Ubuntu Sorun Çözüm Başlığı

mperk

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Yauw şu masaüstüne adam akıllı bir saat ekliyemedim nasıl ekliyebilirim ?
Digital ama

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Screenlets uygulamasını kurun. Orada digiclock mevcut. Ekleyebilirsiniz.

mperk

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Screenlets uygulamasını kurun. Orada digiclock mevcut. Ekleyebilirsiniz.

TEşekkr ederim :)

Bir şey daha sorucam ama ben şimdi kde kurdum gnome'un yanına
Fakat ing Language ayalarından türkçe seçili ama hala ing nasıl düzelteblrm ?

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Bazı uygulamaları kurmak için root izni gerekiyormuş, root hesabına geçin falan diyor konsoldan.Bunu nasıl yapabilirim?
` su root` diye buldum ama şifre istiyor, şifre ne ki? :D

Ekleme: Tamamdır, `sudo bash` yazıyormuşuz root'a geçmek için. :D

serkan94

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
22
ya ben ilk linux'a geçtiğimde ne korktum şifre yazmıyor diye neyseki @jeaquares imdata yetişmişti :D

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Aşağıdakileri uygularsanız sudo öneki ile verdiğiniz komutların hepsi için hiçbir zaman şifre istemez.

1 - sudo su
2 - cd /etc/sudoers.d
3 - nano
4 - kullanıcıadınız ALL=NOPASSWD: ALL
5 - ctrl + x
6 - e
7 - dosyaya herhangi bir isim ver, enter

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Aşağıdakileri uygularsanız sudo öneki ile verdiğiniz komutların hepsi için hiçbir zaman şifre istemez.

1 - sudo su
2 - cd /etc/sudoers.d
3 - nano
4 - kullanıcıadınız ALL=NOPASSWD: ALL
5 - ctrl + x
6 - e
7 - dosyaya herhangi bir isim ver, enter

Bu yapılan işlem eğer root haklarını o kullanıcıya sürekli sağlıyorsa güvenlik problemi oluşturabilir. Yapmamanızı öneririm. Şifre girmemek güvenliğinizden daha önemli değil.

TEşekkr ederim :)

Bir şey daha sorucam ama ben şimdi kde kurdum gnome'un yanına
Fakat ing Language ayalarından türkçe seçili ama hala ing nasıl düzelteblrm ?

Eğer menü de ingilizce ise Language Support'u çalıştırın. KDE'de tam olarak nerede bilmiyorum ama Sistem menüsünde ya da kontrol panelinde arayın. Bu programı çalıştırınca eksik dil dosyaları olduğunu söyleyip indirmek için onay istemesi lazım.

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Her seferinde mutlaka bir sorun çıkıyor, hep buraya yazıyorum sonra Google'da bakarken buluyorum.Bu sefer önce Google sonra burası yapayım dedim, bulamadım bu sefer. :D

Terminal penceresindeyken hangi komutla direk olarak "/" dizinine yol verebilirim?

Daha açıklayıcı olarak yapmak istediğimi anlatmak gerekirse, şimdi HDD'deki bir uygulamadan kısayol oluşturmak istiyorum.Ben o uygulamayı açmak istediğimde şuan terminale;
Kod:
intel@Intel-PC:/$ cd /media/1TB/Program\ Files/Warcraft\ III/
intel@Intel-PC:/media/1TB/Program Files/Warcraft III$ wine Frozen\ Throne.exe -opengl
Komutlarını veriyorum.Ben buna bir kısayol oluşturarak görev yöneticiye sabitlemek istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?

Yok artık bu konuda bir şey var. :D Buraya yazınca buluyorum, kısayolu kendim keşfettim.Bağlantı oluştur dedikten sonra:
Kod:
wine /media/1TB/Program\ Files/Warcraft\ III/Frozen\ Throne.exe -opengl
Biraz evvel de bunun gibi denemiştim ama yol için tırnak kullanmıştım.Ondan olmamış, şimdi tek sorun görev yöneticiye sabitlemekte?

Bir de ben bu AWN'deki yerler kısmında hiçbir kısayolu kullanamıyorum, ama Alt+F1 çalışıyor.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
getubuntu adresine girdim cd talep edicektim ama hakkınzı doldu gibi birşey söyledi.

yeni üyelik alayım diyorum ama bir türlü kayıt olamadım. sürekli şife hatası veriyor. bütün şifreleri denedim. sayıyla rakamla sayı+rakam.

Password must be at least 8 characters long, and must contain at least one number and an upper case letter.

---------- saat 22:12 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:10 eklenmişti ----------

birisi benim için bir üyelik alabilirmi lütfen?

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
getubuntu adresine girdim cd talep edicektim ama hakkınzı doldu gibi birşey söyledi.

yeni üyelik alayım diyorum ama bir türlü kayıt olamadım. sürekli şife hatası veriyor. bütün şifreleri denedim. sayıyla rakamla sayı+rakam.

Password must be at least 8 characters long, and must contain at least one number and an upper case letter.

---------- saat 22:12 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:10 eklenmişti ----------

En az 8 karakter uzunlukta, en az bir sayı ve bir büyük harf içermelidir diyor.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Her seferinde mutlaka bir sorun çıkıyor, hep buraya yazıyorum sonra Google'da bakarken buluyorum.Bu sefer önce Google sonra burası yapayım dedim, bulamadım bu sefer. :D

Terminal penceresindeyken hangi komutla direk olarak "/" dizinine yol verebilirim?

