Türk Sineması Ve Türk Dizileri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bu konuyu okuyanlar

DDLAO

Asistan
Reaksiyon puanı
249
"Dizilere mani olmak yok, dizilerden money almak var." (RTÜK'e diyor.)

-Murat Soner

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
"Yiğidi öldür, hakkını yeme." demişler. Güzel filmlerimiz ve dizilerimiz de var.

Mesela uzun bir süre önce Kanal D'de "Hanımın Çiftliği" diye bir dizi vardı, bu diziyi severek izlemiştim. Şu an aynı diziyi teve2'nin sitesinden tekrar izliyorum.

Not: Bu dizi, Orhan Kemal'in "Vukuat Var" ve "Hanımın Çiftliği" isimli romanlarından uyarlanmıştır.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Ekmek teknesi

Karakterleriyle, oyuncularıyla, ortamıyla ve hikayesiyle harika bir diziydi. Ne varsa eskilerde var deyimi bu diziye cuk diye oturur.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
İskender Büyük Kuzey Irak'ta devlet adına sayısız eylemlere girişmiş bir devlet görevlisidir. yasa dışı faaliyetleri olduğu için ordudan atılır fakat o Emeklilikten sonra da yasa dışı faaliyetlerini sürdürür.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Bilindiği gibi canım kardeşim bir klasiktir türkiyenin gecekondularını anlatır çok gerçekçi bir filmdir lösemiden ölenler soba zehirlenmesi ile ölenler hırsızlık yapmak zorunda kalan insanlar ve sahiden gecekondularda nasıl bir yaşam var dedirten bir film

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
bu ülkenin insanına artık mafya vari kavga dövüş aile içi şiddet türü diziler yerine komedi kahkaha attırabilecek diziler lazım psikolojisi kötü insanları iyileştirmeleri lazım dahada bozmak değil

Berat Walsh

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Her ne kadar beğenmesiz de dünyada ABD'den sonra en çok dizi satan ülkeyiz.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,622
Bildiğim kadarıyla dizilerde 120 dakika sınırı varmış. Sonuç, slow motion ve bakışma sahneleri. Senaryo oscarlık zaten her dizide bir zengin bir fakir var zenginle fakir birbirine sevdalı zenginin konağında sürekli entrikalar dönüyor bizde bu entrikaları slow motion ve bakışmalar eşliğinde mükemmel oyunculuklarla izliyoruz :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu ülkenin insanına artık mafya vari kavga dövüş aile içi şiddet türü diziler yerine komedi kahkaha attırabilecek diziler lazım psikolojisi kötü insanları iyileştirmeleri lazım dahada bozmak değil
Ülkenin komedi anlayışı bel altı espriler olduğundan bence hiç gerek yok.

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Bildiğim kadarıyla dizilerde 120 dakika sınırı varmış. Sonuç, slow motion ve bakışma sahneleri. Senaryo oscarlık zaten her dizide bir zengin bir fakir var zenginle fakir birbirine sevdalı zenginin konağında sürekli entrikalar dönüyor bizde bu entrikaları slow motion ve bakışmalar eşliğinde mükemmel oyunculuklarla izliyoruz :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ülkenin komedi anlayışı bel altı espriler olduğundan bence hiç gerek yok.
aslında kardeş payı gibi bi dizide ince göndermeler yapıyor düz küfürlü yapmıyor ama rtük artık ona bile karıştığı için her şeye sansür sansür olunca izlenemez hale geliyor netflix keşke başlatsa kardeş payını

Tunahan Sezer

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
278
sen galiba "Sadece ENES" izliyorsun benim düşüncem berbat aslında hiç bi ülkenin filmini sevmiyorum

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,622
sen galiba "Sadece ENES" izliyorsun benim düşüncem berbat aslında hiç bi ülkenin filmini sevmiyorum
Eğer benden bahsediyorsan evet Sadece ENES izliyorum fakat onu takip etmeden öncede aynısını düşünüyordum. Sadece o çok güzel bir şekilde açıkladığı için onun anlatımıyla söyledim.

