Soru Türkiye'ye bireysel silanlanma yasası gelir mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kozmix
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kozmix

Asistan
Reaksiyon puanı
36
İlerleyen yıllarda Türkiye'ye ABD'deki gibi silah ücreti dışında herhangi bir ek ücret (ruhsat ücreti, kart ücreti, vergi ücreti) ödemeye gerek kalmadan sadece silah ücretini ödeyerek her türlü silahı (uzun namlu, kısa namlu, yivli, yivsiz vb.) alabileceğimiz ve istediğimiz yerlerde yanımıda taşıyabileceğimiz bir bireysel silahlanma yasası çıkma ihtimali var mı?

kozmix

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Bireysel silahlanma zaten haddinden fazla var Türkiye'de.
Evet ama yasa dışı olarak yaygın ve bunun nedeni yüksek harç ücretleri. ABD yasalarına göre ise harç ödemeden yasal bir şekilde her türlü silaha sahip olabiliyorsunuz. Türkiye eğer bir iç karışıklık durumuna girerse (ki bu çok yakın bir ihtimal) o zaman zaten karışıklığı çıkaranların hepsinde yasa dışı silah olacak fakat asıl ülkeyi koruyacak vatandaşlarda (polis ve askeri kastetmiyorum) harç ücretleri yüzünddn silah bulumnmayacak. En yakın örneği olan 15 Temmuz 2016'da polisimize yardım eden vatandaşların neredeyse hiçbirinde silah yoktu ve sonuçlarına maalesef katlanmak zorunda kaldık ve 251 şehit verdik. Bunun gibi olaylara hazırlıklı olmak için acilen ABD tarzı bireysel silahlanma yasası çıkarılmalı fakat silah alanlar sıkı bir sağlık kontrolünden ve ilerleyen dönemlerde denetlemelerden geçirilmeli aksi taktirde bu yasa ters tepebilir ve ülkenin daha erken karışmasına neden olabilir

Graveworm

Profesör
Moderatör
Reaksiyon puanı
958
Evet ama yasa dışı olarak yaygın ve bunun nedeni yüksek harç ücretleri. ABD yasalarına göre ise harç ödemeden yasal bir şekilde her türlü silaha sahip olabiliyorsunuz. Türkiye eğer bir iç karışıklık durumuna girerse (ki bu çok yakın bir ihtimal) o zaman zaten karışıklığı çıkaranların hepsinde yasa dışı silah olacak fakat asıl ülkeyi koruyacak vatandaşlarda (polis ve askeri kastetmiyorum) harç ücretleri yüzünddn silah bulumnmayacak. En yakın örneği olan 15 Temmuz 2016'da polisimize yardım eden vatandaşların neredeyse hiçbirinde silah yoktu ve sonuçlarına maalesef katlanmak zorunda kaldık ve 251 şehit verdik. Bunun gibi olaylara hazırlıklı olmak için acilen ABD tarzı bireysel silahlanma yasası çıkarılmalı fakat silah alanlar sıkı bir sağlık kontrolünden ve ilerleyen dönemlerde denetlemelerden geçirilmeli aksi taktirde bu yasa ters tepebilir ve ülkenin daha erken karışmasına neden olabilir

Bende var, olmayan düşünsün. Ayrıca öyle bir kanun gelirse Türkiye'nin her yeri Texas'a döner. Bizim milletin orta yolu yoktur...

Recklinghausen

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,313
Bireysel silahlanmaya gelene kadar ilk önce adalet sisteminin düzelmesi şart.

Artık iyi hal, denetimli serbestlik, HAGB gibi suçlu lehine olan durumlar tamamen kaldırılmalı.

Yani bir suçun cezası her ne ise o ceza her ne olursa olsun infaz edilmeli (buna suçlunun ve/veya sağlık durumunun kötü olması da dahil olmak üzere).

Tüm bunları 1,5 yıldır adli tabiplik yapan ve onlarca adli rapor hazırlamış birisi olarak söylüyorum.

Fakehero

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,537
ABD vatandaşları aynı zamanda milis gücü kabul edildiğinden silah bulundurma ve taşıma hakları vardır. Zira Türkiye'de de bireysel silahlanma kolaylaştırılacaksa, ABD'de olduğu gibi polis vb. kolluk kuvvetlerinin silah kullanma yetkisi artırılmalıdır.

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
405
Hüda Par seçmeni kamyonla geliyordu.

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
715
Çok sayıda yasal silahım var bulundurma taşıma karışık olmayan düşünsün bence yasa getirilmeli

kozmix

Asistan
Reaksiyon puanı
36

kozmix

Asistan
Reaksiyon puanı
36
yasa olmadığı halde her gün cinayet bide silah serbest olursa bak sen cümbüşe, felaketle sonuçlanır.
Sıkı denetim yapmaları lazım zaten yoksa dediğiniz gibi olur.
Ama yasa gelmezse de maddiyatı yetersiz kişiler savunmasız kalıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

ABD vatandaşları aynı zamanda milis gücü kabul edildiğinden silah bulundurma ve taşıma hakları vardır. Zira Türkiye'de de bireysel silahlanma kolaylaştırılacaksa, ABD'de olduğu gibi polis vb. kolluk kuvvetlerinin silah kullanma yetkisi artırılmalıdır.
Çok doğru ABD polisleri 3 kere uyarıyor sonra kurşuna diziyor.
Suçlunun elleri beline doğru giderse uyarmadan sıkıyorlar bizim polisimiz de açığa alınırım/mesleğimden olurum korkusuyla hiçbir şey yapamıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok sayıda yasal silahım var bulundurma taşıma karışık olmayan düşünsün bence yasa getirilmeli
Mesleğiniz nedir?