Haber Turkcell Türkiye Varlık Fonu'na devredildi

Fakehero

Profesör
Şimdi ben bu haberi tam anlayamadım. Bu 26.2 denilen pay daha önceden kimindi de Varlık Fonuna aktarıldı ? Aktarılmadan önce borcu harcı alacağı varmıydı ? Türm borçlarıyla birlikte mi devlete aktarıldı devletin kasasından pra çıktı mı bunlar önemli sorular ?

Açıkçası devletin kontrolünde bu kadar büyük bir firmanın en büyük payının olmasını sakıncalı görüyorum. ( Devlete sallamak veya yaptırım yapmak isteyenler büyük devletler bu firma üstüne oynayıp değer kaybetmesine veya işini yapamayacak duruma gelmesi için çalışabilir. )

Devletin en kısa sürede bu yüzde 26.2 lik hisseyi belli bir süreliğine 5-10-15 sene olur özelleştirmesi taraftarıyım. ( Devlet şirket yönetiminde ticari düşünemiyecektir siyasi düşünüp firmayı zarara sokacaktır. )
Şimdi anlatayım da aklında soru kalmasın.

Turkcell'de 2000 yılında şirketin ortaklık yapısı şöyleydi: Turkcell Holding A.Ş. ( yüzde 51),Çukurova Grup Şirketleri (yüzde 15.5),Sonera Holding (yüzde 13.3),halka açık (yüzde 10.5) ve diğer hissedarlar (yüzde 9.7).

Yani şirket içindeki en büyük paya sahip şirkette yine pay dağılımı vardı. Bu da dolaylı hissedarlık ile içinden çıkılamaz bir hal almıştı. Yani Mehmet Emin Karamehmet Yapı Kredide yaptığı gibi kendine zaman kazanmıştı. Zaten Çukurova Holdingi de Cem Uzanın mal varlığını TMSF el koyup tekrar satınca o almıştı.

Sonrasında ise dolaylı hissedarlık bitince Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan bilgilere göre borsada işlem gören yüzde 49’luk hisse oranı dışında Turkcell’deki dolaylı ortaklık yapısı şu şekildeydi: Sonera Holding B.V. (yüzde 24.02),Çukurova Grup Şirketleri (yüzde 13.76) ve Alfa Telekom Turkey Limited (yüzde 13.22).

Örneğin

Sonera Holding
% 24.02

Çukurova Grubu
% 13.76

Alfa Telekom Turkey
% 13.22

Citibank
% 7.44

Halka Açık
% 41.56

Ve ödenmeyen borçlar vergilerden dolayı Yapı Kredide olduğu gibi TMSF şirkete el koydu. Yalnız Yapı Kredi devletin kendi bankaları olduğu için Koç grubuna satılırken, kişisel verilerin olduğu Turkcell herhalde diğer ortakların onayı olmadığından satılamadı.

Dolayısıyla TVF şirketteki Telia'nın hisselerinide alarak %24,02den %26,2 paya çıkardı.
TOGG girişiminde Turkcell'in de olduğunu düşünürsek devletin kontrolde olması bu arabanın çıkmasını da garanti altına almak demek oluyor.

KamtariR

Profesör
Cezalı
OzkanK. ve Kamtarir abim, sizin niye varlık fonu'na karşı çıktığınızı anlayamıyorum. Şu an bu fon'da çok büyük şirket ve işletmeler var ve muazzam ölçekte de yönetiliyorlar. Sanırım siz çok eskilerde devlet işletmelerinin "Arpalık" zihniyetiyle yönetildiği zamanlarla karıştırıyorsunuz.
Varlık fonuna karşı değilim,
Ama varlık fonunun dış borçlanma için teminat gösterilmesine karşıyım.
Zira bu borçlar yüzünden yarın bir gün "Turkcelli çinliler aldı, Ziraat Bankası amerikanın oldu" haberlerini duymak istemiyorum üstadım.

OzkanK.

Dekan
Zira bu borçlar yüzünden yarın bir gün "Turkcelli çinliler aldı, Ziraat Bankası amerikanın oldu" haberlerini duymak istemiyorum üstadım.

Tam benim korktuğumda bu işte... Hem o hisseleri BORÇLARI İLE birlikte devlete alıp ilerde teminat gösterip veya borçlara karşılık yabancı bir firmaya geçmesini istemem yok pahasına.

Kıymetli abim, teminat gösterilmesi demek satılması, hatta peşkeş çekilmesi gibi anlamlara gelir. Ben bugün bunun olacağını pek zannetmem. Yarınları da Rabbim bilir. Ama Türkiye'nin üç kuruş kredi için kendi öz varlıklarını teminat gösterecek kadar dip bir seviyeye düşeceğine ihtimal veremiyorum. Sadece Suriyeli göçmenler için takriben 50 milyar dolar harcayabilecek bir ülke o kadar düşer mi sizce?

OzkanK.

Dekan
Kıymetli abim, teminat gösterilmesi demek satılması, hatta peşkeş çekilmesi gibi anlamlara gelir. Ben bugün bunun olacağını pek zannetmem. Yarınları da Rabbim bilir. Ama Türkiye'nin üç kuruş kredi için kendi öz varlıklarını teminat gösterecek kadar dip bir seviyeye düşeceğine ihtimal veremiyorum. Sadece Suriyeli göçmenler için takriben 50 milyar dolar harcayabilecek bir ülke o kadar düşer mi sizce?

Risk hep bugün düşmez dersin yarın hükümet değişir sabahısı düşedebilir :(
İktidar olayım ilk iş İMF'den borç alacam diyenler var ülkede...

ozciceky

Profesör
Yanlış hatırlamıyorsam Ziraat'İn Çukurova Holdinge verdiği krediden dolayı hisselerde rehin vardı. Ama detaya bakmak lazım. Turkcell çok çetrefilli ortaklık yapısı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnşallah diyorum. Yani o kadar düşmemiştirize inşallah diyorum.

Fakehero

Profesör
Yanlış hatırlamıyorsam Ziraat'İn Çukurova Holdinge verdiği krediden dolayı hisselerde rehin vardı. Ama detaya bakmak lazım. Turkcell çok çetrefilli ortaklık yapısı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnşallah diyorum. Yani o kadar düşmemiştirize inşallah diyorum.
Ve ödenmeyen borçlar vergilerden dolayı Yapı Kredide olduğu gibi TMSF şirkete el koydu. Yalnız Yapı Kredi devletin kendi bankaları olduğu için Koç grubuna satılırken, kişisel verilerin olduğu Turkcell herhalde diğer ortakların onayı olmadığından satılamadı.

OzkanK.

Dekan

hikayesi yukarıda...

Bu hikaye doğrumu ? Tarih 14 mart 2019 diyor. Bu konuda ki muhabbet daha 3 gün önce oldu. 20.10.2020 'de . Arada 1.5 yıldan fazla var... Ödenen para veya diğer muhabbetler değişmiş olabilir.

1603383492202.png

quaresma71

Asistan
Turkcell çoğunluk hisseleri daha önce yabancı şirketlerin elinde değil miydi?
Bu kadar kritik ve önemli şirket bugün devletimizin uhdesine geçmiş olması sizi niye rahatsız ediyor anlamadım.

Hem niye gereksiz zam yapsın? Hani rekabet edeceği rakipleri olmaz anlarım da, enayi mi bunu işletecek olanlar ki zam yapsınlar?
Yabancıların mıydı ben Acun Ilıcalının diye biliyodum xd