Total War Rome 2 Çıktı

Total War Rome 2'yi sevdiniz mi?

• Kullanılan toplam oy
    7

bugra1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
03.09.2013 tarihinden itibaren satışa sunulmaya başlandı.

İşte oyundan görüntüler, videolar ve bilgiler :

Rome Total War bilindiği üzere serinin en uzun süre oynanan oyunlarından biri , böyle olmasında ilk 3D Total war olması ve dönem aralığının cazipliği de büyük rol oynuyor. Bu öyle bir oyun oldu ki bazı TV Showlarında bile tarihi canlandırmalarda kullanıldı.

Birkaç hafta önce Rome'un yeni bir oyunun yapımına başlandığı hakkında bilgiler aldım. Bu süreci kendi gözlerimle görmek için CA nın izniyle oraya gittim. Gittiğimde James Russell (Lider tasarımcı) yardımıyla 10dk lık savaş demosunu görme şansım oldu. Gördüklerim gerçekten heyecan vericiydi yine de daha oyunun ilk adımları olması birçok görevli çalışanın bu aşamayı görmemi istememesine neden oldu. Bu nedenle oyun hakkında detay almak bir hayli zor oldu. İşte alabildiğim bilgiler.

DAHA BÜYÜK , DETAYLI SAVAŞLAR

Gördüğüm demo Roma ordusunun Kartaca başkentini kuşatmasıydı (Pön savaşlarının sonuncusu BC 146) - savaş ünlü bir şekilde Kuzey Afrika'nın tamamen işgaliyle sonuçlanmıştı. Açılış Roma konsülünden Scipio Aemilianus'un ordusundaki adamlara savaş gemilerine binme emriydi. Rome 2 total war yeni motoru sayesinde seride ki en büyük ve detaylı savaşları yansıtacak. Bildiğimiz Generallerin moral konuşması oldukça değişmiş ki Scipio özel bir sahne ile askerlerine sesleniyordu , kamera açısını uzaklaştırıp büyük Kartaca şehrine onlarca geminin yaklaştığını görmekte güzel bir görüntüydü.

Rome-2-Naval-Invasion.jpg

Artık gemiler ve ordular aynı savaş içinde kontrol edilebilecek. Asker taşıyan Biremeler kıyılara dayandı , Romanın diğer gemileri mancınıklarla sahile çıkan askerlere koruma sağlıyordu , askerler hücum için karaya çıkarken düzgün bir halde yürüyorlar , pozisyon alıyorlardı. Daha sonra CA ya bu "Rolling Start"ın önce ki oyunlardaki Deployment kısmı mı diye sordum , fakat asıl husus bu değilmiş - bunu yerine CA açılışların gerçekçiliğini arttırmak için yeni yollar arıyormuş , yani daha zengin durumlar bizi bekliyor olabilir. Sahil çıkarmaları onaylanmış bir özellik , CA geleneksel olmayan başlangıçlar içinde ayrı bir oda ayırmış durumda.

"Total war büyüklüğü hakkında çok özel bir şey var" dedi James Russell. "Dikkatlice bakarsan oyuna zoom yapınca 2 askerin birbiriyle savaştığını görebilirsin , kamerayı uzaklaştırınca da binlerce , binlerce askerin savaştığını görebilirsin , bu özelliği gerçekten Roma 2 de göstermek istiyoruz"

Yapımcılar bize savaşı göstermek için serbest kamera açısı kullandılar - Roma okçuları tahta bir platform arkasından Kartacalılara karşılık veriyor , kuşatma kuleleri ilerliyor , denizden Roma mancınıkları surlarda gedik açıyordu. Sokaklar gerçekten de büyüktü. Artık eskisi gibi sokak sokak askerlerine bakmanıza gerek kalmayacak bunun yerine CA yeni bir kamera açısıyla , kamerayı uzaklaştırınca 1km2'yi içine alabilecek bir şekilde yukarıdan bakmamızı sağlıyacak ve askerlerimiz komuta odalarında olduğu gibi basit ikonlarla askerlerimizi izliyebileceğiz. Birlikleri bu açıdan kontrol etmek pek kullanışlı olmayacak fakat askerlerin o andaki pozisyonlarını görme imkanımız bizi şehrin sokak aralarında kaybolmaktan kurtarıcak.

