Ubuntu'da disk bölümleme nasıl yapılmalı?

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Bir bilgisayarın tamamına Ubuntu 9.10 kuracak olursam ve disk bölümlemeyi elle yaparsam aşağıdaki örnek kurulum doğru seçenek olur mu ?

Örnek;

Sabit Disk Kapasitesi : 50 GB
Bellek (RAM) : 4 GB

1. Ubuntu'nun kurulacağı alan : 15 GB (ext4, ''/'' bağlama noktası)
2. Takas alanı : 8 GB (swap)
3. Harici alan : 27 GB (ext4, ''/home'' bağlama noktası)

Bu şekilde doğru bölümleme yapmış olur muyum? Sıralama doğru değil mi? Yani takas alanının 2. sırada olması veya en sonda olması farkediyor mu?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Hayır fark etmez. 64-bit mi kuracaksın? Bir de RAM'in kaç GB?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Körlüğüme ver yahu. :) Tamam o zaman. Yalnız bir öneri, 10.04'ü bekle. Az kaldı zaten.

xrhymer

Asistan
Reaksiyon puanı
3
8 GB takas alanı çok. Zaten 4 GB RAM'in var. İlla takas alanım olsun diyorsan 256 MB ayır yeter. Bir de 10.04'ün 29 Nisan'da çıkacak. 1 ay uzun süre boşuna bekleme kur.

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Körlüğüme ver yahu. :) Tamam o zaman. Yalnız bir öneri, 10.04'ü bekle. Az kaldı zaten.
10.04'ü beğenmedim ama bilmiyorum kafam karışık bu aralar... Windows'u özler oldum.

Başım ağrıyor rap dinlemem lazım.

Şimdi takas alanı olayı farketmez diyorsunuz değil mi?

---------- saat 21:33 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:32 eklenmişti ----------

8 GB takas alanı çok. Zaten 4 GB RAM'in var. İlla takas alanım olsun diyorsan 256 MB ayır yeter. Bir de 10.04'ün 29 Nisan'da çıkacak. 1 ay uzun süre boşuna bekleme kur.
Takas alanı oluşturmasam olur mu? Oluşturmak gerekirsede neden 256 MB?

Şu takas alanını biraz açıklar mısınız?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Takas alanı 8 GB? :D

8 GB çok yahu. Bilgisayarı nasıl kullanıyorsun sen? Takas alanı şu işe yarıyor, sabit diskinde fazla işlem yaptığında yer kalmazsa orayı kullanıyor, bir nevi RAM gibi. Bilgisayarda ne yaptığına bağlı bu biraz da.

---------- saat 21:40 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:40 eklenmişti ----------

Ha bir de bekle bence 10.04'ü. :)

xrhymer

Asistan
Reaksiyon puanı
3
(bkz. takas alanı)

Artık RAM'lerin kapasitesi arttığı için RAM'in 2 katı alanı takas alanı için ayırmana gerek yok.

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Takas alanı 8 GB? :D

Sende herşeyi sonradan fark ediyorsun herhalde. İçiyon mu ne? :tt2:

---------- saat 21:56 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:49 eklenmişti ----------

(bkz. takas alanı)

Artık RAM'lerin kapasitesi arttığı için RAM'in 2 katı alanı takas alanı için ayırmana gerek yok.
xrhymer durumu anladım ama netleştirmek amacıyla...

a) 4 GB ram varken takas alanına hiç gerek yok.

b) Yok gerek var ama çok az miktarda alan ayırmak lazım.

c) Kalın kafalılığı bırak diskin tamamını otomatik bölümle.

d) Hiçbiri.

Yukarıdan doğru şıkkı söylersen aydınlaşmış olacağım. :)
Ayrıca sen olsan yukardaki örnek gibi nasıl bölümlerdin?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ya ben bugün hiçbir şeyi algılayamaz oldum. Sayıları okumadan geçmişim. :)

Otomatik bölümle bence. 4 GB RAM varken takas alanına gerek olmadığını düşünmüyorum ben. 512 MB da olsa ayırmak lazım. Zaten sabit disklerin kapasitesi çok büyük artık. Bencil olmamak lazım. :) Fazladan fazladan ver sen. Tüm diski biçimlendireceksen otomatiğe bağlayabilirsin olayı.

