Türkçe Olimpiyatları 2013

Bu konuyu okuyanlar

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Sn. Mechul SDN okuru,

Bos lafla peynir gemisinin yürümedigini herkes ögrendi bir sen ögrenemedin. Sen acaba kac kisinin hidayete ermesine vesile oldun? Kuru laf üretiyorsun, ortada icraat yok.. Herkes senin gibi bilgisayar basinda oturup ona buna muhalefet olma pesinde kosturmuyor. De get isine arkadas.

serhat_1379

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[video=youtube;NqypV5Pq9iE]http://www.youtube.com/watch?v=NqypV5Pq9iE[/video]

hakktanten hocanin dedikleri dogru. buluga ermis kizlar ciksin 100 bin kisinin karsisinda sarkilar soylesin sonra devlet turkcemizi dunyaya duyursun desinler iste bu hale dustuk arkadaslar . Bu mudur kadina verilen esitlik .

serhat_1379

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[video=youtube;E_wDHNnU-4U]http://www.youtube.com/watch?v=E_wDHNnU-4U[/video]

BI video daha :D adam milliyetciligi iyi anlatmis ama .

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
[h=1]Erzincan'da Türkçe Olimpiyatları coşkusu[/h][h=2]Uluslararası 11. Türkçe Olimpiyatları Erzincan Şenlikleri'ne katılmak üzere karayolu ile Erzincan'a gelen çocuklar coşku ile karşılandı.[/h]
erzincanda_turkce_olimpiyatlari_coskusu13709827860_h1037545.jpg

Erzincan Belediyesi önünde mehter takımı gösterileri ve Erzincanlılar tarafından karşılanan çocuklar Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Belediye Başkanı Yüksel Çakır ve il protokolü ile birlikte mehter marşları eşliğinde kortej halinde Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdüler.

Kortej de 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Erzincan'a gelen çocuklara eşlik eden Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir'de, çok güzel bir organizasyon olacağını belirterek; "Bildiğiniz gibi Türkçe Olimpiyatları Türkiye'de 11 yıldır yapılıyor. 11 yıldır ülkemizin farklı illerinde yapılan bir organizasyondu. Biz de ilk defa Erzincan olarak Türkçe Olimpiyatlarını Erzincan da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. 3 aydır arkadaşlarımız çalışıyor. Gerçekten ilde büyük bir heyecan var. İnşallah misafirlerimize iyi bir ev sahipliği yaparız. Bu Erzincan da farklı bir heyecan farklı bir hava olsun farklı bir atmosfer olsun. Vatandaşlarımızla bunu paylaşmak istiyoruz. Erzincan da bu anlamda ciddi bir heyecan var. Sizlerde vatandaşın yoğun ilgisini görüyorsunuz. İnşallah iyi bir gün olacak" dedi.

Yapılan kortej yürüyüşü sonrası Cumhuriyet Meydanı'na gelen 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Erzincan'a gelen çocuklar ve Erzincanlılar burada Mehter takımının gösterileri ile eğlendi. Mehter Takımı gösterileri sonrasından bir konuşma yapan Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır; yıllar önce hayal olan bu etkinliklerin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. 20 Ülkeden 90 öğrencinin katılacağı Erzincan Şenliği 13 Şubat Stadı'nda yapılacak.

Kaynak

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Diyarbakır Kültür Şöleni'ne on binler akın etti

11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın şehir etkinliği olan Diyarbakır Kültür Şöleni, yoğun ilgi gördü.

367051_olimpiyat.jpg

Diyarbakır ’ın Yenişehir ilçesindeki Atatürk Stadı’nda düzenlenen şölene, Diyarbakırlılar büyük ilgi gösterdi.

18 bin koltuk kapasiteli stadyum ile sahası dolarken, bazı vatandaşlar şöleni ayakta izlemek zorunda kaldı.

