Türk F-16'lara 'ölümcül füze'

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
patriot-tan-sonra-olumcul-fuzeler--2909392.Jpeg

blank.gif
Türkiye, ABD'den 117 adet Sidewinder füzesi almak için 140 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. Füzeler, F-16 savaş uçaklarına monte edilecek.

Suriye sınırına Patriot’ları yerleştirecek olan Türkiye, ikinci kritik adımı da attı.

TSK’nın ABD’den 140 milyon dolar tutarında 117 adet AIM-9X Sidewinder füzesi alacağı ortaya çıktı. ABD Savunma Bakanlığı, füzeleri Türkiye’ye satacağını ABD Kongresi’ne sundu. AIM-9 füzelerinin en yeni nesli olan “X”, son teknoloji ürünü parçalardan oluşuyor. Havadan havaya atılan ve Türk F-16’lara monte edilecek füzeler, iki değişik dalga boyunda işlem yaparak, kitlendiği hedefi yok etme özelliği nedeniyle “ölümcül füzeler” olarak da biliniyor.

ABD Kongresi’nden çıkacak onayın ardından Türk Hava Kuvvetleri envanterine katılacak olan füzeler, pek çok modern jet tarafından kullanılan ısı güdümlü, Amerikan havadan havaya muharebe sistemi olarak biliniyor. Raytheon tarafından geliştirilen kısa-orta menzilli hava-hava füzesi AIM-9X’lerden Türk Hava Kuvvetleri’ne toplam 117 adet alınacak.

X”ler, Türk Hava Kuvvetleri’nde 1960’lardan itibaren F-5A ve F-104G uçaklarında envantere giren AIM-9 füzelerinin en yeni nesli olarak biliniyor.

Kaynak

Genero

Profesör
Reaksiyon puanı
1
neden bilmiyorum ama 117 ve 140 milyon$ çok afaki rakamlar gibi geldi bu kadar az adede bu kadar para ? çokta bilgim yok konuyla ilgili ama çok büyük para olaya matematiksel yaklaşınca

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Amerika'dan aldığımız füzeleri kime atacağım merak ediyorum. Muhtemelen abd'nin dostlarına değil.

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
neden bilmiyorum ama 117 ve 140 milyon$ çok afaki rakamlar gibi geldi bu kadar az adede bu kadar para ? çokta bilgim yok konuyla ilgili ama çok büyük para olaya matematiksel yaklaşınca

Bu tür füzeler çok ciddi teknoloji ve güçlü yazılım desteklerine sahipler. Bu paralar gayet normal aslında. Havada uçan bir jet uçağını çok yüksek hızlarda gidip yakalıyorlar. Hedefe kilitlenme konusunda da çok başarılılar. Kaçan uçağın hedefi şaşırtma şansı yok gibi.

Buna şu şekilde bakabilirsin aslında
70.000.000 dolar değerindeki bir düşmanı indirmenin maliyeti 1.000.000 dolar gibi. Ayrıca o düşman uçağının havada kaldığı her saniye senin kritik noktalarını yok etme ihtimali artıyor. Dolayısı ile masrafın çok daha büyüyor.

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Biz kendimiz üretmediğimiz sürece böle kazıklanırız.ABD den füze alıyoruz örnek veriyorum israile vurmaya kalksak o füzeleri hemen abd mühendisleri imha edebilirler nede olsa adamlar yapmış içindeki yazılımı bunu yapmaları çokta zor olmasa gerek.

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ABD nin müttefikleriyle yarın bir gün savaşa girsek ABD mühendisleri ü füzeleri hemen imha edecektir.Bunu yapmaları çokta zor olmaz.

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sidewinder lar da oyunlardaki en dandik füzelerdir diye biliyorum ama kısa menzil veya it dalaşı olaylarında oldukça kıvrak.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu füzelerin hedefinin PKK olduğunu düşünmüyorum. PKK için kullanılması zaten mantıklı değil.
Dünya düzeni değişiyor, bazı ülkeler gerilerken, bazıları yükseliyor. Bu yükselme ve gerileme esnasında sürtünmelerin olmaması imkansız. Şu an tüm dünya bu sürtünmeleri yaşıyor, kimi yerlerde şiddetli, kimi yerlerde az da olsa sürtünmeler var. İsrail ve Avrupa geriliyor, ABD yerini koruyor, Rusya, Çin, Brezilya ve Türkiye daha çok seslerini arttırıyor. Böyle bir dönemde caydırıcılığınızı korumak için envanterinizin çeşitliliği ve çokluğu, ordu sayınızdan daha önemli bir hal alıyor.
Silahımız olsun ama İnşallah o silahı kullanmak zorunda kalmayalım.

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Merak etmeyin isteseniz de "kuru kuru" dağlarda harcayamazsınız bu füzeleri çünkü bunlar AA(Air to Air) havadan havaya füzeler öyle dağa taşa atılanlardan değil.

Zaten bende mecazen söylemiştim. Yani boşa gitmez umarım anlamında.

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Gene zamlar göründü....... açık varsa bütcede füze alma kardeşim suriyelen düşman yap sonra füze sat... açıgın kapanır herşeyin kapanır Ne yaptıkta cezasını çekiyoruz???? anlamadımki.....