Savaşları daha ilgi çekici ve anlaması kolay hale getirmek için özel teknikler kullanılıyor. Bunlardan biriside bir askeri birliğin içine karakter ekleyerek savaşı onun gözünden görme imkanımız olacak. İzlediğim demo da Scipio'nun askerlerini Kartaca surlarını ele geçirmek için kuşatma kulelerine koşuyordu. Aynı anda karaya çıkan askerler bir kaç santim yukarıda olan generallerinin emirlerini dinliyorlardı (bunu pek anlamadım bir kaç santim diyince acaba at üzerindeki Scipio'dan mı yoksa oynayan kişinin zoom yaptıktan sonrasını mı kastetti ?).

Scriptli mi ? Evet. CA savaşın ortasının standart bir oynanış olacağı hakkında yorum yapmadı. Ama güzel değil mi ? Kesinlikle , özellikle Romalılar surlara ulaştığında. Shogun 2 de 1'e 1 Samurai duelloları oluyordu , Rome 2 ile bu daha ileri gitmiş - askerler birbirlerine hamle yapıyor kılıç saldırılarına karşı yanlara çekiliyor (dodge) hücum sırasında da kalkanlarıya birbirlerine çarpıyorlardı, CA'nın bu konu hakkında uzun araştırmalarının hakkını vermek gerek ki tarihi uzmanlar eşliğinde deneyimli re-enactors (yeni den canlandırma) eşliğinde animasyonların yapımına başlanmış - tabii ki oyunun animasyon desteği bir harika.

James Russell'ın anlattığına göre "Hepsi birbirinden farklı görünen askerlerinize (bu ilginç olacak) surları almaları için emir verdiğinizde bunu sadece onlar değil sizde yaşayacaksınız" dedi , " ve ne yaptıklarını izleyin , hemen birbirlerinin klonu halinde değilde , sizin için elinden geleni yapan hepsi birbirinden farklı görünen , merdivenleri tırmanan askerler göreceksiniz".

Surlar alındı , savaş sokaklarda devam ediyor . Roma birlikleri alışılmadık yerden şehre girdi - Sahil kısmındaki surlarda ki gediklerden - yol kesiminde Kartacalıları çevreleme hareketiyle kıstırdılar. Demonun bu kısmı diğer total war oyunlarındaki gibiydi , fakat sokakların büyüklüğü savaşı dayanılmaz halde zorlaştıracak ve gerçekten "savaş yönetiyorum" dedirtecek ve diğer total wardaki gibi şehrin merkezini ele geçirmek yerine sizi zorlayacak bölgeleri kontrol etmenizi ve daha farklı seçeneklerle savaş yaşamanızı sağlayacaktır.

Rome-2-Street-fighting-610x254.jpg

Demo olması dolayısıyla Kartaca savaşının gösterimi kısaydı , kamerayı tekrar savaş alanında hücum eden Scipio'nun askerlerine çeviriyoruz . Bu sırada şehrin girişindeki Kule yıkılıyor ve etraf toz duman içinde kalıyor , Roma birlikleri ise bir anlığına duraklıyordu. Bu duraklama da "Hattı koruyun" diye bağırışlar geliyordu. Hücum eden savaş fillerinin siluetleri dumanların arasında beliriyordu . Bu Rome 2 nin dünyaya ilk bakışıydı. Sonunda Scipio zafer kazanıyor Kartaca yağmalanıyordu.

7443city-610x422.jpg

Belli ki savaşlardaki bazı sahneler bu bölüm için özel olarak yapılmıştı fakat emin olun oyunun içerdiği yenilikler oyunun atmosferini , size hissettirdiği şeyi tam anlamıyla değiştirecek ve sanki Total War'ı ilk defa oynuyormuş gibi hissettirecek.

CAMPAIGN HARİTASININ YENİDEN YAPIMI

"Yapmaya çalıştığımız şey savaşı daha anlamlı kılmak , standart bir çizgiden çıkmak" dedi Jamie Ferguson.
"Savaşlara daha büyük önem ve anlam yerleştiriyoruz - kazandığımız zafer düşman ülkenin sonuna giden yol olabilir , fakat savaşı kaybedersek ... çöküşe giden yol olabilir - bir ordu kurulduğunda , onun gerçekten önemi olan bir ordu olduğunu campaign haritasında da anlayacaksınız. Bunu diğer oyunlar da kinden biraz farklı düşünebilirsiniz."

