Ubuntu ve Linux Mint Haricinde Linux İşletim Sistemi Önerir Misiniz?

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Simdi ben GRUB onyukleyicisini silmek istiyorum.Nasil silebilirim.Ubuntu`yu silmeden once nasil silebilirim
Silersen Ubuntu açılmaz, yerine Windows loader yüklersin kendi silinir. Herhangi bir linux dağıtımının yanında grub geliyor, bunu engelleyemezsin. Grub'dan bu kadar rahatsız olan ilk kez de seni gördüm.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Silersen Ubuntu açılmaz, yerine Windows loader yüklersin kendi silinir. Herhangi bir linux dağıtımının yanında grub geliyor, bunu engelleyemezsin. Grub'dan bu kadar rahatsız olan ilk kez de seni gördüm.
Benim bildiğim kadarıyla bazı distrolarda örn : debian da grubu kuracakmısın diye soruyordu diye hatırlıyordum.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Benim bildiğim kadarıyla bazı distrolarda örn : debian da grubu kuracakmısın diye soruyordu diye hatırlıyordum.
Onun yerine syslinux falan alternatifler var da benim için bile teferruatlı geldiği için onları öğrenmeye üşendim.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,067
GRUB`u silmeden Linux`u silince isletim Windows acilmiyor.Ama neyse GRUB ile aram duzelir insallah
Hocam ben sana anlatmıştım silmeyi ama sen unuttun herhalde neyse önceki yazılara bakarsın bu arada evet açılmaması lazım grubu silince yarın Android X86'yı kuracağım o da kurulum sırasında Grub kurulsunmu diye soruyor :D yazarım buraya nasıl kurduğunu iyi geceler :)

Reaksiyon puanı
2,146
Windows loader'a Linux dağıtımı eklenmiyor mu Easy BCD programıyla falan? Öyle birşey varsa yüklerken Grub kurmadan yükle, windows loader'a ekle ubuntuyu. Yapanlar vardı sanki.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,067
Windows loader'a Linux dağıtımı eklenmiyor mu Easy BCD programıyla falan? Öyle birşey varsa yüklerken Grub kurmadan yükle, windows loader'a ekle ubuntuyu. Yapanlar vardı sanki.
Evet evet öyle oluyor Windows default olarak seçiliyor Linux'ta yeni girdi olarak ekleniyor.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Evet evet öyle oluyor Windows default olarak seçiliyor Linux'ta yeni girdi olarak ekleniyor.
Resimle anlatabilir misiniz?
--- Gönderi Güncellendi ---
Gruba tema at seversin :)
Onu nasıl yapabilirim?Bir de şu resme bakar mısınız?
Adsız.jpg
@eronis @Ben Kenobi @__kadıköyRAP__ @f.krtl1 @EmircanGundogdu

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Grub customizer diye bir program vardı galiba kullanmayalı yıllar oldu ama gruba tema attığımı hatırlıyorum

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Screenshot at 2017-01-20 12:08:25.png

Arkadaşlar Linux Mint kurulumunda yüklenen paketler kaydediliyor yazıyor ve bu hiç dolmuyor.Sabah Ubuntu yüklemeyi de denedim Ubuntu'da da buna benzer bir şey oluyordu ve kurulum ilerlemiyordu.Sizce bu neyden kaynaklanıyor?Nasıl çözebilirim bu sorunu?
@karizmaxi @eronis @Ben Kenobi @f.krtl1 @__kadıköyRAP__ @EmircanGundogdu Yardım edebilir misiniz?

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Belki yavaş ilerliyordur ? Ne kadar bekledin ?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Ekli dosyayı görüntüle 16447
Arkadaşlar Linux Mint kurulumunda yüklenen paketler kaydediliyor yazıyor ve bu hiç dolmuyor.Sabah Ubuntu yüklemeyi de denedim Ubuntu'da da buna benzer bir şey oluyordu ve kurulum ilerlemiyordu.Sizce bu neyden kaynaklanıyor?Nasıl çözebilirim bu sorunu?
@karizmaxi @eronis @Ben Kenobi @f.krtl1 @__kadıköyRAP__ @EmircanGundogdu Yardım edebilir misiniz?

