Ubuntu mu, Linux Mint mi ?

qwerty67

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu iki Linux dağıtımları arasından, sizce hangisi iyi ? Bu dağıtımların ön plana çıkan özellikleri nedir sizce ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Reaksiyon puanı
16,118
ubuntu derim ama yeni teması seni gıcık edebilir Linux Mint kur hafif ve kararlı.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Ubuntu kurdum daha yeni. Linux mint kurmadım ama ubuntu iyidir.
Bu arada sistem dili ingilizce. Türkçeyi seçiyorum ama hala ingilizce olarak kalıyor . Neden ? Yeniden başlatmak falan mı gerekli ?

Reaksiyon puanı
16,118
kurarken seçmen gerekti birde kurulumda eklentiler ve güncellemeleri kur diyecektin.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
kurarken seçmen gerekti birde kurulumda eklentiler ve güncellemeleri kur diyecektin.
Eklentiler ve güncellemeleri kur u seçemyi unuttum :/
Ama kurulum sırasında türkçe seçmiştim. Geri dönüşü yok mudur ?
Bide ubuntu dedik iyidir dedik sanki bana biraz yavaş gibi geldi.
Sistemim Ati Raedon hd 2600 pro, intel penium 4. 1 gb ram.
Tabi yanında bir de windows 7 kurulu.
Daha stabil olması için napsam linux mint mi kursam?

Reaksiyon puanı
16,118
elle eklersin yada yeniden kurarsin eklemen mümkün.

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Abi sen gülemeden yeni sistem kurarım ben :D

Aslında Linux o kadar ciddi bir iş ki. Öyle yeniden kurmamak üzere yapılandırılmış. Sistem çalışırken işletim sistemini baştan yazma şansına bile hakim olabiliyorsun ama çok iyi bilmek lazım tabi. Hususi linux projesi bir arkadaşımındır. O kadar ince detaylar varki anlatamam. Çok emek ve zaman istiyor.

https://code.google.com/p/hususi/downloads/list
http://hususi.org/hususiNedir-v2.pdf

biorap

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu göze hitap eder daha çok. Unity arayüzü ile farklı hissedersiniz yeni kullanıcı iseniz. Ancak bir süre sonra doğru adreste olmadığınızı anlarsınız.
Ubuntuda olup da mint de olmayan tek şey görüntüsü hoş fakat hantal unity arayüzüdür. Windowsa yakın olsun, stabil ve hızlı olsun derseniz mint derim.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Yüksek beklentisi olanlar için Ubuntu. Bilgisayardan bir şey anlamayanlar için Mint öneririm. Aslında ikiside aynı sistem. Mint bazı gerekli kodeksler dahil geliyor, ancak paket yöneticisindeher aradığını bulamıyorsun. Güncellemelerde çok sınırlı. Fazla beklentisi olmayanlar için işte.

mrtAkdeniz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=288507]Elusive[/MENTION], bilen bilmeyen herkes yorum yapmış komik olmuş haliyle :D Sistem dilini Türkçe seçtikten sonra İngilizce ve Türkçe görünecek soldaki kutuda. Daha sonra Türkçe'ye tıklayıp aşağıdaki "yukarı" işaretine tıklayıp varsayılan hale getireceksin :) Yapamazsan ekran görüntüsüyle anlatabilirim.

Sistemin yavaşlığına gelirsek ekran kartı sürücün eksik olabilir. Onun için de yeni bir konu açarsan yardımcı olabilirim.

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
@Elusive, bilen bilmeyen herkes yorum yapmış komik olmuş haliyle :D Sistem dilini Türkçe seçtikten sonra İngilizce ve Türkçe görünecek soldaki kutuda. Daha sonra Türkçe'ye tıklayıp aşağıdaki "yukarı" işaretine tıklayıp varsayılan hale getireceksin :) Yapamazsan ekran görüntüsüyle anlatabilirim.

Sistemin yavaşlığına gelirsek ekran kartı sürücün eksik olabilir. Onun için de yeni bir konu açarsan yardımcı olabilirim.

birazını arkadaş yazmış. Linux bölümünde okuduklarıma inanamadım cidden :) linux'ün herşeyi kişiselleştirilebilme üzerine kurulu. biri dil demiş, öbürü teması demiş, diğeri bilmem nesi demiş. zaten olayı o. paket yöneticisne girersen istediğin paketi yüklersin, temaysa bir ton tema mevcut, unity istemiyorsan alternatif masaüstü seçer kurarsın. hadi adam bilmeyip soruyor, bilip yorum yapıyorum diyenler ondan habersiz olaydan.