Bırak kendini Ubuntu'nun narin ellerineee. :)

xrhymer

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Diski otomatik biçimlendirme espirisi kalmaz. İleri de iki tane dağıtım kurmak isteyebilirsin. Elle yap öğren. ;)

Takas alanının yeri önemli değil. Şimdi yer ayırmasan bile sonradan takas alanı için yer aça bilirsin. Benim 1 gb RAM'im var 256 MB takas alanı ayırdım. Ne kadar kassamda takas alanını %10 kadar bile kullanamadım. Sen hesap et.

Ayrıca 50 GB hardiskim olsa:

/ 15 GB
swap 256 MB*
/home 35 GB

*İlla takas alanım olsun dersen.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
ben otomatik bölümleme yaptım acaba kötümü yaptım

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Lanet olası windows yüzünden sinir hastası olabilirim.Şu harici ve flash diskler ile usb sorunları yüzünden gına geldi!

Neyse şimdi ben kubuntu 9.10 kuracağım ama disk bölümlemeyi yapamadım.Daha doğrusu bölümleme esnasında 320 lik sabit diskin tamamını silip süpüreciğini söyledi :D Şimdi benim d: diskinde 140 gblık bir veri var.Nasıl olacak bu iş linuxçular bi yardım :)

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Lanet olası windows yüzünden sinir hastası olabilirim.Şu harici ve flash diskler ile usb sorunları yüzünden gına geldi!

Neyse şimdi ben kubuntu 9.10 kuracağım ama disk bölümlemeyi yapamadım.Daha doğrusu bölümleme esnasında 320 lik sabit diskin tamamını silip süpüreciğini söyledi :D Şimdi benim d: diskinde 140 gblık bir veri var.Nasıl olacak bu iş linuxçular bi yardım :)

Harddiskin bölümleri ile ilgili bilgi verirsen elimden geldiğince yardım edeyim.

1-Harddiskin kaç parça?
2- Önemli Verilerin nerede?
3- Windows'u tamamen mi sileceksin yoksa üstüne mi kurmayı düşünüyorsun?

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24

İyiki bu donanımlar Windows uyumlu yapılıyor...

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Win 7ye mecburuz, o yüzden üstüne yanına yada sağına soluna filan artık nereye olursa oraya kurmak istiyorum:)
C: ve d: olmak üzere 2 parça 320gblik sabit diskim ve veriler d: diskinde

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
İki parça ise ve sen win7 ile ubuntuyu birilkte kurmak istiyorsan; önce verilerini başka external harddiske yedeklemen gerekli, başka birşeyde olur.

Yedeklerini aldıktan sonra d harddiskini win7 altında ikiye böl( yönetimden yapabilirsin.) yada yedeklerini aldıktan sonra ubuntu kurulumunda da yapabilirsin. Buraya kadar işlerini yapabilirsen sana yarın bölümleme ile ilgili kaliteli video çekerim ve sorunsuz şekilde halledersin.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Harici diskteki sorun yüzünden kubuntuyu kurmak istiyorum, içimden bi ses kubuntuda verilerime ulaşabilirim diyor :D O yüzden 140 gblık veriyi yedeklemem çok zor.Neyse yardımın için sağol yarın sabah sakin kafayla bakarım sinirden ve yorgunluktan başım çatlıyor

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Eğer 3 parça harddiskin olmazsa ya win7 gider ya da verilerin. İkisini kaybetmek için 3. bir bölüme ihtiyacın var, hatta swapla (2-3 Gb alan)birlkte 4 parçaya ihtiyacın var. En sağlıklısı bu. Aksi durumda dta kaybın kesinlikle olur, hiç kurmaya kalkma. Ama canlı cd ile yoluna devam edebilrsin isteresen şimdilik.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Hep bu windows yüzünden oluyor.Nerede bktan bir sorun var beni buluyor.465gb verim gitti 465:cursing:Hemde durduk yere

