Türban davası İngiltereyi ayağa kaldırdı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İş başvurusuna gittiği kuaförde türbanı nedeniyle ayrımcılıkla karşılaştığı gerekçesiyle 34 bin sterlinlik tazminat davası açtı

Merve LOĞMANOĞULLARI/ LONDRA, (DHA)

İNGİLTERE'nin başkenti Londra'da yaşayan 19 yaşındaki Büşra Noah, iş başvurusuna gittiği kuaförde türbanı nedeniyle ayrımcılıkla karşılaştığı gerekçesiyle kuaför sahibi Sarah Desrosiers'a 34 bin sterlinlik tazminat davası açtı. İngiltere'de yankı yaratan olayda Desrosiers sadece başı açık kuaförlere iş verebileceğini savunurken, Noah hayatında ilk defa böyle bir muamele ile karşılaştığını ve çok kızgın olduğunu belirtti.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Daily Mail, Londra'nın Kings Cross bölgesinde, modern, `punk' ve `funk' tarzı saç kesimleri yapan kuaför salonu `Wedge'in sahibi 32 yaşındaki Desrosiers, iş başvurusu için salona gelen türbanlı Büşra Noah'yı görünce şaşırdı. Pembe saçlı Desrosiers, Büşra'ya şaşkınlıkla bakarak, "Bunu her zaman takıyor musun? Hiç çıkarıyor musun?" diye sordu. Desrosiers, türbanını sadece evde çıkardığını anlatan Büşra'nın iş başvurusunu reddederek, gerekçe olarak "Bir kuaförde çalışanın türban takmaması şart. Senin burada bu şekilde bulunman benim için rahatsızlık verici. Türbanlı olduğunu bana telefonda söylemeliydin" dedi.

Suriye asıllı profesyonel kuaför Büşra Noah, bu yanıt üzerine çok sinirlendiğini belirterek, "Sandalyeye sıkıca tutunuyordum. Bu incitici sözlere karşılık kendimi zor tuttum" dedi. Büşra, "Bayan Desrosiers'un vücudunda birden fazla dövme olabilir. Fakat bu, yanında çalışanlarının onun gibi olmasını gerektirmez" diye ekledi.

İlk etapta manevi tazminat için 15 bin sterlin talep eden Büşra Noah, medyadan gördüğü yoğun ilgi nedeniyle sürekli tacize maruz kaldığını öne sürerek, tazminat talebini 34 bin sterline artırdı. Sarah Desrosiers ise iddialar karşısında `şaşkın' olduğunu bildirerek şöyle konuştu:

"5 dakika süren mülakat hayatımı altüst etti. Bu kız benden yıllık kazancımı talep ediyor. Mahkemede kendimi savunacağım fakat kaybettiğim takdirde iflas ederim. Benim tutumumun dinle ilgisi yok. Bir stilistin saçının görünmesi, benim için mutlak bir kural. Ben ırkçı değilim. Asla Müslümanlar'a karşı bugüne kadar bir ayrımcılık yapmadım. Adımı kirletiyorlar."

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
?Handsome? dedi ki:
aç aç kazanırsın >>

ney kazancam ? Kusura bakma ben sizin gibi din ve vatan üzerinden para kazanmayı beceremiyorum ?

Terbiyeli konuş, vatan kutsaldır. Kimsin sen beni vatan ve din üzerinden para kazanmayla suçluyosun ?

İyi sen aç ben açmiyim ? Hep bana hep bana rabbena ohhh ne alaaaaa

RoMaNTiiZMa

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kardeşim ingilterede Taşa takılıp düşsen 3.000 sterlin tazminat alıyorsun (en az )
Orada Yaşamak Vardı :D

deryanur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sarah Desrosiers denen arkadaş Büşra Noah ın dükkanına gitse punk saç stili ile Büşra ve Büşranın türbanlı müşterilerine saç kesimi yapmak istese yani roller değişseydi oradan işin içine erkeklerde dahil olur ve Sarah ı süpürge ile kovalarlardı.