Stada giremeyen ve yer bulamayan vatandaşlar da kurulan dev ekranlarda şöleni izlemeye çalışıyor. Türkçe ve Kürtçe sunulan şölen, çok sayıda televizyon kanalı tarafından canlı olarak yayınlanıyor.

Kürtçe sunuculuğunu Diyarbakırlı sanatçı İbrahim Candan ’ın yaptığı şölene, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Diyarbakır milletvekillerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar da katılıyor.

Kaynak

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Ali Ağaoğlu Olimpiyat çocuklarını misafir etti

Dünyanın dört bir yanından 11. Türkçe Olimpiyatları için gelen bir grup öğrenci, Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’nu ziyaret etti.

26153859_olimpiyat.jpg

Dünyanın dört bir yanına hiçbir karşılık beklemeden giden öğretmenleri hatırlatan Ağaoğlu,“Bu hizmetleri yapan, dünyanın 140 ülkesindeki okullarda Türkçeyi sadece öğretmekle değil, onu yaşayarak, hissederek öğreten kardeşlerime, arkadaşlarıma, bu işe gönül veren insanlara çok çok teşekkür ederim. Ben inanıyorum ki dünya barışının ve mutluluğun adımları bunlar olacaktır.” diye konuştu.

Kendisini ziyaret eden öğrencilerle öğle yemeği yiyen Ali Ağaoğlu , Türk okullarının, Türkiye ile dünya ülkelerinin iş dünyası arasında bir köprü kurduğuna dikkat çekti.

Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler orada Türkiye’nin birer fahri büyük elçisisiniz. Bulunduğunuz ülkelerde Türkiye’nin fahri büyük elçisi olacaksınız. Hem Türkiye’nin hem kendi ülkenizin kalkınmasına katkı sunacaksınız. Ülkeme hoş geldiniz, sizleri yürekten kutluyorum.”

Yurt dışındaki Türk okullarında görev yapan öğretmenlerin bir gönül işi yaptığını vurgulayan Ali Ağaoğlu, “Mükemmel bir şey başarıyorlar. Bu sadece maddiyatla olacak değil, bir gönül olayı. Onun için bu işe şapka çıkarıyorum. Herkesi kutluyorum, en üstten en alta kadar hepsini kutluyorum. Ben inanıyorum ki dünya barışın ve mutluluğun adımları bunlar olacaktır. Dünya barışına da büyük hizmet ediyorlar.” dedi.

Tanzanyalı Abdullah Bakari Msuya’nın “Her yere ev yapmışsınız, bina yapmışsınız. Bizim ülkemize de yapmayı düşünür müsünüz?”şeklindeki sorusuna Ağaoğlu, gülerek, “Neden olmasın. Sen de bizim oradaki temsilcimiz olursun.” karşılığını verdi.

Ziyarette öğrencilerden bazıları şarkı söylerken bazıları da şiir okudu. Mozambik’ten gelen Edna Irene Jacinto Chilenga’nun okuduğu Abdurrahim Karakoç’un 'Tut Ellerimden' şiirini okurken duygulanan Ağaoğlu, şiirin bitiminde öğrenciyi ayakta alkışlayıp "Mükemmel." yorumunda bulundu.

Öğrenciler, ülkelerinden getirdiği çeşitli hediyeleri Ali Ağaoğlu'na takdim etti. Moğolistan’dan Munkh Erdene Davaajav adlı öğrencinin hediye ettiği yerel 'dombra'yı çalan Ağaoğlu, “Bu hediye için kardeşime çok teşekkür ederim.” dedi.

