Türkiyede artık oyun oynamanın bile lüks haline gelmiş olması

Bu konuyu okuyanlar

mericcccccccccc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Cidden artık çok doldum ve bunları buraya yazmak istiyorum.Euro nun 9.80 doların 8.40 olduğu bu zamanda bırakın bilgisayar almayı oyun oynamak bile çok güç bundan 3 ay önce acer nitro i7 1650 ekran kartlı bir bilgisayar aldım 7.800 tlye şu an ki fiyatı 10.000 tl kaliteli bir mouse alıyorsun onun fiyatı 200 300 tl kulaklıklar desen orta segmentleri 500 600 tl den başlıyor insanlar bu ekipmanları almak için aylarca çalışıyor. Her şeyi ayarlasan oyun fiyatları uçmuş gitmiş torrent indirsen virüs riski var.Oyun oynamak git gide zorlaşıyor yaşıtlarım yurt dışında 1-2 ay çalışarak üst düzey bilgisayarlar ve ekipmanları 2000 2500 euro lara dizerken ben kendi geleceğimi düşünüyorum.Üzülüyorum bu halimize dostlar internet altyapılarımızın hali belli avrupanın en yavaş internetini kullanıyoruz steam netflix amazon spotify gibi markalar türkiyeye özel fiyatlandırma yapıyor ama gene de her şey pahalı geliyor ailemin ekonomik durumu iyi ama bunlara da bu kadar para vermeye gönlüm el vermiyor sırf ben günde 3 4 saat eğleneceğim diye babamın 10 15 saatlik emeğini istemek hoşuma gitmiyor.Cidden çok üzülüyorum halimize sanırım ben de artık oyun oynama işini uzun bir süre rafa kaldıracağım.Türk olmaktan her ne kadar gurur duysam da türkiyede yaşamaktan nefret ediyorum.Türkiyenin geldiği şu hali görmekten utanıyorum.Başımızdaki insalara da bu hale getirdikleri için en içten selamlarımı yolluyorum

mericcccccccccc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Keyif çayınızı içebilirsiniz, o henüz o kadar lüks değil.
En çok da böyle göz göre göre dalga geçmelerine sinirleniyorum ve kimsenin buna tepki göstermemesine cidden köle haline geldik afganistandan farkımız kalmadı bir çok arap ülkesinden daha fakiriz tek farkımız aşırı lüks tüketiyor olmamız

26¥¥26

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,554
Böyle düşünmek çok yanlış.Enis Kirazoğlu izlediğin anlaşıldı.Öncelikle oyun şu anda lüks değil.Ama şu anda oyun fiyatları pahalı.Bu bizim paramızın değerini kaybetmesinden kaynaklanıyor.Şimdi her oyunun alternatifi yapılmıştır.Örneğin CS GO paralıyken Black Squad oynarsın Owerwatch paralıyken LoL oynarsın.Yani şu piyasada her oyunun alternatifi var.Çoğu şirket önemli ve güzel oyunları ücretsiz yapmaya çalışıyor.Her şeyin bir yolu vardır.Ne olursa olsun pes edilirse bu yollar gereksiz ve anlamsız hale gelir.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Evet artık lüks oldu oyun oynayarak eğlenmek.Türkiye'de herhalde hiç kimse oyun oynayarak eğlenmesini istemiyorlar gençlerin falan.
Dolar her geçen gün yükseliyor.Oyun ve bilgisayar almak da zorlanıyor.
fa.JPG

