Ubuntu "kız Arkadaş" Testi.

KirliSinek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Ubuntu ile araştırma yaparken bu makaleye denk geldim paylaşmak istedim forum da baktım rastlayamadım umarım yayınlanmamıştır :mrgreen:

.......

Ubuntu kolay kurulumu ve kullanımıyla ön plana çıkan bir linux dağıtımı. Peki ancak bu amacına ne kadar ulaşmış durumda? Bilgisayardan anlayan ancak hiç linux kullanmamış birisi ubuntu'yu ne kadar verimli kullanabilir?
Bunu test edebilmek amacıyla ContentConsumer.com sitesinin yazarı, kız arkadaşının üzerinde ubuntu'yu şu sınavlarla test etmiş.

• Bosna'nın başkentini öğren: Erin, Firefox kısayolunu bulur, Vikipedi'den de Sarajevo yanıtını öğrenir.

• YouTube'dan bir video seyret: (Bu özellikle youtube ile ilgili bir sorun. youtube flash eklentisi olmayanlara flash göstermediği için firefox da gerekli eklentiyi öneremiyor.) YouTube'a girince karşısına Flash eklentisi olmadığı uyarısını alan Erin, verilen linke tıklayınca da Adobe'un sayfasında bulur kendisini. İndirme bölümünden .tar.gz formatında olanı indirir ve arşiv yöneticisinden bunu çıkarır. Ancak o zaman da kaybolur. Çift tıklayınca ubuntu ne yapmak istediğini sorar. "çalıştır" komutu verince de program çöker. ‘./flashplayer-installer’ komutunu konsola yazmasını söylemez erkek arkadaşı. Aslında bunun için gerekli yönergeler bulunuyor ama standart bir windows kullanıcısı sırf bir program kurmak adına bu kadar karmaşık bir şeyi düşünemez. Erin pes eder.
yazarın kız arkadaşından yapmasını istediği diğer şeyler şu şekilde.

• P2P yoluyla dosya indir
  • Bana bir resim çizip üç farklı formatta kaydet
  • Müzik koleksiyonumdan CD'ye bir albüm yaz
  • Mouse'un hızını değiştir
  • Bilgisayarın Temasını değiştir
  • İnternet'ten bir resim bulup masaüstü arkaplanı yap
  • Ekran çözünürlüğünü değiştir
  • Benim vücuduma kendi kafanı montajla
  • MSN'e gir
  • Skype kur
Bunların hepsini takdir edersiniz ki çevirip aktaramayacağım. Dileyenler ingilizce orijinalinden okuyabilir, kesinlikle harcadığınız vakte değecek. Yine de ben kısaca özetlemek istiyorum. erin yukarıdaki maddelerin bir kısmını pek zorlanmadan yaparken diğerlerinde ise çok zorlanmış, hatta yapamamış.
Yazar özetle şöyle bir sonuç çıkarıyor:
Masaüstü ortamı daha çok geek'lere (bilgisayar tutkunlarına) hitap ediyor. Ortalama bir kullanıcı bir şeyi öğrenmek için bırakın sistemle birlikte gelen yardım dosyalarını, google'dan bile çoğunlukla arama yapmayacaktır. Küçük bilgi baloncukları, yol gösteren kurulum sihirbazları kullanıcılar için çok önemli. Masaüstü açıldığında küçük bir "hoşgeldiniz" ekranı ve Ubuntu'yu nasıl kullanacağımıza dair birkaç açıklayıcı video görmeyi çok isterdim.
Linux, bilgisayardan hiç anlamayan biri bile oturduğunda azcık bir çabayla bile tüm istediklerini yapabilecek seviyeye gelmediği sürece tam anlamıyla masaüstü kullanımına hazır olmayacak. Erin zeki, çabuk öğrenen ve teknolojik yeniliklere açık birisi. O bile bu testteki çoğu aşamalarda başarısız olduysa yaşlı ya da orta yaşlı kullanıcıların bu konuda şansı nedir?

Kaynak

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Linux, bilgisayardan hiç anlamayan biri bile oturduğunda azcık bir çabayla bile tüm istediklerini yapabilecek seviyeye gelmediği sürece tam anlamıyla masaüstü kullanımına hazır olmayacak. Erin zeki, çabuk öğrenen ve teknolojik yeniliklere açık birisi. O bile bu testteki çoğu aşamalarda başarısız olduysa yaşlı ya da orta yaşlı kullanıcıların bu konuda şansı nedir?

