Anket Türkiye'nin En İyi Tarih Bölümü Hangi Üniversitede?

En İyi Tarih Bölümü Hangi Üniversitededir?

• Boğaziçi Üniversitesi

• ODTÜ

• Marmara Üniversitesi

• Ankara Üniversitesi - Dil ve Tarih - Coğrafya

• İstanbul Üniversitesi

• Diğer (Yorumlarda belirtiniz.)

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Merhaba. Bu sene YKS sınavım var. Hedefim ileride büyük üniversitelerde Tarih Profesörü (Akademisyen) olarak çalışmak. Kararsız kaldım ve SDN Forum ailesine danışmak istedim. Gönlümden Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya geçiyor. Başka bölümler (Hukuk vb.) ilgimi çekmiyor. Sizce en iyi tarih bölümü hangi üniversitede?

Not: Devlet Üniversitesi olursa iyi olur.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Bende Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya diyorum.

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Puanı en yüksek olan Boğaziçi ve en yüksek sıralama gerekiyor. İngilizce eğitim var. Çevremdekiler daha iyi dediler, emin olamadım. Gönlümde Ankara var.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Birisi Hakkari üniversitesi molotof tarihi derse şaşırmam. :unamused:

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
Eğitim kalitesi olarak en iyisi Adıyaman Üniversitesi diye biliyorum ama tabi imkan konusunda durum aynı değil.
Yine de eğer gidebiliyorsanız Boğaziçi'den şaşmayın

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Peki şehir önemli mi? Ankarada İstanbuldaki kadar kültürel, sanatsal etkinlikler yapılıyor mudur? Çok kararsızım ?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
Peki şehir önemli mi? Ankarada İstanbuldaki kadar kültürel, sanatsal etkinlikler yapılıyor mudur? Çok kararsızım ?
Eskiden Ankara kültürün başkentiydi. Hala daha imkanlar var ama artık eskisi gibi kültürel faaliyetler yok. Tiyatroya bile eskisi kadar giden yok. Yine de tüm imkanlar Ankara'da da var. İstanbul kadar düzensiz bir şehir değil. İster yaya ister araç sürücüsü ol istediğin yere kolayca gidebilirsin.
Ama ülkemizde isim yapan belli başlı üniversiteler vardır ve kimse onlar dışında bir yeri kale almıyor. Bunların başında Boğaziçi geliyor. Ardından İstanbul Üniversitesi, OODTÜ diye gidiyor. Ankara Üniversitesi de ilk 10'da diyebiliriz. İnsanların işe alırken ve değerlendirme yaparken yaptığı değerlendirmeler bu sıralamaya göre gidiyor algı var algı

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Eskiden Ankara kültürün başkentiydi. Hala daha imkanlar var ama artık eskisi gibi kültürel faaliyetler yok. Tiyatroya bile eskisi kadar giden yok. Yine de tüm imkanlar Ankara'da da var. İstanbul kadar düzensiz bir şehir değil. İster yaya ister araç sürücüsü ol istediğin yere kolayca gidebilirsin.
Ama ülkemizde isim yapan belli başlı üniversiteler vardır ve kimse onlar dışında bir yeri kale almıyor. Bunların başında Boğaziçi geliyor. Ardından İstanbul Üniversitesi, OODTÜ diye gidiyor. Ankara Üniversitesi de ilk 10'da diyebiliriz. İnsanların işe alırken ve değerlendirme yaparken yaptığı değerlendirmeler bu sıralamaya göre gidiyor algı var algı
Ankara devlet üniversiteleri sıralamasında bayağı öndeydi en son.
Boğaziçine gitmesem ne kaybederim ki?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
Ankara devlet üniversiteleri sıralamasında bayağı öndeydi en son.
Boğaziçine gitmesem ne kaybederim ki?
İlber Ortaylı'nın bir sözü vardır. Üniversiteleri değil hocaları araştırın der. Ben şimdiki aklım olsa Avrupa'da Amerika'da okumazdım der. Şimdiki aklım olsa İsrail'e giderdim diyor. Hem Avrupa'ya gitmekten daha kolay, hem de dünyanın en iyi üniversiteleri orada. Hiçbir şey olmasan sınıf arkadaşlarının hepsi yahudi iş adamları olur yolunu bulursun diyor. Esasında hocaları araştırmak gerek. Dünyaca ünlü tanınmış tarihçiler hangi üniversitelerde çalışıyor bunlara bakmalı. İlber Ortaylı mesela Ankara Üniversitesinde de çalışmış birisi