Buna rağmen CA bana yeni campaign haritasını göstermeyi istemiyor (adamlar haritayı bile hazırlamışlar) Yine de anladığım kadarıyla Turn-Based (tur şeklinde) olan campaign bölümüne yenilikler katıyorlar. Bir göz ucuyla bakınca , amaçladıkları şeyin oyuncuya daha fazla sorumluluk yüklemek , yani askerlerine gerçekten önem vermesini sağlamak , cohortlarını , lejyonlarını , ordularının kontrolünü daha sorumluluk isteyen biçimde yönetmesini sağlama çabasındalar.

"Daha küçük miktarda ki ordular üzerine , daha az sayıda önemli savaşlar üzerine konsantre olmaya , önem göstermeye çalışıyoruz" - " Ordularınızı birleştirirken gösterdiğiniz zamanı azaltmaya çalışıyoruz". (bir nevi campaign haritasındaki yükü azaltmaya çalışmışlar).

Buna örnek verirsek , bir bölgenin içinde birbirinden ayrı başlı başına ufak bölgeler koymaya çalışıyorlar (il ve ilçe kavramı gibi birşey olsa gerek). Buna rağmen sizi her bir bölgenin yönetimiyle uğraştırmak yerine o bölgelerin bağlı olduğu asıl yerden tüm o bölgeyi yönetmenizi sağlıyacak fakat işgal etme sırasında o ufak bölgelerin hepsini teker teker almanız gerekicektir. "Biz bu stratejik yoğunlağa sahip olmak istiyoruz" diyor Russell "Ve bu şekilde büyük alanlara sahip olabilirken , kolay bir bölge yönetimi sunacağız."

Oyun sırasındaki tarihi olayları konuşurken , Jamie Ferguson oyuncu özgürlüğü hala en önemli konu diyor. "Oyuncuyu tren gibi bir ray üzerine koymuyoruz" diyor Jamie "Tarihi olaylar oyuncunun yaptığı şeyler üzerine devreye girecek , oyuncunun davranışına göre şekil alacak ... bu gerçekten oyuncuyu antik dünyanın içe sokmak için yapmaya çalıştığımız şeylerin başında geliyor."

Total war oyunlarının kilit noktası hakkında iddiaları var Jamie'nin "Total war sadece tarihi sıradanlık üzerine tekrar yaratmak demek değildir , yapmaya çalıştığımız şey oyuncuya alternatif bir tarih akışı sunmak(aynı sonuca farklı yollardan gitmek denebilir). Bir tarihi noktadan başlayıp - rastgele bir tarih alalım 325 BC - Bu tarihi başlangıçtan itibaren oyun , oyuncunun yaptıklarına göre AI ortamına göre şekil alacaktır.

Rome-2-Sea-battle-concept-art-610x355.jpg

Bu özellik politik olaylara da yansıyacaktır. Julius Caesar'a taç giydirilmesini ele alalım , Ferguson diyor ki "Roma Cumhuriyetinin ,İmparatorluk olması için bir sebep yok - Bu olay tarihsel olarak Krallık şekline geri gitmesi demek , ve eğer oyuncu bunlar arasında tercih yapmak isterse CA bunu destekleme niyetinde.- Aynı şekilde -Coğrafi ve ekonomik kaynakları kenara itersek- iyi yönetilen Cermenlerin koalisyon oluşturmama ve dominant güç olmama gibi bir nedeni de yok.

Askerlerin ekipmanlarını değiştirmekte CA'nın yeni keşfettiği şeylerden. "Askerlerin ekipmanlarının oyuncular tarafından belirlenmemesi için bir sebep yok , bunu yapmamamız için de bir sebep yok" diyor Ferguson. "Örneğin bir süvari kılıcını ele alalım - Spatha kılıcı , gerçekte imparatorluğun en geç dönemine kadar böyle birşey yoktu ama bazı generallerin başka bir zamanda bu yeniliği yapmaması içinde bir engel yoktu , 'tamam bunu daha erken yapalım' diyebiliriz." Yinede tarihi gerçekçilik CA için ön planda.

ANTİK DÜNYANIN (YENİDEN) TASARLANMASI

Rome 2 nin bu kadar müthiş görünme sebebi oyunun yeni motoru olduğu kadar sanat directörünün de eseri. Shogun 2 gerçekten sanatsal yaklaşılmış , heyecan verici bir oyundu Rome 2'de bu geleneği sürdürüyor - Roma dönemi savaşlarının da batı dünyasında ne kadar etkili olduğunu düşünürsek gerçekten güzel birşeyler olacaktır. Renklere gerçekten önem verilmiş aynı zamanda ışıklandırma da öyle . Kartaca turuncu , yeşil ve kahverengi halde render edilmiş buna karşın savunucuları ise beyaz haldeler ve koyu kırmızı Romalı işgalciler . Yanan şehirden dumanlar yükseliyor ve bu savaş alanındaki askerlerin bütün renk dengesini değiştiriyor ve aynı zamanda dumanlar arasından askerlere değen ışıklar gerçekten inanılmaz bir efekt katıyor savaş alanına.

