"Türkiye'nin Nabzı Ocak 2021" anket sonuçları

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
"Türkiye'nin Nabzı Ocak 2021" anket

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli, muhalefetin sık sık gündeme getirdiği erken seçim alternatifine "Seçimler 2023'te yapılacak" diyerek kapıları kapattı.

Kamuoyu araştırma şirketleri bu kapsamda çalışmalarına devam ediyor. ADA Araştırma'nın "Türkiye'nin Nabzı Ocak 2021" anketinden de çarpıcı sonuçlar çıktı.

CUMHUR İTTİFAKI ZİRVEDE

Ankete katılanlara "Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi. Anket sonuçlarına göre Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 48,3 oldu. AK Parti yüzde 38,7 oy alırken MHP'nin oyu yüzde 9,6'da kaldı.

CHP'NİN OYLARI DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

Ankete göre AK Parti'yi yüzde 19,8'la CHP takip etse de ana muhalefet partisinin son zamanlarda yapılan anketlerde ortaya çıkan sonuçlara göre bir düşüş yaşadığı görülüyor. Ankette CHP'yi takip eden İYİ Parti yüzde 11,5, HDP ise yüzde 9.5 oy oranına sahip.

MUHARREM İNCE'NİN PARTİSİ İLK KEZ ANKETLERDE

CHP'den ayrılarak başlattığı Memleket Hareketi'ni partileştirme kararı alan Muharrem İnce'nin kuracağı parti ise ilk defa bir ankette yer aldı. Buna göre İnce'nin ilk anketinde aldığı oy oranı yüzde 2,7 oldu.

PARTİLERİN OY ORANLARI

AK Parti %38,7

CHP %19,8

İYİ Parti %11,5

MHP %9,6

HDP %9,5

Memleket Hareketi (Muharrem İnce) %2,7

DEVA Partisi %2,5

Gelecek Partisi %1,8

Saadet Partisi %1,2

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hocam bu ankette bir yanlışlık olmasın ?
Halk TV ve türevlerinde yada gazetelerinde AKP öldü bitti oyları yüzde 30 un altında 25 lerde geziyor diye lanse ediyorlar sabah akşam o ne olacak !!! ( Baksana En son PTT üstünden Yağ satışıda başlamış batmışık.)

Not: Şunu hesap edemiyorlar düz mantık AKP yüzde 45 lerden yüzde 25 lere düşüyor madem bu arada ki yüzde 20 oy nerede acaba diye sormuyorlar bile :D Veya kime gidiyor neden bize gelmiyor diyende yok...

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Bu anket şirketinin ismini duymadım, bence son 3 veya 4 seçimi daha yakın sonuçlarla bilen şirketlerin anketleri daha güvenilir. Bazı anketlerde öyle sonuçlar çıkıyor ki sanarsın x partinin ilçe binasında o anket sorulmuş :D

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Hocam bu ankette bir yanlışlık olmasın ?
Halk TV ve türevlerinde yada gazetelerinde AKP öldü bitti oyları yüzde 30 un altında 25 lerde geziyor diye lanse ediyorlar sabah akşam o ne olacak !!! ( Baksana En son PTT üstünden Yağ satışıda başlamış batmışık.)

Not: Şunu hesap edemiyorlar düz mantık AKP yüzde 45 lerden yüzde 25 lere düşüyor madem bu arada ki yüzde 20 oy nerede acaba diye sormuyorlar bile :D Veya kime gidiyor neden bize gelmiyor diyende yok...
Ak Parti'nin oylarını %25'in altında göstermeyen anket şirketlerine inanmıyor bu arkadaşlar. İsmini benim de daha evvel duymadığım bir şirketin anketi. Aslını sorarsan Özkancım, ben de onların tam aksine Cumhur ittifakı aleyhine baya bir taraflı anket olmuş diye düşündüm. :D

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
PARTİLERİN OY ORANLARI
AK Parti %38,7
CHP %19,8
İYİ Parti %11,5
MHP %9,6
HDP %9,5
Memleket Hareketi (Muharrem İnce) %2,7
DEVA Partisi %2,5
Gelecek Partisi %1,8
Saadet Partisi %1,2

ADA Araştırma'nın resmi twitter hesabında şu görsel paylaşılmış.

ada.JPG

Toplam oran %100 oluyor. Demek ki bu verilen bu dağılımda ankete cevap vermeyen veya kararsız kesim, oransal olarak partilere dağıtıldı. Üstelik anket detayı da hiç paylaşılmamış. Özellikle salgının etkin olduğu şu son dönemde, bilhassa kararsız kesimde artış olduğunu düşünüyorum. Açıkçası anket sunumlarını pek sağlıklı bulmadığımı belirtmek isterim.

Son düzenleme:

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Fazla parti açıldı. Hem akp, hem chp'nin oyları bölünecek.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Toplam oran %100 oluyor. Demek ki kararsız kesim, oransal olarak partilere dağıtıldı. Anket detayı da hiç paylaşılmamış. Özellikle salgının etkin olduğu şu son dönemde, kararsız kesimde artmış olduğunu düşünüyorum. Açıkçası anket sunumunu pek sağlıklı bulmadığımı belirtmek isterim.

Çoğu Anket sonucunu bende doğru bulmuyorum ama şurada 1.5 yıl önce yerel seçimlere bile o kadar ili kaybetmesine rağmen AKP'nin toplam oy oranı yüzde 44.3 tü Türkiye geneli. ( Bİlirsiniz belediye seçimleride partiden çok aday önemlidir ve genelde adaya oy verildiği halde. )

Ama sözde anket adı altında yüzde 44.3 olan oy oranı yüzde 25 in Altına düştü deyip bu aradaki yüzde 20 lik oy nerde diye açıklamamakta veya kararsız dememekte bana olayı Trollemek gibi geliyor...

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
(Kararsızların yanına bir de ankete cevap vermeyenleri de belirtmek lazım. Yukarıdaki cümleme bunu da ekledim.)

Gerçekte şu an iktidar partisinin oy oranı %25'in altına düşmüş olsaydı, bunu her ortamda her anlamda hissediyor olurduk.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Ak Parti'nin oylarını %25'in altında göstermeyen anket şirketlerine inanmıyor bu arkadaşlar. İsmini benim de daha evvel duymadığım bir şirketin anketi. Aslını sorarsan Özkancım, ben de onların tam aksine Cumhur ittifakı aleyhine baya bir taraflı anket olmuş diye düşündüm. :D
Kurumsal hiç bir anket şirketi AKP oylarını %25 veya %30 altında göstermedi. İnanmama durumu yok güvenirlik önemli diyoruz siz işinize geldiği gibi anlıyorsunuz :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Gerçekte şu an iktidar partisinin oy oranı %25'in altına düşmüş olsaydı, bunu her ortamda her anlamda hissediyor olurduk.
Öyle bir şey olsa meydanlar Erken seçim diye inlerdi...
Yahu adamların maksatları zaten kafaları karıştırmak, rahat ve huzuru bozmak. Daha doğrusu iktidarın huzurunu kaçırmak, diken üstünde oturup strese girmesini sağlamak, bu yolla da hata yapmalarını sağlamak. Şeytanın kafasında kaç tilki dolaştığını kendisi bile hesap edemez yahu. :)

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Nasıl hala HDP ye oy veren vatandaş var yazık bu ülkeye.