Thodex'in Sahibi Fatih Faruk Özer Hakkında "Nitelikli Dolandırıcılık"Tan Suç Duyurusunda Bulunuldu.

Bu konuyu okuyanlar

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Kripto para borsası Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer hakkında "nitelikli dolandırıcılık" suçundan suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Abdullah Üsame Ceran'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu suç duyurusunda, Koineks Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer'in sahip olduğu şirket tarafından 20 Eylül 2017'de kurulan Thodex isimli kripto para borsasında, yaklaşık bir haftadır banka hesaplarına para çekme hususunda aksaklık yaşandığı, sürecin, borsanın tamamen işleme kapanmasıyla devam ettiği vurgulandı.

Borsanın internet sitesine iki gündür erişilemediği ve söz konusu www.thodex.com adlı sitenin yaklaşık 400 bin kullanıcıya sahip olduğuna dikkat çekilen dilekçede, bu 400 bin kullanıcının yaklaşık 390 bininin aktif şekilde kripto para alım satım işlemleri ve fon yatırımları gerçekleştirdiğinin düşünüldüğü kaydedildi.

- "Özer'in İstanbul'dan çıkış yaptığına dair iddialar mevcuttur"

Sosyal medya üzerinden birçok Thodex kullanıcısı ve Koineks AŞ müşterisinin borsaya erişim sağlayamadığını ve zaten bir süredir borsadaki paralarını banka hesaplarına transfer edemediklerinin belirtildiği dilekçede, "Koineks AŞ sahibi ve yönetim kurulu başkanı Faruk Fatih Özer'in 20 Nisan 2021 tarihinde İstanbul Havalimanı'ndan çıkış yaptığına dair sosyal medyada gündeme gelmiş iddialar mevcuttur. Bu iddiaların ivedilikle soruşturulması son derece önem arz etmektedir." denildi.

Çok sayıda vatandaşın ciddi meblağlarda zarara uğraması ve birikimlerini kaybetmesi riskiyle karşı karşıya olduğu bilgisi verilen dilekçede, şüpheli ve varsa tespit edilecek diğer şüphelilerin taşınmazlarına, kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaba, gerçek veya tüzel kişiler nezdindeki her türlü hak ve alacaklara, kıymetli evraka, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına ve diğer malvarlığı değerlerine el konulması, şirketine kayyım atanması talep edildi.

Ayrıca, şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmesi ve yurtdışı çıkış yasağı tedbiri uygulanması da istenen dilekçede, bu kişinin "nitelikli dolandırıcılık" suçundan yargılanması da talep edildi.

- Geniş çaplı suç duyuruları

Öte yandan söz konusu şirketle ilgili mağdur olduğunu düşünen bir çok kişinin, avukatlar aracılığıyla farklı cumhuriyet savcılıklarına suç duyurularında bulunduğu veya bulunacağı bilgisi alındı.

Kripto para borsası Thodex kullanıcılarının sistemden paralarını çekemedikleri iddiaları üzerine iki gün önce bir açıklama yapan şirket, "6 saat sürecek planlı bakım çalışmasının ardından tüm sorunların giderileceğini" duyurmuştu.
Daha sonra borsa bir açıklama daha yapmış, bu kez bakım çalışmasının 4-5 gün süreceğini belirtmişti.

Kaynak : Anadolu Ajansı

efemurato

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,044
Kripto para borsası Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer hakkında "nitelikli dolandırıcılık" suçundan suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Abdullah Üsame Ceran'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu suç duyurusunda, Koineks Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer'in sahip olduğu şirket tarafından 20 Eylül 2017'de kurulan Thodex isimli kripto para borsasında, yaklaşık bir haftadır banka hesaplarına para çekme hususunda aksaklık yaşandığı, sürecin, borsanın tamamen işleme kapanmasıyla devam ettiği vurgulandı.

Borsanın internet sitesine iki gündür erişilemediği ve söz konusu www.thodex.com adlı sitenin yaklaşık 400 bin kullanıcıya sahip olduğuna dikkat çekilen dilekçede, bu 400 bin kullanıcının yaklaşık 390 bininin aktif şekilde kripto para alım satım işlemleri ve fon yatırımları gerçekleştirdiğinin düşünüldüğü kaydedildi.

- "Özer'in İstanbul'dan çıkış yaptığına dair iddialar mevcuttur"

Sosyal medya üzerinden birçok Thodex kullanıcısı ve Koineks AŞ müşterisinin borsaya erişim sağlayamadığını ve zaten bir süredir borsadaki paralarını banka hesaplarına transfer edemediklerinin belirtildiği dilekçede, "Koineks AŞ sahibi ve yönetim kurulu başkanı Faruk Fatih Özer'in 20 Nisan 2021 tarihinde İstanbul Havalimanı'ndan çıkış yaptığına dair sosyal medyada gündeme gelmiş iddialar mevcuttur. Bu iddiaların ivedilikle soruşturulması son derece önem arz etmektedir." denildi.

