Ubuntuda Firefox 3.6 kurulumu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Hem Ubuntu 9.10 hemde Windows 7 kullanıyorum. Windows açık ara önde firefox konusunda belli. Ki genelde ubuntumu överim :)

1. si ubuntuda firefox otomatik güncelleştirme yapmıyor.
2. si madem linux'un üstünlüğü depoları vs.. neden update managerıma hala firefox 3.6 gelmedi bi türlü update yapamadım delı oldum :D
3. sü firefox un sitesinden linux için 3.6 indiriliyor ama oda ayrı bi dert setup dosyası olsa iyi olur windows daki gibi, kurmak eziyet oluyor.

Eğer öyle yenilik meraklısıysan (benim gibi) kesinlikle Arch kullanmalısın. Her şeyin son sürümde. Gör bakalım güncelleme nasıl olurmuş :)

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ubuntuda program kurarken kodlarla mı uğraşıcaz bea_?

Windows'taki gibi next-install seçenekleri yokmu? :D
Böyle paketleri veren site var, ama herşey bulunmuyor orada... Örneğin Firefox yok orada..
http://www.getdeb.net

Ubuntu programların yeni sürümlerini gelecek Ubuntu sürümleri ile birlikte vermektedir. Ubuntunun politikası böyle, sadece güvenlik yamaları vermektedir. (Örneğin Firefox'ta 3.5.5 sürümünden 3.5.6 sürümüne update yapmaktadır, fakat 3.6 sürümü gelecek Ubuntu dağıtımda yer alır). Bu politikayı beğenmeyen kurmasın Ubuntu'yu. Başka Linux sürümlerine baksın.
Uzatmadan kapatalım bu konuyu.
Selamlar

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
pardusda olay cok basit güncellemeler cok cabuk oluyor yani pardus da paket yöneticisinden anlamayan bir adam pc yi birakmasi lazim ,ubuntuda bir ton firefox paketi var ne ise yaradigi bile belli degil su an örnegin ben 3.5.7 kullaniyorum pardusda

windows daki gibi next next secenegi yok pardusda ,cünki kurulumda next gerekmiyor paketi seciyorsun kur diyorsun kuruyor ve kullaniyorsun ve windowsdaki gibi beklemiyorsun ,tamam paket deposunda olmayan larda sorun yasamiyor degilsin ama bir normal kullanici olarak paket deposunda olmayan paket yok

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
pardusda olay cok basit güncellemeler cok cabuk oluyor yani pardus da paket yöneticisinden anlamayan bir adam pc yi birakmasi lazim ,ubuntuda bir ton firefox paketi var ne ise yaradigi bile belli degil su an örnegin ben 3.5.7 kullaniyorum pardusda

windows daki gibi next next secenegi yok pardusda ,cünki kurulumda next gerekmiyor paketi seciyorsun kur diyorsun kuruyor ve kullaniyorsun ve windowsdaki gibi beklemiyorsun ,tamam paket deposunda olmayan larda sorun yasamiyor degilsin ama bir normal kullanici olarak paket deposunda olmayan paket yok

Rica ederim bari Pardus için bunu söylemeyin. Kaç paketi var ki hepi topu?

xrhymer

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ubuntu'nun Firefox'u güncelleştirilmesinin nedeni diğer yazılımlarla tersine bağımlılıkları olması sanırım. Aynı şekilde OpenOffice.org'da öyle. Ubuntuzilla adında ki yardımcı yazılım bu sorunu çözüyor. Ubuntu'mda Firefox 3.6 bu sayede kurulu.

===Konu Dışı===

Pardus'un paket deposunun eksik ve geç güncellendiğini söylemeden geçemeyeceğim. Ubuntu bu konuda Pardus'dan çok önde. Kabul etmeniz lazım. Ayrıca Arch paketleme konusunda Ubuntu'dan çok daha başarılı.

===Konu Dışı===

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Hem Ubuntu 9.10 hemde Windows 7 kullanıyorum. Windows açık ara önde firefox konusunda belli. Ki genelde ubuntumu överim :)

1. si ubuntuda firefox otomatik güncelleştirme yapmıyor.
2. si madem linux'un üstünlüğü depoları vs.. neden update managerıma hala firefox 3.6 gelmedi bi türlü update yapamadım delı oldum :D
3. sü firefox un sitesinden linux için 3.6 indiriliyor ama oda ayrı bi dert setup dosyası olsa iyi olur windows daki gibi, kurmak eziyet oluyor.

