Türkçe'mize sahip çıkmaya çalışan site...

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Merhabalar
Geçen gün bir foruma bir işim düştüğü için ziyaret etmek zorunda kaldım. İşime “Mesaj içeriğini görebilmek için” üye olarak başladım. Ve üye oldum. Daha sonra konuya tekrar döndüm ve gözüme sayfanın üzerindeki bir anket takıldı.

Anket “Türkçemize” sahip çıkmayla ilgiliydi. Ve başlığı
“KANALFORUM.Com TÜRKÇEMİZE SAHİP ÇIKALIM DERNEĞİNE DESTEK VERMEK İSTİYORMUSUNUZ ? “du. Bunu görünce deyim yerindeyse sinirlerim tepeme bindi.

“Türkçemize” sahip çıkmaya çalışan insanların böyle yazım hataları yapmaları ve bu insanların “Türkçemize” sahip çıkmaya çalışması, bana Türkçe bu insanlara mı kaldı sorusunu kafama getirdi. Neyse konuyu fazla didiklemeden konusu geçen sitemize gelelim.

Açıkçası sitede başta yöneticiler olmak üzere “Türkçemize” saygısı olan kimse göremedim. Konular, mesajlar, anketlerde bolca “q, w, x” gibi yabancı harfler gördüm. Bu “Türkçemize” sahip çıkmaya çalışan yöneticilerin, bu mesaj ve konularda hiçbir düzeltme, uyarma olmaksızın “Türkçemizi” , “Turqche” kullanan üyelerin olduğu bir forum “Türkçemize” sahip çıkmaya çalışıyor.
İşte o Forum ve Anket.
www.kanalforum.co m
imagetq9.jpg

Elimden geldiği kadarıyla Türkçe'mize sahip çıkmaya, Türkçe'mizi "Turqche"leştirmemeye gayret ediyorum. İmlâ hatası yaptıysam affola.

Saygılarımla, Aydoğan Gökberk.

Son olarak bir kaç dipnot.
dilimdilim*
Türk Dil Kurumu
dilimdilim_32.jpg

lDword

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu olayı :D . İlginç.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Aynen durumları turşuluk, hıyar turşusu ama.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,038
Türkçemiz az önce yazdığım gibi "Türkçemiz" diye yazılır. Kesme işareti konulmaz. Baş harfi büyük olmalıdır. Yani senin yazdığın başlık da yanlış arkadaşım.

Platon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Evet işin suyunu çıkaran "şovenist!" insanlar mevcut. Ne de olsa sanal alem sahte alem. Ama pesimistin de dediği gibi Türkçemiz yazısı doğru. Kesme işareti ile ayrılmaz. Sorun "mu" soru ekinin yanlış yazılması.

ChernobyL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet soru edatı yanlış yanlış yazılmış zaten bunlar türkçeye sahip çıkmaya çalışmıyolar hit almak için bunları yapıyolar ;)

tudRoY

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ben daha yazım yanlışı muhabbetini çözemedim zaten :) testlerde filan da hep yanlış yapardım :D

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bende oldukça dikkat etmeye çalışıyorum;dilimizi doğru kullanmak konusunda...

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
O zaman Türkçemizi biz doğru kullanıp, diğer sitelere örnek olalım. Ne dersiniz?

atlantisprensi

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Merhabalar
Geçen gün bir foruma bir işim düştüğü için ziyaret etmek zorunda kaldım. İşime “Mesaj içeriğini görebilmek için” üye olarak başladım. Ve üye oldum. Daha sonra konuya tekrar döndüm ve gözüme sayfanın üzerindeki bir anket takıldı.

Anket “Türkçemize” sahip çıkmayla ilgiliydi. Ve başlığı
“KANALFORUM.Com TÜRKÇEMİZE SAHİP ÇIKALIM DERNEĞİNE DESTEK VERMEK İSTİYORMUSUNUZ ? “du. Bunu görünce deyim yerindeyse sinirlerim tepeme bindi.

“Türkçemize” sahip çıkmaya çalışan insanların böyle yazım hataları yapmaları ve bu insanların “Türkçemize” sahip çıkmaya çalışması, bana Türkçe bu insanlara mı kaldı sorusunu kafama getirdi. Neyse konuyu fazla didiklemeden konusu geçen sitemize gelelim.

Açıkçası sitede başta yöneticiler olmak üzere “Türkçemize” saygısı olan kimse göremedim. Konular, mesajlar, anketlerde bolca “q, w, x” gibi yabancı harfler gördüm. Bu “Türkçemize” sahip çıkmaya çalışan yöneticilerin, bu mesaj ve konularda hiçbir düzeltme, uyarma olmaksızın “Türkçemizi” , “Turqche” kullanan üyelerin olduğu bir forum “Türkçemize” sahip çıkmaya çalışıyor.
İşte o Forum ve Anket.
www.kanalforum.co m
imagetq9.jpg

Elimden geldiği kadarıyla Türkçe'mize sahip çıkmaya, Türkçe'mizi "Turqche"leştirmemeye gayret ediyorum. İmlâ hatası yaptıysam affola.

Saygılarımla, Aydoğan Gökberk.

