Soru Türkiyede yazılımcı olmak garanti midir?

neptün yüksel

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
100
Arkdaşlar merhaba.

Ben yaklaşık 3 yıl kadar alaylı yazılımcıydım, sonra bi' ara okudum. Bilgisayar mühendisi oldum falan filan. Ufak bir serüven.
Lakin ben Türkiye'de yazılım garanti meslek mi bilmiyorum.

Orta ve küçük esnaf uygulama veya site yaptırmıyor. Şirketler ne tür eleman alıyor, onu da bilmiyorum.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Linkedin gibi platformları inceleyerek Türkiyede ki şirketlerin ne tür adamlar aldığını az çok anlarsınız.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
Arkdaşlar merhaba.

Ben yaklaşık 3 yıl kadar alaylı yazılımcıydım, sonra bi' ara okudum. Bilgisayar mühendisi oldum falan filan. Ufak bir serüven.
Lakin ben Türkiye'de yazılım garanti meslek mi bilmiyorum.

Orta ve küçük esnaf uygulama veya site yaptırmıyor. Şirketler ne tür eleman alıyor, onu da bilmiyorum.
Türkiye'de mezun olduktan sonra istihdam oranı gelişmiş ülkelere oranlara çok düşük. Mesela Japonya'da, lise mezunu genç kızların %98'i bir şirkete yada devlet kurumuna yerleşiyor. Fakat bu oran Türkiye'de ciddi oranda düşük. Tavsiyem, yurtdışında iş aramanız.

neptün yüksel

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
100
Türkiye'de mezun olduktan sonra istihdam oranı gelişmiş ülkelere oranlara çok düşük. Mesela Japonya'da, lise mezunu genç kızların %98'i bir şirkete yada devlet kurumuna yerleşiyor. Fakat bu oran Türkiye'de ciddi oranda düşük. Tavsiyem, yurtdışında iş aramanız.
Burada devlette işe girersen garanti ama diğer gelişmiş ülkelerde özel, devlet farketmiyor. İnsanlar rahat takılıyor.

Ülkemizde ise; Öğretmenlik, memurkuk ve sağlık alanı çok rağbet görüyor ve garanti.