Türk Twitter Dünyasından Ilginç Istatistikler

Guest Part

Profesör
Reaksiyon puanı
42
BAZEN çok seviyorum, bazen yüzüne bakmak istemeyecek kadar nefret ediyorum. Ama Twitter’sız olamıyorum. Tabii insani olarak da bir algı hatası yapıyorum ve sanki Twitter’da milyonlar var gibi hissediyorum. Bir süredir twitturk.com isimli bir sitenin hastası oldum. Site, takip ettiği Türk kullanıcıların son bir saatten bir aya kadar neleri beğendiğini, kimleri konuştuğunu, kimleri
takip ettiğini, hangi konuya nasıl reaksiyon verdiğini o kadar kullanıcı dostu bir tasarımla veriyor ki siteye bağımlı oldum. Geçen hafta onlara bir e-posta
atıp ellerindeki verileri benimle paylaşıp paylaşamayacaklarını sordum. Şimde
elimde twitturk isimli sitenin yaratıcıları RotaSoft firmasından rica ettiğim istatistiki bilgiler var ve şoktayım. Bakın bizlerin twitter verileri nasıl:

Twitturk’e göre Twitter’da 100 binin biraz üzerinde Türk var
TÜRKİYE’DEN, günde 180 bin kişi twitter.comsitesini ziyaret etmekte ve bu
sayı hızla artmakta. 1 yıl öncesine kadar bu sayı 20 bin kişi civarlarındaymış. Bu
sayının 3’de 1’nin twitter kullanıcısı olduğu tahmin edilmekte. Diğerleri ise aramamotorlarında yönlendirmeler ile gelmekteymiş. (Nasıl yaaa.. Nerede milyonlar?)

Twitturk, şu an 100 binden fazla aktif kullanıcıyı takip etmekte
VERİTABANINA eklenen tweet sayısı 9milyona ulaşmış. Türk kullanıcılar günde ortalama 110 bin tweet atmaktaymış. Gündemin yoğun olduğu günlerde bu sayı oldukça artıyormuş. Şu ana kadar en çok tweet atılan gün 190 bin tweet’le Aşk-ıMemnu dizisinin yayınlandığı 24 Haziran günü olmuş. Normal zamanlarda dakikada ortalama 100 tweet atılırken, dizinin yayınlandığı saatlerde dakikada atılan tweet sayısı bin 600’ün üzerine çıkmış, artan trafiği karşılamak
için twitturk ek sunucular devreye sokmuş (Vayy be ne Bihter aşkıymış bizdeki yahu).
Türkler en çok tweet’i mesainin sonlarına doğru atıyorlarmış
MESAİ saatleri ilerledikçe atılan tweet sayısı da artmaktaymış. İşlerin iyice sıkıcılaştığı mesainin son saatleri, 16:00-17:00 saatleri arası 14 bin tweet’le
en çok tweet atılan saatmiş. (Bu pek sürpriz olmadı, “Abi saat altı olmak bilmedi dur iki tweet atayım da ağzım tatlansın:)
En çok takip edilen Türk, 62 bin takipçi ile Sertab Erener’miş
SİYASETİN en aktif ismi ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’müş. 43 bin kişi tarafından takip edilen Abdullah Gül, pahalı saat kullandığı yönündeki haberleri ilk olarak Twitter’da “Pahalı saat kullanmayı sevmiyorum” tweet’i ile yalanlamış
ve Twitter’dan haber yalanlayan ilk Türk devlet adamı olarak tarihe geçmiş. (Diğer devlet büyüklerini de bekliyoruz)
“TAYYİP: ‘Kollarımı açaydım bööle, gitme diyeydim’ tweet’i, 521 retweetle şu
ana kadar en çok beğenilen tweet olmuş. Selçuk Erdem’in Baykal’ın istifası için attığı bu tweet haftalarca twitturk. com’da bir numara olarak kalmış ve o haftaki
Penguen Dergisi’nin kapağı yapılmış. TWİTTURK tarafından, Türkiye’deki
twitter dünyasının en etkili isimlerinin belirlendiği sıralamada Cüneyt Özdemir ilk sırada. Onu Gülben Ergen ve Ahmet Hakan takip etmekteymiş. 4. sırada ise Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül bulunmaktaymış. En etkili isimler takipçi sayısı, tweet sayısı, retweet sayısı gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak belirlenmekteymiş. Yani çok takipçi sayısı olması otomatik olarak etkili yapmıyormuş. TWİTTURK, ODTÜ Teknokent merkezli RotaSoft Yazılım
tarafından geliştirilmiş. Daha önce Canlı Kitap projesi ile Kanal-D’nin Bizim Mucitler yarışmasında Türkiye birincisi olan, ODTÜ Teknokent’in YFYİ yarışmasında Tükiye birincisi olan ve uluslararası ödüller kazanmış olan genç ekip bu hizmetiyle kişisel beğenimi kazanmış durumda. Şirketin kurucuları ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu Münir Ercan, Furkan Kuru ve Mustafa
Ayan‘mış. Gerçekten kendilerini böyle bir ortak buluşma alanı yarattıkları ve bunu bir mecraya dönüştürdükleri için kutluyorum.

kaynak

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
TWİTTER ın reklamını yapmayın....
Şu an için TWİTTER da elit bir Türk Kesimi var...
Reklam yapıp da hanzoları, kroları, yontulmamış kalasları TWİTTER a dadandırmayın...