Türbanlı kız ve diğerleri.

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
Türbanlı kız / Ahmet ALTAN

Hollanda resminin büyük ustalarından Vermeer'in tablolarını andırıyor genç
kız.

Başını üzüntüyle öne eğmiş.

Resim çekilirken, saçlarını örten beyaz başörtünün yanağına değen kısmının

gölgesi yansımış yüzüne.

Henüz on altı, on yedi yaşında.

Büyükçe bir salonun önündeki sahnede duruyor.

Ve ağlıyor.

Öğretmenler günü için yapılan kompozisyon yarışmasını kazandığı için davet
etmişler onu oraya.

Ödülünü alması için sahneye çağırmışlar.

Tam ödülünü alacağı sırada, aşağıda oturan kaymakamla general "indirin onu
oradan" demişler.

Herkesin önünde, "bu ödülü almaya layık birisi olmadığı" yüzüne vurularak
aşağıya indirilmiş.

"Neden" diyebilmiş sadece genç kız, "Neden?"

Böylesine aşağılanmasının, herkesin önünde utandırılmasının nedenini
öğrenmek istemiş.

Bunun insanlığa, adalete, vicdana uyan bir cevabı yok elbette.

Kendini bir an o kızın yerine koyabilecek kadar duygu ve zekâ sahibi biri, o
kızın orada nasıl bir acı hissettiğini anlayabilir.

Ve, aynen o kız gibi sormak ister:

"Neden?"

"Neden bu kadar insafsız, bu kadar vahşi, bu kadar barbarsınız?"

"Neden çocuklarınızı böyle aldırmazca üzüyorsunuz?"

Bu kötü kalplilik mi bilmiyorum ama o çocuğa öyle davrananların da aynı
muameleye uğramasını istiyorum.

Vali, kaymakamı aynı tavırla herkesin önünde sahneden indirtsin, o generali
"indirin onu oradan" diyerek komutanı utandırsın.

Ama tabii böyle şeyler olmayacak.

"Devletimizin görevlilerinin" başına gelmez bunlar.

Başörtülülerin, Kürtlerin, Alevilerin, solcuların, demokratların,
milliyetçilerin, kısacası bu ülkede yaşayan halkın başına gelir.

Bu devlet, öylesine tuhaf davranıyor ki insanlara, normal hiçbir devlet için
akla gelmeyecek şeyler düşündürüyor.

Biliyorsunuz, bizim köy kahvelerinde bile tekrar edilen bir laf vardır,
"İngilizler bölerek yönetir."

Bu lafı çok tekrarlarız.

Bu sözü böylesine benimsememizin başka bir sebebi olabileceğini düşünüyorum
artık.

Osmanlı'dan bu yana bizim devletimizin kendi halkına bu "böl, yönet"
yöntemini uyguladığına aklım yatıyor.

Huzursuzluğu sürekli olarak "devlet" çıkartıyor çünkü.

Birilerine "solcu" diyor mesele çıkartıyor, birilerine "Kürt" diyor mesele
çıkartıyor, birilerine "Alevi" diyor mesele çıkartıyor, birilerine
"türbanlı" diyor mesele çıkartıyor.

Birisi solcu olunca birisi de sağcı oluyor elbette, birisi Kürt olunca
diğeri Türk oluyor, biri Alevi olunca öbürü Sünni oluyor, birisi dinci
olunca beriki laik oluyor.

Ve çatışma başlıyor.

Devlet bu işlere karışmamış, herkesi birbirine düşman edecek kadar hoyrat
davranmamış, bütün propaganda araçlarını insanları bölmek için kullanmamış
olsa, bu ülkede bu kadar düşmanlık olmazdı gibi geliyor bana.

Değişik ırklardan, değişik mezheplerden, değişik inançlardan, değişik
fikirlerden insanlar, birbirimizle tartışarak yaşar giderdik.

Normal bir ülkemiz olurdu.

Ama sanırım sorun da burada.

Bugünkü devlet kadroları, "normal" bir devlette bugün bulundukları
mevkilerde olabilirler miydi?

