Türk bilgisayar oyunu rekora koşuyor

Bu konuyu okuyanlar

doesluck

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ODTÜ Teknopark’ta geliştirilen ve dünya oyun pazarında yarışa giren “Hükümran Senfoni” oyunu üç ayda 100 bin kullanıcıya ulaştı.

“Hükümran Senfoni” adlı Türk bilgisayar oyunu, 9 Mayıs tarihinde internet üzerinden test aşamasında uygulamaya açıldı. Geçen üç ay içinde kullanıcı sayısı 100 bine ulaştı. ODTÜ Teknopark yetkilileri, bu hızla devam etmesi halinde “Hükümran Senfoni”nin birinci yılın sonunda Türkiye’nin en çok oynanan oyunu olacağını belirtiyorlar.

289940.jpg

Ceiron adlı gezegende geçen oyunda, Osmanlı motifleri işleniyor.

ODTÜ Teknopark’taki Ceidot Oyun Stüdyoları yöneticisi Erkan Bayol, oyunun henüz açık beta aşamasında bulunmasına rağmen Türk yunseverlerin gösterdiği ilgi ve güvenin “olağanüstü” olduğunu söyledi, Türkiye’de en çok oynanan ve Almanya’da üretilen tarayıcı tabanlı oyunlardan Travian’ın 2004 yılında yayınlanmaya başlandığını ve o dönemden bugüne kadar Türkiye’de 400 bin dolayında oyuncusu olduğunu anlatan Bayol, “Yani 4 yılda 400 bin seviyesine gelmiş bulunuyorlar ki bu rakam ciddi bir başarıdır” dedi.

Yine Almanya’da geliştirilen Ogame’nin 2002’de çıktığını ve Türkiye’deki oyuncu sayısının da 300 bin civarında olduğunu ifade eden Bayol, şöyle konuştu:
“Bu oyunlar, dünyanın en büyük yayıncıları tarafından yayınlanan ve çok eski oyunlar. Kendi türlerinde hepsi birer klasik. Bu oyunların bu kadar uzun zamanda ulaştığı oyuncu kitlesine bakarsak Hükümran Senfoni Online’ın henüz test aşamasında olmasına rağmen, 3 ay gibi kısa bir zamanda 100 bin rakamını geçmesi ciddi bir başarı. Büyük ihtimalle oyun, Türkiye’de bugüne kadar en hızlı büyüyen tarayıcı tabanlı oyun oldu. Bu hızla giderse birinci yılın sonunda Türkiye’nin en çok oynanan tarayıcı tabanlı oyunu olacak.”

YURT DIŞINDA YAYINLAMAYI İSTİYORLAR
Ar-Ge faaliyetlerinde önceliklerinin Türkiye olduğunu belirten Bayol, oyuna ilişkin hedefleriyle ilgili şunları kaydetti:
“Oyunu elimizden geldiğince mükemmel hale getirmek için özellikle yurt dışı ile olan yayıncılık görüşmelerimizi durdurduk. Pek çok firma oyunun başarısından haberdar. Oyunu hemen hemen hepsi yurt dışında yayınlamayı istiyorlar, ancak hem daha cazip şartlarda anlaşma imzalayabilmek için, hem de birden çok pazara odaklanarak şu an iş gücümüzü fazla bölmemek için şu an bir sonuca gitmeye çalışmıyoruz” dedi.

Oyunun Türkiye’de bu hafta içinde satışlarına başlayacağını ve test aşamasından büyük ölçüde çıkmış olacağını söyleyen Bayol, “Oyuna yeni bir şey ekleme yerine sadece oyunu sağlıklı bir şekilde ayakta tutacağız ve yurt dışı pazarları için anlaşmalar üzerinde çalışmalarımıza yıl sonlarına doğru başlayacağız” diye konuştu.

Oyun herkes için ücretsiz olarak hso.mynet.com adresinden oynanabiliyor.

Kaynak : Türk bilgisayar oyunu rekora koşuyor

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
merakla arkadaşımın yolladığı linke tıkladım karşıma "mynet" çıktı. mynet tabanlıymış....böğğğ....aman kalsın, en dandik siteyle de anlaşılmışlar bu kadarda olmaz...

