgün sen kendi kafana dini konu aça aça kafan bi milyon olmuş :laugh:

Reaksiyon puanı
10,325
benim kafam düzgün sen kendi kafana dini konu aça aça kafan bi milyon olmuş :laugh:

[MENTION=295485]ey89[/MENTION], kaybol!

- - - Mesaj Güncellendi - - -

sana muhatap oldukça, kendini kurufasulye gibi ni'metten saymaya başlıyorsun sora! :)

YeniJenerasyon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bütün mesele bu işte!
"bana karışmadığı sürece!"

de, karışıp karışmaması tercihi aklı başında insanlardan beklenilecek bir durum.
ya aklı başında olmayandan böyle bir tercihi nasıl bekleyeceyiz?

Mesela uçağa içki getirilmesini yasaklarsın. İçerde de satışı kısıtlarsın. Çok zor değil yani.
Uçağa içki sokmassın. İçerde de satışı kısıtlarsın. Bu kadar basit.

murat_57_

Asistan
Reaksiyon puanı
2
şu forumda ki bazı insanların içki içeni dinden atan konuşmaları beni benden alıyor yok arkadaş ya içerimde başka bir şey de yaparım gerektiğinde dini vecibeleri mide yerine getiririm ama size ne ? Hayır ben içiyorum diye şimdi dinsiz miyim insanların tercihlerine karışmayın uçakta içerek gitmek uzun yolculuklarda bazı insanları rahatladır bu açıdan neden bakmıyorsunuz . Yine tartışma başlayacak ama her açılan alkolle ilgili konularda pıt pıt doluyor altına saçma yorumlar .

Reaksiyon puanı
10,325
zaten uçakta yasaklamanın amacı farklıya neyse..!!

[MENTION=58793]REDFOKS[/MENTION], haberi tam okudun mu bilmem ama, farkındaysan bu kısıtlama bizim değil, yabancı ülke havayollarının tasarrufu olarak haber olmuş. hassaten rusya ve özbekistan konunun öznesi durumunda...

noktalarla belirttiğin amacı onlar gerçekleştirmek istiyor olabilir mi acaba?! :)

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
uçakta içip içip koridorda tuvalet sırası bekleyenlerden ve yanımdaki koltuklarda içilen şarabın bayat kokusundan kurtuluyorum demek ki.

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bana kalsa ülkede alkol ve sigara yasaklanmalı fakat içen insanların kafası o kadar saçma şeylerle dolmuş ki, laik bir ülkede böyle bir şey olamaz demeye başlıyorlar her fırsatta.

Arkadaş ben senin sigara dumanından etkilenmeye mecbur muyum ? Havayı kirletmene razı göstermek zorunda mıyım ?

Alkol alıp kendinden geçmene, millete çatmana mecbur muyum ?

Ha eğer serbest olucaksa alkol sadece özel mülklerde serbest olmalı, kendi evinden halktan uzak napıyorsan yaparsın. Kimse taşkınlığınızı çekmek zorunda değil.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bizde olsa irtica geliyor diye ellerinde bira viski şarap şişeleri ile hava alanlarında eylem yapan insanlar görürduk hatta uçağı alkolle yıkamaya falan kalkarlardi .Kendini nimetten sayan her konu da öyle absürd mesajlar yazıyorsun ki içkini yasaklasa iç savaş çıkarmis sen 12 falan sin galiba yada bir hohla ekrana bak ağzından hala süt kokusu geliyor uyku saatin geldi get yat sen bu adam hala uçuşan üyeler arasına neden girmedi yada millet onla kafa bulsunmu diye bekletiyorsunuz.

Reaksiyon puanı
10,325
şu forumda ki bazı insanların içki içeni dinden atan konuşmaları beni benden alıyor yok arkadaş

içkinin, alkolün kötülüğünden bahsederiz, buna kimse mani olamaz. tıpkı sigara için millet nasıl koro halinde baltasını çekip vuruyorsa, alkole de diyeceği var bu insanların elbet. ne ki, şimdiye kadar kimseden içki içenin dinden çıktığı yolunda bir fetva okumadım bugüne kadar, ne ben böyle bişey yazdım, ne bir başkası.

yazılanlar hoşunuza gitmeyince fena abartma huyu depreşiyor sizlerde sanırım.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
sanki şişeyle veriyolardı verdikleri bir bardak oda bardağın dibinde bir şeydi odamı kalktı

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
İnsan illa alkol kullanacağım diyorsa kendi bileceği bir iştir ancak alkol benim çocukluğumu götürdü.Kendime söz verdim çocuklarım beni içkili görmeyecek alkol kavgaları görmeyecek dedim.Emaneti üstüne olan evi kiraya verdiğimdede sadece kiracıdan içkili gelme içki getirme bu yeter dedim.Bu kişinin kendi tercihidir.
Devletlerin ekonomileri içki üretimine bağlı gibi bugün rusyanın içki fabrikalarını kapasan ekonomi batar isyan çıkar avrupadada öyle ülkemizin durumu farklı bir islam ülkesi olarak hazinesinde şüpheli dahi olmaması gerekirken haramlar esas kaynağı oluşturuyor bereket dediğimiz olay ortadasn kalkıyor.
Eğer Allah[cc]yasakladı diye içki yasaklanırsa ne ala

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
yahu arkadaşlar, başlığa bakarak yorum yazıyorsunuz, haberin detayını okumadan...
dikkat edin, haberde rusya ve özbekistan'dan bahsediyor.
korkmayın, lâiklik koruyor sizi, bizde kimse aklına bile getiremiyor bunu maalesef, korkularından.
garibanın sigarasına var güçleriyle abanan kırmızı plakalıların sizin kadehlerinize yan bakma lüksü bile yok bu ülkede,
merak etmeyin siz! :)

Yorum süper hani .

Reaksiyon puanı
10,325
sanki şişeyle veriyolardı verdikleri bir bardak oda bardağın dibinde bir şeydi odamı kalktı

yahu arkadaşlar, başlığa bakarak yorum yazıyorsunuz, haberin detayını okumadan...
dikkat edin, haberde rusya ve özbekistan'dan bahsediyor.
korkmayın, lâiklik koruyor sizi, bizde kimse aklına bile getiremiyor bunu maalesef, korkularından.
garibanın sigarasına var güçleriyle abanan kırmızı plakalıların sizin kadehlerinize yan bakma lüksü bile yok bu ülkede,
merak etmeyin siz! :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Olmadı bu, olmadı..:mad::mad:

Pilavla iyi gider Kuru üstad, hele ki bulgursa..

Hakaret etmeyelim kuruya :p

furkancım, âlemsin yahu, güldürdün beni gece gece...
bu vatandaş hristiyanmış, hoşgeldin dedik, merhaba dedik, gel gör ki adam elinde balta, takıldı peşimize... gördüğü yerde vurmaya yelteniyor, hatta birkaç konumuzu ya sildirtti, ya kilitlettirdi, bu rijit tavırlarıyla... yaşı ufaktır falan zannettik, hep hoşgörü göstermeye çalıştıksa da, tam aksine o hep öfkeyle, kinle ve ağzındaki köpürmüş nefretiyle peşimizi takip etti hep.

sağolsun [MENTION=19025]AliA[/MENTION] bunu farketmiş olmalı ki, bi haftalık tatile yollamış. :)