Türk vatandaşlara vizesiz Avrupa yolu

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
Türk vatandaşlara vizesiz Avrupa yolu

041220130146079129211.jpg

Türkiye ile Avrupa Birliği, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat yolunu açacak 'geri kabul anlaşması'nda uzlaşmaya vardı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilmesinin önündeki bir engel daha aşılıyor. Taraflar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz girebilmesi müzakerelerinde uzlaşmaya vardı.

Karşılıklı çekincelerin giderilmesiyle bir süredir yürütülen yol haritası müzakerelerinde imza aşamasına gelindi.

Uzlaşma çerçevesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da onay verdi.İmzaların bu ay içinde atılması bekleniyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Türkiye, Avrupa Birliği ile uzlaşmanın ardından Haziran 2012'de paraf attığı geri kabul anlaşmasını imzalayacak.

Ardından eşzamanlı olarak vize muafiyetine yönelik müzakereler başlayacak. Geri kabul anlaşmasıyla Türkiye, kendi üzerinden Avrupa Birliği'ne kaçak yollardan giden üçüncü ülke vatandaşlarını geri almayı kabul edecek.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Meclis onayına geçirilmesi şart.

Geri kabul anlaşması yürürlüğe girdikten sonra, karşılıklı bir izleme sürece süreci olacak. Avrupa Birliği Türkiye'nin; Türkiye Avrupa Birliği'nin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğine bakacak.

Eğer Türkiye, yükümlülüklerini yerine getirir ancak makul bir süre içerisinde Avrupa Birliği vize muafiyeti tanımazsa, Türkiye tek taraflı olarak geri kabul anlaşmasını askıya alabilecek.

İmzalar atılır, süreç işlemeye başlarsa ve süreç içinde herhangi bir sorun çıkmazsa, en az üç yıl sonra, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizesiz Avrupa kapıları açılacak.

KaynaK

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Zaten yesil pasaportum oldugundan bana vize yok :thumbup:

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Şimdi de ben gitmiyorum lan ........ :D

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Kendileri kaşındılar şimdi görürler kaçak işçi nasıl dolar ülkeleri.

FullScreen

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Kendileri kaşındılar şimdi görürler kaçak işçi nasıl dolar ülkeleri.

Habere baksana sen , kendi ülkelerinde ne kadar kaçak varsa hepsini Türkiye ye geri göndereceklermiş.Sözde Türkiye üzerinden girenleri diyor ama alayını postalıcaklar merak etme.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
keşke gümrük vergilerini de indirseler biraz

Reaksiyon puanı
10,325
ben onların birgün mutlaka bize gelin diye yalvaracağına inanıyorum. o günler çok da uzakta değil.

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ben onların birgün mutlaka bize gelin diye yalvaracağına inanıyorum. o günler çok da uzakta değil.
Hocam mantıklı düşünmek lazım kim kime yalvaracak

Bugün ekonomik büyüme için iki seçenek var. Ya tarım hayvancılık yada yüksek teknoloji. Tarımın hali ortada mazot bilmem kaç lira hayvancılık desen et o aşağılanan hor görülen krizdeki Yunanistan'dan pahalı.

Yüksek teknolojiye gelirsek son kullanıcıya yönelik siz biliyor musunuz bilmiyorum ama hiçbir şey üretmiyoruz telefondur bilgisayardır araba aklınıza gelebilecek her türlü teknolojik aleti üretmiyoruz dışarıdan alıyoruz.

Ekonomi nasıl büyüyor dışarıdan alıyoruz borçlanıyoruz borçlanarak aldığımız parayı borcu kapatacak yatırıma çevirmiyoruz.

Kısaca tüketiyoruz tüketiyoruz tüketiyoruz

Kimin malını tüketiyoruz ?

O sizin bir gün bize yalvaracak dediğiz insanların ülkelerin

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Hocam mantıklı düşünmek lazım kim kime yalvaracak

Bugün ekonomik büyüme için iki seçenek var. Ya tarım hayvancılık yada yüksek teknoloji. Tarımın hali ortada mazot bilmem kaç lira hayvancılık desen et o aşağılanan hor görülen krizdeki Yunanistan'dan pahalı.