O küçük kızı sahneden indiren kaymakam Kanada'da kaymakamlık, o general
İsveç'te generallik yapabilir miydi?

Tekmeyle adam öldüren polisler İsviçre'de polis, onların müdürleri
İngiltere'de polis amiri, bakanları Hollanda'da bakan olarak kalabilir
miydi?

Hakarete uğrayan profesöre, "Sen şüphelisin, sana her şey söylenebilir"
diyen savcı hangi ülkede savcılık görevini sürdürebilirdi?

Devletin halka karşı benimsediği bu hoyratlığın, insafsızlığın,
saldırganlığın geçerli bir sebebi olduğuna kaniim artık.

Bu ülkenin normalleşmesini istemiyorlar.

Hiçbir zaman istemediler.

Osmanlı'nın son döneminde de, cumhuriyette de...

Hep bir mesele olsun, hep insanlar bölünsün, hep huzursuzluklar yaşansın,
hep çatışmalar olsun istiyorlar.

Halk bölünüp kendi içinde çatıştığı sürece kimse devlet görevlilerinin
birikimini, yeteneğini, zekâsını, entelektüel kapasitesini sorgulamayı akıl
edemiyor.

Birbirimizle uğraşmaktan başımızı çevirip devlete bakamıyoruz.

Ama bir düşünün, sağcısıyla solcusuyla, Alevisi Sünnisiyle, Kürdüyle
Türküyle, bu ülkede hapisten, işkenceden, baskıdan geçmemiş hiçbir kesim
yok.

Devlet, en çok "milliyetçileri" severdi, onlara bile neler yaptı...

Çünkü aslında hiç kimseden yana değiller, sadece gerginliğin sürmesini
istiyorlar.

"Bölüyorlar, yönetiyorlar."

İngilizler bunu "sömürgelerine" yapardı...

Onlar kendi halklarına yapıyorlar.

[sub]
*Taraf Gazetesi, 27 Kasım 2007*[/sub]

gokhan449

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sana aynen katılıyorum.
söyleyecek bişe bulamıyorum çünki gereken herşeyi çok güzel ve açık bi şekilde açıklamışsın.

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Aynen öyle canım devlet politikası...

Küçük kızın başına gelenler gerçekten üzücü hep birileri maşa olarak kullanılıyor ve bu hep masum insanlar oluyor.

Paylaşım için teşekkürler.

yashale

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ahmet Altan gerçekleri güzel ifade etmiş, kalemini konuşturmuş yine. Sağolasın Ahmet Altan abi.

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Önce iki olay anlatayım:
Bunu bizzat yaşadım. Tatlı alıyorum ramazanda, yaşlı kadının şekeri düşüyor kızı mıdır artık bilemem biriyle pastaneye girip kadın için tatlı istediler, adam dedi ki ramazandayız.

TV'de çıktı, türbanlı kadın(peruk takmış) acil bir durumda çocuğun röntgenini çekmiyor erkek diye (15 ya da 16 yaşındaydı)

Olayla ilgili yorumum:
Ne zaman ki bu millet ramazanda pastanede bayılan kadına tatlı verecek derecede yobazlıktan kurtulur, türbanlı o kadın çocuğun rontgenini çeker, ne zaman özellikle yukarıdaki röntgenci kadını savunmyacak akıllı zihniyet oluşur ben de o zaman bu türbanlı kızın hakkını savunurum.

Oruçlu olmayan adam dövülürken "münferit olay" denip geçiştiriliyor, türban olayında ise mağdur edebiyatıyla oylar toplanıyor, gözler boyanıyor.

Bu türbanlı kız benim nazarımda o yaşlı kadından, sokakta dövülen adamdan, röntgeni çekilmeyen çocuktan daha fazla değerli ve daha fazla mağdur değildir.