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Hep bu windows yüzünden oluyor.Nerede bktan bir sorun var beni buluyor.465gb verim gitti 465:cursing:Hemde durduk yere

Win7 kaybetmeyi göze alsaydın, datalarını bile kaybetmeden sorunsuzca kurulum yapılırdı.
Ama bu durumda bile çaresiz değilsin. Dediğim yöntemle iki sistem ayrıca datalarının olduğu bir harddiske sahip olabilirsin. Önemli olan şu aşamada Datalarını yedeklemen. Sonrasında bölümleme halloldumu. Datalarını silmeden Ubuntunun olduğu bölüme istediğin Linux sürümünü kurup kaldırabilirsin.

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Sorununu tam olarak anlayamadım:crying:
Açıklarsan yardımcı olamaya çalışalım...
Eğer windows yanına ubuntu kurmak istiyorsan hdd de 20gb bir birim oluştur...Gerisi kolay...

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
işte sorun orda arkadaşta sadece 2 disk bölümü var ve birinde win 7 diğerinde data ları var

sanırım virüs bulaşması durumunda data kaybetmeden formatlamak için

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
işte sorun orda arkadaşta sadece 2 disk bölümü var ve birinde win 7 diğerinde data ları var

sanırım virüs bulaşması durumunda data kaybetmeden formatlamak için
-----------En kolay yoldan:Windowsun diskyönetim aracı ile 20GB yeni bir disk bölümü oluştup yapabilir..----:yes::yes:
Neyse artık ubuntu kullananlar yardımcı olurlar:):)

Naturel37

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Mai Nai arkadaşım
benim bilgisayarımda win.7,xp,pardus ve ubuntu 10.04 kurulu sorunsuzca hepsini kullanabiliyorum yalnız ben ilk baştan işletim sistemlerini kurmadan xp altında format atarken dos ortamında hdd bölümlendirip öyle kurulum yaptım

sen win.7 altında bilgisayarım-yönetimsel den girip hdd de 20 gb yer ayırsan yeterli olur
ama verilerin d de olduğundan d den yer ayırman gerektiği için verilerinde kayıp olma ihtimali azda olsa var gerci ben win.7 de kendime d den 20 gb yer ayırmıştım daha önce verilerim kaybolmadı ama sen yinede riske girme illa ubuntu kurucam diyorsan mutlaka d deki verilerini yedekle garanti olsun

en önemlisi sana bir bilgi vereyim bunu mutlaka göz önünde bulundur ha mutlaka
ben d de yer ayırdım win.7 de 20 gb daha önce herşey yolundaydı ki birgün mecbur kaldım
ubuntuyu kaldırmak zorunda kaldım bilgisayarımdan win.7 den yönetimsel araçlardan ubuntuyu sorunsuz kaldırdım ama ne görüyüm dersin d den ayırdığım ubuntuyu sildikten sonra verilerimin olduğu d komple silindi ubuntu gitti giderkende d yi komple silinmiş olarak gördüm
nasıl olduğunu anlayamadım pardusu sildiğim zaman hiç sorun olmadı ama ubuntuyu sildiğimde ayırmış olduğum bölüm yani d de komple silindi bu yüzden mutlaka dikkate et ubuntuyu kaldırman gerektiğinde verilerini mutlaka yedekle ben yandım başkaları yanmasın (gerçi ben silinmişleri file scavery adlı programla tamamını win.7 altında kurtardım çok rahatladım hepsini kurtardım)hızlı format olduğundan normal format atmadan rahatlıkla kurtarabiliyorsun bu konuda da bilgin olsun
pardus kurulurken direkt 20 gb tın tümüne direkt kuruluyor ama ubuntuda illa elle bölümlendirmen gerekiyor

