TOGG fabrikasının temel atma töreni tarihi belli oldu!

OzkanK.

Profesör
Hocam patlamaya hazırsınız siz de.
Arkadaş demiş ki dolar bizi etkilemez.
Diğeri de diyor ki etkiler çünkü batarya ithal.
Bunda bir sorun yok.

Zaten batarya üreten sayılı şirket var. Kimse batarya ithal diye çamur atmıyor ve atamaz. ;)

Patlamaya hazır değilim ama bu tarz milli bir işte bile ( Ülkete fabrika açılacak üretim olacak iş aş olanağı işte. )
Herkes hayırlı olsun İnşAllah güzel olur derdinde adam daha ilk mesajında yazdığı.

Bu dolar kuru ile elektrikle oto hayali yandı

Bu ne demek şimdii umut cümlesimi taktir cümlesi mi yoksa siz bekleyin hiç bir halkt olmaz o arabadan şeklinde moral bozma umut kırma söylemi mi =?
Devamındada bir şey yazanlara ikide bir BATARYA ne olacak BATARYA ithall hee onu ne yapacaksınız o araba yerli değil üretim olsa bile 300-400 bin TL olur tarzı söylemler nedir.

DKN NZY

Rektör
Patlamaya hazır değilim ama bu tarz milli bir işte bile ( Ülkete fabrika açılacak üretim olacak iş aş olanağı işte. )
Herkes hayırlı olsun İnşAllah güzel olur derdinde adam daha ilk mesajında yazdığı.

Bu dolar kuru ile elektrikle oto hayali yandı

Bu ne demek şimdii umut cümlesimi taktir cümlesi mi yoksa siz bekleyin hiç bir halkt olmaz o arabadan şeklinde moral bozma umut kırma söylemi mi =?
Devamındada bir şey yazanlara ikide bir BATARYA ne olacak BATARYA ithall hee onu ne yapacaksınız o araba yerli değil üretim olsa bile 300-400 bin TL olur tarzı söylemler nedir.
Az mı 400 bin tl neresine yerli diğeceğiz hati ithal araçlarda verfi vb varda pahalı yerlide pahalı olunca ne ılacak çoğu insan yıllarca bu işi yapandan mı alır yoksa yıllar önce tofaş gibi bir marka ile kazık atandan mı sizi duyanda istwmiyorum sanacak
Venüz z40 çıkınca yok pahalı bide yerli olacak ucuz olması lazım dendi ama çöpaung yok gibi sattı buna ne diyorsunuz yerli ucuz olmalı vergi olmamalı yoksa kimse yüzüne bakmaz

OzkanK.

Profesör
Az mı 400 bin tl neresine yerli diğeceğiz hati ithal araçlarda verfi vb varda pahalı yerlide pahalı olunca ne ılacak çoğu insan yıllarca bu işi yapandan mı alır yoksa yıllar önce tofaş gibi bir marka ile kazık atandan mı sizi duyanda istwmiyorum sanacak
Venüz z40 çıkınca yok pahalı bide yerli olacak ucuz olması lazım dendi ama çöpaung yok gibi sattı buna ne diyorsunuz yerli ucuz olmalı vergi olmamalı yoksa kimse yüzüne bakmaz

Halen ne anlatıyon hocam ya :( Biz burada daha fabrikanın kurulması temel atılması sevincindeyiz sen 300-500 TL muhabbetindesin. Bir Allah'ın izni ile fabrika kurulsun yatırımlar yapılsın hatlar çalışmaya başlasın sonra yap şu eleştirilerini. ( Bu safhada yaptığın bu eleştiriler körleme muhalifliğe giriyor üstüne insanların moral ve motivasyonunu bozacak laflar. )

Fakehero

Profesör
Üretilecek araçların satış fiyatı rekabet edecekleri markaların o segmentindeki modellerin fiyatlarında satışını yapmayı planladıklarını söylemişti Gürcan Karakaş. Onca çekilen videoda hep böyle dedi youtube videolarında bakın görürsünüz. Yıl 2022 diyelim seri üretim başladı. C segmenti SUV modelini seri üretimine başladılar diyelim başka bir markanın C SUV modeli o zaman 300 bin TL ise bu üretilen aracında bu fiyatta olmasını bekleyebiliriz. Ama yerli üretim araçlara verilen düşük oranlı krediden bile düşük bir orana bunun için kredi çıkaracaklarından da eminim.

SinHa

Doçent
Yan sanayi oto parça üretiminde bir numarayız. Bursa Oto Sanayide, x marka aracınızın yurt dışından getirilmesi gereken bir parça bir kaç gün içinde muadil olarak yapılabilir. Bizim sıkıntımız bazı şeylerin imkansız gibi gösterilmesi. Çocukluğumda İstanbul Maltepe'de 4-5 oto tamircisinin bir araya gelip hurda bir woswos tosbağı kömür ile çalıştırdıklarına şahidim. Valla ben bizim ustaların mecburiyet doğunca üretemeyecekleri bir şey olduğunu sanmıyorum. Pil konusunuda çözeriz. Yakın zamanda pil ile alakalı bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum bulursam paylaşırım

Fakehero

Profesör
Bakın piller bir araya getirilerek batarya üniteleri oluyor tamam bunlar kesinlikle dışarıdan alınacak ama ilk üretimde yüzde 51 Türkiyede üretilen parçalar olacak. Türkiyede yedek parça üretimi iyi bir seviyede zaten. Elektronik altyapı motor piller bataryalar gibi ürünler ithal edilir zaten ilk başta. Bakın Tesla bile ilk başlarda ürettiği araba bilgisayarının işlemcisini nvidiadan pilleri panasonicten alıyordu. Zamanla kendi işlemcisini oluşturduğu ortaklıklarla pillerini üretmeye başladı. Bebek doğduğunda bir anda yürümez ilk önce emekler bu her firma için böyledir.

KTimur

Üyecik
Bu arabaya ''şurası dışarıdan orası buradan'' diyenlere sadece gülüyorum.
TOGG bir marka. Marka yaratmak ülkelerin en büyük avantajıdır. Apple'ın ürünleri Çin altyapısı ile Çin'de üretiliyor ancak biz Apple'a Amerikan markası diyoruz. Çünkü Amerikan markası. Amerika'da argesini yapar, üretimini Çin'de yapar. Bu işten de çok para kazanır.

Dünyadaki araçların %50'sinde Bosch marka yakıt enjektörü bulunur. Bu enjektörleri üreten fabrika İstanbul'da. Ama parayı kazanan kim Bosch. Dünyada ki üretim zincirlerini inceleseniz zaten böyle yorumlar yapmazsınız. Sırf ''fırsat maliyeti nedir?'' diye baksanız zaten olayı anlarsınız. Volvo'ya bakın bakalım kaç parçası ''yerli ve milli'' üretim kaç parçası farklı ülkelerden.

TeknoTakip

Asistan
fiyatı kendini kanıtlamış markalara eşit olacaksa pek satacağını sanmıyorum. bide telefonla kıyaslayan olmuş. araba bu araba