Kaynak

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Evet reklam ama Türkiye değil Fethullah Gülen reklamı. Türkçe dediğin dil orta asya'da konuşulan şekildir. Bugün tüm dünyada Türkiye'de konuşulan türkçe Türkiye Türkçesi olarak geçer. Burada konuşulan Türkçe'yle hiçbir Türk devletinde derdini anlatamazsın. Cemaat okullarında ingilizce dersler ver sonra yalandan her okuldan 1'er çocuğa iki şarkı 1 şiir ezberlet, ondan sonra biz ihya ediyoruz olsun. Her sene oraya siyasiler gider ve okyanus ötesine diye selam çakarlar. Bizim millet de iki kelime türkçe konuşan yabancı gördü mü kompleksinden mutlu olur. Dünya'da fransızca, ingilizce, arapça olimpiyatları diye birşey duydunuz mu hiç? Bunlar kendileri için dilini de dinini de milletini de herşeyini kullanır.

XAFER37

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Evet reklam ama Türkiye değil Fethullah Gülen reklamı. Türkçe dediğin dil orta asya'da konuşulan şekildir. Bugün tüm dünyada Türkiye'de konuşulan türkçe Türkiye Türkçesi olarak geçer. Burada konuşulan Türkçe'yle hiçbir Türk devletinde derdini anlatamazsın. Cemaat okullarında ingilizce dersler ver sonra yalandan her okuldan 1'er çocuğa iki şarkı 1 şiir ezberlet, ondan sonra biz ihya ediyoruz olsun. Her sene oraya siyasiler gider ve okyanus ötesine diye selam çakarlar. Bizim millet de iki kelime türkçe konuşan yabancı gördü mü kompleksinden mutlu olur. Dünya'da fransızca, ingilizce, arapça olimpiyatları diye birşey duydunuz mu hiç? Bunlar kendileri için dilini de dinini de milletini de herşeyini kullanır.

Ne komik bir yazı yazmışsın kendi yazında kendini yalanlamışsın, bugün dünyada fransızca, ingilizce olimpiyatları yok evet ama zaten adamlar zamanında çalışmışlar bak dünyada konuşulan dil hangisi ingilizce, adamlar çoktan olimpiyatı yapmış senin haberin yok, afrikanın bir çok ükesinde fransızca konuşuluyor,sebep yıllar önce yapılan o zamanın olimpiyatı ha bide kendini nasıl yalanladıgını söyleyeyim cemaat okullarında ingilizce dersler veriliyor demişsin ,peki o ülkelerde neden ingilizce dilinde dersler veriliyorda o ülkelerin kendi dilinde verilmiyor? sana göre! çünkü yukardada söyledigim gibi adamlar 100-200 yıl önce olimpiyatın kralını yapmışlar artık olimpiyata ne gerek var, zaten konuşuluyor.

Bu devirdede bu gerektigi için bu dili bu şekilde yaymak gerekiyor devre göre muamele, kendileri için yapmıyorlar dilleri için Türkiye için yapıyorlar. Sizin gibiler kendileri için ülkesi için dilini yaymaya çalışsa zaten bu organizasyonlar olmaz.

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Ne komik bir yazı yazmışsın kendi yazında kendini yalanlamışsın, bugün dünyada fransızca, ingilizce olimpiyatları yok evet ama zaten adamlar zamanında çalışmışlar bak dünyada konuşulan dil hangisi ingilizce, adamlar çoktan olimpiyatı yapmış senin haberin yok, afrikanın bir çok ükesinde fransızca konuşuluyor,sebep yıllar önce yapılan o zamanın olimpiyatı ha bide kendini nasıl yalanladıgını söyleyeyim cemaat okullarında ingilizce dersler veriliyor demişsin ,peki o ülkelerde neden ingilizce dilinde dersler veriliyorda o ülkelerin kendi dilinde verilmiyor? sana göre! çünkü yukardada söyledigim gibi adamlar 100-200 yıl önce olimpiyatın kralını yapmışlar artık olimpiyata ne gerek var, zaten konuşuluyor.

Bu devirdede bu gerektigi için bu dili bu şekilde yaymak gerekiyor devre göre muamele, kendileri için yapmıyorlar dilleri için Türkiye için yapıyorlar. Sizin gibiler kendileri için ülkesi için dilini yaymaya çalışsa zaten bu organizasyonlar olmaz.
Afrika'da Fransızca konuşulmasının nedeni Fransızlar'ın sömürge olarak oralarda insanlara uyguladıkları kültürel emperyalizm. Sen onu Olimpiyat zannediyorsun ya sana birşey demiyorum :) İlkokul terk.

