Türkiye'nin en LAİK Semti Çankaya'ya Cami

Bu konuyu okuyanlar

serhatoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Elmacik dedi ki:
Camilerin çokluğundan ben de rahatsızım, zira ibadeti alışkanlığa dönüştürdüğünden ve bir çok noktadan dini yozlaştırdığından bahsedebiliriz ayrıca uzun bir konuda.

Ama her seferinde camilerin çokluğuna "okuldan hastaneden çok cami var" tepkisini gösteren cahilleri anlamakta güçlük çekiyorum. Zira Türkiye'deki camilerin neredeyse tamamı halkın cebinden çıkan paralarla yapılıyor. O halde neyin eleştirisini yapıyorsun? Yine camiler, bir kaç yüz kişinin küçük bağışlarıyla yapılabilir, içine sadece bir tane imam giriyor. Okul ve hastaneler öyle mi? Gerçekten bu oyunlara kanacak kadar cahil misiniz, yoksa bilerek mi yapıyorsunuz?

Deniliyor ki: Türkiye'de bir hastaneye karşılık 70 cami var. Ey akılsız kişi, 70 değil, 700 tane caminin yapım maliyeti bir tane tam teşekküllü hastanenin yapım maliyeti eder mi? 70 tane cami bir hastanenin ancak bir polikliğine yeter. Üstelik içinde çalışacak olan yüzlerce kişinin maaşları da cabası! Okul yaptırmak da aynı. Yani tamam 355 kişiye bir cami doğru değil ama bari adam gibi nedenlerle gelin. Tabi dindar olmadığınız için o nedenlerle de gelemezseniz, ne olacak sizin bu haliniz. :)

ne güldüm yaw hehehe
camileri yaptıran vakıflar neden okul yaptırmasınlar veya hastane yaptırmasınlar a cevabın süper doğrusu... o kadar kişi okul yaptiriyo içindeki öğretmenin maaşını kendimi veriyo?
:)

FY2005

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Türkiye'de devlet tarafından yaptırılan tek cami Ankara'da ki Kocatepe Cami. Diğer bütün camileri milletimiz kendi imkanlarıyla bir şekilde yaptırdı. Millet neden okul, hastane değil de cami açtı? Çünkü gördüğünüz gibi Çankaya'ya açılan bir cami için ne yaygaralar kopuyor. Laik devletin görevi değil deniliyor. Devlet yapamıyorsa millet inancını yaşamak için kendi yapıyor. Oysa okul, hastane... açmak devletin görevidir. Kıt kanaat geçinen millet neyle okul hastane açacak? Cami dediğiniz dört duvar. Üstüne bir tane minare. İçinede yerlere bir halı koyarsın. Bir imam bir müezzin.(Hatta millet çoğu zaman onlarıda o bölgenin cemaatinden birini seçmiş.) Bitti bu kadar. Halk bunu öyle yada böyle yıllar öncesinden hep kendi imkanlarıyla yapmış. Bir hastane yada bir okul dört duvarla bitiyor mu? Sorarım size!

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
serhatoz dedi ki:
ne güldüm yaw hehehe
camileri yaptıran vakıflar neden okul yaptırmasınlar veya hastane yaptırmasınlar a cevabın süper doğrusu... o kadar kişi okul yaptiriyo içindeki öğretmenin maaşını kendimi veriyo?
:)

Asıl ben epey güldüm, benim mesajımdan "hastane yaptırmasınlar" gibi saçma bir sonuç çıkardığına. :) Senin "vakıf" dediklerin, zaten cami yapmak için kurulan vakıftır. Yani adamların camisi yok, yaptırmak istiyorlar, bağış toplayabilmek için vakıf açıyorlar. Şimdi oldu mu? Camilerin yaptıran vakıfların tamamı zaten o camiyi yaptırmak için kurulur. Nitekim bir kaç yüz vatandaşın bağışıyla kolayca cami dikilir.

Ayrıca okulun içindeki onlarca görevliyle bir cami imamını karıştırman da ilginç. Yine ayrıca, ben kesinlikle imam kiralanmasına karşıyım, ama senin sebebin çok gülünç ve gerçeklikle ilgisi bile yok.

Şimdi senden rica edeyim, tam teşekküllü bir hastanenin yapım masrafı ile bir tane caminin yapım masrafını buraya kopyala. Ama önemli bir rica bu, nitekim yerine getirmezsen kötü ve pis niyetli olduğunu düşüneceğim, kışkırtmak için birisi tarafından tutulduğunu bile düşünebilirim. :) Bize gerçekten iyi niyetli olduğunu göstermek istiyorsan, yiğitçe çıkıp cevaplarsın bu soruyu.

Hemen akabinde şunu da araştırmanı istiyorum; 70 tane caminin aylık gideri ne kadar, tam teşekküllü bir hastanenin aylık gideri ne kadar?

Opsiyonel olarak şunları da cevaplayabilirsin; sence bugün bizim problemimiz okul sayısı mı? Yoksa eğitim kalitesi mi? Bugün binlerce öğrenci okuma yazma bilmeden mezun ediliyor, "diplomasını verelim de kurtulalım".. Sonra o öğrenciler güç bela bir üniversiteye giriyorlar, istersen sınıf öğretmenlikleri bölümlerinin puanlarına bak. Neredeyse barajı geçen giriyor.. Yani okuma-yazma bilmeden mezun olan binlerce insanımız geçim belası yüzünden öğretmen oluyor. Şimdi düşün bakalım, kalite böyleyken, okul sayısının artması nasıl bir facia olur? Ben söyleyeyim, cahillerin sayısı artar.

Ayrıca FY2005 isimli arkadaşın dediği gibi, bu milletin inancına olan düşmanlığınız neyse artık, sürekli ama sürekli saldırıyorsunuz. Hadi AKP döneminde çok imam alındı da ondan yaygara kopardınız, ya AKP öncesinde? Aynı şeyleri o zaman yaşamıyor muyduk? O zaman da böyle saldırıyordunuz bu insanların dinlerine. Hastane yerine cami yaptırmak istiyorlar, çünkü hastane yaptıracak güçleri yok, çünkü yaptırsalar da devlet baba onlara binbir türlü zorluk çıkarıyor hastanelerde, çünkü dinlerine sürekli bir saldırı var, onlar da daha çok sarılmak istiyorlar. Evet yöntemleri doğru değil, ancak doğru olmayana doğru olmayanla karşılık vermek daha büyük bir cehalettir.

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Elmacık, bi' iki açık kapı bıraksaydın, belki sebeplenecektik abinin öğretilerinden, ya ileride içine kapanık, bi' insan oluverirse arkadaşımız. Helallik istemelisin.

serhatoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
evet beni buraya yazı yazmam için birileri kiraladı

lol

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
serhatoz dedi ki:
evet beni buraya yazı yazmam için birileri kiraladı

lol

Her zamanki gibi verecek cevabınız yok, onun yerine altta kalmamaya yönelik böyle absürd sözler. Nerede cevap?

Corbett

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@serhatoz

Eğitim cehaleti aldığı ve eşekliğin baki kaldığını kişisel mesajından ve mesajlarından çok rahatça görebiliyorum.Bilmediğin konular hakkında yorum yapma!

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şöyle sizin gibi uzun uzadı bi yorum yazmak isterdim ama
bundan ben pek anormal bi durum göremedim
neyse
hayırlı olsun Çankayalılar sizin adınıza sevindim...