Türkiye, üçüncü çeyrekte pozitif büyüme kaydeden tek OECD ülkesi oldu

Bu konuyu okuyanlar

anldbn

Asistan
enflasyonu pinpon topu üzerinden hesaplayan bir tüik. bana adın anıl dese inanmam gider babama sorarım :D
 

Szayel

Profesör
Üzülerek söylüyorum ki bu büyüme ne yazık ki Real bir büyüme değil.
Şöyle örnek vereyim Zarardan Kar etmek gibi. Geçen sene ülke ve ekonomi küçülmüştü. Küçülme üstünden büyüdük
( Tabii nispeten buda sevindirici bir haber korona şartlarındada olsak tekrar eksiye gitmektense artıya gidebilmek )
Hocam diğer ülkelerin verileri genel standarda göre ise o zaman bizimkini de o standarda göre yayınlamalılar. Geçen sene küçükken bu sene büyüdük, ooo en iyi biziz demek çok sağlıklı olmuyor.

Öte yandan bu dönemde xxx firması çılgınlar gibi üretim yaptı. Evet ihracat rekorları kırdı belki ama nihai ürünün kalitesini kendi üreticisi de biliyor. Aldığı aileye katma değer olarak az değer veren bir marka bugünü ne kadar kurtabiliyorsa yarını da o akdar kurtarabilir. Kaldı ki bulaş sayısı en çok olanlardan kendisi.
 

Despot Han

Öğrenci
Hocam bunlar sanırsam korona virüs vaka, ölüm sayılarıyla paralel bir şekilde hesaplanıyorlar da bizim ülkemizde 7 aydır gerçek veriler verilmedi ki :(
 
Veriler yanlış diyorum işte. Size 2+2'nin 5 olduğunu söylüyorlar. Tıpkı günlük vaka sayısı gibi :)
Günlük vaka sayılarında aslında bir problem yok. Çünkü daha önce hastaneye yatanların sayısı veriliyordu. Pozitif olan herkesin değil. Şimdi tamamı veriliyor, hepsi o. Ortada gizleme falan yok.

Buradaki verilere gelince, siz aksini ispat edecek resmi bir veriyi ortaya koyarsınız, eyvallah deriz.
 

Szayel

Profesör
Günlük vaka sayılarında aslında bir problem yok. Çünkü daha önce hastaneye yatanların sayısı veriliyordu. Pozitif olan herkesin değil. Şimdi tamamı veriliyor, hepsi o. Ortada gizleme falan yok.

Buradaki verilere gelince, siz aksini ispat edecek resmi bir veriyi ortaya koyarsınız, eyvallah deriz.
Abi bence de problem yok lakin sanki hala bir eksik söylem var gibi. Bunca zaman geçtikten sonra diyebilirim ki şahsen güven kırılıyor.

14 gün karantina süresi var değil mi sözüm ona. Abi iş yeri ve ailemde temaslı ve pozitif temaslı vakalar duyuyorum sürekli. 14 gün karantinayı alıp kenarıya bırakıyorum. Haberi duyuyorum acaba bulaştı mı diyerek, koku gitti mi, tad duruyor mu, kapı kolunu şunla açayım, peçete yok bacağımla kapatayım diye diye 6 gün geçiriyorum. Tam aklımdan çıkıyor, Allaha şükür vücudumda değişiklik yok diyorum. Tak bir haber daha yine en yakınlarımda olan çalışanlardan iş yerinde. Çember daralıyor kelimesi söyleniyordu ama bu artık yüzük oldu... Yüzüğün takıldığı parmak gibi hissediyorum bir tık yüzük bol ama her an değdi değecek gibi. Kendimden mi korkayım aileme bulaştıracağımdan mı ?

Şu kadar büyüme, bu kadar genişleme yine verilen zamlarla gösterecek kendini ama Allah işsiz bırakmasın insanı. Pandemi dönemi zor ne olacağı belli değil. Hastalığa mı yakalanırsın işsiz mi kalırsın, ailesiz mi yoksa toprağa mı katılırsın. Psikoloji bozulmaya başladı kısaca.

Öte yandan oradaki verilere birşey diyemiyorum şahsen. Çünkü bu şekilde yok efendim evde yatanı mı sayıcaz, yok efendim hiç semptom göstermeyeni mi sayacağız, sayıyı düzgün veriyoruz yalan yok diyerek bu günlere geldik. Benim aşırı derecede güvenim sarsıldı. Bir yerde güven sarsılırsa dumanı, bulutu ve sisi bile doğal olarak ateşe bağlıyorsunuz.
 
Bir yerde güven sarsılırsa dumanı, bulutu ve sisi bile doğal olarak ateşe bağlıyorsunuz.
Haklısın Szayel, böylesi bir ortamda insanlar sadece virüse değil, psikolojik travmalara da yakalanabiliyor. Ne ki bu bize has bir durum değil. Bu bütün dünya için geçerli bir durum.

Ben bu konuda hükümeti suçlayamıyorum. Elinden geleni fazlasıyla yaptılar çünkü. Lakin millet ciddiye almadı, virüse yakalanmak, bulaştırmak için elinden ne geliyorsa yaptı. Nadiren çarşıya çıkıyorum, emin ol çift maske yanında mesafe konusunda bile elimden gelen her tedbiri almaya çalışıyorum. Lakin ortalıkta o kadar sorumsuz, o kadar lakayt, o kadar başıboş, o kadar vurdumduymaz insan var ki tehlike bu kadar büyümüşken bile adam umur etmiyor. Takmıyor. Keza bu kadar duyarsız, bu kadar lakayt olunca insanlar patladı birden. Sağlık çalışanları çok yoruldular, bıktılar, takatleri kalmadı insanların.

Bunun yanında bütün dünya ile beraber sarsıntı geçiren ekonomiler sade virüsten, hastalıklardan değil, psikolojik yıkımlardan da büyük zarar görüyor. Böyle bir kaos ve karmaşa içinde devleti idare edenlerin tasarruflarını da anlamak gerek, hak vermek gerek.
 

SDN Son Haberler

Üst