Ubuntu

Bu konuyu okuyanlar

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben denemek için xp nin yanına ubuntuyu kurdum iki tane harddisk var pc de birisinde xp kurulu diğeri boştu bende ona ubuntuyu kurdum kurulum bittikten sonra açılışta hangi işletim sistemiyle başlamak istiyorsunuz diye herhangi bir şey çıkmıyor direk xp açılıyor zaten xp açıldıktan sonra ubuntu kurulu olan hdd görünmüyor acaba bunun nedeni nedir nasıl düzelir.

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Dosya sistemi farkli oldugu için xp acilinca sen onun dosya sistemini goremezsin, muhtemelen ext3 tür. xp'de zaten kurumsal olarak linux'un dosya sistemlerini desteklemiyor.

sen ubuntu'yu diger ikinci hardiskine sorunsuz yükleyebildigine eminsen, bios'a gir, sistem için ilk bakilacak hdd'yi linux'u yukledigin hdd'yi goster o zaman linux'dan acilir, ama sonra xp'ye donmen için yine bios'dan o degistirdigin ayari eski haline getirmen lazim.

iki farkli hdd'ye yükledigin için boot ile oynamamiştir o yuzden de acilista sormamiş olabilir.

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ubuntu'yu tekrardan kur kur ayarlarının en sonuna geldiğinde gelişmişi tıkla ''ön yükleyici kur'' işaretini işaretle

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Dosya sistemi farkli oldugu için xp acilinca sen onun dosya sistemini goremezsin, muhtemelen ext3 tür. xp'de zaten kurumsal olarak linux'un dosya sistemlerini desteklemiyor.

sen ubuntu'yu diger ikinci hardiskine sorunsuz yükleyebildigine eminsen, bios'a gir, sistem için ilk bakilacak hdd'yi linux'u yukledigin hdd'yi goster o zaman linux'dan acilir, ama sonra xp'ye donmen için yine bios'dan o degistirdigin ayari eski haline getirmen lazim.

iki farkli hdd'ye yükledigin için boot ile oynamamiştir o yuzden de acilista sormamiş olabilir.

dedigin gibi yaptim duzeldi bu sefer isletim sistemi secenekleri cikiyor.

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
2 tane hdd var pc de biri sata 250 gb seagate digeri ide 40 gb maxtor seagete xp kurulu diger maxtor bostu bende ubuntu kurdum deneme amacli sonra senin dedigin gibi biostan 1 sirada seagate vardi ve ubuntuyu gormuyo direk xp yi aciyodu bende 1 siraya maxtoru degistirdim bu sefer acilirken hem ubuntuyu hemde xp yi gosteriyo birini seciyorum oyle aciyorum.

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
2 tane hdd var pc de biri sata 250 gb seagate digeri ide 40 gb maxtor seagete xp kurulu diger maxtor bostu bende ubuntu kurdum deneme amacli sonra senin dedigin gibi biostan 1 sirada seagate vardi ve ubuntuyu gormuyo direk xp yi aciyodu bende 1 siraya maxtoru degistirdim bu sefer acilirken hem ubuntuyu hemde xp yi gosteriyo birini seciyorum oyle aciyorum.

1 nci siraya ubuntuyu yükledigin hdd'yi gösterince, boot secenekleri cikiyor ya, xp mi ubuntu mu diye, ubuntuyu seciyorsun aciliyor, peki xp'yi sectigin zaman xp calisiyor mu ?

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
daha denemedim deneyim bakim ama listeledigine gore acar herhalde.