XAFER37

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Afrika'da Fransızca konuşulmasının nedeni Fransızlar'ın sömürge olarak oralarda insanlara uyguladıkları kültürel emperyalizm. Sen onu Olimpiyat zannediyorsun ya sana birşey demiyorum :) İlkokul terk.

(zaten tek o noktaya tutunacagını biliyordum), onlar zamanında kültürel emperyalizm uygulamış zorla uygulatmışlar sömürge yapmışlar yanlış yapmışlar, olimpiyatlarda bu yapılmıyor sadece türkçeyi sevgiyle,saygıyla öğretmeye çalışıyorlar. (seviyene göre yazıyorum umarım anlıyorsundur.)

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
(zaten tek o noktaya tutunacagını biliyordum), onlar zamanında kültürel emperyalizm uygulamış zorla uygulatmışlar sömürge yapmışlar yanlış yapmışlar, olimpiyatlarda bu yapılmıyor sadece türkçeyi sevgiyle,saygıyla öğretmeye çalışıyorlar. (seviyene göre yazıyorum umarım anlıyorsundur.)
bak bunları başka yerde anlatma sana gülerler :) kendini rezil ettin daha fazla eğlendirme bizi istersen :)

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Sorunun ne? Nesini beğenmiyorsun onu söylede bilelim..Yapılanları neye göre eleştiriyosun. O insanlara Türk kültürünü ve Türkçeyi öğreten insanların olması 100'ün üzerinde ülkede o yaştaki çocuklara Türkiye diye bir ülkenin varlığını öğretiyor olmaları neden bu kadar geriyor sizi. Madem Fethullah Gülen hocaefendiyi sevmiyorsunuz niye siz gidip o ülkelerde kendi okullarınızı açmadınız hem kendi düşüncelerinizi hemde TÜRKİYE ve TÜRKÇE'yi öğretmediniz.

Devletimiz kendi ülkesinde öğretmenlerine değer vermiyorken o insanlar oralarada "GÖNÜLLÜ" öğretmenlik yapıyorlar.

Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az..

Empatik

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Olimpiyatlar ço kgüzel :) :) Söyleyen kızlar da çok güzel :) İzlemye gelenler de ço kgüzel :) Etkinlik tümüyle çok güzel :)

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Sorunun ne? Nesini beğenmiyorsun onu söylede bilelim..Yapılanları neye göre eleştiriyosun. O insanlara Türk kültürünü ve Türkçeyi öğreten insanların olması 100'ün üzerinde ülkede o yaştaki çocuklara Türkiye diye bir ülkenin varlığını öğretiyor olmaları neden bu kadar geriyor sizi. Madem Fethullah Gülen hocaefendiyi sevmiyorsunuz niye siz gidip o ülkelerde kendi okullarınızı açmadınız hem kendi düşüncelerinizi hemde TÜRKİYE ve TÜRKÇE'yi öğretmediniz.

Devletimiz kendi ülkesinde öğretmenlerine değer vermiyorken o insanlar oralarada "GÖNÜLLÜ" öğretmenlik yapıyorlar.

Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az..
söylede değil söyle 'de'
eleştiriyosun değil eleştiriyoRsun
Türk Kültürü'nü, Türkçe'yi
oralarada değil oralara da.

Anladın mı şimdi Hocaefendi diye, Türkçe'yi yüceltiyor diye birini savunanların Türkçe'den bihaber olup nasıl takiyye yaptığını bu memlekete. Önce dilinize bu kadar sahip çıkıyorsanız kendiniz her ortamda dilinizi doğru kullanmayı öğrenin. Sizin derdiniz dil falan değil. Ayrıca maalesef o okullarda öğretmenlik (?) yapan akrabam da var ve kendisi şu an ona söylendiği üzere Amerikan Vatandaşı oldu. Öyle hiç de gönüllü hizmet etmediğini ben biliyorum. Sadece okuyun denen kaynakları okumaktan vazgeçip biraz geniş bakın.

