Türkten ve İslamdan korkanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18

Türkiye’de Türk denilince, İslâm denilince etlerine kızgın bir demir yapıştırılmış gibi, büyük rahatsızlık duyan korkan insanlar var. Adamların, Türklüğe ve İslâmiyete karşı kullandıkları silahlar hiç değişmedi. Faşizm ve lâiklik silahları, hiç susmadı. Türklük var olduğu, İslamiyet yaşadığı müddetçe, bu silahları da hiç susmayacak.

Medeni insan, tenkide açık olan insandır. Bir kimse, Atatürk’ün herhangi bir icraatını, bir fikrini, bir davranışını saatlerce tenkid edebilir. Onu, büyük bir dikkatle dinlerim. Ama tenkit, seviyesini kaybetti mi, küfre ve hakarete dönüştü mü bir dakika bile tahammül edemem.
Mesela, birtakım insanlar, Atatürk’e Sırp dediler, Bulgar dediler, Makedon dediler, Yahudi dönmesi dediler, daha seviyesiz ithamlarda bulundular. Bir insan hem Sırp, hem Bulgar, hem Makedon, hem Yahudi olabilir mi? Peki bu öfke nereden geliyor? Ben size söyleyeyim: Eğer Atatürk’ün kurduğu devletin ismi: Türkiye Cumhuriyeti olmasaydı, eğer Atatürk Türk! Öğün, çalış, güven! Bir Türk dünyaya bedeldir, Ne mutlu Türk’üm diyene cümleleriyle ve daha nice nice sözleriyle Türklüğü yüceltmeseydi, kimse onun milliyetine, böyle saçma-sapan suçlamalarla saldırmayacaktı.
Ziya Gökalp, bizim cumhuriyet devrimizin önemli fikir adamlarından biri. Onun da pek çok kimseyi rahatsız ettiğini görüyoruz. Ziya Gökalp’ten de çok korkanlar var. Çünkü Ziya Gökalp de Türklüğü ele alan, Türklüğü yüceltmeye çalışan sosyologlarımız arasında. Ziya Gökalp yeni cemiyetimizin, üç temel üzerine oturtulmasını istiyordu: Türkleşmek-İslâmlaşmak-Muasırlaşmak!
Türklükten ve İslâmiyetten korkanlar, rahatsızlık duyanlar, Ziya Gökalp’e de derhal başkaldırdılar: “Sen Türk değilsin Kürt’sün ve sen dinsizsin, İslâm düşmanısın!“ dediler. Ona ancak ar damarları patlayan kimseler “din düşmanı” diyebilirler.
Şu mısralar Ziya Gökalp’e ait:

Her sabah erken/Uyanırım ben/Derim gönülden/ Elhamdülillah!
Bülbüller sazda/ Gönüller niyazda/Derim namazda/ Elhamdülillah.

Ve şu şiirine rağmen ona kâfir diyenler, İslâma göre kâfir durumuna düşmüşlerdir: Tevhid

“Tanrımız bir tek ilâh/Yok bize başka Penah/İkiye tapmak günah/La ilahe illallah.
Bir göz ki Yezdan olur/Millet o, vatan odur/Örf, icma, Kur’an odur./La ilâhe illallah! Muhammed Resûlullah!”

Ziya Gökalp, İngilizler tarafından Malta’ya sürülünce, eski içişleri Bakanlarımızdan Ali Kemal ona, “Sen Kürtsün!” diye söylendi.
Ali Kemal’in bu seviyesizliğine Ziya Gökalp’in cevabı meşhurdur:

Ben Türk’üm diyorsun, sen Türk değilsin
İslâmım diyorsun, değilsin İslâm
Ben ne ırkım için senden vesika
Ne de dinim için istedim ilâm
Hatta ben olsaydım: Kürt, Arap Çerkez
İlk gayem olurdu Türk milliyeti
Çünkü Türk kuvvetli olursa mutlak
Kurtarır her İslâm olan milleti
Türklük hem mefkûrem, hem de kanımdır
Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil
Türklük hâdimine, “Türk değil” diyen
Soyca Türk olsa da, “piçtir” Türk değil...

yavuzbulentbakiler.png
Yavuz Bülent BÂKİLER

Kaynak: Türkiye

madaf

Asistan
Reaksiyon puanı
1
son laf yeterliydi bence

Türklük hâdimine, “Türk değil” diyen
Soyca Türk olsa da, “piçtir” Türk değil..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...