Dizi Türkiye'deki Değişmeyen Dizi Profilleri

Türkiye'deki dizileri beğeniyor musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    60

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,045
Bakıyorum da hiç yerli bilim kurgu dizi yok. Veya böyle güzel aksiyonlu diziler yok. Varsa yoksa aşk, dram... Bir aralar Türkün Uzayla İmtihanı vardı. Tamam senaryo vs çöp olabilir ama başarısız olmasaydı Türk dizilerinde bilim kurgu başlamadan bitmezdi.

Yıllarca aynı senaryo ile çekilen saçma diziler var ama bunlar hep izleniyor:

1) Töre dizileri
Bir tane kana susamış kocakarı olur başrolde. Çocuğunun töre uğruna bir şeyler yapmasını ister. İntikam hırsı bürümüştür.
Her türlü şiddet, tecavüz, kötü örnek bu dizilerdedir. Töre adı altında her haltı yaparlar.

2) Asistan patrona aşık olur...
Şirkette geçer bu diziler. Uydurmasyon bir sektör belirlenir. Şirket bir şey üzerinedir ama çalışanlar çalışmaz. Tüm işleri aşk meşk üzerinedir. Patron genelde yıllarca yurt dışında yaşamıştır. Babasının kurup büyüttüğü şirketin başına geçer. Sonra manken gibi güzel olan asistan kız buna aşık olur. Kendine konduramaz. Ama kaçınılmaz son olarak ikisi de birbirine aşık olur.
Aynı senaryo, hatta aynı oyuncular ile bile çekerler bu dizileri. Bilirsiniz işte Can Yaman ve Özge Gürel...

3) Karadeniz dizileri
Bu diziler ya Karadeniz'de geçer ya da karakterler Karadenizlidir. Bu diziler de hep tutar.

4) 9 canlı insanların olduğu diziler
Mermilerin arasından geçerler ama bir şey olmaz. Polat Alemdar'dan bahsediyorum. Bu diziler de kolay kolay bitmez. Kurtlar Vadisi, Arka Sokaklar... Ana karakterlere kolay kolay bir şey olmaz. Sürekli benzer konular tekrar eder ama bu diziler de çok izlenir Türkiye'de.

5) Lise dizileri
Sorsan bunlar lise öğrencisidir ama okul falan hak getire. Hepsinin altında bir araba. Kızlarda genelde kırmızı Audi A3, Erkeklerde ise cabrio bir spor araba. Her türlü dert bela bunları bulur. Okul okumazlar. Aşk, entrika, kavga... Hepsi bu karakterlerdedir. Senaryo hep benzer. Ama bu diziler de izlenir.

6) Osmanlı Dizileri
Elinde kılıçla izleyen tayfayla ünlüdür bu diziler. Osmanlı dizileri kurtuluş, diriliş bunlarda prim yapan dizi modeli. Senarist istediği özellikleri yansıtır sadece. İstediğini empoze eder...

Keşke yapımcılar böyle garanti izlenecek dizileri tekrar etmek yerine bilim kurguya yönelse. Evet riskli. Ama belki dünya çapında izlenme potansiyeli olan diziler çekilecek.

Son düzenleme:

CJ Bey

Doçent
Reaksiyon puanı
275
4) 9 canlı insanların olduğu diziler
Mermilerin arasından geçerler ama bir şey olmaz. Polat Alemdar'dan bahsediyorum. Bu diziler de kolay kolay bitmez. Kurtlar Vadisi, Arka Sokaklar... Ana karakterlere kolay kolay bir şey olmaz. Sürekli benzer konular tekrar eder ama bu diziler de çok izlenir Türkiye'de.
engin komserr öldü bidaha doğdu
Mesaj otomatik birleştirildi:

kardeş payı öneririm okadar kömik ki gülmekten boguloyordum

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
İzleyeni olduğu için. İzlenme oranları çok düşük olsaydı daha farklı yollar denemek zoruna kalırlardı. İzleniyor ki yapmaya devam ediyorlar.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
10 oy kullanılmış ve beğenen bir kişi bile yok haklı olarak. Türkiye'de dram üzerine kurulmuş hikayeler tutuyor biliyorsunuz. Sürekli bu senaryolardan gidiliyor işte. Zaten bence her akşam oturup saat 8'den gece 11-12 ye kadar dizi izleyebilen bir insanda sıkıntı vardır.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Bir istanbul masalı vardı onu izlerdim, kara melek falan old diziler yani, şimdikiler çok sıkıcı.