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
söylede değil söyle 'de'

Anladın mı şimdi Hocaefendi diye, Türkçe'yi yüceltiyor diye birini savunanların Türkçe'den bihaber olup nasıl takiyye yaptığını bu memlekete. Önce dilinize bu kadar sahip çıkıyorsanız kendiniz her ortamda dilinizi doğru kullanmayı öğrenin. Sizin derdiniz dil falan değil. Ayrıca maalesef o okullarda öğretmenlik (?) yapan akrabam da var ve kendisi şu an ona söylendiği üzere Amerikan Vatandaşı oldu. Öyle hiç de gönüllü hizmet etmediğini ben biliyorum. Sadece okuyun denen kaynakları okumaktan vazgeçip biraz geniş bakın.

Napsak şimdi sana yazım hatalarımı buldun diye sana madalya takalım olur mu? Şimdi ben birkaç kelime yanlış yazdım okulların suçu oldu öyle mi? Biraz daha zorla istersen belki okulların gereksizliği içinde birkaç sebep bulursun..

Ayrıca okuyun denen kaynaklarda neler yazıyor sen hiç açıp okudun mu? Neyse gecenin bir vaktinde tartışmaya girmeye gerek yok. Onlar çalışmaya siz izlemeye devam edeceksiniz. Kusurunuza ve de zorunuza gitmesin..

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Evet reklam ama Türkiye değil Fethullah Gülen reklamı. Türkçe dediğin dil Orta Asya'da konuşulan şekildir. Bugün tüm dünyada Türkiye'de konuşulan Türkçe Türkiye Türkçesi olarak geçer. Burada konuşulan Türkçe'yle hiçbir Türk devletinde derdini anlatamazsın. Cemaat okullarında İngilizce dersler ver, sonra yalandan her okuldan birer çocuğa iki şarkı bir şiir ezberlet, ondan sonra biz ihya ediyoruz olsun. Her sene oraya siyasiler gider ve Okyanus ötesine diye selam çakarlar. Bizim millet de iki kelime Türkçe konuşan yabancı gördü mü kompleksinden mutlu olur. Dünya'da Fransızca, İngilizce, Arapça olimpiyatları diye birşey duydunuz mu hiç? Bunlar kendileri için dilini de dinini de milletini de herşeyini kullanır.

[MENTION=105914]dadaist[/MENTION], Derdin ne kardeş? Hadi diyelim ki bu adamların yaptığının bu ülkeye bir faydası yok; Peki zararı ne o zaman? Türkçe'yi iyi öğrenmişler, kötü öğrenmişler, bunu koyalım bi tarafa, ama bu çocuklar yarın kendi ülkelerinin yöneticisi olacak, önemli yerlere gelecekler... Bir Türk öğretmenin yetiştirdiği birinin o ülkenin yöneticisi olmasının önemini inkâr mı ediyorsun yani? Hele bi düşün, bugün nice ülkelerde Ermeni lobilerinin yemlediği yöneticilerin başımıza açtığı sorunları biliyorsun. Az şey midir yahu Türk dostu, Türk'ün ekmeğini yemiş, Türk tarafından yetiştirilmiş yöneticilerin olması?

İngiliz'in dili için olimpiyat yapmasına zaten gerek yok, keza Fransızın da... Çünkü bu emperyal güçler zaten geçmişte cebri olarak hem dillerini, hem dinlerini yedirmişler zorla... Arab'ın ise zaten öyle bir derdi yok, vizyonu yok. Onlar petrolden gelen paralarla İspanya sahillerinde gününü gün etmekten başka bir derdi yok anlayacağın.

