Türkiyede artık oyun oynamanın bile lüks haline gelmiş olması

Bu konuyu okuyanlar

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Gerçekten bu ülkede sinir olmamak mümkün değil.İzmir depreminde yıkılan binalara önceden 2018 yılında falan çürük raporu verilmiş ama bir şeyler yapılmamış.Sonra da internet de gider gelir.Dolar yüksek olur oyunlara bilgisayar parçalarına da anca bakarız.

Tolga6bd6

Doçent
Reaksiyon puanı
298
Cidden artık çok doldum ve bunları buraya yazmak istiyorum.Euro nun 9.80 doların 8.40 olduğu bu zamanda bırakın bilgisayar almayı oyun oynamak bile çok güç bundan 3 ay önce acer nitro i7 1650 ekran kartlı bir bilgisayar aldım 7.800 tlye şu an ki fiyatı 10.000 tl kaliteli bir mouse alıyorsun onun fiyatı 200 300 tl kulaklıklar desen orta segmentleri 500 600 tl den başlıyor insanlar bu ekipmanları almak için aylarca çalışıyor. Her şeyi ayarlasan oyun fiyatları uçmuş gitmiş torrent indirsen virüs riski var.Oyun oynamak git gide zorlaşıyor yaşıtlarım yurt dışında 1-2 ay çalışarak üst düzey bilgisayarlar ve ekipmanları 2000 2500 euro lara dizerken ben kendi geleceğimi düşünüyorum.Üzülüyorum bu halimize dostlar internet altyapılarımızın hali belli avrupanın en yavaş internetini kullanıyoruz steam netflix amazon spotify gibi markalar türkiyeye özel fiyatlandırma yapıyor ama gene de her şey pahalı geliyor ailemin ekonomik durumu iyi ama bunlara da bu kadar para vermeye gönlüm el vermiyor sırf ben günde 3 4 saat eğleneceğim diye babamın 10 15 saatlik emeğini istemek hoşuma gitmiyor.Cidden çok üzülüyorum halimize sanırım ben de artık oyun oynama işini uzun bir süre rafa kaldıracağım.Türk olmaktan her ne kadar gurur duysam da türkiyede yaşamaktan nefret ediyorum.Türkiyenin geldiği şu hali görmekten utanıyorum.Başımızdaki insalara da bu hale getirdikleri için en içten selamlarımı yolluyorum
:/ Nediye bilirimki.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Böyle düşünmek çok yanlış.Enis Kirazoğlu izlediğin anlaşıldı.Öncelikle oyun şu anda lüks değil.Ama şu anda oyun fiyatları pahalı.Bu bizim paramızın değerini kaybetmesinden kaynaklanıyor.Şimdi her oyunun alternatifi yapılmıştır.Örneğin CS GO paralıyken Black Squad oynarsın Owerwatch paralıyken LoL oynarsın.Yani şu piyasada her oyunun alternatifi var.Çoğu şirket önemli ve güzel oyunları ücretsiz yapmaya çalışıyor.Her şeyin bir yolu vardır.Ne olursa olsun pes edilirse bu yollar gereksiz ve anlamsız hale gelir.
Her oyunun alternatifinin olmaması dışında (hep rekabetçi oyun göstermişsiniz. Ücretsiz bir AAA yapım da örnek verin o zaman şöyle Witcher 3, AC Odyssey seviyesinde) hadi oldu diyelim. Bilgisayarın alternatifi var mı?

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Her oyunun alternatifinin olmaması dışında (hep rekabetçi oyun göstermişsiniz. Ücretsiz bir AAA yapım da örnek verin o zaman şöyle Witcher 3, AC Odyssey seviyesinde) hadi oldu diyelim. Bilgisayarın alternatifi var mı?
Gerçekten öyle.Bilgisayarın alternatifi yok.Bir de her gün daha çok yükseliyor fiyatları. ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Gerçekten öyle.Bilgisayarın alternatifi yok.Bir de her gün daha çok yükseliyor fiyatları. ?
Alternatifi de geçtim. Bugün konsol dediğimiz ürünler, yurt dışında sadece oyun oynamak için 1500-2000 dolar vermek yerine 400-500 dolara alınması için yapılmış ürünler. Gel gör ki o konsollar bizde 8300 TL olmuş durumda. Konsolu dert oyunu ayrı dert. Her şeyi geçtim, bilgisayar dünyası geometrik olarak gelişir. Her 18 ayda bir, bilgisayar donanımları 2 kat daha güçlenir. Yani 2-4-8-16-32-64 şeklinde gider. Bu da teknoloji geliştikçe, bilgisayar dünyasının daha hızlı gelişmesi anlamına geliyor. Son 3-4 yılda ekran kartları ve işlemcilerin atladıkları seviyeler ortada. RTX 2060'lı bir laptop aldım, 1 ayda eskidi laptop. Watch Dogs Legion ve COD Cold War'ın istediği sistem özelliklerine bak akıl alır gibi değil.

