Türbanlı öğrenci dersten atılamayacak

Bu konuyu okuyanlar

Guest Part

Profesör
Reaksiyon puanı
42
AK Parti ve CHP, türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına anayasal çözüm ararken Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) erken davrandı. YÖK'ün gönderdiği yazıyla birlikte, öğrenciler anayasa engeli olsa bile artık derslere başörtülü olarak girebilecek. Bu konuda sorulara yanıt veren YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan 'Bu karar emsal teşkil edecek. Tüm üniversitelerde uygulanacak. Hiç kimsenin yaka paça dışarı atılmasını kabul edemeyiz' diye konuştu.

NTV’den İdil Güngör’ün haberine göre Siyasi partileri karşı karşıya getiren sorun tıpkı Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın önerdiği gibi "uygulamada" çözüldü.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bir öğrencinin türbanı nedeniyle dersten çıkarılması sonrasında konu Yüksek Öğretim Kurumu’na intikal etti. YÖK'ten gelen yanıt ise türbanın önünü fiilen açmış oldu.

YÖK, öğrencinin "disiplin yönetmeliğine aykırı" durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağını; çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.
YÖK'ün bu yanıtı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nce tüm öğretim görevlilerine dağıtıldı.

Bundan böyle bir öğrenci derse türbanla girse bile derse alınmaması ya da sınıftan çıkarılması söz konusu olmayacak. Öğretim görevlisi de tutanak tutup bunu dekana vermekle yetinecek. Bu talimata uymayan öğretim üyeleri hakkında ise soruşturma açılacak.

kaynak

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Sevindirici bir gelişme. İnş bu özgürlük çarşafa kadar dayanmaz.

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
503
Çok iyi olmuş

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Sonun da el birliğiyle çözüme kavuşacak diye umut ediyoruz. Ama hala "...mı acaba?" korkusunun hâkim olduğu anlaşılıyor. Birileri yine panik ve öfke patlaması eşliğinde
“Geliyorlar” çığlıkları atmasa; yine “Kadınlarımızın başlarını örtecekler, lokantalarımızı kapatacaklar, konser salonlarımıza kilit vuracaklar, hayatlarımıza müdahale edecekler, din yönetimi kuracaklar” benzeri 'serbest hezeyan'larda bulunmasa, taraftarlarını korkutarak kendilerine bağlayan "gelirlerse cumhuriyet elden gider" söylemiyle hareket etmezlerse sorun çözülecektir.

Tabii hala “olması gereken” örtünme şeklini değil de “kendi kafalarındaki” örtünme şeklini dayatmak istemezlerse; bir zaman "bir delinin" koyuya attığı taşı "40 akıllı" çıkarmış olacak...

erdcan

Doçent
Reaksiyon puanı
14
bu ne ayak? öğretim görevlisi tuttuğu tutanağı neden dekana veriyor? madem "özgürlük" adı altında yapıyosunuz öğretim görevlisinin günahı ne girişe koyun bi memur tuttsun tutanağı...
bu iş sakata gidiyor, başörtüsü ile türban darbeden önce siyasi değildi artık ister istemez siyasi kimliğe girmiş oldu. hayırlı olsun

soner23

Profesör
Reaksiyon puanı
62
İnşallah lafta kalmaz uygulanır

S_T_A_L_K_E_R

Profesör
Reaksiyon puanı
40
bu ne ayak? öğretim görevlisi tuttuğu tutanağı neden dekana veriyor? madem "özgürlük" adı altında yapıyosunuz öğretim görevlisinin günahı ne girişe koyun bi memur tuttsun tutanağı...
bu iş sakata gidiyor, başörtüsü ile türban darbeden önce siyasi değildi artık ister istemez siyasi kimliğe girmiş oldu. hayırlı olsun

Öğretim görevlisi tutanak tutsa bile bir işe yaramıyor.Çünkü İstanbul Üniversitesi'nde türbana izin verildi. Oraya bir memur konsa bile boşuna olacak.

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Hayırlı olsun yasakçı dinozorların sonu yakındır...

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
İnş. kara çarşafla giden olmaz. bence bu konu tartışma yaratır gibi bi tartışma olmadan bence kapanmalı.

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
3 sene falan oldu sanırım bir kere daha serbest olmuştu bir kaç günlüğüne. sonra her yerde güvenlikler peyda oldu. tuvalete gitsek kantine gitsek bile dönüşte kimlik soruyordu. çok sinir olmuştum o zaman :D

başım kapalı olsaydı fazla sevinirdim herhalde ama gene de türbanlı arkadaşlarım için empati yapamıyorum maalesef

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
etrafımızda o kadar çok balondan sorunlar varki nihayet biri patladı yada patlamak üzere

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Nur Serter 1 hafta yas tutar şimdi.

asi_53

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bu yasağın kalkaması lazım artık bir şekilde müslüman bir ülkede yaşıyoruz ama başörtüsü ile okumak yasak bu nasıl bir iştir anlamış değilim hala...

