Haber Türkiye, en uzun çalışma saatlerinin olduğu dördüncü ülke oldu.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
3,295
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre haftalık çalışma saatlerinin en uzun olduğu ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu.

Körfez ülkesinde işçi kesimi, haftada 50,9 saat çalışıyor. BAE’yi iki Asya ülkesi Hindistan ve Çin takip ediyor. Hindistan’da işçiler ortalama 46,7 saat, Çin’de ise 46,1 saat çalışıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en güncel verisine göre Türkiye’nin ücretli kesimi, haftada 43,3 saat çalışıyor. Böylece Türkiye, BAE, Çin ve Hindistan’ın ardından en uzun çalışma saatlerinin olduğu dördüncü ülke konumunda bulunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
591
Turkiye'de ozel sektorun hali icler acisi zaten hadi onu gectik bu kadar memur olmasina ragmen memurlar niye bu kadar calisiyor o da belli degil.

Memurlar çok mu çalışıyor hocam ? Sabahtan akşama kadar bir taraflarının üzerinde oturuyorlar. Zahmet olmaz umarım. Ama özel sektör dediğin gibi. Plastik fabrikasında depo sorumlusu olarak 6 sene çalıştım, 10 saatin altında çalıştığım günler sayılıdır. Covid dönemi, özel günler falan hiç tatil bilmem. En son bir takım elbise fabrikasında depo sorumluluğu yaptım, programları o kadar kötüydü ki 36 saat eve gitmeden dinlenmeden (10'ar dakikalık sigara molaları ve yemek molası hariç) çalıştığımı biliyorum...

¹ ChamPoinT ¹

Profesör
Reaksiyon puanı
591
Memurlar çok mu çalışıyor hocam ? Sabahtan akşama kadar bir taraflarının üzerinde oturuyorlar. Zahmet olmaz umarım. Ama özel sektör dediğin gibi. Plastik fabrikasında depo sorumlusu olarak 6 sene çalıştım, 10 saatin altında çalıştığım günler sayılıdır. Covid dönemi, özel günler falan hiç tatil bilmem. En son bir takım elbise fabrikasında depo sorumluluğu yaptım, programları o kadar kötüydü ki 36 saat eve gitmeden dinlenmeden (10'ar dakikalık sigara molaları ve yemek molası hariç) çalıştığımı biliyorum...
Memurlar oturuyor mu uzaktan öyle içler acısı memurların halide.

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
591
Memurlar oturuyor mu uzaktan öyle içler acısı memurların halide.

Sen işçilerden bahsediyor olmayasın hocam ? Memur dediğin zaten masa başında akşama kadar oturur, önüne gelen işi bitirir, mesaisi bitince arkasına bakmadan evine gider...

AMC

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Esnek çalışma saatlerine uyum gösterebilecek :)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,246

Zaten demek istedigim o. 5 memurluk iste 10 memur var. Haliyle memurlarin gun icerisinde mesai saatlerinin en az dortte biri bos geciyor. Buna ragmen niye sabah 8 aksam 5 onu soruyorum. Ogle molasi 45 dakika olsun, sabah 8 aksam 3:30 yeterli bir sure bence. Ya da memur sayisini azaltacaklar. Oyle bir Turkiye yaratildi ki universiteden mezun olan insanlarin en buyuk hayali memur olmak artik.

benefe

Profesör
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,678
Türkiye her daim her dalda nasıl zor bir yer olmayı başarıyor aklım almıyor işin garibi herkeste alıştı. Haber güzel olmuş eline sağlık

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
591
Zaten demek istedigim o. 5 memurluk iste 10 memur var. Haliyle memurlarin gun icerisinde mesai saatlerinin en az dortte biri bos geciyor. Buna ragmen niye sabah 8 aksam 5 onu soruyorum. Ogle molasi 45 dakika olsun, sabah 8 aksam 3:30 yeterli bir sure bence. Ya da memur sayisini azaltacaklar. Oyle bir Turkiye yaratildi ki universiteden mezun olan insanlarin en buyuk hayali memur olmak artik.