Askerlerin silahları ve zırhları çentilmiş çelikten yapılma , kullanılmış eskimiş ve hatta çatlamış şekilde olanları var , Kartaca surlarında duvarlar sadelikten uzak şekilde antik resimlerle süslenmiş (grafiti de denebilir). Bu "yaşanmışlık" hissi Rome 2'yi gerçekten özel kılıyor. Oyun Rome TV show'un daki gibi , gerçek arkeolojik bilgilere dayanarak oyun atmosferi yaratılıyor. Eğer Kartaca bu kadar güzel gözüküyorsa Ölümsüz Şehir (Roma) nasıldır tahmin bile edemiyorum.

MULTİPLAYER VE MODLAR

Multiplayer onaylanmış bir içerik , fakat CA "Alışılmışın dışında gerçekten büyük birşey yapma" derdinde. Henüz hiç bilgi yok. Shogun 2 deki matchmaking ve campaign oyunlarından başka şeyler bekleyebiliriz belki de.

"Elimizden geleni yapıyoruz" diyor Russell "Fakat gittikçe zorlaşıyor çünkü önceki oyunlarda basit Text dosyaları kullanıyorduk bu da modlamayı kolaylaştırıyordu ama artık belli başlı Data sistemlerimiz var ve bu da modcular açısından hiçte kolay değil , elimizden geleni yapıyoruz"

Kaynak: Chris Thursten, PCGamer
Not:Alıntıdır..

Minimum Sistem Gereksinimi:
İşletim Sistemi: XP/ Vista / Windows 7 / Windows 8
İşlemci: 2 GHz Intel Çift Çekirdek / 2.6 GHz Intel Tek çekirdek
Hafıza: 2GB RAM
Ekran kartı: 512 MB ekran kartı
DirectX: 9.0c
Sabit Disk: 35 GB alan
Ekran Çözünürlüğü: 1024×768

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimi:

İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 8

İşlemci: 2nd Generation Intel Core i5 işlemci
Hafıza: 4GB RAM
Ekran kartı: 1024 MB ekran kartı
DirectX:11
Sabit Disk: 35 GB
Ekran çözünürlüğü: 1920×1080

Oynanabilir Devletler:

Roma
Iceni
Suebi
Parthia
Sparta (DLC)
Makedonya
Selecuid (DLC)
Egypt
Athens (DLC)
Arverni
Kartaca
Pontus (DLC)
Epirus (DLC)

12550_055_Roman_Triarii.jpg

70610_056_city_of_rome.jpg

74797_nil.jpg

rome2-3.jpg

qz1zz.jpg

qz25f.jpg

Total-War-Rome-2-preview-2.jpg

Total-War-Rome-2-7.jpg

1342606290-rome_2_screen_1.jpg

total_war_rome_2_vorschau_0003pcgame.jpg

total_war_rome_2_vorschau_0004pcgame.jpg

total_war_rome_2_vorschau_0005pcgame.jpg

rome2-boarding.jpg

rome2-deniz-savaslari.jpg

ee1aa3006383c85c0a27de89c352d.png

2fb8012b99d64c695c35e782cca08.png

[video=youtube_share;h4ehghojE0E]http://youtu.be/h4ehghojE0E[/video]

[video=youtube_share;RscVeOzPiZE]http://youtu.be/RscVeOzPiZE[/video]

[video=youtube_share;b9fL7ucHkt0]http://youtu.be/b9fL7ucHkt0[/video]

[video=youtube_share;bjlL7TS9bP8]http://youtu.be/bjlL7TS9bP8[/video]

[video=youtube;XJTTsDiqDeY]http://www.youtube.com/watch?v=XJTTsDiqDeY&feature=share&list=TL8HckiXh36 xQ[/video]

[video=youtube_share;EaDlihIqPws]http://youtu.be/EaDlihIqPws[/video]

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=87115.0

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Kaynak belirtilene kadar konu kilit.

bugra1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Total War Rome 2'yi oynayıp görüşlerini bizimle paylaşacak var mı?

brainiac

Doçent
Reaksiyon puanı
2
BU oyunu bı turlu anlamadım zor gelıyo zaten bıde acayıp kasıyo masallah gta4 gıbı oyun

bugra1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BU oyunu bı turlu anlamadım zor gelıyo zaten bıde acayıp kasıyo masallah gta4 gıbı oyun
grafik ayarlarını düşürerek denediniz mi?

