TTNET ve Fiberoptik

soldier01

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ttnet altyapı çalışmaları yapıp fiberoptik döşüyor diye bi yazı okumuştum mesaj kısmında bunlar yer altında kazıyor da ben ondan mı göremiyom yaw bakır kablolarla vdsl2 vermeye çalışıyo

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Ttnet ve Fiberoptik çok uzak kavramlar nasıl bağdaştırdın acaba :) Her okuduğuna inanma derim.

attorney

Doçent
Reaksiyon puanı
18
var bu yönde bir çalışmada 2-3 yıla anca oturur.

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
evet döşüyorlar ..
ama kablo değil :D

mert__

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bizim orayıda kazdılar fiber atıolar asfaltın içine ama ttNet mi uydu net mi bilmem.ama adls kalkar bu gidişle

BurakGxG

Asistan
Reaksiyon puanı
1
geçenlerde ev taşıdım. hattı filan da taşıdık doğal olarak.Yetkili geldiğinde yapılan kazı çalışmalarını ve döşenen fiber kabloları sordum.ADam türktelekomun bu çalışmaları yaptığını söyledi ayrıca. 32 mb hız sunmaya başlayacaklarMIŞ ( fiber optikle alakasız )
Yer : izmir bornova.
Bu arada bornovada fiber döşeme çalışmalarını gördüm meydanda.telekom kablo tünelleri açıktı içine girmeyi bile düşündüm sevgilim kolumdan çekti :D

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Ttnet altyapı çalışmaları yapıp fiberoptik döşüyor diye bi yazı okumuştum mesaj kısmında bunlar yer altında kazıyor da ben ondan mı göremiyom yaw bakır kablolarla vdsl2 vermeye çalışıyo

vdsl2'nin geyiği zaten bakır kablolar üzerinden yüksek hızda bağlantı. bende vdsl2 modem vardı. 100 kilometreye kadar 100mbit bağlantı sağlıyordu. hem de sadece bakır kablolar üzerinden :D

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
ben 1.2 mb ile download yapıyorum 8mbs netlimitsiz ile..daha hızımı artırsalar 2-3 mb ile download yaparım..fibere gerek yok

karakule_66

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bizim yüksek hıza ihtiyacımız yok bizim uygun fiyata internet ihtiyacımız var.Şahsen ben internetin hızlanmasına değilde fiyatların düşmesinden yanayım.İnternet hızlanınca nolcak?Milletimiz araştırmamı yapıyor?faydalı bişeyler içinmi uğraşıyor?(bende dahil).Türkiyede internet kullanıcıların çoğu msn,facebook,video,müzik,film,oyun için internete giriyor.Bilinçli olarak kullanan insan çok az.Bu yüzden hızı artsada bişey değişeceğini sanmıyorum.En fazla facebook'daki videolar daha hızlı yüklenir,oyun ve müzikleri daha hızlı indiririrz:D.faydası ancak bu olur.Şu an 8 mbit bize yeterde artar bile ama bu fiyata değil...

Eray arkadaşıma katılıyorum.Fiber döşemiyolar ama bize iyi döşüyolar:D

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Çok hızlı bi şekilde döşüyorlar desem inanır mısınız ?
Çünkü kazarak değil, kanalizasyondan geçiriyolar kabloyu. Ve yüzde 90 zamandan tasarruf yapıyorlar. He kanalizasyondan yapmaları ne kadar doğru orası meçhul.

superquantum

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Telekomdan Nefret Ediyorum. Adından da Türk kelimesinin kaldırılması için kampanya başlatılsın istiyorum.

acerx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sizin şikayetiniz pahalı int ama sinirinizi bilmeden araştırmadan konuşuyorsunuz isterseniz autdoor ve litespan sistemlerini bir araştırın ...

soldier01

Profesör
Reaksiyon puanı
4
litespan = Bakır kablolar üzerinden yüksek hız yani vdsl2 santrale yakın kesim için uygulanabilen sistemmiş.

Autdoor = antenli bişey galiba kablosuz
Eğer avantajı bol olup öyle olsa japonya 1 gbiti autdoor la verirdi

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Geri kalmış olabilir ama bu telekomun Kamu olması ile alakalı ki Türk telekom çok uzun zamandır , Alcatel ile fiber kablo döşüyor. 15 yıl gibi uzun bir zamandır. Tabi bu omurga amaçlı bir fiber projesi. Şuanda verilen lisanslarla çok hızlı şekilde geçiş başladı. Arkadaşın dediği gibi önceden döşenmiş yerlerden geçiyor ki artık kazmana gerek yok delen bir robot döşeyerek ilerliyor.:thumbup1:

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bırakın fiberoptiği ilk önce bakır-optiğin fiyatını düşürsünler :D

