TYT ve AYT baraj uygulaması kaldırıldı

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,200
Yükseköğretim Kurulundan yapılan açıklamaya göre 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kaldırıldı. Ayrıca TYT’nin 135 dakika olan sınav süresi, 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulanacak.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından alın yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı. Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır.

Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecek.

1644605395879.png

HANGİ ADAYLARIN TYT VE AYT SINAV PUANI HESAPLANACAK?
TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacak.

SAY, SÖZ ve EA puan türündeki sınav puanlarının hesaplanması için gerekli olan ilgili puan türüne ilişkin AYT’deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı ile DİL puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan Yabancı Dil Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecek.

ÖZEL YETENEK PROGRAMLARI NE OLACAK?
Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanmış olması gerekmekte olup taban puan şartı aranıp aranmamasına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili yükseköğretim kurumu karar verecek ve bunu basın-yayın organlarıyla adaylara duyuracak.

BAZI PROGRAMLARDA BAŞARI SIRASI KOŞULU DEVAM EDECEK
Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulu uygulanmaya devam edecek.

2021-TYT 200 VE ÜZERİ PUAN UYGULAMASI
2021-TYT’de alınan 200 ve üzeri puanlar 2022-YKS’de dönüştürülerek kullanılabilecektir. Diğer yandan 2022 YKS’den itibaren alınan TYT 200 ve üzeri puanlar bir sonraki yıl kullanılamayacak.

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,251
Ben böyle bir saçmalık görmedim. Asıl puanın yükseltilmesi gerek kaldırıyorlar bir de. Ondan sonra millet boş boş okuyup mezun olup işsiz kalıyor, az kapasiteli yurtlar doluyor, boş beleşlere burs veriliyor.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,200
2003'lüler lanetlenmiş gibi. Ne zaman sınava girsek bir yıl sonra düzenleme geliyor.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
2003'lüler lanetlenmiş gibi. Ne zaman sınava girsek bir yıl sonra düzenleme geliyor.
2004 lüler de aynı şekilde. Lgs ye ilk biz girdik ertesi yıl süreler arttırıldı. Bu yıl tyt ye giricem 5 puan alan üni tercihi yapıcak. Şansıma.

Reaksiyon puanı
8,009
2004 lüler de aynı şekilde. Lgs ye ilk biz girdik ertesi yıl süreler arttırıldı. Bu yıl tyt ye giricem 5 puan alan üni tercihi yapıcak. Şansıma.
Tercih yapmasının sana hiçbir zararı yok acıtasyona gerek yok yani :D

Bir bölüm 300 puanla öğrenci almaya devam eder, 100 puan alan birisi doğal olarak senin gireceğin bölüme giremez. Tamam bu uygulama çok fazla öğrenci bir sürü bölümü dolduracak anlamına geliyor fakat senin girmek istediğin bölümün puanı yüksekse bunu dert etmen gerekmiyor. Sürenin artması ilgilendiriyor sizi sadece :D

Klepss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Eğer çok yüksek bir üniversite ve bölüm hedefiniz yoksa (ODTÜ, Ankara üniversitesi, Boğaziçi vs.) boşuna okumayın zaten açığa gidin en azından elinizde diploma bulunsun.
Taşra yerlerdeki okullara gidip boşuna kredi borcuna girmeye ve yurt parası dökmeye gerek yok.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,787
Hiç uğraşmadan isteyen istediği bölümün diplomasını alsın rahatlayın. ?