Aynen hocam. Demek istediğini şimdi anladım bu arada kusura bakma. Valla benim çok arkadaşım var memur oldu bir şekilde. Çocuk optisyenlik mezunu, belediyede işe girdi. Kuzenim lise terk, belediyenin su bölümünde şoförlük yapıyor kadrolu işçi oldu. Bir biz kaldık anasını satayım :)

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
509
Çalıştığı saat kadar ücret alamayan çok fazla.marketler misal.hem yorucu hem molasiz artı 9 saat

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,894
Arkadaşlar mühendislerin büyük bir çoğunluğu cumartesi pazar da çalışıyor, yeri geliyor gece gündüz de çalışıyor ve ek mesai ücreti almıyorlar.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,176
sanayide kaportacılara, motor ,lastik tamircilerine,(yani taşıt tamiri yapan o küçük dükkanlara uğradınız mı) kışın ayazında, yazın sıcağında ,dükkan erken açılır ,geç kapanır ,küfür, tokat bazen aşağılama (kalfalar, çıraklar arasında) askerdeki devrecilik misali, gırla gider.
Mesai yok, yemek geç gelir, durmak yok, sizi boş görmek istemezler ,uyuz olurlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar mühendislerin büyük bir çoğunluğu cumartesi pazar da çalışıyor, yeri geliyor gece gündüz de çalışıyor ve ek mesai ücreti almıyorlar.
beyaz yakaların hiç biri mesai almaz, vermezler de, o yüzden maaşları yüksek olur ,am ması var işte, kızılaya yardım tabiri caizse.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,367
Bu ülkede özel sektör çalışanı olmak çok zor. Bunu yaklaşık 20 senedir deneyimleyerek öğrendim ve hala deneyimlemeye devam ediyorum.

Özellikle işverenlerin kafasında çalışanın 7/24 çalışabileceğini düşünenler var. İşler yetişmez ise bu tamamen senin sorumluğunda tutuyorlar. Ancak işin yoğunluğunun çok fazla iş gücü olduğunun farkında değiller.

Örnek vermek gerekirse 4 kişilik bir işi eğer 2 kişi yetiştiremiyor ise bu tamamen çalışan eksikliğinden kaynaklı olduğunu işverene anlatmak çok zor.

Bu arada çalışmayı seven biriyim, yanlış anlaşılmasın. Bu tabii ki mesai saatleri içerisinde, mesai saatleri dışında beni kimse zorla çalıştıramaz. Önceden saatlerce çalışırdım bunun mükafatını almadığımdan dolayı artık sadece mesai saatleri içerisinde çalışıyorum.

¹ ChamPoinT ¹

Profesör
Reaksiyon puanı
591
Sen işçilerden bahsediyor olmayasın hocam ? Memur dediğin zaten masa başında akşama kadar oturur, önüne gelen işi bitirir, mesaisi bitince arkasına bakmadan evine gider...
inanın memurluk o kadar kolay değil işçi gözünden bakılınca öyle gözüküyor bize memurluk lüks diye aşılanmış :D

AMC

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Bu ülkede özel sektör çalışanı olmak çok zor. Bunu yaklaşık 20 senedir deneyimleyerek öğrendim ve hala deneyimlemeye devam ediyorum.

Özellikle işverenlerin kafasında çalışanın 7/24 çalışabileceğini düşünenler var. İşler yetişmez ise bu tamamen senin sorumluğunda tutuyorlar. Ancak işin yoğunluğunun çok fazla iş gücü olduğunun farkında değiller.

Örnek vermek gerekirse 4 kişilik bir işi eğer 2 kişi yetiştiremiyor ise bu tamamen çalışan eksikliğinden kaynaklı olduğunu işverene anlatmak çok zor.

Bu arada çalışmayı seven biriyim, yanlış anlaşılmasın. Bu tabii ki mesai saatleri içerisinde, mesai saatleri dışında beni kimse zorla çalıştıramaz. Önceden saatlerce çalışırdım bunun mükafatını almadığımdan dolayı artık sadece mesai saatleri içerisinde çalışıyorum.
Zaten çalışmayı sevmekten kaynaklı bu olay çalışmanın neyi seviliir anlamam

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,455
Özel sektördeki çalışma mesaileri köleliğe doğru yol alıyor. Beko bayide satış danışmanlığına başvuracaktım. Tek vardiya sabah 8, akşam 8. Haftanın 6 günü bayi açık. Kabul de edemiyorsun üç kuruş için gün yüzü göremeden çalışacaksın. Fabrikalar da durum daha vahim. 3 vardiyaya yine 1 günlük izin var. Üstelik her ilçeye serviste yok. Deneyimsiz biri kendini nasıl geliştirecek? Herkes yazılımcı olmak zorunda mı? Memurluğa bile referansla alıyorlar. KPSS puanınla istediğin şehre atanamıyorsun çünkü ilan açmıyorlar, kadroları dolu gösteriyorlar.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,176
Wage-Slavery-in-India-Past-and-Present.jpg