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202

YÖK, öğrencinin "disiplin yönetmeliğine aykırı" durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağını; çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

Ancak "disiplin yönetmeliğine aykırı durum" ifadesi geçmekte. Bu da demek oluyo ki henüz tam özgürlük gelmiş değil...

aruchan.blog

Profesör
Reaksiyon puanı
56
hayırlı olsun...en sonunda yaptılar ya...yıllardır vebal yükleniyorlardı

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
şimdi başörtülü bir kadın derse girebilecek bu hala suç teşkil etcek ama öğretim üyesi bunu dersten atmayacak öyle mi sadece tutanak tutcak? ben öyle anladım :) ama bence birisi başörtülü derse girsin cingar çıkar

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Ezanı arapça okumak siyasi diyerek yıllarca arapça ezan yasaklandı. Bugün bu mevzuyu sanki dışarıdan birileri geldi de yaptı gibi düşünüyoruz. Yıllar sonra başörtüsü de aynı şekilde yasakçıları sanki başkalarıymış gibi sadece adı kalır.Ancak Türkiyemizin modern dünyada lider konuma ulaşması için bidon kafalıların kendi seviyelerine ulaşması belki yüzyıl sürecek güzide aydınlar kendilerince sakıncalı ama toplumun kabul ettiği davranış ve olguları siyasi bulacak, kalelerinden evet siyasidir denip yasaklanacaktır. Tarihinden ders almayan toplumlar yok olmaya mahkumdurlar.

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
İsteyen çıplak gezsin isteyen karaçarşafla karışmayalım insanların giyimine kuşamına artık...

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
vatana mıllete hyırlı olsun . mını eteklı nasıl gelebılıyorsa basortulu kardeslerımızde o hakka sahıplerdı . bu, zaten hak etmıs oldukları bırseydı, uygulamaya baslanması bır mılat olacaktır.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Ya çok iyi bir haber. Ben anlamakta güçlük çekiyorum. Dini islam olan bir devlette başı örtülü okumak yasak iken etek boyu 1 karış olan kişilerin okuması serbest. Bu olaya ne açıklık nede kapalılık ile bakılmamalı. Eğitim hakkı herkesin hakkıdır. Belki bir kapalı çoğu açıktan çok daha iyi bir meslek sahibi olacak. Belki 1 açık çoğu kapalıdan daha iyi bir meslek sahibi olacak. Herkesin okuma özgürlüğüne saygı duyulması gerektiğine inanıyorum....

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Zaten olması gereken bir şeydi.Bu şaşılması gereken bir durum değil.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Kolay gelinmedi bu noktaya. Hayırlı olsun

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bende sevimdim bu habere, abartılmadığı sürece giyim kuşama karşı değilim lakin. yökün yaptığı anayasayı takmamatır. bu gücünüde kimden aldığı ortadadır.

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
bu yasağın kalkaması lazım artık bir şekilde müslüman bir ülkede yaşıyoruz ama başörtüsü ile okumak yasak bu nasıl bir iştir anlamış değilim hala...

konu müslümanlık ve ya hristiyanlıkla ilgili değil. konu özgürlüklerle ilgilidir. ama özgürüz alayına gideriz tadında işler olmaz inşallah da şuradan huzursuzluk çıkmaz.

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
işte o cingar çıkartanlar bu ülkeye en büyük yamugu yapanlardır
kaldıki iş saç saça başbaşaya varırsa kaybeden saçı açık olan olur sanırım :)

fuzuuli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnş. kara çarşafla giden olmaz. bence bu konu tartışma yaratır gibi bi tartışma olmadan bence kapanmalı.

kardeşim kara çarşafla gitse ne olacak ben bunu anlamıyorum kara çarşafla gittiği zaman birisi boğazınızı mı sıkıyo da böyle bi tepki var hala anlamadım bırakın isteyen istediği gibi gitsin. unutmayınki bu vatan kurtarılırken kara çarşaflı ninelerimiz annalerimizinde katkısı var. geçmişini inkar eden geleceinizi göremez.

Persona Grata

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Böyle bir özgürlüğün getirilmesi güzel bir haber. Bizim üniversitede zaten serbestti. Kimse kimsenin giyimeni kuşamına karışmamalı.

Son mesajlar