Bu sorunun birçok sebebi var, ama ben 10.04 kullanırken, 3.6ya geçmişti. :)

Birde herşeyi hem en güncel hemde en kararlı düzeyde kullanmak istiyorsan, sana rolling relaese'leri tavsiye ederim, bunlara en güzel örnek: Arch. :)

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Biz önce en güncel sürümü depodan çekiyor öyle kurulum yapıyoruz. Window$ kullanmasını hiç bilmeyen birine, tarayıcıyı açtırıp, uygun siteye gitmesini sağlayıp, sonra güncel sürümü indirmesini sağlayıp, indirdiği yeri buldurtup kurulum yaptırmak çok daha zordur. Sen doğduğunda beri window$la yatıp kalktığın için "install > next > next" yapıverdin. Sıkıysa, hiç window$ görmemiş birine bunu söyleyerek kurdur da görelim.

sıkıysa bu dediğini internet olmadan yapsana. ama windows kullananlar internete muhtaç olmadan next next ile kurulum yapabilirler :D

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
sıkıysa bu dediğini internet olmadan yapsana. ama windows kullananlar internete muhtaç olmadan next next ile kurulum yapabilirler :D

Sen istediğin paketleri söyle ben sana derleyip, yollayacağım... :hammer:

Sanki linuxta internet olmadan program kurulamıyormuş gibi bir izlenip oluşturmuşsunuz arkadaşlar, aynı durum windows içinde geçerli, windows winamp, winrar, vlc ne bileyim işinize ne lazımsa nereden buluyorsunuz? gökten zembille mi indiler?..

Şimdi diyeceksiniz bilgisayar dergilerinden alıyoruz, hem güncel değiller, hem her istediğini sunuyorlar mı? Bu şekilde bir talep olsa aynı cd'leri linux dağıtımları içinde çıkarırlar emin olun...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
En basitinden, film izlemek için codec paketi yüklemeniz gerekiyor. Nereden yüklüyorsunuz? Windows CD'sinden mi? :D

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
linux kullanıyosan komut kullacan xD

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Sen istediğin paketleri söyle ben sana derleyip, yollayacağım... :hammer:

Sanki linuxta internet olmadan program kurulamıyormuş gibi bir izlenip oluşturmuşsunuz arkadaşlar, aynı durum windows içinde geçerli, windows winamp, winrar, vlc ne bileyim işinize ne lazımsa nereden buluyorsunuz? gökten zembille mi indiler?..

Şimdi diyeceksiniz bilgisayar dergilerinden alıyoruz, hem güncel değiller, hem her istediğini sunuyorlar mı? Bu şekilde bir talep olsa aynı cd'leri linux dağıtımları içinde çıkarırlar emin olun...

evet linuxta internetsiz kurulabiliyor ama bunu yapabilmek için bi sürü kod yazman gerekiyor. ben next-next diye kurulanı zor kurduruyorum millete uzaktan yardım ile. linuxta bunu yaptırmak ölüm bence. ayrıca windowsta programları 1 defa indirip defalarca kurabiliyorum. linux için bu dediğim genellikle geçersiz.

kurulum paketi oluyor linuxta bunu da kurmak için bağımlılıkları kurmak gerekiyor önce :D böyle bişey işte bu linux. linuxun alması gereken daha çok yol var.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
evet linuxta internetsiz kurulabiliyor ama bunu yapabilmek için bi sürü kod yazman gerekiyor. ben next-next diye kurulanı zor kurduruyorum millete uzaktan yardım ile. linuxta bunu yaptırmak ölüm bence. ayrıca windowsta programları 1 defa indirip defalarca kurabiliyorum. linux için bu dediğim genellikle geçersiz.

kurulum paketi oluyor linuxta bunu da kurmak için bağımlılıkları kurmak gerekiyor önce :D böyle bişey işte bu linux. linuxun alması gereken daha çok yol var.

Linux'ta da deb, rpm gibi paketlerle o çok sevdiğiniz çift-tıkı kullanabiliyorsunuz.

Programı indirip defalarca kurabiliyorsun. Ama bunu yapman şu açıdan zorlaşıyor. Linux sürekli güncel bir yapı olduğu için en son sürümü edinmen daha iyi oluyor. :)

Genellikle geçersiz olan durumları merak ettim?