?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,744
Böyle düşünmek çok yanlış.Enis Kirazoğlu izlediğin anlaşıldı.Öncelikle oyun şu anda lüks değil.Ama şu anda oyun fiyatları pahalı.Bu bizim paramızın değerini kaybetmesinden kaynaklanıyor.Şimdi her oyunun alternatifi yapılmıştır.Örneğin CS GO paralıyken Black Squad oynarsın Owerwatch paralıyken LoL oynarsın.Yani şu piyasada her oyunun alternatifi var.Çoğu şirket önemli ve güzel oyunları ücretsiz yapmaya çalışıyor.Her şeyin bir yolu vardır.Ne olursa olsun pes edilirse bu yollar gereksiz ve anlamsız hale gelir.
Zaten oyun namında eleştirilen konu ekonominin kötüye gitmesi. 5 bin liraya imac alabilirken şimdi fiyatının bilmem kaç senede 12 bin lira olmasından tutun da istediğiniz yere kadar çekin. Kurun enflasyon üzerindeki geçişkenliği de hızlanıyor.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Cidden artık çok doldum ve bunları buraya yazmak istiyorum.Euro nun 9.80 doların 8.40 olduğu bu zamanda bırakın bilgisayar almayı oyun oynamak bile çok güç bundan 3 ay önce acer nitro i7 1650 ekran kartlı bir bilgisayar aldım 7.800 tlye şu an ki fiyatı 10.000 tl kaliteli bir mouse alıyorsun onun fiyatı 200 300 tl kulaklıklar desen orta segmentleri 500 600 tl den başlıyor insanlar bu ekipmanları almak için aylarca çalışıyor. Her şeyi ayarlasan oyun fiyatları uçmuş gitmiş torrent indirsen virüs riski var.Oyun oynamak git gide zorlaşıyor yaşıtlarım yurt dışında 1-2 ay çalışarak üst düzey bilgisayarlar ve ekipmanları 2000 2500 euro lara dizerken ben kendi geleceğimi düşünüyorum.Üzülüyorum bu halimize dostlar internet altyapılarımızın hali belli avrupanın en yavaş internetini kullanıyoruz steam netflix amazon spotify gibi markalar türkiyeye özel fiyatlandırma yapıyor ama gene de her şey pahalı geliyor ailemin ekonomik durumu iyi ama bunlara da bu kadar para vermeye gönlüm el vermiyor sırf ben günde 3 4 saat eğleneceğim diye babamın 10 15 saatlik emeğini istemek hoşuma gitmiyor.Cidden çok üzülüyorum halimize sanırım ben de artık oyun oynama işini uzun bir süre rafa kaldıracağım.Türk olmaktan her ne kadar gurur duysam da türkiyede yaşamaktan nefret ediyorum.Türkiyenin geldiği şu hali görmekten utanıyorum.Başımızdaki insalara da bu hale getirdikleri için en içten selamlarımı yolluyorum
hocam oyun oynamayı geçtim sağlıklı beslenme ve spor da çok pahalı bir hale geldi bu dolar kurundan dolayı beslenmeye çok para gidiyor gym fiyatları da aldı başını gidiyor bende bu durumdan çok rahatsız oluyorum
Türk olduğum için gururluyum fakat bu ülkede yaşamaktan nefret ediyorum başımızdaki malum kişi sağolsun beni ülkeden soğuttular imkanım olsa bu ülkeden kaçıp giderim isterlerse arkamdan vatan haini desinler gram umurumda bile değil

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
hocam oyun oynamayı geçtim sağlıklı beslenme ve spor da çok pahalı bir hale geldi bu dolar kurundan dolayı beslenmeye çok para gidiyor gym fiyatları da aldı başını gidiyor bende bu durumdan çok rahatsız oluyorum
Türk olduğum için gururluyum fakat bu ülkede yaşamaktan nefret ediyorum başımızdaki malum kişi sağolsun beni ülkeden soğuttular imkanım olsa bu ülkeden kaçıp giderim isterlerse arkamdan vatan haini desinler gram umurumda bile değil
Dedikleriniz de haklısınız.Keşke imkanım olsa bu ülkede bir dakika daha durmam asla.
Vatan haini diyenler de desin dursunlar.Hiç bir şeyi rahatça alamazlar bu ülkede.Öyle kişileri hiç ciddiye almayın.

mericcccccccccc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Oyun şu anda lüks değil mi? cs:go yerine neden black squad oynayayım en çok da sinirlendiğim şey bu buna alışıyorsunuz cs go yerine black squad oynamayı normal bir şey olarak görüyorsunuz (cs go yu sadece örnek olarak söylüyorum).Buna alıştığımız için de bu hale geliyoruz neden ben cs go yerine black squad oynamak zorundayım sorusunu sormuyorsunuz.Daha iyiyi hedeflemek yerine hep eldekiyle yetinmeye çalışıyorsunuz bu da bizi hep geriye götürüyor.Yeni çıkan oyun fiyatlarından haberin var mı?Köleleşme dediğim muhabbet bu zaten hakkını aramak yerine elimizdeki buymuş diyip oturuyorsunuz. Eğer böyle devam edersek 5 taş oynayıp taş bulduğumuza şükredelim diyeceğiz

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Zaten oyun namında eleştirilen konu ekonominin kötüye gitmesi. 5 bin liraya imac alabilirken şimdi fiyatının bilmem kaç senede 12 bin lira olmasından tutun da istediğiniz yere kadar çekin. Kurun enflasyon üzerindeki geçişkenliği de hızlanıyor.
bir oyun konsoluna 8300 vermek bana hiç mantıklı gelmiyor abi 500-600 liraya almak varken biz niye 2 saat oyun zevkimiz için 8300 verelim ?
bende oyun oynamayı seviyorum ama Türkiye şartlarında oyun konsolu oyuncu bilgisayarlarının fiyatları ortada yav kıçı kırık Miles Morales Spider-Man oyunu 450 tl sinirlenmemek elde değil

mericcccccccccc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Çok haklısın artık markete girip 50 60 tl hesap ödemekten çıkmak çok zor peynir bile lüks haline geldi.Ekmek-çay devam edeceğiz bu gidişle