Daha açıklayıcı olarak yapmak istediğimi anlatmak gerekirse, şimdi HDD'deki bir uygulamadan kısayol oluşturmak istiyorum.Ben o uygulamayı açmak istediğimde şuan terminale;
Kod:
intel@Intel-PC:/$ cd /media/1TB/Program\ Files/Warcraft\ III/
intel@Intel-PC:/media/1TB/Program Files/Warcraft III$ wine Frozen\ Throne.exe -opengl
Komutlarını veriyorum.Ben buna bir kısayol oluşturarak görev yöneticiye sabitlemek istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?

Yok artık bu konuda bir şey var. :D Buraya yazınca buluyorum, kısayolu kendim keşfettim.Bağlantı oluştur dedikten sonra:
Kod:
wine /media/1TB/Program\ Files/Warcraft\ III/Frozen\ Throne.exe -opengl
Biraz evvel de bunun gibi denemiştim ama yol için tırnak kullanmıştım.Ondan olmamış, şimdi tek sorun görev yöneticiye sabitlemekte?

Bir de ben bu AWN'deki yerler kısmında hiçbir kısayolu kullanamıyorum, ama Alt+F1 çalışıyor.

Görev yöneticiye sabitlemek? Nereye sabitlemek istiyorsun?

Şifrende en az 1 sayı olması gerekiyor. Mesela:

şifre012

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tamam çözdüm... meğer caps lock açmak gerekiyormuş.

4 günde filan gelir artık. yanlız eskisi neden bozuldu anlamadım.

---------- saat 22:38 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:19 eklenmişti ----------

ilk kurulumda "diski arıza için kontrol et" seçeneği var. acaba bu hdd mi yoksa cd içinmi ?

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Görev yöneticiye sabitlemek? Nereye sabitlemek istiyorsun?
AWN içindeki Launcher/TaskManager applet'i kastetmiştim.Onu da biraz önce buldum, AWN'nin ayarlarındaymış o da.AWN ayarlarına girdikten sonra üstteki sekmeden Task Manager sekmesine geçip oradan Ekle butonuna bastım, ardından yukarda kısayolda verdiğim komutu yazıp üstüne bir de ikon ekledim on numara oldu. :)

qmz9dl.png

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
boş cd bulup iso kalıbını image burn ile yazdırdım.
restart yaptım fakat eski cd de başıma gelenin aynısı oluyor. yani kurulum donup kalıyor. escape tuşuna basınca ekran değişiyor. bir sürü kayan yazılar. input output error errror v.s

acaba diyorum bios tan ide sata olayını mı atladık?

autorun ile çalıştırdığımda ise windowsun içine kur diye bir seçenek var. böyle yapsak ne olur?

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Windows içine kurmak mümkün. O şekilde kurarken hangi sürücüye kuracağınızı ve ne kadar yer ayırmak istediğini soruyor. Çok kısa bir sürede işlem bitiyor ve bilgisayar açılırken sizden sistemi seçmenizi istiyor. Aslında temiz ve uğraşsız bir kurulum olması yönünden çok iyi bir uygulama. Ben kullanırken ayrı bir parça oluşturup oraya kurduğum arasında fark görmedim.

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Windows içine kurmak mümkün. O şekilde kurarken hangi sürücüye kuracağınızı ve ne kadar yer ayırmak istediğini soruyor. Çok kısa bir sürede işlem bitiyor ve bilgisayar açılırken sizden sistemi seçmenizi istiyor. Aslında temiz ve uğraşsız bir kurulum olması yönünden çok iyi bir uygulama. Ben kullanırken ayrı bir parça oluşturup oraya kurduğum arasında fark görmedim.

Arasındaki fark bildiğim kadarıyla boot yöneticisi.Eğer Windows üzerinden kurulursa açılışta Windows Boot menüsü kullanılıyor, diğer türlü başlangıçta CD'den kurulumda ise Ubuntu Boot menüsü geliyor.

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Arasındaki fark bildiğim kadarıyla boot yöneticisi.Eğer Windows üzerinden kurulursa açılışta Windows Boot menüsü kullanılıyor, diğer türlü başlangıçta CD'den kurulumda ise Ubuntu Boot menüsü geliyor.

Evet boot yöneticisi farklı oluyor. Ayrıca kaldırırken de wubi kurulumu sorun yaratmıyor. Windows'ta program ekle/kaldırdan tek tıkla mümkün. Ötekinde biraz daha bilgi sahibi olmak gerekiyor.

post34

Doçent
Reaksiyon puanı
37
Esi maya 44 pci ses kartım var sitesinde linux driver'ını bulamadım. Yardımcı olabilecek var mı ?

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hiçbir şekilde kuramıyorum. permisson denied diyor. ayrıntı için log lara bakın diyor.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
boş cd bulup iso kalıbını image burn ile yazdırdım.
restart yaptım fakat eski cd de başıma gelenin aynısı oluyor. yani kurulum donup kalıyor. escape tuşuna basınca ekran değişiyor. bir sürü kayan yazılar. input output error errror v.s

acaba diyorum bios tan ide sata olayını mı atladık?

autorun ile çalıştırdığımda ise windowsun içine kur diye bir seçenek var. böyle yapsak ne olur?

+
windows içinde kur diyorum. kurulum ilerliyor tam bitecekken bir hata mesajı veriyor. "permission denied"
kaç sefer denedim olmuyor. cd den başlatıp kurmayı deniyorum olmuyor. hata veriyor yine. aslında hata verdiği de belli değil. ubuntu logosu öylece kalakalıyor.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Sen bence o Windows'un içine kurma seçeneğini boşversen de küçük bir disk alanı ayarlasan?

Çünkü ben hiç Windows'un içine kurmadım, zaten Windows'um da yok. Yani bilemiyorum bir yerlerde atladığın bir kısım var ise.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
iki tane bölüm var. her iki bölümde de işletim sistemi yüklü. acaba hata buradamı?