saygılarımla

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Eğer 3 parça harddiskin olmazsa ya win7 gider ya da verilerin. İkisini kaybetmek için 3. bir bölüme ihtiyacın var, hatta swapla (2-3 Gb alan)birlkte 4 parçaya ihtiyacın var. En sağlıklısı bu. Aksi durumda dta kaybın kesinlikle olur, hiç kurmaya kalkma. Ama canlı cd ile yoluna devam edebilrsin isteresen şimdilik.
Kısmen doğru,
Kurulum esnasında "Yanyana kur, açılışta biri seçilebilsin" seçeneği bunun içindir.
Windowsun bulunduğu HDD bölümünde Windowsa zarar vermeden yeni bölümler oluşturulmakta ve elle yapılandırma zahmetinden kurtarılmaktayız.
Mai Nai arkadaşım
benim bilgisayarımda win.7,xp,pardus ve ubuntu 10.04 kurulu sorunsuzca hepsini kullanabiliyorum yalnız ben ilk baştan işletim sistemlerini kurmadan xp altında format atarken dos ortamında hdd bölümlendirip öyle kurulum yaptım

sen win.7 altında bilgisayarım-yönetimsel den girip hdd de 20 gb yer ayırsan yeterli olur
ama verilerin d de olduğundan d den yer ayırman gerektiği için verilerinde kayıp olma ihtimali azda olsa var gerci ben win.7 de kendime d den 20 gb yer ayırmıştım daha önce verilerim kaybolmadı ama sen yinede riske girme illa ubuntu kurucam diyorsan mutlaka d deki verilerini yedekle garanti olsun

en önemlisi sana bir bilgi vereyim bunu mutlaka göz önünde bulundur ha mutlaka
ben d de yer ayırdım win.7 de 20 gb daha önce herşey yolundaydı ki birgün mecbur kaldım
ubuntuyu kaldırmak zorunda kaldım bilgisayarımdan win.7 den yönetimsel araçlardan ubuntuyu sorunsuz kaldırdım ama ne görüyüm dersin d den ayırdığım ubuntuyu sildikten sonra verilerimin olduğu d komple silindi ubuntu gitti giderkende d yi komple silinmiş olarak gördüm
nasıl olduğunu anlayamadım pardusu sildiğim zaman hiç sorun olmadı ama ubuntuyu sildiğimde ayırmış olduğum bölüm yani d de komple silindi bu yüzden mutlaka dikkate et ubuntuyu kaldırman gerektiğinde verilerini mutlaka yedekle ben yandım başkaları yanmasın (gerçi ben silinmişleri file scavery adlı programla tamamını win.7 altında kurtardım çok rahatladım hepsini kurtardım)hızlı format olduğundan normal format atmadan rahatlıkla kurtarabiliyorsun bu konuda da bilgin olsun
pardus kurulurken direkt 20 gb tın tümüne direkt kuruluyor ama ubuntuda illa elle bölümlendirmen gerekiyor

saygılarımla
50 gündür Windows 7 nin yanına kaç dağıtım yükleyip kaldırdığımı bile unuttum.
Bölümleme, bölümü yokedip yerine başka dağıtım yükleme işlerinde hiç yukarıda yazdığınız kadar uğraşmadım ???
.....

Kubuntu istediğin için söylüyorum;
Mai, Senin ihtiyacın olan KX Studio, sonra demedi deme :yes:
Bölümleme kolaylığından tutalım, Masastü ortamına kadar 10 numara

rebeldream

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Beyler benim 512 mb ram 80 gb hdd m var 20gb yedeklerim var bunların gitmesini istemiorum birde ext4 veya takas alanı gibi secenekler cıktı karsıma nasıl bir yol izlemeliyim lütfen acil yardım edin kurmak icin sabırsızlanıorum ubunu 10.10 kurcam

abbas-dehmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bilgisayarın kaç partitiondan oluşuyor? yedeklerin hangi bölümde? 20 gb olan yedeklerini harici diske taşıma olanağın var mı? bilgisayarında win yüklümü? yüklü windowsu silecekmisin? biraz bilgi ver sana yardımcı olalım.