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Ow ve Lolü nasıl aynı kategoride gösterdiniz anlamıyorum. Birisi moba diğeri fps ikisinde de skill var diye aynı oyun türüne girmiyorlar.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
bir oyun konsoluna 8300 vermek bana hiç mantıklı gelmiyor abi 500-600 liraya almak varken biz niye 2 saat oyun zevkimiz için 8300 verelim ?
bende oyun oynamayı seviyorum ama Türkiye şartlarında oyun konsolu oyuncu bilgisayarlarının fiyatları ortada yav kıçı kırık Miles Morales Spider-Man oyunu 450 tl sinirlenmemek elde değil
Artık oyunlar 400-700 TL arası satılabiliyor konsollarda.Yakında bir oyun 1.000 TL'ye satılırsa şaşmayın.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Dedikleriniz de haklısınız.Keşke imkanım olsa bu ülkede bir dakika daha durmam asla.
Vatan haini diyenler de desin dursunlar.Hiç bir şeyi rahatça alamazlar bu ülkede.Öyle kişileri hiç ciddiye almayın.
son 2 senedir çevremi hiç sallamıyorum desem ?
zaten kafayı başarı ve motivasyon ile bozduğum için çevremin benim hakkımda düşüncelerini hiç umursamıyorum bile seni aşağı çekmekten başka bir işe yaramıyorlar çünkü en kolayı bu insanlar her zaman kolaya kaçar bunu unutmayın
mental olarak da çok değiştim ya cidden şuanki mentalitemden çok memnunum farklı olmak çok güzel bir duygu gerçi ben çocukluğumdan beri hep farklıydım hiçbir zaman sıradan biri olmadım

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Artık oyunlar 400-700 TL arası satılabiliyor konsollarda.Yakında bir oyun 1.000 TL'ye satılırsa şaşmayın.
benim bu ülkeye dair hiçbir umudum kalmadı oyun oynamayı geçtim geçinmek bile çok lüks oldu artık Allah aşkına 2350 lira hangimize yetiyor evli çocuklu bir aileye bile yetmez aile babası geceleri taksicilik yapar direksiyon sallar o da aldığı para yetmediği için peki taksicilikten kazandığı para yetiyor mu NAH yetiyor

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
benim bu ülkeye dair hiçbir umudum kalmadı oyun oynamayı geçtim geçinmek bile çok lüks oldu artık Allah aşkına 2350 lira hangimize yetiyor evli çocuklu bir aileye bile yetmez aile babası geceleri taksicilik yapar direksiyon sallar o da aldığı para yetmediği için peki taksicilikten kazandığı para yetiyor mu NAH yetiyor
Yapacak bir şey yok maalesef.Bu ülke böyle gelmiş böyle gider gibi.Tabi ki ileride ama ne kadar ileri de bizim ülke her şeyi kendisi üretip daha iyi yerlere gelecek merak ediyorum.Ama böyle giderse zor gibi.
Eline mikrofonu alıyorlar "Ehonomimiz çoh eyyi" diyorlar hep.Şaka gibi.

mericcccccccccc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Yapacak bir şey yok maalesef.Bu ülke böyle gelmiş böyle gider gibi.Tabi ki ileride ama ne kadar ileri de bizim ülke her şeyi kendisi üretip daha iyi yerlere gelecek merak ediyorum.Ama böyle giderse zor gibi.
Eline mikrofonu alıyorlar "Ehonomimiz çoh eyyi" diyorlar hep.Şaka gibi.
Bu ülke bu halde değildi be abi son 4 5 senede yerle bir oldu içinden geçtiler ülkenin tamam kötüye gidiyordu ama bu kadar hızlı gitmiyordu artık bu kadar hızlı olması ve kimsenin ses çıkaramaması kanıma dokunuyor

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Bu ülke bu halde değildi be abi son 4 5 senede yerle bir oldu içinden geçtiler ülkenin tamam kötüye gidiyordu ama bu kadar hızlı gitmiyordu artık bu kadar hızlı olması ve kimsenin ses çıkaramaması kanıma dokunuyor
Haklısın.Hiç bir şey yapmıyorlar.?Fransa'da bile hemen bir şeyden ayaklanıyorlar.

Kırrık67

Profesör
Reaksiyon puanı
948
benim emektar da son nefeslerini yavaş yavaş verirken birden @EFI Shell abi çıkageldi hayata döndü bilgisayarım. Street Fighter v i orta ayarda kaldırıyor ve oynatıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

artık gerçekten bişeyler yapılması lazım...
Haklısın.Hiç bir şey yapmıyorlar.?Fransa'da bile hemen bir şeyden ayaklanıyorlar.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Oyun oynamak zaten lüks. Vakit israfı. Ayrıca bazı oyunların ücretsiz açık kaynak alternatifi var. Yine Steam yaz ve kış indirimlerinde çok uygun şeyler denk geliyor.

Bir zamanlar Steam yokken/yaygın değilken millet hep korsan oyun CD'si kullanıyordu zaten. Tekrar bu zamanlara dönüş olabilir.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Zamanında 1789'da Fransız İhtilali yada Devriminde bile ekonomik sebeplerden dolayı halk ayaklanıp kralı devirmişlerdi.Yani sonra giyotinle idam etmişlerdi.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Paranın olması mühim değil insan şu oyunlara şu kadar para verirken içi acır be bir oyunun 500 tl olması ne demek aklım almıyor.Sinirlendiğim şey paranın olması ya da olmaması değil fiyatların bu kadar saçma sapan olması
aynı şeyi söylemiyormuyuz?

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,611
yok canım abartmayın biz maaşımızı dolarla mı alıyoruz :D (!)