Tunahan Sezer

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
278
Eğer benden bahsediyorsan evet Sadece ENES izliyorum fakat onu takip etmeden öncede aynısını düşünüyordum. Sadece o çok güzel bir şekilde açıkladığı için onun anlatımıyla söyledim.
güzel videosu olunca bende izliyorum neyse konuyu dağıtmayalım

J. İmre

Asistan
Reaksiyon puanı
77
Rus sineması ve dizsileriyle rakibiz diyorum. Onlar da aynı bizim gibi.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Sinama kültürüne laf edemem başyapıt eserleri var felaketleride var, dizi kısımına girersek harika bir kısır döngüye sahip :

; Zengin erkek, orta halli kız orta halli kızla önce bir yerde kavga ederler kadınlar en büyük kozu olan Tokatı kullanır, sonra aynı kadın şirkette işe başlar, birbirlerini karanlık bir odada görürler fakat Allahın hikmeti ses tonundan bile tanımazlar sonra tabi klasik olay olan öpüşme 'hoop kapa çocuk var' muhabetine döner, sonra birbirlerinden hoşlanırlar, araya biri girer ayrılırlar tekrar barışırlar sonra bu döngü 2 sezona kadar devam eder, en son evlenecekler iken düğünde sıkıntı çıkar başka bir erkek ve başka bir kadın diziye girer, çıkar en son evlenirler hop sahne geçer 2 veya 3 çocuk en az 1 veya 2 kız, kadın yataktan uyanmış 'çapak, toz , sermemlik, ayılma herhangi bir duygu yok, çocuklar annelerinin üstünde zıplar, en son eşi kahvaltı hazırlamış şekilde gelir, en son kadın çilek ısırır veya yer erkek de kadını yanağından öper ve birden siyah ekran ve final, sonra tekrar, tekrar tekrar.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
Evet türk sinemasının yerlerde sürünüyor televizyon sinemayı yok ediyor 3 saatlik tv dizileri insanın sabrını zorluyor midesini bulandırıyor
Bence tarihi hikayelerimizi büyük ekrana daha fazla emek ve bütçe ile ekrana taşımalı savaş ve aksiyon sahnelerini çoğaltmalıyız dizilerdeki bölüm sayısını ve dakikasını azaltıp daha anlamlı herkese yönelik içerikler üretebilmeliyiz
Bence hiç sabrı zorlamıyor gayet güzel gidiyor ancak her insanın dizi kriterleri farklıdır ben Çukur dizisini çok seviyorum mesela ama başkaları uyuşturucu var silah var şiddet var tecavüz var sanki yabancı dizilerde bu ahlaksızlık yok onlar çok mu ahlaklı oluyor bunları çekince de onları övüyorsunuz ve Çukura laf söyleyenler neden iyi yönlerini söylemiyorlar kaç kere sosyal yardım yaptılar şuanda da 50.000 ağaç dikiyorlar kan bağışı yaptılar vs. vs. ne yazık ki bizim halkımız eleştirinin ne demek olduğunu unutalı çok oldu çünkü eleştiri bir şeyi olumlu ve olumsuz yönleriyle beraber ortaya sunmaktır eleştiri sadece kötü yönleri söylemek değildir ama bu söylediklerime rağmen insanlar eleştiriyi kötü anlayabilir.
Bende mesela öyle aşklı maşklı dizileri sevmiyorum aşırı zorlama olabiliyor ve her dizi aynı oluyor ama bakın bir Çukura Ezele veya İçeride dizisine