Çok sayıda vatandaşın ciddi meblağlarda zarara uğraması ve birikimlerini kaybetmesi riskiyle karşı karşıya olduğu bilgisi verilen dilekçede, şüpheli ve varsa tespit edilecek diğer şüphelilerin taşınmazlarına, kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaba, gerçek veya tüzel kişiler nezdindeki her türlü hak ve alacaklara, kıymetli evraka, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına ve diğer malvarlığı değerlerine el konulması, şirketine kayyım atanması talep edildi.

Ayrıca, şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmesi ve yurtdışı çıkış yasağı tedbiri uygulanması da istenen dilekçede, bu kişinin "nitelikli dolandırıcılık" suçundan yargılanması da talep edildi.

- Geniş çaplı suç duyuruları

Öte yandan söz konusu şirketle ilgili mağdur olduğunu düşünen bir çok kişinin, avukatlar aracılığıyla farklı cumhuriyet savcılıklarına suç duyurularında bulunduğu veya bulunacağı bilgisi alındı.

Kripto para borsası Thodex kullanıcılarının sistemden paralarını çekemedikleri iddiaları üzerine iki gün önce bir açıklama yapan şirket, "6 saat sürecek planlı bakım çalışmasının ardından tüm sorunların giderileceğini" duyurmuştu.
Daha sonra borsa bir açıklama daha yapmış, bu kez bakım çalışmasının 4-5 gün süreceğini belirtmişti.

Kaynak : Anadolu Ajansı
gitti bitocinlerimiz

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Halen daha Türklere nasıl para emanet ediyorlar ki, tosundan akllanmadılar bundan da akıllanmazlar bence.
Dolandırıcının ırkı olmaz.. ama.. Birde kabahat bunlarda değil kısayoldan para kazanmak isteyenlerde.. bu konu hakkında yasa yok önüne gelen borsa kuruyor bari borsalar devletler tarafından kurulsun..

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,495
Dolandırıcının ırkı olmaz.. ama.. Birde kabahat bunlarda değil kısayoldan para kazanmak isteyenlerde.. bu konu hakkında yasa yok önüne gelen borsa kuruyor bari borsalar devletler tarafından kurulsun..
Olayın kolay yoldan parayla alakası yok ki, Borsa bu. Global borsalar varken Türk borsalarını tercih etmeleri asıl olay.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Kurucusundan açıklama geldi. Kaçmadığını söylüyor. Şahsen bana inandırıcı gelmedi, aynı açıklamayı zamanında Tosuncuk da yapmıştı.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
O global borsalar aynı bizdeki gibi şirketler demi? Yani onlarda böyle birşey olmaz demi ?
Bankalara bile tam güven olmaz iken bunlara da tam güven olmaz. Tüm parayı bu tarz yerlerde değil kendi cebinde tutmak daha mantıklı. Şahsen yabancı borsalara daha çok güvenirim. Türkiyede ne olacağı belli olmaz. Binance de komisyon da yok. Yabancı borsa. Şuan dünyada 1.sırada ama buraya da tam olarak güvenmem

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Global borsalarda adamın kaçacak yeri olmaz ve iyi denetlenir. Türkiyede denetlenmiyorlar maalesef.
Hıhı gördük denetlenen şirketleri sembolik olarak mahkemedeler.. ama ne şirketi kapanıyor nede hapis komik rakamlarla para cezasi kesiliyor.... örnek google ve facebook... yakında binance böyle bir patlak verirse şaşırmayın...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Böyle bir açıklama yapmış adam, umarım doğrudur dedikleri...

“Thodex’in Değerli kullanıcıları ,

Yaşamış olduğumuz sürece ilişkin olarak kamuoyu ve Thodex Platformumuzu kullanan Sayın kullanıcıları bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur. Öncelikle belirtmek isterim ki; kamuoyunda şirketim Koineks Teknolojileri A.Ş. ve sahibi olduğu Thodex platformu hakkında ortaya atılan iddiaların bir çoğu mesnetsizdir.

700.000’e yakın kullanıcının işlem yaptığı Thodex platformu bugüne kadar hiç kimseyi mağdur etmediği gibi bundan böyle de etmeyecektir. 2018 yılında şirketimize yönelik olarak gerçekleştirilen siber saldırı neticesinde meydana gelen 25.000.000,00 – TL . zararı hiçbir kullanıcımıza yansıtmaksızın şirketimiz kendi imkanları ile tolere etmiş ve yeniden bir siber saldırı olayı yaşamamak için ciddi alt yapı sistem değişikliğine gitmiştir.

