Haber Türkiye, Dünya'nın en sinirli ikinci ülkesi oldu!

Bu konuyu okuyanlar

alikocunsoforu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13

Tablo 1: Dünya geneli negatif duygu hissetme oranı.
az pozitif.jpg

Dünya'nın önde gelen anket firmalarından olan Gallup'un yayınladığı sonuçlara göre Türkiye, Irak'ın ardından Dünya'nın en sinirli ikinci ülkesi oldu. Ayrıca ülkemiz, pozitif duyguların en az yaşandığı 10. ülke konumunda. Özellikle Ortadoğu ülkelerinin sinirli ve mutsuz çıktığı ankette Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri sakinlik ve pozitif duygu hissetme sıralamasında tepelerde yer alıyor.

Özelikle Covid-19 pandemisi sonrası Dünya genelinde pozitif duygular sabit kalırken negatif duygular ciddi artış gösterdi. Uzun süredir devam eden salgın toplumların psikolojisini bozmaya başladı. Anket sonuçları; üzüntü, acı, stres gibi duyguların son 15 senenin en yüksek değeri olduğunu gösteriyor.

Ayrıca 2. görselde gösterildiği üzere Türkiye, en az pozitif duygular hissetme sıralamasında Dünya'da onuncu. Aşağıdaki tablolar ise ülkemizin öfke ve stres hissetme sıralamasındaki yerini gösteriyor.

Sizce ülke olarak neden bu kadar mutsuzuz? Bu sorudan daha önemlisi, bu problemi nasıl düzeltebiliriz? Fikirlerinizi bekliyorum!

E7TmD6HX0AobDWS.jpg
E7TmOUQWYAM2Vim.jpg

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,556
Böyle bir anket yapılsa böyle bir sonucun çıkacağını biliyordum ve böyle bir sonuç çıktı. Sebebini söylerim fakat hesabımın tatile çıkmasını istemiyorum. (Bu mesajla profesör oldum :))

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Kızgın ülkeler sıralamasına itirazım yok. Ama sakin ülkeler sıralamasındaki ilk iki'den sonrasına itirazım var. İşin o kısmını pek inandırıcı bulmadım. Özellikle Portekizlilerin sakin olduklarına pek inanasım gelmiyor.

Ayrıca bir de bu sıralamaların ekonomik durumla yakın ilişkisi olduğu gerçeğini kabul etmek lazım. Ekonomi yanında sosyolojik bazı kriterlerin de önemli rolünü unutmamak lazım diye düşünüyorum. Ki, Türkiye'nin demografik yapısı ve sosyolojik parçalanmışlığı yanında geçmişten tevarüs ettiğimiz değerler yanında manevi yapımızın da büyük bir erozyona uğramışlığına da buna örnek gösterebiliriz.

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Aklımdaki tek soru Irak nasıl bizden daha sinirli. Bizim gibi osmanlı torunlarına yakışmamış:D

Şaka bi yana abi harbiden çok sinirli insanlarsınız. Az benden örnek alın daha geçen trafikte 2 saniye bekleyemeyip söven adamı evire çevire ağzını burnunu kırdım. Bu ne abi az bi sakin olun?

Son düzenleme:

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Bu ülkede sinirli olmak için çok neden var. Olan şeylerden dolayı insanlar sinirli, mutsuz veya ailecek huzursuz olabiliyorlar. Bende yaşıyorum onlardan ve bıktım bu ülkeden ama işte hapiste gibi kaldım burada.

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,427
Kime soruyorlar bu soruları biri gelip bana sinirli misiniz demedi...

Yine sinirlendim gidiyorum ben

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Bu neye göre nasıl yapıldı onu merak ediyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu ankete inanmıyorum