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
İlber Ortaylı'nın bir sözü vardır. Üniversiteleri değil hocaları araştırın der. Ben şimdiki aklım olsa Avrupa'da Amerika'da okumazdım der. Şimdiki aklım olsa İsrail'e giderdim diyor. Hem Avrupa'ya gitmekten daha kolay, hem de dünyanın en iyi üniversiteleri orada. Hiçbir şey olmasan sınıf arkadaşlarının hepsi yahudi iş adamları olur yolunu bulursun diyor. Esasında hocaları araştırmak gerek. Dünyaca ünlü tanınmış tarihçiler hangi üniversitelerde çalışıyor bunlara bakmalı. İlber Ortaylı mesela Ankara Üniversitesinde de çalışmış birisi
İlber Ortaylı'yı çok severim idolümdür. Bu konuşmasını görmemiştim.
O zaman ben kadrolara da bakayım. Çok soru soruyorum kusura bakmayın. Önemli bir karar üniversite seçimi. Bu konuda aşırı takıntılıyım ?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
İlber Ortaylı'yı çok severim idolümdür. Bu konuşmasını görmemiştim.
O zaman ben kadrolara da bakayım. Çok soru soruyorum kusura bakmayın. Bemce önemli bir karar üniversite seçimi. Bu konuda aşırı takıntılıyım ?
Bir ömür nasıl yaşanır kitabında anlatıyor.

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Bir ömür nasıl yaşanır kitabında anlatıyor.
O kitabını okumamıştım çok teşekkürler hocam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Halil İnalcıkta oradan mezun. Orayı isteme sebeplerimden biri bu aslında.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Tarih bölümü özelinde tek tek üniversitelerin durumunu bilmiyorum ama son yıllarda Türkiye'de akademi berbat bir hâl almış. Google'da araştırsa söylediği şeyin yanlış olduğunu bulabilecekken zanna göre konuşan profesörler falan var. Onun için yıllar önce üniversitelerden mezun olmuş veya üniversitelerde hocalık yapmış kişilerin özgeçmişlerine bakıp bugünkü üniversitelerle ilgili yorum yapmak isabetli değil.

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Tarih bölümü özelinde tek tek üniversitelerin durumunu bilmiyorum ama son yıllarda Türkiye'de akademi berbat bir hâl almış. Google'da araştırsa söylediği şeyin yanlış olduğunu bulabilecekken zanna göre konuşan profesörler falan var. Onun için yıllar önce üniversitelerden mezun olmuş veya üniversitelerde hocalık yapmış kişilerin özgeçmişlerine bakıp bugünkü üniversitelerle ilgili yorum yapmak isabetli değil.
Araştıracağım, yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Güncel kadrolara henüz bakmadım. Kaç tane profesör, doçent olduğuda önemli.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Araştıracağım, yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Güncel kadrolara henüz bakmadım. Kaç tane profesör, doçent olduğuda önemli.
Profesör sayısından ziyade profesörlerin yaptığı yayınların niteliği nedir? Sırf puan almak için tıraş makaleler yazan profesörler de var, yerli ve yabancı çok sayıda atıf alan profesörler de var. Google Scholar'a girip tek tek aldıkları atıflara bakarsanız belki daha isabetli olur.

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Bence üniversitenin kadrosundaki kişilerin doktora yaptığı yer de önemli. Şayet kadroda o üniversitede doktorasını yapmış kişiler varsa orada bir kadrolaşma durumu olabiliyor. Bazıları yağcılıkla ve yalakalıkla o kadrolara girdiği için de sahalarında o kadar yetkin olmayabiliyor.

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Bence üniversitenin kadrosundaki kişilerin doktora yaptığı yer de önemli. Şayet kadroda o üniversitede doktorasını yapmış kişiler varsa orada bir kadrolaşma durumu olabiliyor. Bazıları yağcılıkla ve yalakalıkla o kadrolara girdiği için de sahalarında o kadar yetkin olmayabiliyor.

Bu durum her yerde geçerli değil mi?

warlordX

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
60
Birileri bu soruyu hukuk olarak sormuştu ve Ankara demiştim yine Ankara diyorum, neden mi çünkü başkent aga

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Lisede en iyi dersimin tarih olmasına nedeniyle tarih bölümü okudum. Paü tarih. Ben bu kadar tarihin zor bölüm olduğunu bilmiyordum. Bilsem okumazdım

Son mesajlar