Bağımlılıklar da, Windows'ta olan Linux'ta olmayan gereksiz yükü engelliyor. Gerekli bağımlılıklar kuruluyor sadece. Programı sildiğinde artık gerek duyulmayan bağımlılıkları silebiliyorsun. :) Windows'ta çoğu kez program dosyası bile silinmiyor. Tam bir temizlik için internetten 3. parti yazılım yüklemen gerekiyor. Yine interneti kullanıyorsun, arıyorsun da bazen bulamıyorsun. Bulsan da ücretli oluyor, kullanamıyorsun. Kullanmak için crack arıyorsun, virüs kapıyorsun. Dandik antivirüsler engelleyemediğinde mavi ekrana düşüyorsun.

Daha sayayım mı?

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
O bağımlılıklar denilen şeyler, windowsta da var geçen sanal makinaya windows kurdum, çalıştırmak istediğim program çalışmıyor. Neden diye bakınırken, amanda .NET Frameworkler eksikmiş, onları çekip kurması ise 2-3 saat civarı birşey sürdü ki, o sırada zaten ben işimi halletmiştim çoktan...

Ve Jea'nin de dediği gibi o deb paketlerinin hepsi zaten 2tıkla hatta istersen tek tıkla dahi kurulabiliyor. Kod kullanmak senin seçimin...

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Linux te ki o bağımlılıklar sayesinde ihtiyaç duyulmayan gereksiz yüklerden sistem arındırılıyor. Bu sayede window$ gibi min. 10-15GB lık disk alanı ve 2GB bellek yerine, birkaç GB lık disk alanı ve 512MB bellek çalışması için yeterli oluyor. Ayrıca sistemi gereksiz kodlardan arındırmak, sistemin daha güvenli ve kararlı çalışmasını da olumlu etki sağlar.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
O bağımlılıklar denilen şeyler, windowsta da var geçen sanal makinaya windows kurdum, çalıştırmak istediğim program çalışmıyor. Neden diye bakınırken, amanda .NET Frameworkler eksikmiş, onları çekip kurması ise 2-3 saat civarı birşey sürdü ki, o sırada zaten ben işimi halletmiştim çoktan...

Ve Jea'nin de dediği gibi o deb paketlerinin hepsi zaten 2tıkla hatta istersen tek tıkla dahi kurulabiliyor. Kod kullanmak senin seçimin...

Vista ve win7 de standart net frameworkler geliyor bildiğim kadarıyla artık.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
windowsta dediğiniz .Net Framework XP SP3 ve üzeri işletim sistemlerinde artık mevcut durumda. ayrıca bağımlılıklar için savunduğunuz bahane çok saçma :D neymiş sistemi gereksiz çalışmaktan kurtarıyormuş :D harddiskte fazladan dosya bulunmasının ne zararı olabilir ki çalışmadığı sürece. ben linuxta bir program yükleyeceğim zaman bir de bağımlılık aramak için mi vakit harcayacağım :D çok kolaylaştırıyor gerçekten hayatı :D

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
N3CAT1
ah canım kardeşim benim
sen linux'u adam akıllı hiç kullanmamışsın
sağdan soldan duyduğunu burada bizlere söylüyorsun
arkadaşlar da savunma gereği duymuş haklı olarak

Net Framework XP SP3 ve üzeri işletim sistemlerinde artık mevcut durumda demişsin
Bağımlılıklar da 2004 ve sonraki geliştirilen linuxlerde paket yöneticileri ile artık mevcut durumda. Sen bir programı seçiyorsun yanında bağımlılıkları otomatik gösteriyor ve yüklüyor. Hem harddisk en az kullanılıyor, hem performans artıyor hem de gereksiz çakışmalar önlenmiş oluyor.
Gerçekten hayatı kolaylaştırıyor.