Yüksek teknolojiye gelirsek son kullanıcıya yönelik siz biliyor musunuz bilmiyorum ama hiçbir şey üretmiyoruz telefondur bilgisayardır araba aklınıza gelebilecek her türlü teknolojik aleti üretmiyoruz dışarıdan alıyoruz.

Ekonomi nasıl büyüyor dışarıdan alıyoruz borçlanıyoruz borçlanarak aldığımız parayı borcu kapatacak yatırıma çevirmiyoruz.

Kısaca tüketiyoruz tüketiyoruz tüketiyoruz

Kimin malını tüketiyoruz ?

O sizin bir gün bize yalvaracak dediğiz insanların ülkelerin

İnsaf! Diyecek söz bulamadım şu saçmalıklarına..

KlpRnS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Baştakilerin başka nelerden taviz verdiğini merak ediyorum.

hdoru

Asistan
Reaksiyon puanı
0
pek olumlu sonuclar elde edilecegi soylenemez

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
İnsaf! Diyecek söz bulamadım şu saçmalıklarına..

kusura bakma ama saçmalık değil.bir arpa boyu'da ilerlemiş değiliz.

kTyEKVw.png

2rLJfbV.png

zamanın varsa video'yu izle.

[video=youtube;-cu8nYyL2q4]http://www.youtube.com/watch?v=-cu8nYyL2q4[/video]

Rint

Profesör
Reaksiyon puanı
360
Seçimler haklaştı hemi :D

Yav bu habere hala sevinen var mı? İşin espirisi kaçtı bir ikincisi avrupada ne halt edecez ;)

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
İhracatın az olması demek üretilmediği anlamına mı geliyor? Çin'e Kore'ye teknoloji ihracatında hangi ülke kafa tutabilir? Tereciye tere satmaktır bu. Komik olmayın. Türkiye'ye geri beyin göçü boşuna mı başladı? Yüzlerce tubitak, aselsan projesi boru mu?

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Sizin gibi düşünenler varken, kendi ülkesini yerin dibine sokmaya çalışanlar varken zaten bu ülkeden bi cacık olmaz.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Sizin gibi düşünenler varken, kendi ülkesini yerin dibine sokmaya çalışanlar varken zaten bu ülkeden bi cacık olmaz.

istersen pohpohlayım.ama gerçekler acıdır.dünyanın en büyük 17. ekonomisi ama.uganda 'da birinin ayağına taş takılıp düşse.bize zam olarak geri dönüyor.imf borcu bitti deniyor.Niye sadece Türkiye'nin imf'mi borcu var.boşver bunları.

Hiç mi iyi bir şey olmuyor kardeşim diceksin.oluyor tabiki.ama aradaki fark o kadar büyük ki. Bu fark her sene eğitim sistemini değiştirmekle mi kapanacak.?

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Bundan 10 sene önceki halimizi hatırlıyorsan eğer aradaki dağlar kadar farkın neyle ne arasında olduğunu anlarsın. Eğitim sistemi saçma sapan bir sistem. Sınav sistemi kökten kalkmadıkça bu iş düzelmeyecek. Dersaneler kapatılırken bunu da beraberinde ortadan kaldıracaklar. Sürekli deneniyor mecburen. Her şey yavaş yavaş değişir ve gelişir. Önemli olan yapılan devrimleri görebilmek. Siz işin maddi boyutundasınız. Ve bu ülke hala dışa bağlı. 90 yıldır dışa bağlıyız. 90 yıldır piyasamız dışarıdan yönetiliyor. Ne zaman bağımsız oluruz ve bu düzen yine eskisi gibi devam ederse o zaman haklı olursunuz.

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kardeşim biz diyoruz ekonomi sen diyorsun dershane kime ne anlatıyoruz

- - - Mesaj Güncellendi - - -

İhracatın az olması demek üretilmediği anlamına mı geliyor? Çin'e Kore'ye teknoloji ihracatında hangi ülke kafa tutabilir? Tereciye tere satmaktır bu. Komik olmayın. Türkiye'ye geri beyin göçü boşuna mı başladı? Yüzlerce tubitak, aselsan projesi boru mu?
İşin beyin göçüyle ilgisi yok

Japonya Meiji Restarasyonundan sonra batıdaki tüm teknolojileri kopyaladı replikalar yaptı

Çinliler ve Koreliler de öyle.