GEÇİCİ SÜRE İLE KAPATTIK

Yaşanan süreçte şirketin gerek mali yapısı gerek kullanıcı sayısı dikkate alındığında hem yurtiçi hem de yurt dışı birçok yatırımcının dikkatini çekmiş, uluslararası düzeyde çok ciddi ortaklık teklifleri almıştır. Yaklaşık 3 aydır sürdürülen ortaklık görüşmeleri sırasında mali ve dijital veriler birlikte incelendiğinde şirket hesaplarında anormal bir dalgalanma olduğu geçen hafta itibari ile tespit edilmiştir. Bunun sebep ve kaynaklarının ne olduğunun tespiti için Thodex Platformu geçici süre ile işleme kapatılmıştır.

Şirket teknik ekibimiz bu araştırmayı yaparken şahsım olarak da yurt dışı yatırımcı ile nihai görüşmeleri yapmak için 19.04.2021 tarihinde yurt dışına çıkmış bulunmaktayım . Şirket hesaplarında yapılan incelemede yaşanan siber saldırı olayının devam ettiği ve bir kısım hesap sahiplerinin doğru verilerine ulaşılamadığı tespit olunmuştur.

HİÇBİR KULLANICI MAĞDUR OLMAYACAK

22.04.2021 günü kamuoyuna yansıyan ve yaklaşık 391.000 kişinin yaklaşık 2 milyar USD zarara uğratılarak ortadan kaybolduğum iddiaları asılsızdır. İnsaf izan sınırlarını aşan bu iddialara acilen cevap vermek açısından bu açıklamayı yapma zaruretim doğmuştur.

Öncelikle ; ilk tespitlerimize göre 700.000’e yakın kullanıcımızın sadece 30.000’e yakın kısmında şüpheli durum söz konusu olup bu kişilerin de platformdaki banka giriş bedellerinin karşılığı şirket hesaplarında mevcuttur. Bu itibarla; öncelikle hiçbir kullanıcının mağdur olmayacağını kamuoyuna duyururum.

2 MİLYAR DOLAR İDDİASI

AYRICA; BİR TAKIM KİŞİLERİN KENDİLERİNİ UZMAN OLARAK TANITMAK SURETİYLE GEREK SOSYAL MEDYADA GEREKSE BASIN YAYIN ORGANLARI ARACILIĞI İLE KAMUOYUNA 2 MİLYAR USD GİBİ AKLA , MANTIĞA VE HESABA UYMAYAN BİR TUTAR İLE ALGI OLUŞTURMASI DA KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR . ZİRA ; BIRAKINIZ THODEX’İN İŞLEM HACMİNİ TÜM TÜRKİYE’DEKİ KRİPTO PARA PLATFORMLARININ İŞLEM HACMİ BU SEVİYEDE DEĞİLDİR.

Nitekim; şirketimizin kayıtları daha önce de MASAK, SPK, 3/3 Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumların bilgisine sunulmuş olup herhangi bir usulsüzlük olmadığı ilgili kurumların kayıtları ile de sabittir.

Bu süreç , gerçeğe uymayan ve abartılı söylemler ile bir iftira kampanyasına dönüşmüş olup hem kullanıcıların hem de şahsımın zararına sebebiyet vermektedir. Zira; bizim tespitlerimize göre 30.000 civarındaki kullanıcının hesapları netleştikten sonra ödemeleri yapılacaktır . Bugün itibari ile piyasa değeri yaklaşık 40 milyon USD olan şirketimiz ticari hayatına devam edebilecek iken kamuoyunda yaratılan mağduriyet algısı neticesinde şirketimizin ticari hayatına devam etmesi engellenmeye çalışılmaktadır.

BİRKAÇ GÜN İÇİNDE DÖNECEĞİM

Sayın kullanıcılardan önemle rica ettiğim husus , şirketimiz tarafından yapılmayan açıklamalara itibar edilmemesidir. Şahsım da birkaç gün içerisinde Türkiye’ye dönüş yaparak adli makamlar ile işbirliği içerisinde gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayacağımı ve kullanıcıların mağduriyetinin önlenmesi için elimden gelen gayreti göstereceğimi beyan ederim . Önemle bilinmesini isterim ki ; hayatımın hiçbir döneminde ne devletime ne de milletime zarar verecek bir faaliyetim olmadığı gibi böyle bir düşüncenin dahi tarafıma atfedilmesini zul kabul ederim.

Bu suretle ; gerek şahsım gerekse de şirketim hakkında yapılan karalama kampanyasına itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine saygılarımla arz ederim.”