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Bence hiç sabrı zorlamıyor gayet güzel gidiyor ancak her insanın dizi kriterleri farklıdır ben Çukur dizisini çok seviyorum mesela ama başkaları uyuşturucu var silah var şiddet var tecavüz var sanki yabancı dizilerde bu ahlaksızlık yok onlar çok mu ahlaklı oluyor bunları çekince de onları övüyorsunuz ve Çukura laf söyleyenler neden iyi yönlerini söylemiyorlar kaç kere sosyal yardım yaptılar şuanda da 50.000 ağaç dikiyorlar kan bağışı yaptılar vs. vs. ne yazık ki bizim halkımız eleştirinin ne demek olduğunu unutalı çok oldu çünkü eleştiri bir şeyi olumlu ve olumsuz yönleriyle beraber ortaya sunmaktır eleştiri sadece kötü yönleri söylemek değildir ama bu söylediklerime rağmen insanlar eleştiriyi kötü anlayabilir.
Bende mesela öyle aşklı maşklı dizileri sevmiyorum aşırı zorlama olabiliyor ve her dizi aynı oluyor ama bakın bir Çukura Ezele veya İçeride dizisine
En azından izlemedim ama 'Çukur' entrika + romantizm (aşırı kötü işlenmiş romantizm) ögeli dizilerden daha iyidir.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
En azından Türk dizilerinin takıldığı hep aynı konuyu işlemekten kurtulan bir yapım
Bu tarz diziler tutabiliyor, çünkü romantizm'min ucunu kaçırmıyor, misal kuzey ve güney yine tabiri caiz ise 'aşk meşk' var fakat ucu kaçırılmamış bir biçimde.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Kadir inanırın en güzel filmlerinden biri olan kapı aynı zamanda onun en son filmidir kadir inanır takdir edilesi sanatçılığı ve oyunculuğunu bu filmde tekrar göz önüne koyar peki film neyi anlatır mardinli süryani bir ailenin evladına kavuşmasını bir kapının hikayesini ve el emeği işçiliğin ne demek olduğunu anlatır filmin sonu ağlatır harika bir aile filmidir ağır bir filmdir durağan ilerler ama kadir inanırın oyunculuğu için bile izlenir özellikle aileniz ile izleyin

CraYen

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,005
3-4 iyi dizi dışında hiç bir şey yok.

Reaksiyon puanı
268
Abi saçmalık. Her dizide en az 1 zengin 1 holding var. Entrika dolu. Birbirlerini aldatıyorlar bağırıp çağırıyorlar çok saçma sırf bu yüzden Irakta boşanma olayları artmış.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Abi saçmalık. Her dizide en az 1 zengin 1 holding var. Entrika dolu. Birbirlerini aldatıyorlar bağırıp çağırıyorlar çok saçma sırf bu yüzden Irakta boşanma olayları artmış.
Aslında ekmek teknesi 2. Bahar süper baba ezel suskunlar bunlar seyredilmesi dizilerdir

Bir de türk sineması vardır kapı babam 72. Koğuş öğretmen mutlaka seyredilmeli

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Hoşçakal yarın siyasi bir film chp li nihat behram tarafından çevrilmiştir deniz gezmişin hayatı anlatılır tarafsız gözlen izlenirse tam bir dram filmidir necip fazılın bir sözü var Abdülhamiti anlamak her şeyi anlamak olacak kısacası bütün olayların özü anlamaktır anlamayı bilen insanlar saygı duymayı öğrenir ama ne yazıkki ülke guruplara ayrılmıştır chp li akp li ülkücü yada 68 kuşağı şeriatçı ve laik dediğimiz guruplar vardır ne yazıkki tüm bu gurupları hiç birisi birbirini anlamaz 12 eylül bizim zihnimizde yaşamaya devam eder ne yazıkki birbirini anlamayan dinlemeyen saygı duymayı beceremeyen bir toplumuz o yüzden bu filmi bugün için bile birbirini anlayıp dinlemeyen insanlar beğenmeyecektir çünkü kimilerine göre deniz gezmiş ve arkadaşları 68 kuşağı kimilerine göre Abdullah çatlı ve bozkurtlar hâlâ suçludur birbirlerine terörist vatan haini derler böyle bir toplumda saygı ve anlayış beklemek çok zordur birbirini anlayıp dinlemeyen insanlar kitap okusa 1000 lerce film seyretse neye yarar

peki bu filmi kim seyretsin siyasal filmleri seviyorsanız olaylara tarafsız bakabiliyorsanız ve sizde abdullah çatlı deniz gezmiş bu vatanın evladıdır inşAllah yaşanan acılar bir daha yaşanmaz keşke olmasaydı diyorsanız bu filmi seyredin gelin birbirimizi anlayalım sağ sol ülkücü komünist alevi sünni şeriatçı laik olarak bölünmeye değil birleşmeye ihtiyacımız var sabahattin ali diyorduki biz istiyoruz ki yapılanlar tek bir zümreye değil tüm herkese yapılsın karl marx diyorduki tüm işçiler birleşin belkide dünyanın en büyük hayalidir tüm insanların birleşmesi insanın birbirini anlayıp dinlemesi fikir farklılığına saygı duyması siz ce çok mu zor