-Emirhan Türk-

Profesör
Reaksiyon puanı
376
Bence Atiye gayet başarılı olmuş. En azından klasik türk dizisi havasından kesinlikle kurtulmuş, dark esintileri veren güzel bir dizi.2.sezonun ortalarındayım ve başarılı bence. Onun dışında Ulan İstanbul isimli bir dizi vardı bence gayet eğlenceli bir diziydi.

Reaksiyon puanı
3,027
Bence Atiye gayet başarılı olmuş. En azından klasik türk dizisi havasından kesinlikle kurtulmuş, dark esintileri veren güzel bir dizi.2.sezonun ortalarındayım ve başarılı bence. Onun dışında Ulan İstanbul isimli bir dizi vardı bence gayet eğlenceli bir diziydi.
O Netflix dizisi. Ulan İstanbul'u eskiden izliyordum sanırım

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Eksik bir dizi daha var Osmanlı dizileri kurtuluş, diriliş bunlarda prim yapan dizi modeli.
Diriliş bence gayet iyi. İlk sezonlar biraz sade gelse de son sezonlar oldukça iyi kalitede. Prim yapma amacıyla yapıldı demiyorum ama öyle olsa bile kaliteli olduğu sürece sorun yok.

TheLastWarrior

Profesör
Reaksiyon puanı
3,045
Ezel konusu alıntı olsada daha bu tür kurguda dizi glmedi bnce trde
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şunuda ekleyebilirsin zengin kız fakir erkek veya zengin erkek fakir kız karşı çıkan aile klişe konusu

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
16,118
Ayrılsakta beraberiz,Yeditepe,Şaşıfelek çıkmazı,Jetsosyete,Yalan dünya,Çılgın Bediş,Benim Annem Melek... bular var Super Natural,NCIS:New Orleans,NCIS:LA izleyin o zaman...

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Issız bir adaya düşsem alacağım 3.şey Tatlı Hayat 3 sezon cd olur

TheLastWarrior

Profesör
Reaksiyon puanı
3,045
Bir klişe daha var gerçek askerlik yapmamış insanlar askerde günün nasıl gectigini askerin hangi şartlarda yaşadığını bilmeyen insanların asker dizileri çekmesi abartılı sahnelerle vatan millet konusunu pirim yapması

TYDEUS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Bir de çok yaratıcı fikirler ortaya koyup hayata geçiriyorlarmış gibi yabancı yapımlara sallamazlar mı...
Ne diyeceğimi bilemiyorum, ezelden beridir Türk dizilerini sevmem, en azından şu yeni jenerasyonu biliyorsunuzdur. Hah, işte onları hiç sevmem, sevmem de. Tek değişen şey mekan ve karakterler, onun dışındaki her şey aynı.

CJ Bey

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Bir klişe daha var gerçek askerlik yapmamış insanlar askerde günün nasıl gectigini askerin hangi şartlarda yaşadığını bilmeyen insanların asker dizileri çekmesi abartılı sahnelerle vatan millet konusunu pirim yapması
dağ 2 iyi ama

Warrior_1905

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Baştaki "b" harfinden sondaki noktaya kadar doğru.
Bu diziler normalde izlemek için değilde akşam zaman geçsin diye yapılıyor kanımca.
En son normal bir şekilde Şahsiyet izledim sanırım. Ha bir de Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz var takip ettiğim. O da sırf Oktay Kaynarca için. O olmasa yüzüne bile bakmam gibime geliyor dizinin.
Nerde o eski saran diziler.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Gerçekten artık televizyonu hiç aramıyorum.Televizyonu hiç açıp izlemiyorum süs diye orada duruyor.Diziler artık iyice saçmaladı ve saçmalamaya devam ediyor.

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Türk televizyonunda sevdiğim tek diziler doktor dizileri. Şu ana kadar seve seve izlediğim 4 dizi var ise 3'ü doktor dizisi. Şu an izlediklerim Hekimoğlu ve Mucize Doktor. Diğerleri tamamen saçmalamış diziler olduğundan izleyemiyorum.