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
paylışımınız için teşekkürler.
yalnız şöyle zıtlık da var:
hadi gelin bu kadar (bizce) doğruyu doğru olduğunu gösterelim.yada bu haraketlerin yanlış olduğunu ve bu yanlışı yapanların ceza almasını isteyelim?hadi onu azmettik zor olsa da başardık.yani böyle kişilere hukuki savaş açtık?!
senmisin böyle yapan. senmisin kaymakama veya komutana dava açan
ensemiz kalın değilki hakim bey....
olan yine garibana oluyor hakim bey...

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
BacKDooR dedi ki:
Önce iki olay anlatayım:
Bunu bizzat yaşadım. Tatlı alıyorum ramazanda, yaşlı kadının şekeri düşüyor kızı mıdır artık bilemem biriyle pastaneye girip kadın için tatlı istediler, adam dedi ki ramazandayız.

TV'de çıktı, türbanlı kadın(peruk takmış) acil bir durumda çocuğun röntgenini çekmiyor erkek diye (15 ya da 16 yaşındaydı)

Olayla ilgili yorumum:
Ne zaman ki bu millet ramazanda pastanede bayılan kadına tatlı verecek derecede yobazlıktan kurtulur, türbanlı o kadın çocuğun rontgenini çeker, ne zaman özellikle yukarıdaki röntgenci kadını savunmyacak akıllı zihniyet oluşur ben de o zaman bu türbanlı kızın hakkını savunurum.

Oruçlu olmayan adam dövülürken "münferit olay" denip geçiştiriliyor, türban olayında ise mağdur edebiyatıyla oylar toplanıyor, gözler boyanıyor.

Bu türbanlı kız benim nazarımda o yaşlı kadından, sokakta dövülen adamdan, röntgeni çekilmeyen çocuktan daha fazla değerli ve daha fazla mağdur değildir.

Güzel örnekler vermişsin ve haklısın sana katılıyorum fakat bu insanlar neden bu halde....!

yashale

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İyi de burda kimsenin mağduriyetinden bahsedilmiyor. Türkiye'nin genel durum bozukluğuna dem vuruluyor.

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yashale dedi ki:
İyi de burda kimsenin mağduriyetinden bahsedilmiyor. Türkiye'nin genel durum bozukluğuna dem vuruluyor.

Verdiğim örnekler Türkiye'nin değil de başka bir ülkenin mi örnekleri ya da bozukluğu?
Ve yazı da halkın mağduruyetinden bahsediliyor, halk demek türbanlı demek değildir. Oysa yazar beyefendi sadece türbanlı kız konsunda sadece türbanlı insanların mağduriyetlerine değinme gereği duymuş, o fikirde olup mağdur edenlerden hiç bahsetmemiş, bilinçli bir eksikliği tamamladım o nedenle bunda üzülecek bir yan yok.

*SiRiNe*
Bu insanlar derken herkesi kastediyorsun sanırım.
Nedeni iktidar hevesidir, iktidar olmak için hiçkimse sınır tanımıyor.
Neyi kullanırlarsa kullansınlar ülkeye zararını değil kendilerine olan katkısını düşünüyor herkes.

yashale

Asistan
Reaksiyon puanı
0
BacKDooR dedi ki:
yashale dedi ki:

Verdiğim örnekler Türkiye'nin değil de başka bir ülkenin mi örnekleri ya da bozukluğu?
Ve yazı da halkın mağduruyetinden bahsediliyor, halk demek türbanlı demek değildir. Oysa yazar beyefendi sadece türbanlı kız konsunda sadece türbanlı insanların mağduriyetlerine değinme gereği duymuş, o fikirde olup mağdur edenlerden hiç bahsetmemiş, bilinçli bir eksikliği tamamladım o nedenle bunda üzülecek bir yan yok.

*SiRiNe*
Bu insanlar derken herkesi kastediyorsun sanırım.
Nedeni iktidar hevesidir, iktidar olmak için hiçkimse sınır tanımıyor.
Neyi kullanırlarsa kullansınlar ülkeye zararını değil kendilerine olan katkısını düşünüyor herkes.