Kaynak

Bu kısma katılmıyorum.Çünkü bilgisayardan hiç anlamayan biri için windows ya da linux farketmez.linux'un masaüstü ortamlarının geeklere hitap etmesi (ki tam olarak doğru da sayılmaz) windowsa kıyasladır.Bunun en canlı örneği benim.ilk bilgisayarımı 2005 yılında aldım ve o tarihte bilgisayarın ayrı donanımsal parçalardan oluştuğunu bile bilmiyor bir bütün sanıyordum.Ama windowstan önce ubuntu 4.10 u kurdum (ki o zaman grafiksel değil text kurulumdu ve windowsla beraber aynı diske kuramıyordunuz) ve windowsu da bilmediğim için benim açımdan bir fark oluşturmadı.

Ayrıca annem le babam 50'li yaşlarında olmalarına rağmen windowsta yapabildikleri herşeyi fazlasıyla linuxta'da yapabiliyorlar.

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
Vay be :D
Aynısını Bende Deneyeceğim,Mouse'nin hızını değişirip,P2p Yoluyla Dosya İndireceğim,Hepsini Yapacağım,Bakalım Ne Kadar Bilgiliyiz :)

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
@proof

bilgini test etmek istiyorsan mutlaka arch yada slackware kur

tabii kurulum dosyalarını okumayı ve not almayı unutma

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
uzun zamandır linux kullanıyorum(2001 den beri) ve bu makaleye yerden göğe kadar hak veriyorum

şu an için linux, server tarafında çok başarılı ancak kişisel kullanım için uygun değil. neredeyse bütün dağıtımları denemişimdir, ama hiçbiri temel kullanıcıya hitap etmiyor. kullanıcı iş yapmak ister işletim sisteminin sorunlarıyla uğraşmak istemez. işletim sistemi normal kullanıcılar için sadece araçtır. örneğin herkes kullandığı cep telefonunun nasıl çalıştığını bilmek istemez yazılımına müdahale edip değiştirmez sadece kullanır beğenmiyorsa değiştirir.

aslında bu makalede yapılması istenen şeylerin hepsi çok basit 2-3 dk google da dolaşsan hepsini yaparsın hatta daha fazlasını da yaparsın ama insanlar neden uğraşsın ki.

Reaksiyon puanı
188
Linux bence de son kullanıcı için zor bir sistem. Bazı şeyleri çözmek için belirli bilgi seviyesine gelmek gerekiyor. Ubuntu diğer dağıtımlar arasında son kullanıcıya en çok hitap edeni fakat bence daha da fazla basitleştirilebilir...

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
o halde son kullanıcı için windows dan bile çok daha kolay bi linux dağıtımı bekliyoruz diyebilirmiyiz

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
windowsun neresi kolay anlamadım...

sadece solitaire oyununu oynayan birisi için windows falan farketmez..internetten tavla veya okey oynayacaksa işletim sistemine bile gerek yok...

işletim sisteminin herşeyiyle bilgisayarda kurulu olması gerekliliği bile tartışılırken windows gibi 400 lira olan bir işletim sistemini insanlara öneriyorsanız git bunun korsan kopyasını kur diyorsunuzdur..Ki bu da çok sevdiğiniz windowsu yapanlara ihanet demektir bence.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
o halde son kullanıcı için windows dan bile çok daha kolay bi linux dağıtımı bekliyoruz diyebilirmiyiz

hayır diyemeyiz.

windows kadar kolay bir linux dağıtımı bekliyoruz desek daha doğru olur.

bazı şeyler bize çok kolay geliyor çünkü alıştık

örneğin kaynak koddan program derlemek benim için çok normal ama başkasına anlatırken zorlanıyorum.
yada bir program istediğim gibi çalışmıyor sürekli hata alıyorum araştırıp düzeltmeye çalışırım çok zorda kalırsam kaynak kodunu açıp adam ne yapmaya çalışıyor diye incelerim büyük ihtimallede sorunu çözerim ama ev kullanıcısına bunu yaptırmaya çalışmak ahmaklıktır.