GeForce ☾★

Doçent
Reaksiyon puanı
862
CS Sourcede 30 fps nedir 480 p low da Fps paketi indiriyorum 50-110 cfg var ban yeme riski var Sonra Adamlar TW ver diyip duruyor Fps paketini görse hile oluyoz her maçta tw ver nedir allahtan bi el ace attım hile olduk hemen

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Alternatifi de geçtim. Bugün konsol dediğimiz ürünler, yurt dışında sadece oyun oynamak için 1500-2000 dolar vermek yerine 400-500 dolara alınması için yapılmış ürünler. Gel gör ki o konsollar bizde 8300 TL olmuş durumda. Konsolu dert oyunu ayrı dert. Her şeyi geçtim, bilgisayar dünyası geometrik olarak gelişir. Her 18 ayda bir, bilgisayar donanımları 2 kat daha güçlenir. Yani 2-4-8-16-32-64 şeklinde gider. Bu da teknoloji geliştikçe, bilgisayar dünyasının daha hızlı gelişmesi anlamına geliyor. Son 3-4 yılda ekran kartları ve işlemcilerin atladıkları seviyeler ortada. RTX 2060'lı bir laptop aldım, 1 ayda eskidi laptop. Watch Dogs Legion ve COD Cold War'ın istediği sistem özelliklerine bak akıl alır gibi değil.
Evet doğru.Ben ne güzel 2016 yılında GTX970 İ7 6700 bir de anakart falan z serisindendi aldığımda o zaman için harika bir bilgisayardı ama yeni aldığım bilgisayarda ben RTX2070Super ya da RTX2060Super falan almak isterdim ama dolar yükseldiği için fazlasıyla.Sadece GTX1660Super ve bunları Justinianus I The Great alabilmiştim 3 ay falan önce.Ve de ömrü de hemen azalmaya başladı.Yeni oyunlar daha çok iyi bir şeyler istiyor çünkü.

Ekto02

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,326
Türkiyeye Hoşgeldin Çocuk Adam Seni Meşhur Kekolarımız Olmayan Üretimimiz Efsane Ekonomimiz Ve Muhteşem Bakanımız Berat Albayrak Ve Çokomelli Ekonomisi İle Tanıştırayım ???

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Hocam bide şöyle durum var oyunu steamden alan oyuncuyla oyunu korsan indiren arasında bence bir fark yok aynı boyut indiriyosun aynı hızda indiriyosun fakat paran sana kalıyor tabi korsan indiriyosan bazı küçük sorunları geçmen lazım ki bu tip küçük sorunlar söz konusu bile değil oyuna para verenle vermeyenin arasında tek var oyunu direk cd alanlardır ve burda zaman kazanıyor ama sırf 2-3 gün zaman kazanacam diye 500 tl de vermessin diye düşünüyorum yaşasın torrent yaşasın idm :D

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,427
Teşekkür ederim Epic Games sende olmasan oyunlara böyle bakacaktım

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Normalde olsa bazı kişiler hemen konuya gelirdi fakat hala gelmemişler. İlginç. ?