Eawald

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Binance, Coinbase varken parasını Türk borsalarına yatırıyorsan sen zaten yatırım yapma. Yatırım yapacak aklın var ama paranı Türk borsasına yatırıyorsun. :D

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hıhı gördük denetlenen şirketleri sembolik olarak mahkemedeler.. ama ne şirketi kapanıyor nede hapis komik rakamlarla para cezasi kesiliyor.... örnek google ve facebook... yakında binance böyle bir patlak verirse şaşırmayın...
Binance varken Thodex tercih etmek neden? Belki Thodex'in aylık hacmi Binance'nin saatlik hacmine denk geliyordur. Ne idüğü belli olmayan sürekli sıkıntı çıkarak borsaların hepsi Türk borsası. Binance gibi güvenilir yerler varken buralardan işlem yapanlar direkt olarak bedava mala kandı. Adam bedava dogecoin dağıtıyorum dedi milleti kendine çekti. Dogecoin piyasası da hareketli olunca hoop dikkatleri çekmeden çekti gitti. Kısaca dolandırıcılığın ırkı vardır. Türkler'de çok iyi yapar.

Google veya Facebook'un bu olayla ne ilgisi var yav adamların olayları farklı. Facebook zaten veri satmaktan yargılandı. Thodex ile ne ilgisi var bu dediklerinizin?

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Binance varken Thodex tercih etmek neden? Belki Thodex'in aylık hacmi Binance'nin saatlik hacmine denk geliyordur. Ne idüğü belli olmayan sürekli sıkıntı çıkarak borsaların hepsi Türk borsası. Binance gibi güvenilir yerler varken buralardan işlem yapanlar direkt olarak bedava mala kandı. Adam bedava dogecoin dağıtıyorum dedi milleti kendine çekti. Dogecoin piyasası da hareketli olunca hoop dikkatleri çekmeden çekti gitti. Kısaca dolandırıcılığın ırkı vardır. Türkler'de çok iyi yapar.

Google veya Facebook'un bu olayla ne ilgisi var yav adamların olayları farklı. Facebook zaten veri satmaktan yargılandı. Thodex ile ne ilgisi var bu dediklerinizin?

Beñ yerli şirketlere güvenin dedim mi? Hayır.. arkadaş da global borsalarvarken türkiye ye yapmayın dedi bende diyorum ki onlara da fazla güven olmaz...ama illa benim düşüncemi yanlış görüyorsanız bir şey demiyorum... verdiğim örnekler yanlış yani öyle mi? Ayrıca ben yapmadım yapmam...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca bende diyorum onu kolay yoldan para kazanmak isteyenlerde suçlu diye bedeva Para vereceğim desem inanmazlar ama böyle şirketlere inanıyorlar..

Bide reklamını yapanlar iyi para kazandı diye düşünüyorum fenomenler filan

Ağlıyanin malı gulene yâr olmaz...
Beñ ne yerliye nede yabancıya yaparım en iyi para birikim..

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Beñ yerli şirketlere güvenin dedim mi? Hayır.. arkadaşdas da global marka varken türkiye ye yapmayın dedi bende diyorum ki onlara da fazla güven olmaz ama illa benim düşüncemi yanlış görüyorsanız bir şey demiyorum... verdiğim örnekler yanlış yani öyle mi?

Ayrıca bende diyorum onu kolay yoldan para kazanmak isteyenlerde suçlu diye bedeva Para vereceğim desem inanmazlar ama böyle şirketlere inanıyorlar..

Bide reklamını yapanlar iyi para kazandı diye düşünüyorum fenomenler filan

Ağlıyanin malı gulene yâr olmaz...
Beñ ne yerliye nede yabancıya yaparım en iyi para birikim..
İşte ben de sana diyorum ki yerli bir şirkette dolandırıcılık ihtimali yüzde 20-30 ise Binance gibi bir şirkette bu ihtimal belki yüzde 0.1 bile değil. Senin mantığına göre bu işin yapılmaması gerekiyor o zaman. E ama bununla uğraşmak isteyen ver kazanç elde eden insanlar var. Bu işe girdiysen bari Binance gibi çok daha güvenilir yerden yap ki paranı kaybetme ihtimalin azalsın. Tüm olay bu aslında. Aşağıya inmek için göz göre göre uçuruma atlamak mı daha mantıklı yolsa yoldan yürümek mi?

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Babamın bir lafı vardı o aklıma geldi şimdi argolu olduğu için ben düzgün anlatayım dayak yiye yiye dayak atmayı öğrenirsin aslında doğru biribirimize dayak ata ata dayak ayıyoruz şimdi bu dayağı yiyenlerde dayak atacak geçmişte belki ilâ çok dayak yedi...

Not meşrulaştırmak için demiyorum... kemal sunal abinin tokatçı filmi gibi oldu ülke tokat yiyen tokat atıyor...

Son mesajlar