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Artık yavaş yavaş oyun dünyasına alışmaya başladık.Simdi tek gereken birazdaha orjinal oyunlar alalımki bütün dünya Türk oyuncuların çokluğunu görsün.Belki o imrenerek oynadığımız dünyaca ünlü oyunlarda Türkçe dil seçeneğini yada Türkçe ses seçeneğini görebilirz.
Bu arada Crysis de çok büyük başarılar sağladı. Türk oyun yapımcılarının başarının devamını diliyorum.

likable06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
merakla arkadaşımın yolladığı linke tıkladım karşıma "mynet" çıktı. mynet tabanlıymış....böğğğ....aman kalsın, en dandik siteyle de anlaşılmışlar bu kadarda olmaz...
Kardeş ne yapsın adamlar.. Türkiye değerlerine sahip çıkmamaya devam ediyor. Helal olsun.Demek ki bir tek Mynet sahip çıkmış ki Mynet'e vermişler...:yes:

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Sence kim sahip çıkabilir? Devlet? Kendi websitelerini kurup oynatabilirlerdi.ama mynet 3 5 kurus para vererek kendi sitelerine hit almak için yapıyorlar.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Kardeş ne yapsın adamlar.. Türkiye değerlerine sahip çıkmamaya devam ediyor. Helal olsun.Demek ki bir tek Mynet sahip çıkmış ki Mynet'e vermişler...:yes:

iyi güzelde mynet gibi dandik bir sitenin alması hoşuma gitmedi.

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
MegaWolt senin bu tür yazılım,web sitesi yorumlarını bir türlü anlamıyorum ki mynet Türkiye'nin eski ve köklü firmalarından birisidir.Böyle kolay harcayamazsın.Ayrıca bu topic ile yorumum:
"Yürüyün be aslanlarım bizim blizzard'tan ne eksiğimiz var.Geç oldu ama olsun"

likable06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sence kim sahip çıkabilir? Devlet? Kendi websitelerini kurup oynatabilirlerdi.ama mynet 3 5 kurus para vererek kendi sitelerine hit almak için yapıyorlar.
Mynet yerli bir kuruluş değil mi google ya da microsoft alsa zil takıp oynayacaksınız...:uvv:

_HaMza_

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ohh Be Tv de Gördüm bu oyunu bende bunu arıyodum heryerde sonunda buldum:surprised:

cakabuba

Asistan
Reaksiyon puanı
0
mynet yaş tahtaya basar mı >: ) yine hesapları sıfırlamışlar gitti o kadar seviye emek...

_HaMza_

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ben bu oyunu çözemedim ayw birisi bana yardım edebilirmi:helpsmilie:

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Türk oyunu diyolar "Ceiron adlı gezegen" diyor yaa :uvv:

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
MegaWolt senin bu tür yazılım,web sitesi yorumlarını bir türlü anlamıyorum ki mynet Türkiye'nin eski ve köklü firmalarından birisidir.Böyle kolay harcayamazsın.Ayrıca bu topic ile yorumum:
"Yürüyün be aslanlarım bizim blizzard'tan ne eksiğimiz var.Geç oldu ama olsun"

bu oyunu yapım aşamasından beri takip ediyorum bunu başta söyleyeyim.
mynet gibi "dandik" siteye bu hakkı vermeleri beni üzdü.
o güzel oyunu yapması kolay da mynetin yaptığı sistemi kurmak mı zor! onu da yapamıyorlarsa hiç uğraşmasınlar o zaman...!

bir de bilgi olarak söyleyeyim, geçen sene yapılan araştırmada mynet başta olmak üzere bazı "büyük" sitelerin güvenlik açısından sıfır oldukları bazı hackerlar tarafından vurgulanmış ve uyarılmıştı. Yani kendileri mynetin yaptığı işi yapamayacak kadar bilgisiz mi?

Türk oyunu diyolar "Ceiron adlı gezegen" diyor yaa :uvv:

arkadaşıma katılıyorum ve kınıyorum o adı koyanları...

likable06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu oyunu yapım aşamasından beri takip ediyorum bunu başta söyleyeyim.
mynet gibi "dandik" siteye bu hakkı vermeleri beni üzdü.
o güzel oyunu yapması kolay da mynetin yaptığı sistemi kurmak mı zor! onu da yapamıyorlarsa hiç uğraşmasınlar o zaman...!

bir de bilgi olarak söyleyeyim, geçen sene yapılan araştırmada mynet başta olmak üzere bazı "büyük" sitelerin güvenlik açısından sıfır oldukları bazı hackerlar tarafından vurgulanmış ve uyarılmıştı. Yani kendileri mynetin yaptığı işi yapamayacak kadar bilgisiz mi?