Yalan mı
Doğruyu konuşun

GOTHiC

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence haklı kadın.. Yani stilist e gidiyorsun türbanlı.. Şahsen ben müşteri olarak gitsem o kişinin benim saçlarımla ilgilenmesini istemem.. Şahsi görüşümdür tabi.. Ve kadın da kendi işyerinin prensipleri doğrultusunda bi karar vermişse buna bişi denmemeli.. Yok kafasında bandana olan birisine bunu çıkarmazsan olmaz dense oda işte modacılara hakaret ediyorsun diyemi dava açacak ? :S:S Dünya Müslümanların yaptıkları ile çalkalanıyor.. Bütün dünya islamı bu iekilde kötü tanıyor..

Bir örnek daha hollandalı bir başkan ile uçakta yan yana gelen türbanlı bir vatandaşımız onun yanında oturmayacağını söyeyip birde adamın yerini değiştirtmiş.. Yani dinde yan yana oturmanın nesi var ? Bu kadar moloz bir düşünce yapısı görmedim hayatımda.. Babaannemle konuşmtum bu konuyu dedim din olarak bir sorun varmıdır ? Aldığım yanıt (babaannem 5 vakit namasında kuranı kerimi bilen birisidir) Bu yobazlar islamı kötülemekten başka birşey yapmıyorlar.. Bunlar misilleme dedi..

Gerisi okuyucuların takdir i..

Saygılar.

GOTHiC

Asistan
Reaksiyon puanı
0
deryanur Kesinlikle haklısın.. Empati kurmadan konuşmak kolay geliyor insanlarımıza :)

mozasur

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ama müslümanlar eskisi gibi itici değiller kendilerinden olmayanlarada artık güler yüzlü oluyorlar müslümanlar küreselleşmeye başladı tüm dünya yakında müslüman olur öyle tahmin ediyorum belki yüz yıl sonra neden olmasın.

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
GOTHiC dedi ki:
Bence haklı kadın.. Yani stilist e gidiyorsun türbanlı.. Şahsen ben müşteri olarak gitsem o kişinin benim saçlarımla ilgilenmesini istemem.. Şahsi görüşümdür tabi.. Ve kadın da kendi işyerinin prensipleri doğrultusunda bi karar vermişse buna bişi denmemeli.. Yok kafasında bandana olan birisine bunu çıkarmazsan olmaz dense oda işte modacılara hakaret ediyorsun diyemi dava açacak ? :S:S Dünya Müslümanların yaptıkları ile çalkalanıyor.. Bütün dünya islamı bu iekilde kötü tanıyor..

Bir örnek daha hollandalı bir başkan ile uçakta yan yana gelen türbanlı bir vatandaşımız onun yanında oturmayacağını söyeyip birde adamın yerini değiştirtmiş.. Yani dinde yan yana oturmanın nesi var ? Bu kadar moloz bir düşünce yapısı görmedim hayatımda.. Babaannemle konuşmtum bu konuyu dedim din olarak bir sorun varmıdır ? Aldığım yanıt (babaannem 5 vakit namasında kuranı kerimi bilen birisidir) Bu yobazlar islamı kötülemekten başka birşey yapmıyorlar.. Bunlar misilleme dedi..

Gerisi okuyucuların takdir i..

Saygılar.

aynen katılıyorum. Öyle bir yerde türbanlı bir kişiden müşteriler rahatsız olacağına türbanlıyı işe almamam daha normaldir bence. Sonuçta kadın oradan para kazanacak herşeyden önemlisi onun için müşteri memnuniyeti. Kadının türbanlılara gıcık olduğunu sanmıyorum.

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
mozasur dedi ki:
ama müslümanlar eskisi gibi itici değiller kendilerinden olmayanlarada artık güler yüzlü oluyorlar müslümanlar küreselleşmeye başladı tüm dünya yakında müslüman olur öyle tahmin ediyorum belki yüz yıl sonra neden olmasın.

o nasıl bi laf ya

tabiki müslümanlar her zaman güler yüzlüdür
hem ne farkeder her zaman tüm dinler için güler yüzlülük güzeldir
şimdi birisi sana kötü davransa güzelmi olur

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Değerli üyemiz Ottomans1453 haberlerimize kaynak link ekleme konusunda anlaştığımızı umuyordum...

KİLİT

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...