mesela benim için görsellik hiç önemli değildir zaten sunucular üzerinde çalıştığımız için
grafik arabirim nadiren kuruyoruz. ama ev kullanıcısı için herşeyin başında gelir. saatlerce karşısında oturduğu monitöre baktığında düzgün bişeyler görmek istiyor.
sakın KDE var demeyin bu konu uzar gider :)
üzerinde çok uğraşılırsa linux ta çok güzel gözükebiliyor ama kimse çok uğraşmak istemiyor.

son kullanıcıya işletim sistemini kurcalattırmayacaksın bozulma ihtimalini düşürmeye çalışacaksın

senin benim gibiler için işletim sistemini kurcalamak keyifli olabilir ama kararlılığa zarra verme ihtimali çok yüksek. troubleshooting bambaşka bir uzmanlık ister herkes bozulan sistemi kurtaramaz

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
...ama ev kullanıcısı için herşeyin başında gelir. saatlerce karşısında oturduğu monitöre baktığında düzgün bişeyler görmek istiyor.
sakın KDE var demeyin bu konu uzar gider :)
üzerinde çok uğraşılırsa linux ta çok güzel gözükebiliyor ama kimse çok uğraşmak istemiyor.

yani windowsda çok uğraşmadan çok güzel görünüm sağlanabiliyor ama linux çok çok uğraşmak gerekiyor ki güzel görünüm sağlansın..

abartılı bir karşılaştırma olmuş gibi..

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
P2P yoluyla dosya indir
Bana bir resim çizip üç farklı formatta kaydet
Müzik koleksiyonumdan CD'ye bir albüm yaz
Mouse'un hızını değiştir
Bilgisayarın Temasını değiştir
İnternet'ten bir resim bulup masaüstü arkaplanı yap
Ekran çözünürlüğünü değiştir
Benim vücuduma kendi kafanı montajla
MSN'e gir
Skype kur

Bunları hiç windows kullanmamış birisi çok rahatlıkla yapıyorsa Ubuntu kullananda yapar. Ben windows kullanıp yukarıdakilerin msn e girmek dışında tamamını yapamayan çok insan tanıyorum.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
yani windowsda çok uğraşmadan çok güzel görünüm sağlanabiliyor ama linux çok çok uğraşmak gerekiyor ki güzel görünüm sağlansın..

abartılı bir karşılaştırma olmuş gibi..

bu tabi benim görüşüm
belki kde'nin default halini sevenler vardır
ama windows 7 teması kadar güzel ve kararlı bir linux masaüstü ortamı henüz göremedim.
şunu kabul etmek gerekiyor windows görsellik olarak linuxtan fersah fersah öndedir.
beryl di compiz di, bunları windowsa da kursan oda küp şeklinde olur hatta daha kararlı olur.

şunuda belirtme ihtiyacı hissettim, ben windows manyağı değilim, kullanmam da
buna karşın linux fanatiği de değilim
sadece linuxun eksik gördüğüm yönünü belirtmek istedim. bana göre linux olgunlaşana kadar sadece server tabanlı işletim sistemleri tercih edilmeli. ev kullanıcısı için windows daha ideal.

bu durum bende hep şu çağrışımı yapıyor elektronik cihazları sadece elektronik mühendisleri değil herkes kullanabilmeli, linux bu kolaylığı bize sağlayamadı bi türlü.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
gnome masaüstüne win7 teması yüklenebiliyor

oldukça da güzel hatta ben bile yaptım bak

2me5vv5.png

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ubuntu'yu Windows 7'ye benzetmeyi biliyorsunuz, biraz da Windows 7'yi Ubuntu'ya benzetin: How To Make Windows 7 look like Ubuntu | Ubuntu Geek

Konuyla ilgili yorum yapmayacaktım ama yapmam lazım sanırım. Birincisi "kız arkadaş" kelimesiyle resmen kızların Linux konusunda gerizekalı olduğu iddia edilmeye çalışılmış. Ne yani, erkek arkadaş testi yapsak bunların hepsini çok basitçe yapacak mı? Ben burada resmen cinsi ayrımcılık sezdim, yorumsuz. Linux kullanan bir bayan olarak da bunu hakaret olarak algıladım. Ayrıca hiçbir kız arkadaşım da fare işaretçisinin hızını ayarlamayı bilmiyor. Erkek arkadaşlarımdan bilmeyenler de var, oyunlarla arası olmayan bilmiyor zaten.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
Ubuntu'yu Windows 7'ye benzetmeyi biliyorsunuz, biraz da Windows 7'yi Ubuntu'ya benzetin: How To Make Windows 7 look like Ubuntu*|*Ubuntu Geek