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Cidden artık çok doldum ve bunları buraya yazmak istiyorum.Euro nun 9.80 doların 8.40 olduğu bu zamanda bırakın bilgisayar almayı oyun oynamak bile çok güç bundan 3 ay önce acer nitro i7 1650 ekran kartlı bir bilgisayar aldım 7.800 tlye şu an ki fiyatı 10.000 tl kaliteli bir mouse alıyorsun onun fiyatı 200 300 tl kulaklıklar desen orta segmentleri 500 600 tl den başlıyor insanlar bu ekipmanları almak için aylarca çalışıyor. Her şeyi ayarlasan oyun fiyatları uçmuş gitmiş torrent indirsen virüs riski var.Oyun oynamak git gide zorlaşıyor yaşıtlarım yurt dışında 1-2 ay çalışarak üst düzey bilgisayarlar ve ekipmanları 2000 2500 euro lara dizerken ben kendi geleceğimi düşünüyorum.Üzülüyorum bu halimize dostlar internet altyapılarımızın hali belli avrupanın en yavaş internetini kullanıyoruz steam netflix amazon spotify gibi markalar türkiyeye özel fiyatlandırma yapıyor ama gene de her şey pahalı geliyor ailemin ekonomik durumu iyi ama bunlara da bu kadar para vermeye gönlüm el vermiyor sırf ben günde 3 4 saat eğleneceğim diye babamın 10 15 saatlik emeğini istemek hoşuma gitmiyor.Cidden çok üzülüyorum halimize sanırım ben de artık oyun oynama işini uzun bir süre rafa kaldıracağım.Türk olmaktan her ne kadar gurur duysam da türkiyede yaşamaktan nefret ediyorum.Türkiyenin geldiği şu hali görmekten utanıyorum.Başımızdaki insalara da bu hale getirdikleri için en içten selamlarımı yolluyorum
Şuanda yapabileceğimiz tek çözüm yıl sonu Gamepass almak.Yıl sonu aylık 30tl ücretin içine EA Play'de dahil olacak.
Tabii bence yine Steam'den alınmalı eğer ingilizceniz azsa veya yoksa.Gamepass'a yama yapılamıyor diye biliyorum.

Arctech

Asistan
Reaksiyon puanı
84
sadece bunu demek isterim. Çok uzun bir yazı yazmıştım demin ve silip bu videoyu bırakıp gidiyorum.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Takım tutar gibi parti tutulursa olacağı bu. Bunlar daha ne ki? Bunlar iyi günlerimiz

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Yahu adamın derdi oyun falan değil!
Oyun üzerinden hükümete çakmak. Bu resmen bal gibi bir siyasi polemik konusudur ve yanlış yere açılmıştır.

Amerikada başkanlık yarışında önde giden adam, "Eğer başkan olursam muhalefetle bir olup Erdoğan'ı devireceğim" diyor. 40 kapıdan gelip Erdoğan'ı devirmek için akla hayale gelmedik komplo ve sabotajlar düzenleyerek saldırdılar, yemedi. Son olarak küresel sermayenin efendileri dünya üzerindeki bütün güçlerini, ekonomik enstrümanlarını kullanarak son koz olarak saldırıyorlar. Bu saldırılar daha da şiddetlenerek devam edeceğe benziyor. Bu spesifik ve komplike saldırılara dünya yüzünde dayanabilecek başka bir ülke yok. Adamlar bizden şunu istiyor:

Ekli dosyayı görüntüle 122376

Biz de; "Artık o günler geride kaldı, unutun!" diyoruz, olmaz diyor adamlar. Olmaz! Ya esas duruşa geçecek, bizden emir alacaksın, Libyada, Suriyede, Karabağda karşımıza çıkmayacaksın, ya da bulduğum her açık kapından girer seni dize getirmeye çalışırım. Kapı bulamazsam bir yerlerden delik açar yine girerim, o da olmaz bacadan girerim" diyor adam.

Ve ülke böyle amansız bir saldırı altındayken adamın derdine bakın! Oyunlar pahalı oluyormuş da, gücü yetmiyormuş da... Eskilerde insanlar "açız" diye bağırırdı siyasilere... Bir esnafın merhum Ecevit'in önünde yazarkasa paraladığı pek meşhurdur. Aşı alabilecek dövizimiz olmadığı için İsviçre hükümetinden sadece bir milyon dolar borç istediğim günlerin üzerinden çok da uzun zaman geçmedi.

Hülasa elinden "oyun"cağı alınmış bebeler gibi mızmızlayan ergenlerden gına geldi gerçekten.
Bilgin olmayan konularda konuşma bence. Yaşını almış bir adamın gençlerin halinden anlayacağını düşünmek saçmalık olur zaten. Sen kendi hayatına bak.

buskudar

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Yahu adamın derdi oyun falan değil!
Oyun üzerinden hükümete çakmak. Bu resmen bal gibi bir siyasi polemik konusudur ve yanlış yere açılmıştır.