Beni kimsenin ne türbanı ne de başka birşeyi ilgilendirmez. Neden burda bu savunulmuş çünkü son yaşanan olay bu da ondan, hem ayrıca Ahmet Altan'ın siyasi görüşü malum neden savunsun ki türbanı?
Herneyse bu konular gerçekten hassas konular, fazla ileri gitmemek lazım.
Sonuçta bütün fikirlere ve yaşayışlara ve inanışlara saygımız sonsuz.

betülxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
olayları büyüten yada abartan basın dır gerek yazılı gerekse sözlü basın...Diğerleri tabi arkadan geliyor....Eger sokak ortasında kapalı bir genç kızımı za durupta saldıran lar yada hakaret edenler devlet ne kadar suçluysa bizlerde suçluyuz.Toplumun huzurunu kendilerinin belirlemiş oldukları konularla ve dayatmalarla insanların huzurunu kaçırıp karşılıklı sataşmalarına neden olan insanlara ne demeli.....

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
ama olayları tam bilmiyoruz bence o olay farklıda olabilir çünkü ne olaylar çevriliyor ülkemizde.doğan yayından çukurova yayıından yapıyolar bi haber zaman cevap veriyo aslında alakasız olduğunu öğreniyorsunuz.belki ramazan diye adam dükkanı çalıştırmıyo yoksa ne alaka kadını getirsinler pasta yok desin e o zaman niye bekliyo tabi dediklerim yanlışta olabilir ama olayı bilmek gerekir diye düşünüyorum

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
bdco butür olaylar malesef yaşanıyor ülkemizde bir arkadaşımdan biliyorum samsuna gitmişler ramazanda otele yerleşip dışarı çıkmışlar bişeyler yiyebilmek için bir fırına girip ekmek istemişler ama sonuç hüzran olmuş nereye gitmişlerise geriçevrilmişler....!

Hakikaten üzücü inanasım bile gelmiyor nasıl olur diyorum ama olabiliyor...!

SonaDanoS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yapmayın arkadaşlar yahu??? Yayınlayan kanal samanyolu; şimdiye kadar böyle bir olay ne yaşandı ne görüldü... Bunlar tamamen laik rejimi dine karşıymış gibi göstermeye çalışan ve bunlar üzerinden nemalanan kurumlar, kuruluşlar, dimağlar. münferit bir iki olay olduysa yapanlara lanet olsun... türbanlı hemşirelerin erkek hastalarla ilgilenmediğini de söylemek yanlış olmaz bu olay karşısında; bunlara da lanet olsun.

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Anıtkabir e Atamıza Dua etmek için gelen, Başörtülü Kadını içeri almamışlardı, Hatırlatırım.! Bu yaşandı.
Başörtülü olduğu için almadılar. Bütün Kanallarda göstermiştiler bu haberi!

Hastane olayı Yaşanmadı ama Yaşanabilecek hale gelmişti!Yani..

Haklısın SonaDanoS
O bahsettiğin kurumlar yapıyo bu işi ama Yapıyo yani Sonuçta!
Buna DUR demenin zamanı geldi,geçiyor!

Hınzır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
*SiRiNe* dedi ki:
BacKDooR dedi ki:
Önce iki olay anlatayım:

Olayla ilgili yorumum:
Ne zaman ki bu millet ramazanda pastanede bayılan kadına tatlı verecek derecede yobazlıktan kurtulur, türbanlı o kadın çocuğun rontgenini çeker, ne zaman özellikle
yukarıdaki röntgenci kadını savunmyacak akıllı zihniyet oluşur ben de o zaman bu türbanlı kızın hakkını savunurum.

Güzel örnekler vermişsin ve haklısın sana katılıyorum fakat bu insanlar neden bu halde....!

