Ubuntu vs Manjaro?

Bu konuyu okuyanlar

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Hali hazırda Ubuntu'nun en son versiyonunu kurdum.İnternette de genel olarak Linux'a yeni başlayanlar için Ubuntu kurabilirsiniz diyorlardı.Şu an sıkıntısız akıcı bir şekilde kullanıyorum ancak aklımda Manjaro kaldı.Arayüz falan benim için önemli değil.Hangisinde daha fazla performans alırım.Aralarında büyük performans değişiklikleri olur mu?

Sistem;
Intel i7 3. Nesil
8GB Ram
Intel HD 4000+AMD HD 7670m
750 GB HDD

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,960
Hali hazırda Ubuntu'nun en son versiyonunu kurdum.İnternette de genel olarak Linux'a yeni başlayanlar için Ubuntu kurabilirsiniz diyorlardı.Şu an sıkıntısız akıcı bir şekilde kullanıyorum ancak aklımda Manjaro kaldı.Arayüz falan benim için önemli değil.Hangisinde daha fazla performans alırım.Aralarında büyük performans değişiklikleri olur mu?

Sistem;
Intel i7 3. Nesil
8GB Ram
750 GB HDD
Ubuntu 20.04 LTS daha iyi olur. Mümkünse SSD satın alıp kullanın.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Aralarında aman aman bir değişiklik yok bildiğim kadarıyla. Ben Manjaro kullanıyordum arayüz olarak güzel bence. AUR gibi hizmetlerle kolay indirme de yapılabiliyor. Ben Manjaro öneririm ama sanırsam performans olarak pek bir farkları yok.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Performansa etki eden daha çok kullanılan masaüstü ortamı oluyor. Ubuntu GNOME ve Unity kullanıyor. Diğer masaüstü ortamlarına göre biraz daha kaynak tüketen eski sistemlerde sorun yaşatabilen bir ortam. Önerim şuan ki kurulumunuzda bir performans sorunu hissetmiyorsanız kalabilirsiniz.

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Sağolunuz biraz böyle kullanıyım bari ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada Dual Boot şeklinde kurdum ancak uzun bir süre Linux kullanmayı düşünüyorum.Açılıştaki işletim sistemi seçim ekranını nasıl kaldırabilirim?Veya süresini kısaltabilirim?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,960

Bu arada Dual Boot şeklinde kurdum ancak uzun bir süre Linux kullanmayı düşünüyorum.Açılıştaki işletim sistemi seçim ekranını nasıl kaldırabilirim?Veya süresini kısaltabilirim?
UEFI olarak kurduysanız rEFInd Boot Manager kullanın.

Bende bu sabah Ubuntu 20.04 LTS dual boot yaptım UEFI olarak. Tesadüf. :)

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
UEFI olarak kurduysanız rEFInd Boot Manager kullanın.

Bende bu sabah Ubuntu 20.04 LTS dual boot yaptım UEFI olarak. Tesadüf. :)
Geçenlerde mavi ekran ile ilgili bir konu açmıştım.Sorunu Windows'ta çözemeyince gına geldi hemencecik bir Linux kurayım dedim.Şu an mutlu mesut kullanabiliyorum bilgisayarı :D .

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
adını telafuz edemediğin yazamadığını kullanma Linux Mint uygundur.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481

Sistem;
Intel i7 3. Nesil
8GB Ram
750 GB HDD
8 GB RAM ve I7 işlemci ile performans farkı olmaz.
ikisini de deneyin bence korkmadan çekinmeden sonra karar verin.

Ubuntu Debian tabalıdır ve Standart hale gelmiş dağıtımlardan biridir. Hiçbir programda uyumluluk sorunu yaşamazsınız. Majaro Arch tabanlıdır ARCH'ın paket yöneticisi ubuntuya göre biraz daha hızlı çalışır.

Her iki dağıtım da Systemd kullanır yani iki dağıtım arasında çok büyük farklar yok, yapı olarak birebir olmasa da aynılar diyebiliriz. Tercih sizin.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Doğru yoldasın, her iki Linux dağıtımı da akıcıdır, işlevseldir, kolay arayüze sahip ve kullanıcı dostudur. INTEL + AMD ekran kartlarının sürücülerini de doğru olarak yüklersen mutlu mesut kullanabilirsin.

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Bence ubuntu azcık daha ağır bir işletim sistemi. Bana soracak olursanız Linux Mint veya Manjaro derim. Bana ama deneyimimden manjaro bir tık daha performanslı gelmişti ama son kullanıcı içinde mint ve ubuntu bir tık daha iyi gelmişti. Bu arada bence herkes bunları kullanabilir. Windowsdan daha kolay bence. Şayet benim pcimde her driverı otomatik tespit ediyorlar ve direk kullanıma hazır uygulamalarla geliyorlar.Windows wifi ve ekran kartımı tespit edemiyor. Terminale ise neredeyse ubuntu , mint ve manjaroda hiç işim düşmedi.

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Doğru yoldasın, her iki Linux dağıtımı da akıcıdır, işlevseldir, kolay arayüze sahip ve kullanıcı dostudur. INTEL + AMD ekran kartlarının sürücülerini de doğru olarak yüklersen mutlu mesut kullanabilirsin.
Hocam kurduğumdan beri tek bir sürücü bile yüklemedim sorun olur mu?AMD'nin sitesinde de benim ekran kartım için Ubuntu 64 bit seçeneklerinde sadece 14.04 versiyonu için driverler var.Otomatik algılıyor sanırım Linux?

Bence ubuntu azcık daha ağır bir işletim sistemi. Bana soracak olursanız Linux Mint veya Manjaro derim. Bana ama deneyimimden manjaro bir tık daha performanslı gelmişti ama son kullanıcı içinde mint ve ubuntu bir tık daha iyi gelmişti. Bu arada bence herkes bunları kullanabilir. Windowsdan daha kolay bence. Şayet benim pcimde her driverı otomatik tespit ediyorlar ve direk kullanıma hazır uygulamalarla geliyorlar.Windows wifi ve ekran kartımı tespit edemiyor. Terminale ise neredeyse ubuntu , mint ve manjaroda hiç işim düşmedi.

Windows'ta iken driverleri kurup bilgisayarı kullanabilmek için yarım saat - kırkbeş dakika uğraşmanız gerekiyor ve gerçekten sinir ediyor.

Bu arada bazenleri sitelerde sayfaları aşağı ve yukarı hızla hareket ettirdiğimde ekranda yırtılma benzeri küçük çizgiler oluşuyor.Artı olarak RGB ani renk geçişlerinde bu çizgi bayağı belli oluyor.Windows'ta böyle bir hata ile karşılaşmıyorum.Ekran kartı ile ilgili sanırsam?

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
@EmreGndmr Ayarlar>Detaylar kısmında hangi ekran kartı yazıyor Intel mi AMD'mi?