Amerikada başkanlık yarışında önde giden adam, "Eğer başkan olursam muhalefetle bir olup Erdoğan'ı devireceğim" diyor. 40 kapıdan gelip Erdoğan'ı devirmek için akla hayale gelmedik komplo ve sabotajlar düzenleyerek saldırdılar, yemedi. Son olarak küresel sermayenin efendileri dünya üzerindeki bütün güçlerini, ekonomik enstrümanlarını kullanarak son koz olarak saldırıyorlar. Bu saldırılar daha da şiddetlenerek devam edeceğe benziyor. Bu spesifik ve komplike saldırılara dünya yüzünde dayanabilecek başka bir ülke yok. Adamlar bizden şunu istiyor:

Ekli dosyayı görüntüle 122376

Biz de; "Artık o günler geride kaldı, unutun!" diyoruz, olmaz diyor adamlar. Olmaz! Ya esas duruşa geçecek, bizden emir alacaksın, Libyada, Suriyede, Karabağda karşımıza çıkmayacaksın, ya da bulduğum her açık kapından girer seni dize getirmeye çalışırım. Kapı bulamazsam bir yerlerden delik açar yine girerim, o da olmaz bacadan girerim" diyor adam.

Ve ülke böyle amansız bir saldırı altındayken adamın derdine bakın! Oyunlar pahalı oluyormuş da, gücü yetmiyormuş da... Eskilerde insanlar "açız" diye bağırırdı siyasilere... Bir esnafın merhum Ecevit'in önünde yazarkasa paraladığı pek meşhurdur. Aşı alabilecek dövizimiz olmadığı için İsviçre hükümetinden sadece bir milyon dolar borç istediğim günlerin üzerinden çok da uzun zaman geçmedi.

Hülasa elinden "oyun"cağı alınmış bebeler gibi mızmızlayan ergenlerden gına geldi gerçekten
Hala daha 20-30 yıl önceki olayları ısıtıp ısıtıp önümüze koymaktan bıkmadınız bıkmayacaksınız. Merak etmeyin hocam erdoğan gittiğinde de bu ülke dimdik ayakta kalmaya devam edecek

mericcccccccccc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Hocam bide şöyle durum var oyunu steamden alan oyuncuyla oyunu korsan indiren arasında bence bir fark yok aynı boyut indiriyosun aynı hızda indiriyosun fakat paran sana kalıyor tabi korsan indiriyosan bazı küçük sorunları geçmen lazım ki bu tip küçük sorunlar söz konusu bile değil oyuna para verenle vermeyenin arasında tek var oyunu direk cd alanlardır ve burda zaman kazanıyor ama sırf 2-3 gün zaman kazanacam diye 500 tl de vermessin diye düşünüyorum yaşasın torrent yaşasın idm :D
Korsan oynuyoruz zaten pc de multiplayer olmayan oyunların tamamı korsandır fakat korsan oyunların da güvencesi yok eğer bir şey ücretsiz ise ürün sensindir.

Pandawhone

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Konuyu baştan sona okumadım ama başlıktan şunu diyebilirm.
400--800 TL Arası ps5 oyunları var.Şuan kullandığım telefon huawei p smart 2018 ve 1400 tl ye almıştım 2 sene önce. Sanırım fiyatı şuanda aynı ama bir oyuna neredeyse 1000 tl vereceme daha başka amaçlara verebilirim.
Bu arada Oyun fiyatları artmıyor . aynı tutuyorlar sadece türk liraası değer kaybediyor.

26¥¥26

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,554
Bilgisayar alamamamız bizim ekonomimiz yüzünden.Ama oyun tarafında durum böyle değil.Tamam her zaman istediğimiz oyuna ulaşamıyoruz.Yani oyun AAA olmasa bile en azından A olur.Örneğin Epic Games in ücretsiz olarak sunduğu Lifeless Planet bence hikaye bakımından ilgi çekiciydi.İlk başı biraz sıkıcı ve saçma olsa bile ilerledikçe oyundaki görevler değişiyor ve zorlaşıyor.Yani tabiki bi Witcher ve AC değil ama idare edilebilir.Sonuçta bir tarafta Ubisoft bir tarafta 100-200 kişilik amatör bi ekip.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet şuna eminimki konsol artık lüks.Çünkü bir konsala maaşının 2-3 katını vermek onu lüks haline getirir.Ama bu yine bizim ekonomimizin suçu.

26¥¥26

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,554
al keyif oyunu indir epic gamesten (!)
O ünlem gereksiz.Çünkü gerçekten Epic Games çoğu oyunu ücretsiz dağıttı zaten Hitman 2 Watch Dogs 2 Total War GTA 5 Rocket League.Yani bunlar sadece aklıma şimdilik gelenler.