Konuyla ilgili yorum yapmayacaktım ama yapmam lazım sanırım. Birincisi "kız arkadaş" kelimesiyle resmen kızların Linux konusunda gerizekalı olduğu iddia edilmeye çalışılmış. Ne yani, erkek arkadaş testi yapsak bunların hepsini çok basitçe yapacak mı? Ben burada resmen cinsi ayrımcılık sezdim, yorumsuz. Linux kullanan bir bayan olarak da bunu hakaret olarak algıladım. Ayrıca hiçbir kız arkadaşım da fare işaretçisinin hızını ayarlamayı bilmiyor. Erkek arkadaşlarımdan bilmeyenler de var, oyunlarla arası olmayan bilmiyor zaten.

bence konuyu yanlış anlamışsın
kız arkadaşım ne zaman benim bilgisayarımı kullansa off yine mi bu karın ağrısı diyor sonra kendi bilgisayarının başaına gidiyor. bu onun aptal olduğunu göstermez
zaten kendisi mühendis ve oldukça zeki olduğuna inanıyorum. istese bilgisayarımı benden daha iyi kullanır ama zaman kaybetmek istemiyor işini hızlıca ve kolayca halletmek onun için daha önemli. linux onun ilgi alanı değil niye uğraşsın ki.

yani bu işin cinsiyetle yada zeka ile alakası yok

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
bence konuyu yanlış anlamışsın
kız arkadaşım ne zaman benim bilgisayarımı kullansa off yine mi bu karın ağrısı diyor sonra kendi bilgisayarının başaına gidiyor. bu onun aptal olduğunu göstermez
zaten kendisi mühendis ve çok ta zekidir. istese bende daha iyi kullanır ama zaman kaybetmek istemiyor işini hızlıca ve kolayca halletmek onun için daha önemli.

yani bu işin cinsiyetle yada zeka ile alakası yok

Konuyu okuduğumda algıladığım şey bu. "Kızlar Linux kullanamaz, Windows'ta da temel şeyleri yapabilir." Verilmek istenen mesaj bu. Ama bence bu çok saçma. Pff neyse. Bu konuda çok dertliyim zaten. Böyle şeyleri okudukça cidden yalnız hissediyorum.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
Konuyu okuduğumda algıladığım şey bu. "Kızlar Linux kullanamaz, Windows'ta da temel şeyleri yapabilir." Verilmek istenen mesaj bu. Ama bence bu çok saçma. Pff neyse. Bu konuda çok dertliyim zaten. Böyle şeyleri okudukça cidden yalnız hissediyorum.

aslında bu bir tesadüf mü bilmiyorum ama
çalıştığım şirkette OS admin grubunda bizle birlikte unix admin olan hiç kız yok ama windows tarafında var :)
kızları kızdırmak için söylemiyorum bu konuda nasıl düşündüğümü yukarıda anlatmıştım.
benimki gözlem sadece

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
arkadas 2001 den beridir linux kullaniyormussun ozamanlar linux harbiden zor ve karisikti ,ve son kullanici icin bir al benisi yoktu ,su an degisti ,özellikle kde4 ile bu cok daha ileri gidildi ben kanimca windows 7 den kolay oldugunu düsünüyorum ,özellikle pardus ,ve yahut ubuntu türevi dagitimlar icin .äzellikle pardusda hersey yüklediginde basliyor

umuthvr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ilk aşamada video izlemek için codec indirmek ve su apt-get update yazmayı bilmemekse problem 3 saatinizi alıyor . başıma geldi . vlc yükledim . p2p ise şimdilik sorun 230kb gösterdi hız ama windowsta 160 170kb'ta kalıyordu. internet hızı süper ama flash için aynı şeyi söyleyemicem ki zaten tavla oynamak isteyen biri flashla uğraşacaktır .