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Merhaba arkadaslar.
Acizane size dusuncelerimi aktarmak istiyorum.
Su anda Denizli'de alt yapi calismalari var ve Turktelekom neredeyse hangi yol kazildiysa orada alyapi calismalarina basliyor gerek hat arttirimi gerekse fiberoptik kablo dosemesi. Duydugum kadariyla sehir merkezinde birkac ay sonra 16 mbit hizin sorunsuz sekilde calismasi icin calismalar yapiliyormus. Bu sevindirici bir haber diye dusunuyorum. Evet sirf Turktelekom'un fiyatlandirma politikasi yuzunden internet baglanti ucretleri yuksek. Mesela yalın ADSL (kisace telefon hattina aboneligine gerek kalmadan kullanilan ADSL) ucretlendirmesi sektor tarafindan ortalama 5-7 TL civarinda on gorulurken ( Link ) Turktelekom tarafindan ucretlendirme ise 17-19 TL olarak belirlenmis ( Link ) Simdi siz diyeceksiniz ki sabit telefon kullanirim gorusme yapmam ama beni isterlerse sabitten ararlar ayni ucrete gelir. Evet dogru maalesef Turktelekom un hala tekel konumunda oldugu surece bu boyle devam edecek. Buradaki yazdiklarim Turktelekomu yandasi olarak dusunmeyin sakin. Simdi sizlere bir soru sormak istiyorum bu konuyu okuyanlar veya yanitlayacaklar acaba kac kisi veya ne oranda TTNET harici bir servis saglayici kullaniyorsunuz? Diyeceksiniz ki diger saglayicilarda TTNET in alyapisini kullaniyor degisen birsey yok diye. Evet haklisiniz maalesef genelde diger servis saglayicilarinda omurgalari hala Turktelekom a bagli. Peki cogu arkadas ucretlerin yuksek olmasindan, alyapinin kotu olmasindan yakinirken neden servis saglayicilarini degistirmiyor acaba anlamis degilim. Soyle dusunelim Mevcut TTNET musterisi arkadaslar farkli bir saglayicidan internet aboneligine (superoline, smile, tnn, koc.net vs. vs.) gecsin. Tekel konumunda olan TTNET in pastadan payi cok degil birkac puan dussun. Bu sekilde rekabet anlaminda birseylerin degisebilecegini dusunuyorum.
Acaba sizlerin dusunceleri nedir bu konuda?
Tesekkurler.

karakule_66

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaslar.
Acizane size dusuncelerimi aktarmak istiyorum.
Su anda Denizli'de alt yapi calismalari var ve Turktelekom neredeyse hangi yol kazildiysa orada alyapi calismalarina basliyor gerek hat arttirimi gerekse fiberoptik kablo dosemesi. Duydugum kadariyla sehir merkezinde birkac ay sonra 16 mbit hizin sorunsuz sekilde calismasi icin calismalar yapiliyormus. Bu sevindirici bir haber diye dusunuyorum. Evet sirf Turktelekom'un fiyatlandirma politikasi yuzunden internet baglanti ucretleri yuksek. Mesela yalın ADSL (kisace telefon hattina aboneligine gerek kalmadan kullanilan ADSL) ucretlendirmesi sektor tarafindan ortalama 5-7 TL civarinda on gorulurken ( Link ) Turktelekom tarafindan ucretlendirme ise 17-19 TL olarak belirlenmis ( Link ) Simdi siz diyeceksiniz ki sabit telefon kullanirim gorusme yapmam ama beni isterlerse sabitten ararlar ayni ucrete gelir. Evet dogru maalesef Turktelekom un hala tekel konumunda oldugu surece bu boyle devam edecek. Buradaki yazdiklarim Turktelekomu yandasi olarak dusunmeyin sakin. Simdi sizlere bir soru sormak istiyorum bu konuyu okuyanlar veya yanitlayacaklar acaba kac kisi veya ne oranda TTNET harici bir servis saglayici kullaniyorsunuz? Diyeceksiniz ki diger saglayicilarda TTNET in alyapisini kullaniyor degisen birsey yok diye. Evet haklisiniz maalesef genelde diger servis saglayicilarinda omurgalari hala Turktelekom a bagli. Peki cogu arkadas ucretlerin yuksek olmasindan, alyapinin kotu olmasindan yakinirken neden servis saglayicilarini degistirmiyor acaba anlamis degilim. Soyle dusunelim Mevcut TTNET musterisi arkadaslar farkli bir saglayicidan internet aboneligine (superoline, smile, tnn, koc.net vs. vs.) gecsin. Tekel konumunda olan TTNET in pastadan payi cok degil birkac puan dussun. Bu sekilde rekabet anlaminda birseylerin degisebilecegini dusunuyorum.
Acaba sizlerin dusunceleri nedir bu konuda?
Tesekkurler.

Diğer sağlayıcılara geçin diyosunuz zaten diğer sağlayıcılarda türk telekom alt yapsını kullanıyorlar.bu yüzden ana sağlayıcıdan almak varken neden insanlar bayi konumundaki sağlayıcılardan alsın?.bir sorun olduğunda ttnet daha hızlı hareket geçer ama diğer sağlayıcılardan birçok sorun oluşur.Bulunduğumuz yerde tellcom,kablo tv vs.. varda bizmi geçmedik?.Bu dediğim 2 sağlayıcıdan birisi bile bulunduğum yerde hizmet verse hiç düşünmeden geçerim.Ama burda sadece ttnet alt yapısı var...