Fethullah Gülen düşmanlığı hastalık boyutuna ulaştı, bu ülkenin bazı kesimlerinde... Merak ediyorum da, acaba ne yapmış bu adam, bu ülkeye ne kötülükler açmış başına, nasıl bir ihanette bulunmuş? Dikkat ediyorum da bu adama düşman olan kim varsa, Türk'ün tarihine, medeniyetine, kültürüne, geçmişine, geleceğine pek de iyi gözle bakmayan, bu kavramlarla arası limoni olan kesimler oluyor hep nedense!

Neyse, belli ki bu düşmanlık hücrelerinize kadar işlemiş sizin, ne söylesek boş, ne ki dayanamıyor insan haksızlığa işte, yazmadan da duramıyor.

Not: Arkadaşın Türkçesine çok fena bindirmişsiniz ya, ben de sizin yazımınıza dikkat ettim de, bayağı bir kırmızı çıktı ortaya. :D

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
söylede değil söyle 'de'

Senin gibi karamsar insanlara cevap arka sayfada verilmişti.

Tükçe olimpiyatları İslam'a hizmet için nasıl bir araçtır:

1- Dünyanın bir köşesindeki bir çocuğun Türkçe şarkı ve şiir söylemesi Türkçe öğrenmesi için araçtır.

2- Türkçe öğrenmek kültürümüzü öğrenmek için araçtır.

3- Kültürümüzü -İslam kültürü olduğu için- öğrenmesi de dinimizi öğrenmesi için araçtır.

4- Dinimizi öğrenmek de İslam'a hizmet için AMAÇTIR.

Rahatsız oluyorsanız desteklemeyin, izlemeyin. Akrabası varmış da, şuymuş da, "yav he he he" :)

Bu arada madem birilerine Türkçe öğretmeye çalışıyorsun o zaman doğru öğret: kültür cins isimdir, gelen ekin ayrı yazılmasına gerek yoktur. Türkçeyi, Türkçede... derken de kesme kullanılmaz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Senin gibi karamsar insanlara cevap arka sayfada verilmişti.

Tükçe olimpiyatları İslam'a hizmet için nasıl bir araçtır:

1- Dünyanın bir köşesindeki bir çocuğun Türkçe şarkı ve şiir söylemesi Türkçe öğrenmesi için araçtır.

2- Türkçe öğrenmek kültürümüzü öğrenmek için araçtır.

3- Kültürümüzü -İslam kültürü olduğu için- öğrenmesi de dinimizi öğrenmesi için araçtır.

4- Dinimizi öğrenmek de İslam'a hizmet için AMAÇTIR.

Rahatsız oluyorsanız desteklemeyin, izlemeyin. Akrabası varmış da, şuymuş da, "yav he he he" :)

Bu arada madem birilerine Türkçe öğretmeye çalışıyorsun o zaman doğru öğret: kültür cins isimdir, gelen ekin ayrı yazılmasına gerek yoktur. Türkçeyi, Türkçede... derken de kesme kullanılmaz.

Maalesef zorlamadır bu sebepler. Kendince türlü sebepler uydurup hizmet! adına ibadetinde ve sair dini anlayışında tavizler verenlerin anlatacağı din hangi din olur çok merak ediyorum.

Başını açan bir kız gidecek ve kızlara İslamiyet anlatacak öyle mi? Evet hidayeti veren Hakk Teala yalnız örnek kötü peki sonuç? Bu sadece bir misal mevzuyu anlatmak için. Bunun gibi misaller çok da siz bunlara da bir yorum yaparsınız o sebepten lüzumu yok anlatmaya.

Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz derler büyükler bilmem bilir misiniz? Hasılı insanlara Türkçe öğretmeye evet fakat bunu dine hizmet kılıfı altında yapıp insanları kandırmaya ve onları hem maddi hem de manevi olarak sömürmeye hayır. Olaya bakışımız budur.