---------- saat 15:05 eklendi ---------- önceki mesaj saat 15:02 eklenmişti ----------

ekleme
windows 7'de mp3gain yüklemeye çalıştığımda yine net.framework istiyordu

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Kurulan bazı programlar arka planda servis olarak çalışır ve sistemde sızılmaya müsait arka kapılar açar. Mantıken sabit diskimizde kullanmayacağımız ve işimize yaramayacak olan sistem dosyalarını tutmaktansa, bu alanları çokluortam belgeleri ile doldurmayı tercih ederiz. Eskiden bu çok daha önemli bir konuydu ama artık terabyte kapasiteler piyasada cirit atmaya başlayınca, gereksiz dosyaların ortaya çıkardığı kapasite israfı ihmal edilir oldu. Böyle olsa bile, aradığımız veriye daha kolay ulaşmak için bu tip şeylere dikkat etmek gerek. Linux kullananlar için belki sorun değil ama, window$ kullanıp sisteminde sürekli antivirüs taraması yapan kullanıcılar için gereksiz yere yer kaplayan her dosya, fazladan tarama süresi ve zaman kaybı demektir. Daha da vahim olanı, window$ta fazladan yer kaplayan her sistem dosyası, window$u yavaşlatır.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
tabi ne kadar çok program ve altyapısı varsa virüs girme ihtimali de artıyor.
bu altyapılardan sızıyor zaten çoğu virüs

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Tamam yaw dövüşmeyin demedim install>next>next>finish :D

Everalone

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Sabahtan beri izliyorum,
Linux sevenlerin bıkmadan usanmadan anlatlamarına hayranım,

windows kullanıcılarının da körü körüne savunmalarına hayranım,

bilen bilir izlemeyen bir şekilde duymuştur 99 da Matrix filmi oynadı
oradaki ana konu neydi matrix e körü körüne bağlı olanlar ve ayrılmak istemeyenler,

bakın Windows 7 Çıkana Kadar durum nasıldı bir hatırlayın ?
winxp cd si bulunur (sp1,2,3) veya hiç yok,
kuruluma başlanır,
makine sata diskli
setup ta da satayı kapatıp ide ye çeviremiyorsunuz

hadi çıksın bilgisayardan az anlayan birisi next next next ile kursun

nlite programı bulacaksın, sp2 li windows bulacaksın
sata disk inf bulacaksın bununla özel bir cd yazacaksın
windows kuruldumu kuruldu

Ethernet (Göremedi)
Wireless (görse dişimi kırıcam)
Ses (Audio) (görse dişimi kırıcam)
modem (hayatta görmedi)
WebCam (hadi canım yukarıdakileri görmeyen bunu nerden görecek)

sonuç Anakart cd si vs elinde olması lazım ki tek tek kuracaksın

Windows 7 Çıktı
Kurmaya başladın sata vs hatası vermedi
çatır çatır kurdu
son ekrana geldi
evindeki /iş yerindeki (kablosuzları buldu) bunlardan hangisine bağlanmak istiyorsun dedi
Driverların %90 nını bulmuş olması lazım
geri kalanları internetten indirebilirsiniz

neyse yazıyı çok uzattım,

burada linux un masaüstü versiyonlarını kullananlar xp de yaşadıklarınızı hiç yaşamadılar
yaşadıkları problem Ati nin Sürücü problemidir, veya Webcam Problemidir,
Çok nadir de olsa Wireless Kart ın driver ı uymamıştır
bunları kurmaya çalışırkende bazen kod yazmak gerekebilir
300 den fazla linux dağıtımı var körü körüne windows a bağlanmayın
windows elinizin altında zaten
arada dönüp karşı taraf neler yapıyor bir göz atın bir şey kaybetmezsiniz

linux ta next /next / next install finish yok

linux ta çift klik var o kendi kurar

yıpratmayın kendinizi bu kadar hoşçakalın

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
üstad son sözü söyledi.
bunun üstüne bu konuya bir daha cevap yazmayacağım :)

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
En basitinden, film izlemek için codec paketi yüklemeniz gerekiyor.

windows7 kullanıyorum satın aldığım dvd filmler media playerda çalışıyor zaten. korsan olsun orjinal olsun.. ha ben filmlerimi harici harddisk yada dvdye depoluyorum olayı varsa depolarken 10mblık codec paketi eklemek zor değil... kod yazmana da gerek yok eklemek için tutup boş dvd klasörüne sürükleyeceksin.. izlemek için gblarca film indirenler içinde 10mb'ın hesabı olmaz...

birkaç GB lık disk alanı ve 512MB bellek çalışması için yeterli oluyor.

windows xp de öyle zaten.. fazladan 10-15 gb dedikleri yazılım yüklemek ve geri yükleme noktası oluşturmak için öneriliyor.. ama 2-5 gb harddisklede windows xpde sorun çıkmaz zaten..
kaldıki günümüzde terabytlerca harddisk olmuş sistemler 2-8 gb arası ramlerle dolmuş onun hesabını sadece şirketler yapar.. 256-512 ram kullanıp 80 gb harddiskden daha kücük alan kullananlar çok az yani günümüzde.. böyle şeylerle avantaj yakalamaya çalışmak gereksiz..