iso'yu indirdikten sonra md5 gibi bir hash kontrolü yapıyor musun ?
hard diskte hatalı sektör olmadığına emin misin, hard disk eski mi veya daha önce tarama yapıldı mı ?
ingilizce olsaydı hata mesajını yazıp yabancı forumları okuyabilirdim senin için ama türkçesini ne diye çevirmişler bilemiyorum, o yüzden ingilizce indirmeni tavsiye ederim.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
iso'yu indirdikten sonra md5 gibi bir hash kontrolü yapıyor musun ?
hard diskte hatalı sektör olmadığına emin misin, hard disk eski mi veya daha önce tarama yapıldı mı ?
ingilizce olsaydı hata mesajını yazıp yabancı forumları okuyabilirdim senin için ama türkçesini ne diye çevirmişler bilemiyorum, o yüzden ingilizce indirmeni tavsiye ederim.
Diskin tamamını silip yerine Linux Mint 17.3 Mate kurdum ve daha sonra DVD'ye Windows 10 iso dosyasını yazdırıp diskin hepsini silip Windows 10 kurdum.Sorun çözülmüş oldu.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,067
Hocam ben kurdum Android x86'yı hoş güzel seri çalışıyor fakat Wi-Fi çalışmadığı için bi işime yaramadı sildim kurulumu kolay Usb'ye ISO'yu yazıp Boot'tan giriyoruz sonra Grub yüklensinmi diyor evet diyoruz Grub 2'ye hayır diyoruz data.img 512 diyor onu 2048 yaptım öyle girdim fena değil yani hoş :)
Şimdi Windows'un yanına Linux Mint kuracağım 18. sürümünü merak ettim :)

CanOkyay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhaba.Bana 64 bit ve güzel bir Linux işletim sistemi önerir misiniz?Güzel derken görünüşü güzel olsun.Bİr de lütfen Ubuntu ve Linux Mint'in dışındaki Linux işletim sistemlerini önerin.Bir de Arch Linux nasıl?İyi günler. :)
@eronis @Ben Kenobi @Mrtaltg @__kadıköyRAP__
apricity os oneririm arch linux tabanli gorunusude cok guzel 1 ay kullandim ama nvidia driverlarini yukleyemedigim icin geri windowsa dondum belki sen yukleyebilirsin

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Şu an zaten hem Windows 7 hem de Windows 10 yüklü.Bunun yanına bir de Zorin OS yüklemeyi düşünüyorum.Hatta Zorin OS indiriyorum şu an.
Şunu kabul etmeliyiz değil mi? Windows günümüzde bir çok oyunun oynanabildiği bir işletim sistemi.Bu sebepten hard diskimde her zaman bir Windows yüklü kalmalı bence. :)
Linux 'ta artık oyun platformu gibi oluyor.:cool:
Ayrıca tahminime göre 5-10 yıl sonra bilgisayarlarda çift sistem stabil hale gelecek gibime geliyor.;)

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Linux 'ta artık oyun platformu gibi oluyor.:cool:
Linux oyun platformu olmaya çalışmıyor aslında, sadece şirketler Linux'u eskisinden daha ciddiye almaya başladılar. Şimdiden %2 masaüstü kullanıcısı ile ve her saniye Windows'tan Linux'a geçen sayısı ile de şirketler daha fazla ciddiye almak zorunda kalacaklar. Çünkü kullanıcı kitlemiz her geçen gün büyüyor ama şunu da görmek lazım ki Witcher 2'nin Linux versiyonu varken Witcher 3'ün yok. Skyrim yada hiç bir bedestha oyununun Linux versiyonu yok. En kötüsü de Dead or Alive 5'in Linux versiyonu yok :(

konosuba-ep-1-2.png

Neyseki Wine'da sorunsuz çalışıyor :)

391.png

Ayrıca tahminime göre 5-10 yıl sonra bilgisayarlarda çift sistem stabil hale gelecek gibime geliyor.;)
Burada ne demek istedin ? Dual boot diyorsan zaten stabil :D

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Burada ne demek istedin ? Dual boot diyorsan zaten stabil :D
Aynen. :) Windows'un yanında dual boot olarak kullandığım Elementary OS, Ubuntu, Linux Mint Mate, Manjaro Xfce gibi işletim sistemleri gayet güzel çalışıyordu.