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Türkçemize sahip çıkalım :)

da

şu açıdan bakmayı da ihmal etmeyelim :)

[video=youtube;B6Q0W-CnpGI]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=B6Q0W-CnpGI#![/video]

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
11. Türkçe Olimpiyatları Halk Oyunları Finali doyumsuz şölen!

Coşkulu anlara sahne olan 11. Türkçe Olimpiyatları Halk Oyunları Finali'nin birincisi Tanzanya oldu.

55506548_olimpiyat.jpg

Dünya çocukları Anadolu'nun yöresel oyunlarını oynadı, İstanbullular hayran kaldı.
Türkçe Olimpiyatları 'nın halk oyunları finali görkemli bir şölene dönüştü.
Gecede birinci birincisi Tanzanya, ikinci Kırgızistan, üçüncü ise Kenya ekibi oldu.

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER ) tarafından, “Uluslararası Dil ve Kültür Festivali” kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları’nın Halk Oyunları Finali gerçekleşti. Sinan Erdem Spor Salonu dün akşam olimpiyat çocuklarının görkemli halk oyunları finaline ev sahipliği yaptı. İstanbullular öğrencilerin oynadığı yöresel oyunlarla gece boyu hareketli anlar yaşadı.

Gecenin sonunda Halk Oyunları Finali’nin birincisi Kırklareli yöresi halk oyunlarını sergileyen Tanzanya oldu. Halk Oyunları Finali’nin sonunda Kırgızistan ekibi de Trabzon yöresi halk oyunlarıyla ikinci olurken, Kenya ise Bitlis yöresi oyunuyla üçüncülük madalyası aldı.

Türkiye’ye geldikleri günden beri ülkenin dört bir yanında sevgi ve barış köprüleri kuran dünya çocukları dün akşam gerçekleştirilen Halk Oyunları Finali’nde de izleyenlere mest etti.

Sinan Erdem Spor Salonu’nu hınca hınç dolduran davetliler, 12 ülkeden gelen olimpiyat çocuklarının halk oyunlarıyla renkli bir gece yaşadı. Sunuculuğunu Ersin Düzen’in yaptığı gecede 12 farklı ülkeden öğrenciler 12 yöreye ait halk oyunları gösterisi sergiledi. Öğrenciler birbirinden renkli kıyafetleriyle ve oyunlarıyla izleyenlere doyumsuz bir görsel şölen yaşattı.

Gecede Şarkı Yarışması Finali’nin birincisi Bulgaristanlı Martin Yordanov da “Deli Gönlüm” şarkısını seslendirdi. Yaptığı kıvrak ve zarif hareketlerle salonu ayağa kaldıran Yordanov, dans hareketleriyle de büyük alkış aldı.

Kaynak

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Türkçe dediğin dil orta asya'da konuşulan şekildir. Bugün tüm dünyada Türkiye'de konuşulan türkçe Türkiye Türkçesi olarak geçer. Burada konuşulan Türkçe'yle hiçbir Türk devletinde derdini anlatamazsın.

"orta asyada" Ortaya salla. Neresinde hangi lehçesi. Kazakça, kırgızca, Azeri tükçesi. Hangisi sahih-orjianal-güzel. Ne demek istedin. TÜRKÇE anlat da anlıyak.

S

SDN Okuru

SDN Okuru

Hocam mesele samimiyet meselesi. Din adına birşeyler yapıyoruz derken yabancılara Türkçe şarkı türkü söyletmek birlikte oynatmak pek samimi gelmiyor açıkçası. Savunurken hep hizmet dediğiniz şeyi sorguluyoruz. Zorlama bazı tevillerle Dine hizmet böyle olur dediğinizde gülüyorum sadece. İnsanları sömürmekten ve gerçekten din adına hizmet ediyoruz yalanından vazgeçip "Evet arkadaş biz insanlara Türkçe öğretiyoruz" diyebilin artık. Böylelikle bu ülkenin parası da bu ülkede kalır belki.