Yılların vermiş olduğu birikimle Japonya artık kendi fikirlerini uyguluyor kendine yepyeni beyinler yarattı.

Bu işde kimse ilk başta devrim yaratacak bir teknolojik atılım beklemiyor.

Ama daha araba dışındaki hiçbir alanda son kullanıcı hitaben bir teşebbüs atılım yokken umutlanmamızı ve olumlu konuşmamızı bekleme

Mustafa655

Asistan
Reaksiyon puanı
6
@Bloother kardeşim keşke birazcık gerçekleri görebilsen ülkede bize ait hangi fabrika varsa hepsi satıldı hiçbir şey üretmiyoruz istatistiklere inanmıyorsun ona inanmıyorsun buna inanmıyorsun sen sadece görmek istediğini görüyorsun.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Süreç hakkında biraz açıklayıcı bilgiler vermek isterim.
Şimdi taraflar imzayı atınca Türkiye geri kabul anlaşmasını kabul etmiş olacak. Böylece Türkiye, Avrupa Birliği'nin sınır bekçisi gibi bir şey olacak. Türkiye'den AB'ye kaçak giden Suriyeli vs. insanları AB geri postalayacak ülkemize. Halihazırda AB'de kaçak yaşayanları da bize postalayabilecekler. Bu böyle 3 yıl düzgün sürerse, o zaman AB vize kaldırmayı düşünmeye başlayacak.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Onlar bize yollarlar ise kaçakları bizde ülkelerine yollarız. Bumu tartıştığınız. Biliyorsan konuş alim sansınlar bilmiyorsan sus adam sansınlar.

theotto

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Eğitim konusundada Dersaneler sınavlar yüzünden var sınavı kaldır kimse dershane ye gitmez ama sınavı kaldirmazsan dersler bitmez

Reaksiyon puanı
10,325
Vizesiz AB için tarihi imza atıldı

1387186660929.jpg

Türkiye ile AB arasındaki en büyük anlaşmazlıklardan biri olan vize muafiyeti için diyalog süreci bugün Ankara'da resmen başladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, Ankara Palas'da Türkiye-AB Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metnine imza attı.

AB'nin Türkiye'ye şart koştuğu üçüncü ülkelerden gelen kaçakların kabulüne ilişkin "Geri kabul anlaşması" Ankara'da imzalandı. Anlaşma onay için TBMM'ye gönderilecek.

ERDOĞAN: AB İLE İLİŞKİLERDE MİLAT
İmzaların atılmasının ardından törende bir konuşma yapan Erdoğan, 'Türkiye ile AB ilişkilerinde gerçek anlamda bir milat' diyerek şunları belirtti:

Bugün 16 Aralık 2013. Türkiye ile AB ilişkilerinde gerçek anlamda bir milat oluşturuyor. AB ile ilişkilerimizde 3 Kasım 2002 tarihi bir milattı. Hükümetimizin iş başına gelmesiyle yeni bir süreç başlamıştı. 17 Aralık 2004. Ve 3 Ekim 2005 tarihleri. Aynı şekilde çok önemli dönüm noktalarını teşkil etti. Bugün de tıpkı bu tarihler gibi hem bir milat özelliğini taşıyor hem de Türkiye – AB ilişkilerinde yeni bir süreç başlıyor.

Bugün attığımız karşılıklı imzalarla, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımıza vizesiz seyahat başlıyor. Bir yol haritası üzerinde mutabık kalındı. Türkiye Geri Kabul Anlaşmasını imzaladı. Üç üç buçuk yıl gibi bir sürede vizesiz Avrupa seyahati başlamış olacak.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "Tarihi bir noktaya geldik"

İmza töreninin ardından konuşan Davutoğlu, Türkiye'nin tarihi ve coğrafi olarak Avrupa'nın parçası olduğunu belirterek, "Tarihi bir noktaya geldik. Anlaşmanın Türkiye ve AB'ye hayırlı olmasını, halklarımızın kaynaşmasına vesile olmasını diliyorum" dedi.

Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve sürece destek olan tüm bakan ve bürokratlara teşekkür eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Önümüzde üç aşama var. Birincisi bugünden başlayacak olan psikolojik devrim aşaması. Algılar değişecek, vize serbestisi ile Türkiye ve AB halkları arasında iletişimde yeni dönem başlayacak. İkinci aşamada, önümüzdeki 3-3.5 yıl boyunca kurumlar arasındaki çalışmalar hızlanacak ve artacak. En önemlisi ise uzun vadede Türkiye ve Avrupa halkları, yoğun bir etkileşim içine girecekler."

KaynaK

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Mülteciler hangi milletten olursa olsun,"Türkiye üzerinden geldim" dediğinde bize gönderilecek.

Biz hangi milletten olursa olsun,Avrupa gönderdiğinde kabul etmek zorundayız.

Türkiye vazgeçebilir,
ama 3 yıl içinde milyara yakın(belki geçecek) harcama yapmak zorunda.
(Sınır kontrollerini iyileştirme,Göçmen büroları,mülteci kampları ve mültecilerin masrafları vesaire.)

Avrupa da vazgeçebilir,
ama ekonomilerini bozan,yaşam kalitesini düşüren mültecileri iteleyecek bir ülke daha bulmuşlar.

İmzalanan "Geri Kabul Anlaşması" uygulanmadan da "Vize Muafiyeti" imzalanmayacak !

Kusura bakmasın kimse bu bir başarı değil !
Aynı anlaşmayı 10 yıllar önce de sundular,kabul etmedik.
Yine kabul etmememiz gerekiyordu ama artık seçim yaklaştı diye mi imzalandı demeden duramıyor insan.

İnşAllah TBMM kabul etmez.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
kusura bakma ama saçmalık değil.bir arpa boyu'da ilerlemiş değiliz.

kTyEKVw.png

2rLJfbV.png

zamanın varsa video'yu izle.

[video=youtube;-cu8nYyL2q4]http://www.youtube.com/watch?v=-cu8nYyL2q4[/video]

Birde olaya iyi tarafından bak. Çine pazar payı vermemişiz.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Biz AB diye ısrar ettikçe , her türlü angaryayı bize kakalıyorlar.
Benim de hiç hoşuma gitmedi bu mültecileri geri alma işi.
Zaten sınırda binlerce Suriyeliye de biz bakıyoruz, çok güçlüymüşüz gibi.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Mülteciler hangi milletten olursa olsun,"Türkiye üzerinden geldim" dediğinde bize gönderilecek.

Biz hangi milletten olursa olsun,Avrupa gönderdiğinde kabul etmek zorundayız.

Türkiye vazgeçebilir,
ama 3 yıl içinde milyara yakın(belki geçecek) harcama yapmak zorunda.
(Sınır kontrollerini iyileştirme,Göçmen büroları,mülteci kampları ve mültecilerin masrafları vesaire.)

Avrupa da vazgeçebilir,
ama ekonomilerini bozan,yaşam kalitesini düşüren mültecileri iteleyecek bir ülke daha bulmuşlar.

İmzalanan "Geri Kabul Anlaşması" uygulanmadan da "Vize Muafiyeti" imzalanmayacak !

Kusura bakmasın kimse bu bir başarı değil !
Aynı anlaşmayı 10 yıllar önce de sundular,kabul etmedik.
Yine kabul etmememiz gerekiyordu ama artık seçim yaklaştı diye mi imzalandı demeden duramıyor insan.

İnşAllah TBMM kabul etmez.
Çok açık, çok güzel yazmışsın ;) Suriyelilere vatandaşlık verip İstanbuldan konut veren bir hükümet böyle alehimize bir anlaşmayı tabiki kabul eder...

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Şu işin "vizesiz giriş" ile sonuçlanacağını duyuruyor ya bu medya, daha ben ne diyeyim..

Sahi, Suriye'den gelenler için "biz nerede mağdur varsa koşarız" diyen Başbakan şimdi resmi bir şekilde AB'nin ön sınır kapısı olmayı kabul ediyor. Buradaki tezata niye kimse parmak basamıyor?

Ayrıca AB içerisinde yakalanan kaçak giriş yapmış kişilerin, sadece sözlü beyanları ile "Türkiye'den geldiklerini söylemeleri" yeterli olacak. Dakikasında şak Türkiye'ye iade.

Son mesajlar