Son olarak bir kaç dipnot.
dilimdilim*
Türk Dil Kurumu
dilimdilim_32.jpg

sevgili arkadaşım, "Türkçemiz" kelimesi aynen o eleştirdiğin kişilerin yazdığı gibi yazılır. neden mi? özel isimlere yapım eki geldiğinde o ek ayrılmaz. (Türkçe örneğinde olduğu gibi.) yapım ekinden sonra çekim eki gelirse o da ayrılmaz. (Türkçemiz örneğinde olduğu gibi.) çekim eki direk özel isme geldiğinde ise ayrılır. bilmem anlatabildim mi? ;)

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
sevgili arkadaşım, "Türkçemiz" kelimesi aynen o eleştirdiğin kişilerin yazdığı gibi yazılır. neden mi? özel isimlere yapım eki geldiğinde o ek ayrılmaz. (Türkçe örneğinde olduğu gibi.) yapım ekinden sonra çekim eki gelirse o da ayrılmaz. (Türkçemiz örneğinde olduğu gibi.) çekim eki direk özel isme geldiğinde ise ayrılır. bilmem anlatabildim mi? ;)
Bende senin dediğin gibi biliyorum, yapım ekinden sonra çekim ekinin ayrılmaması olayını. Ancak "Türkçemiz"de farklı bi durum olabileceğini düşündüm. :surprised: Emin değilim.

Ancak foruma ait resimlerde gördüğüm birkaç hatayı yazayım. (vB'nin çevrilmesiyle oluşan bazı yanlışlar da var onlara gerek yok) :)

- "TÜRKÇEMİZE SAHİP ÇIKALIM DERNEĞİ"ni özel isim seçebiliriz. Bu durumda gelen ekler de ayrılmalı. :icon_-1:

- Soru eki de ayrılmamış. ("İSTİYORMUSUNUZ") :icon_-1:

astronash

Asistan
Reaksiyon puanı
1
link verme konusundaki tam kuralları bilmiyorum ama konu türkçe ise arkadaşlar buyurun... VatanBir

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Hala aramızda Türkçe yazı yazamayan arkadaşlar var. Dikkat ediyorum bilerek mi yazıyorlar yoksa Türkçe mi bilmiyorlar anlamadım. Bin defa söylüyorum şu G harfini Q ile yazmayın arkadaşlar. 29 hafin içinde Q harfini gören varsa bana söylesin bende kullanayım! Bu kadar olmaz ama, lütfen biraz daha dikkat!!

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Hala aramızda Türkçe yazı yazamayan arkadaşlar var. Dikkat ediyorum bilerek mi yazıyorlar yoksa Türkçe mi bilmiyorlar anlamadım. Bin defa söylüyorum şu G harfini Q ile yazmayın arkadaşlar. 29 hafin içinde Q harfini gören varsa bana söylesin bende kullanayım! Bu kadar olmaz ama, lütfen biraz daha dikkat!!
dilimdilim_32.jpg

Bende senin dediğin gibi biliyorum, yapım ekinden sonra çekim ekinin ayrılmaması olayını. Ancak "Türkçemiz"de farklı bi durum olabileceğini düşündüm. :surprised: Emin değilim.

Ancak foruma ait resimlerde gördüğüm birkaç hatayı yazayım. (vB'nin çevrilmesiyle oluşan bazı yanlışlar da var onlara gerek yok) :)

- "TÜRKÇEMİZE SAHİP ÇIKALIM DERNEĞİ"ni özel isim seçebiliriz. Bu durumda gelen ekler de ayrılmalı. :icon_-1:

- Soru eki de ayrılmamış. ("İSTİYORMUSUNUZ") :icon_-1:

Forumda Türkçe dil bilgisi iyi olan biri bize doğrusunu açıklarsa sevinirim.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,038
dilimdilim_32.jpg

Forumda Türkçe dil bilgisi iyi olan biri bize doğrusunu açıklarsa sevinirim.

Açıkladım ya.. İlk sayfada herkesden önce hem de... Türkçemiz şeklinde yazılacak....

Ek olarak : Oradaki arkadaş "MUSUNUZ?" kısmını ayrı yazmamış ama, ben bunun konu yazma alanının yetmemesinden kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü yazdığı başlık gayet uzun

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Biraz değişik bir durum olmuş :) Arkadaşlara bol şans diliyoruz... :)

spandauer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TÜRKÇE'MİZE SAHİP ÇIKALIM DERNEĞİNE DESTEK VERMEK İSTİYORMUSUNUZ ?

düzeltmişler.. sonuçta o anketi açan da bir insan; hepimizin yaptığı gibi o da imla / noktalama hatası yapmış olabilir. niyetinin kötü olduğunu sanmıyorum. :)

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42

Ne güzel söyledin, kutlarım ;)

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Mayefsane, ellerine sağlık. Seni tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca forum diliyle +Rep :)

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Keşke herkes elindeki (ya da dilindeki) bu hazinenin farkında olsa...

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Mayefsane, ellerine sağlık. Seni tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca forum diliyle +Rep :)
Ben teşekkür ederim. En üstte bulunan hareketli resmi bazı sitelerde ben imza olarak kullanıyorum. Umarım dikkate alınır. Bende yeni yeni farkına vardım böyle yanlışlıklar yaptığımı o kadar alışmışız ki ....

Zararın neresinden dönersek kârdır. Ben elimden geldiği kadar dikkat etmeye çalışıyorum ama bazı kopyala yapıştır yapıldığında karakterler karışabiliyor. Yaptığım hatalar bildirilirse düzeltmeye çalışacağım herkese güzel günler dilerim.