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
O kadar kişi anlatmış, aynı şeyi söylüyoruz, karşı taraf anlamamakta ısrarcı.

Siz bilirsiniz. :) Bu benim de son mesajım bu konuya.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
windows xp de öyle zaten.. fazladan 10-15 gb dedikleri yazılım yüklemek ve geri yükleme noktası oluşturmak için öneriliyor.. ama 2-5 gb harddisklede windows xpde sorun çıkmaz zaten..
kaldıki günümüzde terabytlerca harddisk olmuş sistemler 2-8 gb arası ramlerle dolmuş onun hesabını sadece şirketler yapar.. 256-512 ram kullanıp 80 gb harddiskden daha kücük alan kullananlar çok az yani günümüzde.. böyle şeylerle avantaj yakalamaya çalışmak gereksiz..
xp dediğin işletim sistemi 2002 teknolojisi. O yıllarda ki Linux sistemlerden bahsedersek, 64MB ram ve 250MB sabit disk derdim. Ben günümüz Linux sistemlerden bahsediyorum. Karşılaştırma yapacaksan Win7 ile karşılaştır. Böyle şeylerle avantaj yakalamak gereksiz diyorsan, elimde donanımı daha verimli kullanıyor kartı var. Ortaya onu atıyorum.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
2002 teknolojisiyle 2010 linux teknolojisi arasında genel kullanıcıyı etkileyen önemli bir unsur göremiyorum.. xpde güncellemelerle güncelleniyor diğerleride..

xp ile win7 arasında da çok bir fark göremiyorum ben kullanıcıyı etkileyen..
2002nin xpsinde yaptıklarımı 2010 linux-win7sinde de yapabiliyorum yani..
donanımını daha iyi kullanabilir 2010'dayız 256-512 ramın 3-5 gb harddisk alanının önemi yapılmaması lazım günümüzde... oyun fln oynamayan donanımı düşük olan kullanıcılar için tabii kide linux türevleri daha iyi seçim.. tabii sistemi öyle olan kullanıcı sayısının fazla olduğunu sanmıyorum..
çoğu bilgisayarda en az 1gb ram var.. harddisklerde 80gb..

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
2002 teknolojisiyle 2010 linux teknolojisi arasında genel kullanıcıyı etkileyen önemli bir unsur göremiyorum..
Linux çekirdeğine her gün ortalama olarak 3631 kod satırı ekleniyor. Dünyanın en hızlı geliştirilen çekirdeğidir kendisi. Neredeyse hergün gibi yeni bir donanım desteği ekleniyor. Ve yine neredeyse hergün gibi yeni bir teknoloji desteği ekleniyor. Örneğin; UWB (Ultra Wide Band) desteği, kablosuz USB, Nokia Phone Network Protocol, Ext4 dosya sistemi gibi son kullanıcıyı direkt olarak etkileyen yeni bir çok teknoloji, son çekirdek sürümleriyle birlikte Linux dünyasına kazandırılmış yenilikler arasındadır.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
o saydıklarına ihtiyacı olan fazla insan olduğunu sanmıyorum.

Neredeyse hergün gibi yeni bir donanım desteği ekleniyor.

windows için gerekli olduğunu sanmıyorum çünkü nerdeyse tüm donanımlar windows uyumlu çıkarılıyor..

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
penguin gördüğün üzere
hayatında hiç linux'u kullanmamış
önyargılı birine linux anlatmak anlamsız
çünkü sen her cevap verişinde adam daha da saçmalıyor :D
bak cevap yazmayacaktım yine yazdırdınız :D

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
neyi saçma buldun? bende linuxçuları saçma buluyorum.. ben ve benim gibi milyarlarca windowscu parmakla gösterilecek kadar az olan linuxcuların bahanelerini saçma buluyor..

yok bilmiyolarmış yok donanımcıların suçuymuş.. haticeye değil neticeye bakarım..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...