Turbo Boost bilgisayarı yakar mı?

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum, Beğendiğim bilgisayarların İşlemci Frekansları çoğunlukla 1 - 2 GHz arası. Ben alırsan eğer 2,40 - 2,60 GHz gibi bir frekansa boostlamak istiyorum. Eğer yaparsam bilgisayar yanar mı, Bilgisayarın yanmaması için ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız memnun olurum.

Ahmet Eren OZD

Doçent
Reaksiyon puanı
268
Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum, Beğendiğim bilgisayarların İşlemci Frekansları çoğunlukla 1 - 2 GHz arası. Ben alırsan eğer 2,40 - 2,60 GHz gibi bir frekansa boostlamak istiyorum. Eğer yaparsam bilgisayar yanar mı, Bilgisayarın yanmaması için ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız memnun olurum.
laptopmu alacaksın

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
İşlemci OC destekliyorsa ve sen gereken soğutmayı sağlaya bileceksen sorun olmaz.
Fakat OC hakkında deneyimin yoksa araştırmalarına devam etmeni öneririm.

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
İşlemci OC destekliyorsa ve sen gereken soğutmayı sağlaya bileceksen sorun olmaz.
OC hakkında bildiklerini paylaşabilir misin?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hayır, kullanım amacı Ofis-İş

İşlemci Turbo Boost destekliyor. OverClock destekleyip desteklemediğini bilmiyorum.

Ahmet Eren OZD

Doçent
Reaksiyon puanı
268

laptopların genellilke işlemci hızları düşük olur bu olması gereken gibidir.iş ofis için yeterli donanımlara sahip bir laptop seçtiyseniz işiniz için yeterli olacağını düşünüyorum.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194

İşlemci Turbo Boost destekliyor. OverClock destekleyip desteklemediğini bilmiyorum.
Turbo işlemci yük altındayken fazla enerji tüketerek ulaştığı değerleri temsil eder.
Güç seçeneklerini değiştirmezseniz ihtiyacı olmadıkça turbo moda geçiş yapmaz.
Turbo ile OC arasında çok fark var.

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398
Turbo işlemci yük altındayken fazla enerji tüketerek ulaştığı değerleri temsil eder.
Güç seçeneklerini değiştirmezseniz ihtiyacı olmadıkça turbo moda geçiş yapmaz.
Turbo ile OC arasında çok fark var.
Peki teşekkür ederim. Araştırma yapıp karar vereceğim

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,163
İşlemcinin kendi turbo boostu var zaten. O kendini ayarlar senin bir şey yapmana gerek kalmadan. Senin bahsettiğin 1-2 GHz arası taban saat hızı. Onun birde turbosu var. Onu da dediğim gibi işlemci kendi ayarlar yük durumuna göre.

BarKoda1010

Profesör
Reaksiyon puanı
353
Laptop yanmaz, en fazla işlemcin yanar yenisini alırsın. Zaten günümüzde çoğu anakart ve işlemci kendi güvenlik katmanları var, işlemciyi yakman çok çok zor.

Laptopta hiç overclock yapmadım, ayrı bir fantaziymiş doğrusu. Bu arada 2.6 gHZ destekliyorsa işlemci muhtemelen otomatik kendi çıkıyordur sen elle değştiremezsin frekansı.

ReEmre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İ5 10. Nesil işlemcili laptopum temel frekans 1.6ghz maksimum 4.0ghz minimum 2.2 ghz gerektiren oyun oynuyorum ama işlemci 1.6 ghz geçmiyor fps 60-120 arası oluyor