Belki daha inandırıcı olursunuz böylelikle.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Türkiye muhteşem gece için nefeslerini tuttu!

Heyecanla beklenen 11'inci Türkçe Olimpiyatları'nın kapanışının yapılacağı Atatürk Olimpiyat Stadı'nda hummalı çalışmalar sürüyor.

245520_turkce-olimpiyatlari.jpg

Muhteşem kapanış töreni için 2 bin metrekarelik dev bir sahne kuruldu.

Organizasyonu 300 bin kişinin stadda izlemesi bekleniyor.

Stad dışında dev ekranlar kuruldu.

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan 'ın da katılması bekleniyor.

11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali'nin finali 16 Haziran pazar akşamı saat 21'de gerçekleştirilecek. Muhteşem kapanış töreni için hazırlıklar başladı.

Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda yapılacak coşkulu gece için stadın ortasına 2 bin metrekarelik dev bir sahne kuruldu. Bu seneki kapanış programını 300 bin kişinin izlemesi hedefleniyor.

Türkçe Olimpiyatları İstanbul Koordinatörü Ömer Özdemir : "Hazırlıklarımızı ikiye katladık. Şu anda rahatlıkla yaptığımız planlamaya göre 300 bine kadar misafirimizi burada ağırlayabiliriz."

Geçen yıl bu coşku stadlara sığmamış, izlemeye gelen bir çok vatandaş dışarıda kalmıştı. Bu sene onlar da unutulmadı. Stadın dışında da dev ekranlar kuruldu.

Ömer Özdemir: "8 adet dev ekranımız ve elli binin üzerinde de sandalye hazırlığımız var şu anda."

Her yıl olduğu gibi bu sene de yüz binlerce vatandaşın katılacağı final gecesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan'la birlikte katılması bekleniyor.

Kaynak

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
İşte Olimpiyat Stadyumu'na ulaşım planı

Türkçe Olimpiyatları görkemli bir törenle veda etmeye hazırlanıyor...

266536_turkce-olimpiyatlari.jpg

11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali'nin finali 16 Haziran pazar akşamı saat 21'de gerçekleştirilecek. Türkçe Olimpiyatları’nda büyük final yarın İstanbul Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilecek. Peki ulaşım nasıl olacak? İşte sizin için hazırlanan Türkçe Olimpiyatları final rehberi... İnfografik Zaman'dan alınmıştır...

Samanyolu Haber'e konuşan Türkçe Olimpiyatları İstanbul Koordinatörü Ömer Özdemir, Atatürk Olimpiyat Stadına rahat bir şekilde ulaşabilmenin yollarını anlattı. İşte o notlar:

1- Giriş biletlerinin üzerinde Kırmızı renk olanlar, kırmızı renkli VIP kapısından girecek. Biletlerinde mavi renk olanlar mavi kapıdan girecek, siyah olanlar ise; siyah renkli protokol kapısından girecekler.
2- Stada giremeyenler için, stadın dışına 8 dev ekran ve 50 bin sandalye yerleştirildi.
3- Atatürk Olimpiyat Stadı'na otogardan metroya binerek gelinebilir
4- Otobüsle gelecek olanlar Başakşehir Kavşağı'ndan, Kayaşehir tarafından dolaşarak gelen otobülerle gelecekler
5- Taksi veya kendi otomobilleriyle gelecekler; Mahmutbey gişelerine girmeden önce Batı Güney istikametinde bir olimpiyat güzergahı var. Batı Güney Güzergahını kullanarak gelebilirler
6- Otopark kartı olmayanların araçlarını mecbur kalmadıkça getirmemelerini tavsiye ediyoruz.

52080146.jpg

Kaynak

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
1016630_672023022814161_1286894652_n.jpg

Süper bir şölen, harika bir görsellik. Muhteşem çocuklar. Gurur duydum. Stv'de mutlaka izleyin arkadaşlar.