Çünkü bilime, sanata, teknolojiye, gelişime, ekonomiye, insanca yaşamaya ve insan haklarına, hukuka, düşünceye ve düşünce sistemlerine kafası basmayan toplumların kafaları bu tip şeylere basar ve başkaları tarafından bu yaraları gıdıklanır ki bu başkaları kendi çıkarlarını koruyabilsinler. Bu da kiralık insanlar tutularak yapılır ve hatta kimileri büyük ödüllerle ödüllendirilirler. Hal böyle olunca da toplumda kimlerin sayısı çoksa onların kaderini sende paylaşırsın.
Sence bu toplumda Atatürk anlaşılmış olsa böyle durumlar ile karsılasırmıydık?
Sence bu toplum da Atatürk' ü bilen insanlar sayısı mı yoksa Atatürk' ten bihaber insanlar sayısı mı fazla?
Sence Atatürk' ü hakeden bir toplum muyuz?

Maşallah herkes türban savunucusu kesildi. Niye kimse yetimin, fakirin, mağdurun hakkını bu KADAR savunmuyor? Çünkü bizim memlekette tek sorun türban!..Herkes türban profösörü kesildi. Basit sorulara dahi cevap veremeyen bınlerce insan nasıl oluyor da türban ile ilgili kendilerini bilirkişi olarak görüp yorum yapma hissine kapılıyor?
Uyan arkadaş
Memleket elden gidiyor
Niye hükümet KKTC, PKK, barzani, talabani, Ermeni lobisi AB fakirlik yolsuzluk vs konularında aynı hassasiyeti göstermiyor?

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Niye hükümet KKTC, PKK, barzani, talabani, Ermeni lobisi AB fakirlik yolsuzluk vs konularında aynı hassasiyeti göstermiyor? <br /><br />Çünkü birilerine Başörtüsü batıyor<br />Onlarda haklarını savunmak zorunda,kısa ve öz<br />Muhafazakar kesim herkes Başörtüsü taksın demiyorki,Bizi Özgür bırakın diyo yeter, Onlar kendi ülkesinde Başörtüsü yasağı diye Salakça bi söz duyar oldular,Özgürlüğü engelleyen bi söz, <br />Eğer Demirel gibi Başörtüsü takanı sürsen Arabistan'a ülkede insan kalmaz, Kİ zaten kimi kimin ülkesinden sürüyosun<br />http://www.youtube.com/watch?v=CuzCkpwZ_Xk

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
benim anlamadığım bide şu var bugün Atatürk'ün annesi hayatta olsa karşı mı çıkacaklardı yok başı örtülüdür yok şöyledir yok böyledir diye neyi savunduklarını ben anlamadım.halkı engelleyip halktan oy istemekte garibime gidiyor.

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederiz ama konu biraz hassas bir konu yorum yaparken ortamı gericek sözlerden kaçınalım kolaygelsin . ;)

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
ok. ama zaten yorumlarımı sert yazmıyorumki ben ama önceki bir iki yoruma takıldım yoksa hiç yazmıcaktım .tabi daha dikkatli olurum

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Atatürk'ün annesini katmayın Atatürk'ün annesi şii ve arap işi siyasi bir sembol olarak ortaya çıkan türban takmıyordu.
Türkiye'de türban erbakanın siyasete dönmesiyle iran ve lübnandan esinlenerek alındı.

Atatürk'ün annesi Türk işi başörtü kullanıyordu, siyaset için değil inancı için takardı. İnançla siyaseti karıştıranların oyuncağı, kuklası, din sömürücülerinin aleti değildi kendisi.

Latife hanım gibi davranırdı kendisi.
Öyle aydın bir insanı dünyaya getirip, yetiştiren kadın, türbancı siyasilerden daha aklıselim düşünür, siz onu dert etmeyin.

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
yok zaten derdim o değil benim etrafımda mağdur olanları siyaset yapmadığından eminim o bakımdan diyorum onlar mağdur bırakılmamalı bence .dinin emrini uygulayamamaları için ne suç işlediler tv deki o kız neden ödülünü neden alamadı benim derdim siyaset değil mağdurlar

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Biz de mağdurun yanındayız kimseye karışılmasın diyoruz ama güzel kardeşim sana örnekler verdik, sen ne diye illa ki türban takanın hakkını savunma çabasındasın diğerlerinin hakkı yok mu? :)

Türbancılar millete onları yapıyorlarsa karşılığını da alıyorlar. Dedim ya kız türbanlı kürsüden indirilmiş diye acıyacak halim yok, başkaları da onnunla farklı görüşten diye baskıya uğruyorlar.