Mynet' babasının hayrına vermemiştir herhalde arkadaşım:) Mutlaka aralarında ticari bir anlaşma vardır. Bu işler paraya bakar. Adam senin dediğin gibi yapıp kendi sunucusu üzerinden yayın yapsa bi dünya masrafa girecek. Hem bu ilk deneyimleri bence bu açından Mynet'i seçmeleri son derece isabetli olmuş..:yes:

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Arkadaşlar eğer konu gidişatı böyle olursa,

1- Konuyu kitlerim

2- Alakasız mesajlar silerim

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Arkadaşım konu başlığı "Mynet" mi? DeğiL ! O zaman konu dısını çıkılmış değilmi Evet !..

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
oyunun yayınladığı resimlerle oyun hiç uyuşmuyor tam bir hayal kırıklığı

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
oyunu tam oynamadan yorum yapmak olmaz. denemek lazım önce.

likable06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım konu başlığı "Mynet" mi? DeğiL ! O zaman konu dısını çıkılmış değilmi Evet !..
tamam patron sensin ama Mynet oyunla alakalı bir konu bence çıkıpta oyun konusunun içinde Zeki Müren'den bahsetmiyoruz. Oyunun sunucusu Mynet üzerinden çalışıyor bu da doğal olarak oyunu ilgilendiriyor diye düşünüyorum. :stuart:

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
oyunun yayınladığı resimlerle oyun hiç uyuşmuyor tam bir hayal kırıklığı

O oynanan flash oyun. O gördüğün grafikler pc oyununa ait. Yani Hükümran Senfoni aslında pc oyunu. Sitesini incelerseniz Dvd ile satılacak. Onlar sadece birazda flash oyundan kazanalım demişler.:arabia:

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
evet buğün saat 2 gibi kayıt oldu sonra sıfırladılar ama parayıda çogalttılar :D

oyun güzel ama sevdim

ah bide sunucuyla bağlantınız kesildi demese girerken

turgay_1905

Asistan
Reaksiyon puanı
2
oyunun türk yapımı olduğu söylenmeyip,yayınlansa bu kadar eleştiri almazdı.bir kerede ülkemizde yapılmış bir şeye sahip çıkalım.bu kadar eleştirdiklerine göre arkadaşlar daha iyisini yapabilir.

asi_53

Asistan
Reaksiyon puanı
3
ya anlamıyorum bu sebebsiz tepkileri adamlar çalışmış yapmış böyle bir oyun ve kısa bir sürede 100 bin kullanıcıya ulaşmış böyle bir oyun yapılmamış olsa da neden türkiyede oyun yapılmıyor diye eleştirirdik ama ortada bi oyun var vede güzel bir çalışma ama şimdide sunucusu nu eleştiriyoruz ne olcak bu tükiyenin hali böyle

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
istanbul kıyamet vakti oyunu oynayın mideniz bulanır:)

GK6789

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
gençlik gerçekten ayıp ediyosunuz ama! bir oyun yapmak nerden baksan 2-3 yıl sürüyor ki bu süre içinde sadece "oyun" kategorisindeki bir programcık yapılabiliyor. oyunun grafiğine sesine sitesine biçok laf ediyosunuz da sanki blizzard ilk kez wow u duyurduğunda çok mu güzeldi?aradan yıllar geçmesi gerekti ki oyun rayına otursun. yeterli sermaye sağlanırsa ,ki bizim koca göbekliler anca kendilerine sağlıyolar bu sermayeyi,
dünya markası olmuş birçok firmanın oyunuyla mücadele edebilecek duruma geleceğine inanıyorum.

paşazaade

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ya ben bu oyuna kayıt oldumbağlanıyo diyo ama bitürlü nedense bi türlü bağlanamıyorum türk oyununda needen ceıo gibi bi gezegen var yeni çeri resimleri varken neden yaratık resimleri görüyorum da yeniçerileri göremiyorum hoş bitürlü bağlanamadım yaa sadce gördüğüm kdartıyla konusuyorum ayrıca mynet tabanlı olması iyi diğil bence kendilerine neden böyle bi taban hazırlayamamışlarki myneti sevmiyorum ama oyunuda hala oyanayamdığım için çokda bişy diyemicem