Türkiye Rehavete Kapılmaya mı başlıyor ?

Bu konuyu okuyanlar

Abdullah Alkan

Doçent
Reaksiyon puanı
417
Sağlık bakanın açıkladığı verilere göre ülkemiz koranavirüs de yavaş yavaş iyiye gidiyor bu durum insanların rahatlamasına sebep olmuyor mu sizce ?
Verilerin iyi olması hepimiz için güzel ama mesala 1 Haziran 'da okullar açılabilir denmesi insanların Haziran'da koranavirüs tamamen bitebilir gibi bir algıya kapılmasını sağlıyor.
Sizce tarih vererek, şu zamanda buralar açılabilir yada hayat normale döner gibi insalara umut vermek doğru bir hareket mi ?

Hastalığın tam olarak ilacının bulunmaması ve net bir tedbir alınmadan insanların toplu ortamlara girmesi doğru olur mu ?
Bu hastalık binlerce kişiye 1 kişiden bulaştı eğer insanlar yasakların kalkmasıyla tedbirleri elden bırakırsa daha kötü bir durum olabilir gibi geliyor bana.
O zaman bu kadar hızlı bir şekilde önüne geçebilir miyiz ?

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Kesinlikle öyle insanlarımızda bariz bir şekilde rahatlama var umursamazlık oldu. Önümüz bayram umarım sokağa çıkma yasağı gelir yoksa bugüne kadar yapılan tüm emekler boşuna gidecek.

Abdullah Alkan

Doçent
Reaksiyon puanı
417
Kesinlikle öyle insanlarımızda bariz bir şekilde rahatlama var umursamazlık oldu. Önümüz bayram umarım sokağa çıkma yasağı gelir yoksa bugüne kadar yapılan tüm emekler boşuna gidecek.
Sadece bayram için değil bana kalırsa tamamen çözüme kavuşana kadar, toplu ortamlar açılmamalı. Yada kısıtlamalar gelmeli okullara, avmlere eğer direk salınırsa bizim insanımız vurdum duymaz ülkemiz daha beter olur.

Mly

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Sadece bayram için değil bana kalırsa tamamen çözüme kavuşana kadar, toplu ortamlar açılmamalı. Yada kısıtlamalar gelmeli okullara, avmlere eğer direk salınırsa bizim insanımız vurdum duymaz ülkemiz daha beter olur.
1 haziran avmler açılıyor ,yakındada turizme açılacak ülke

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Sizce tarih vererek, şu zamanda buralar açılabilir yada hayat normale döner gibi insalara umut vermek doğru bir hareket mi ?

İnsanların sakin kalması için onlara bir umut vermen gerekir. Bayramda bu bela bitecekmiş umudu bile en az 1 ay kazandırır devlete. Bayram bitimindede az daha dişimizi sıkmamız lazımmış. Çok az kaldı denir en kötü ne olacak :)

Mesela ben askerdeyken bunu en iyi gözlemlemiştim devrecilik varken bir süre sonra alt devre hep aynı işleri yapmaktan veya çoğu işi onların yapmasından sıkılır ve bıkardı artık isyan edecek gibi olurlardı. Ama oğlum az dayanın alt devreniz gelecek dedimi :D İki katı çalışırlardı ulan az kaldı sıkayım dişimi alt devre geliyor ben rahata erecem diye. Şuan sokağa çıkma yasaklarınıda ben buna benzetiyom ulan bayrama şurda ne kaldı deyip umutlanıyor insanlar. ( Ben virüsün bayramdan sonra ben artık yayılmayacam bitecem diyeceğini sanmıyorum ama ne olur hasta sayısı daha az olur bulaşanlar yaz olduğu için çabuk atlatır flan ama yaşı ileri olan veya bünyesi zayıf olanlar gene risk grubunda. ( Heryer açılır ve hayat normale dönerse kaç gün kaçacan bu virüsten illaha bir yerden gelecek bulaşacak sana )

Reaksiyon puanı
10,325
İnsanlarımız başına bir bela gelene kadar "Bana bişey olmaz" umarsızlığında genelde. Şimdi Haziran üzerinde umutlar yeşertildi ya, bunun gevşekliği daha şimdiden başlamıştır bile. Zaten zorla bile evine kapatamadığımız umarsız insanları bir daha nasıl zaptedebileceğiz bilmiyorum.

Eğer aşı bulunmuş olsaydı iş kolaydı, bu iş en geç Ağustos, Eylül gibi temizlenirdi diyebilirdik. Ama aşı için en erken 6 aydan bahsediliyorken bu beladan öyle kolay kurtulamayacağımız aşikar. Ben 2021'e girerken dahi tam olarak kurtulmuş olabileceğimizi düşünmüyorum. Tabii millet bu kafada gittiği müddetçe...

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
İnsanlarımız başına bir bela gelene kadar "Bana bişey olmaz" umarsızlığında genelde. Şimdi Haziran üzerinde umutlar yeşertildi ya, bunun gevşekliği daha şimdiden başlamıştır bile. Zaten zorla bile evine kapatamadığımız umarsız insanları bir daha nasıl zaptedebileceğiz bilmiyorum.

Eğer aşı bulunmuş olsaydı iş kolaydı, bu iş en geç Ağustos, Eylül gibi temizlenirdi diyebilirdik. Ama aşı için en erken 6 aydan bahsediliyorken bu beladan öyle kolay kurtulamayacağımız aşikar. Ben 2021'e girerken dahi tam olarak kurtulmuş olabileceğimizi düşünmüyorum. Tabii millet bu kafada gittiği müddetçe...
Bu yoruma aynen katılıyorum ve tekrar ediyorum.

Zlatanerra

Asistan
Reaksiyon puanı
217
İyiye giderken, grafiği tersine çevirip bayramda sokağa çıkma yasağı getirirler.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Daha koronanın ilk günlerinde de yazdım bana deli gözü ile bakıldı. Yine söylüyorum bu haltı biz oluşturduk yere tükürerek çöp atarak doğayı katlederek vahşi hayatı köleleştirerek diğer canlıların yaşam alanlarına saygı duymayarak elektronikleşerek, betonlaşarak VS... Uzatmak istemiyorum ama insan ancak bu kadar ayağına sıkar.
İlaç yada aşı bulunamayacak aynı hiv virüsü gibi sürekli beraber yaşayacağız, bu virüs ve türevleri ile.
İnsan hiç düşünmüyordu bir gün biz ölürüz veya bir virüs bizi öldürecek mi? Böyle bir ölümü yakıştırmıyordu 7 den 77 ye denir ya
Zaten diri değilsiniz canınızı sıkmayın dirilenler beni anlıyordur zaten. (=)
Allah'ın selameti üzerinize olsun.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
İnsanlar mutlu oluyor vaka sayısı azaldı diye belki ama, daha bitmedi virüs. Savaş tam olarak zafere ulaşmadan kutlanmaz bence. Umarım daha kötü bir 2.dalga olmaz.
2.başladı hatta ortaladı tüm dünya 5 veya 6. dalga iş bitirici olacak )=

deshetturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Videoda Korona Aşısı Bulundu İncelemeleri yapıorum

İncelemede bulabilirsiniz.

Abdullah Alkan

Doçent
Reaksiyon puanı
417
İnsanlar mutlu oluyor vaka sayısı azaldı diye belki ama, daha bitmedi virüs. Savaş tam olarak zafere ulaşmadan kutlanmaz bence. Umarım daha kötü bir 2.dalga olmaz.
Aynen aşısı bulunmadan, bulaşıcılığı ortadan kalkmadan kısıtlamaları kaldırmak doğru değil bana kalırsa.