Önceden türban sorunu mu vardı memlekette? Sorunu yapanlar bugünkü türbancı siyasetçiler.

Aç bırakıp yağ dağıtıp oy alıyorlar.
Sorun olmayan türbanı sorun haline geitdiler şimdi de çözeriz diye oy topluyorlar.

Babannemi ben çocukken yakının düğününe götürdüm kapalı kadın, teyzem keza aynı şeilde bunlar giderdi askeriyeye, gazinoya kadar girerlerdi.

Ne diye yasaklandı, bunun nedenini bugünkü türban savunucusu siyasiler iyi bilir.

fidayda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bdco dedi ki:
yok zaten derdim o değil benim etrafımda mağdur olanları siyaset yapmadığından eminim o bakımdan diyorum onlar mağdur bırakılmamalı bence .dinin emrini uygulayamamaları için ne suç işlediler tv deki o kız neden ödülünü neden alamadı benim derdim siyaset değil mağdurlar
Arkadaş memlekette tek mağdur türbanlılar mı ???
Başka mağdur yok mu hiç ???
Ben mi başka yerde yaşıyorum nedir !!! Türban sorunu çözüldüğünde herşey yoluna girecek %( KKTC, PKK, işsizlik,fakirlik, Ermeni diasporası, AB politikaları, ABD çuvalı başımızdan çıkacak !!! ???
Sorunumuzun ne olduğu hakkında fikir sahibi olmayabilirsiniz ama en azından iç güdülerinizi kullanabilirsiniz
Kurtuluş savaşında dedelerimiz ninelerimiz entellektüel birikimleriyle savaşmadılar belki ama aklın yolu birdir deyip, içgüdüsel bir refleks ile Atamızın mücadelesine yüce bir mukavemet ile destek vermişlerdir.
Darısı 21. yüzyılda yaşayan torunlarının başına

Alper Kut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Memleketi türbanla oyalayan zihniyet sınır ötesine gidebilir mi?
Amerika dan izin ister. Amerika da senin başına ya çuval takar ya da türban
Kendisine ufacık zarar gelse hatta gelmese bile gelebilir diyerek yüzbinlerce Irak lıyı öldürür ama senin 30.000 insanının kaybına ses çıkarmaz ve gizliden !!! destek olur.
Amerika yüzbinlerce Irak lıyı öldürürken ses çıkarma ama burada din, islam, mağdurlar diye bas bas bağır
Kimse bana Iraklılar hakkında da yazdık, yazıyoruz demesin :mad:

eshedll

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba
kimse ama hiç kimse türbanlı diye başörtülü diye hiçbir genç kız ve ya kadın, geçmişi ne olursa olsun nasıl olursa olsun okumasını, devlet dairelerine girmesini nede her vatandaşın alması hak olan sosyal hak ve devlet hizmetlerini engelleyebilir.bunu yapmaya çalışan kim olursa olsun ister vural savaş ol ister erdoğan teziç neidüğü belirsiz ol ister özdemir özden ol ister atatürkçüyüm diye cumhuriyetçiyim diye yalan konuşup laik türkiyeyi kurtarmaya çalışan etilerde şişlide ve ya hernerde oturduğu farketmez bu çurümüş kokuşmuş çökmüş düzenden beslenen tuzu kurulardan ol çalıp çırpıp yetimin öksüzün hakkını çalan hırsızlardan ol ister türban kızlara erbakana ve arkadaşarına iftiralar atarak yalan haberler yazdırarak gündemi meşgül ederek cebini dolduran aydın doğan gibilerden ol. bunun engelleyemezsiniz.yaparsanız eğer hakkın rahmeti gelip te kapını çaldığında azraille başbaşa kaldığında cevabın alırsın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...