C.A.

Asistan
Reaksiyon puanı
3
hangi birini yazıcan eski rtw ile alakası bile yok çok kötü yapmışlar oynanabilirliği çok kötü grafik optimizasyonu çok kötü izlediğimiz videolarla oyunun alakası bile yok o videoları hazırlarken ki itina ve özenin oyunda yarısını yapmamışlar.

spartacus dizisi sayesinde baya bir heyecan ve sempati olmuştu oyuna karşı ama tam bir hayal kırıklığı oldu keşke 1 sene daha bekleseydikte böyle görmeseydik. Eski rtw buna 10 basar.

bugra1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hangi birini yazıcan eski rtw ile alakası bile yok çok kötü yapmışlar oynanabilirliği çok kötü grafik optimizasyonu çok kötü izlediğimiz videolarla oyunun alakası bile yok o videoları hazırlarken ki itina ve özenin oyunda yarısını yapmamışlar.

spartacus dizisi sayesinde baya bir heyecan ve sempati olmuştu oyuna karşı ama tam bir hayal kırıklığı oldu keşke 1 sene daha bekleseydikte böyle görmeseydik. Eski rtw buna 10 basar.

Oyunu hiç denemedim o yüzden size soruyorum :)

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
[MENTION=106409]brainiac[/MENTION] ve [MENTION=365042]bugra1903[/MENTION] sakin olalım ve gereksiz tartışmalardan kaçınalım.

kaptan_07

Asistan
Reaksiyon puanı
5
çok pis oynayasım geldi ama bilgisayarı değiştirmem gerekecek ve ne yazık ki okullar açılıyor. öğrenciyken okul oyuna engel değildi ama şimdi vakit yok.

bugra1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyunu 2 gündür oynuyorum. Grafik olarak gayet kaliteli bir şey dışında. Savaştayken yağmurun yağmasını kötü yapmışlar. Yağmur yağarken aynı cama çarparmış gibi görüntü veriyor. Savaştayken oyunun içine girdiğinizi hissedemiyorsunuz. Onun dışında gayet iyi.

Oynanılabilirlik diğer Total war serilerinden farklı ilk başlarda alışmanız zor olabiliyor.

Ben ilk oynadığımda asker üretmeyi çözememiştim. Ev yapmakta çok değişik gelmişti. Diğer serilerden farklı ikiside. Oynadıkça cözersiniz.

Oyunda gördüğüm kadarıyla diplomat yok. Diplomasi için özel bir buton ayırmışlar ve sadece size yakın yerlerle sizin keşfettiğiniz yerlerle diplomasi içine girebiliyorsunuz. Verdiğiniz tekliflerin kabul görme oranı düşük ticari anlaşma teklif etsen bile + para vermeden kabul etmiyorlar. Eğer iyi geçinirseniz para vermeye gerek kalmıyor.

Medieval daki gibi tüccar yok galiba ben göremedim. Aynı şey din adamları içinde geçerli.

Deniz savaşları çok güzel olmuş. Düşman gemisine yan tarafından çarptığınız anda gemi paramparça oluyor

- - - Mesaj Güncellendi - - -

O yönden çok gerçekçi olmuş.

Savaşlar diğer seriler gibi ama büyük bir artısı var. Deniz kenarındaki şehirlere gemiden çıkartma yapabiliyorsunuz.

Campaign haritasında askerlerin yürüme mesafesi arttırılmış.

Casus ve karakterlere skill ekleme gelmiş.

Casuslar faaliyet gerçekleştirirken para veriyorsunuz orası ekonomi açısından biraz kötü.

Haritada bir çok ülke mevcut turn sonunda biraz fazla beklemeniz gerekiyor.

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
90 tl ye orjinal aldım fakat oyun çok detaylı daha önce strateji oynamaynlar için tavsiye etmem biraz öğrenmek için zaman istiyor

bugra1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
90 tl ye orjinal aldım fakat oyun çok detaylı daha önce strateji oynamaynlar için tavsiye etmem biraz öğrenmek için zaman istiyor
Türkçe olunca pek sıkıntı çekmedim açıkcası öğrenmek için diğer serileri oynayan oyunun mantığını bilir zaten