Teravih mi Milli maç mı?

Sercan40

Profesör
Reaksiyon puanı
372
Arkadaşlar bu zor soruyla karşı karşıyayım ve 1 saat içinde cevaplamam lazım yardım edin hangisi doğru olur?

Sercan40

Profesör
Reaksiyon puanı
372
Bende öle düşünüyorum ama milli maç kafamı çeliyo sabahtan beri...Şeytan mı dürtüyo nedir gitme gitme diye :)

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
Teravih diyen herkes maç izleyecek :cool:

Sercan40

Profesör
Reaksiyon puanı
372
İmamımız hızlı ikinci yarıya yetiştiriyo hergün maçlarda ama çok şey kaçırır mıyım diye düşünüyorum...

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Milli maça bak zaten ahirette seni milli takım kurtaracak. Milli takımın ilk 11 ile v.i.p olarak cennete gidersiniz.

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Her yoruma saygı duyarım...
Senin bu soruyu sorman benim verdiğim cevaptan daha saçma. Yılda 1 defa geliyor ramazan ayı ve teravih. Belki ömrün yetmeyecek (Allah uzun ömür versin) ve bir dahaki teravihi göremeyeceksin :( Teravihye git, maçın yetişdiği kadarını izlersin.

Hayır milli takım yense eline ne geçecek, yenilse eline ne geçecek? Ama teravih'e gidersen Allah ibadetini boşa çıkarmaz, ahirette karşılığını alacaksın. Yinede sen bilirsin.

Sercan40

Profesör
Reaksiyon puanı
372
%80 teravih %20 milli maçtı konuyu açarken ama şimdi abdest almaya gidiyorum...İnşallah ilk yarı gol olmaz :)

teokan

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Teravih ara sira kilinan namazdir.
bizim akilli ilahiyatcilar vb halka 20 rekat hergün verdiler.
Hasta bakicinin ilac yazmasi gibi
peygamberimiz hergün kilmamis.
ki kilmis olsa da bizi baglamaz. peygamberlerin normal insanlardan ayrica yaptigi ibadetler vadir.

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
Teravih ara sira kilinan namazdir.
bizim akilli ilahiyatcilar vb halka 20 rekat hergün verdiler.
Hasta bakicinin ilac yazmasi gibi
peygamberimiz hergün kilmamis.
ki kilmis olsa da bizi baglamaz. peygamberlerin normal insanlardan ayrica yaptigi ibadetler vadir.

" kilmis olsa da bizi baglamaz. " oh ne ala sırtını duvara daya ver fetvayı, Fatih Terimden sonra herkes hoca kesildi.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Maç kaç kaç bitti?

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
İmanınıza ve inancınıza bağlı , nokta.

Sercan40

Profesör
Reaksiyon puanı
372
İyiki de teravihe gitmişim maç çok kötü oldu ilk yarıda 2 gol yemişler...

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
İkisinide yapmadım. Teravih'e bel ağrısından dolayı ara verdim diyelim.

ogstr97

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bitti demeden 3 gol attılar. Biz şok biz iptal.

Lumia 735

Sercan40

Profesör
Reaksiyon puanı
372
Maçtan önce belki farklı olur bu maç diyodum iyi top oynarız ilk maçı unuttururuz diye düşünüyodum ama klasik maç olmuş ikinci yarıya yetiştim açar açmaz gol oldu tekrar...

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Akıllı insan her şeye değer verilmesi gerektiği kadar önem veren kişidir.

Ben de teravihe gitim. Gelince tv yi açtım 3 - 0 yeniliyoruz. Hatta İspanya kalesine bile gidememişiz. Kanalı değiştirdim.:D

Her şeye gerektiği kadar önem vermeliyiz bence.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
O 2002 de ki "ruh" olsa çelişkide belki kalırdım da. Böyle bir milli takım oyunu varken düşünmek bile abes kaçıyor.

Milli maçmış umrumda değil artık. Sağolsun şu sözde futbolcular sayesinde.

O kadar taraftarın, milletin emeğine yazık be. Maç öncesinde ne ümitler ne hayaller, maç sonrası kahrolmalar, sinirler...

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Çok basit ilk 45 dakika milli maç sonra teravih geliyor kılıyorsun sonra son dakikalarınıda izliyorsun bu kadar basit

Sercan40

Profesör
Reaksiyon puanı
372
Çok basit ilk 45 dakika milli maç sonra teravih geliyor kılıyorsun sonra son dakikalarınıda izliyorsun bu kadar basit
Bu işte bi terslik var gibi sanki...Ben ikinci yarıya yetiştim ilk yarı teravihdeydik...

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Bu işte bi terslik var gibi sanki...Ben ikinci yarıya yetiştim ilk yarı teravihdeydik...
Vakitler şehirlere göre farklılık gösterir, arkadaş bunu düşünememiş.

Gelelim soruya.
Teravih illa camide kılınacak diye bir şart yoktur. Cemaatle kılınan farz namazlarının sevabı daha çoktur tabi ki ancak Teravih namazı farz değil, sünnettir. Cemaatle kılınmaz demiyorum, o konuda fetva verme yetkisine sahip değilim.
Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bazı günler teravih namazını evinde tek başına kılmıştır, bazı günler mescidde kılmıştır. Ayrıca 2 rekatta bir selam vermiştir.

Normalde yatsı, teravih, vitir peşpeşe kılınmaz. Ancak camiye girmişken hepsini aradan çıkarırlar. Camiye gidip yatsıyı cemaatle kılıp eve gelerek teravih namazını kendin kılabilirsin.

Ayrıca imam hızlı kıldırıyor diye tercih edilmemelidir. Hatta hızlı kıldıran, maça yetiştiren imamın arkasında namaza durmasanız daha iyi olur.

Ülkemizde İslam'ı öyle esnettiler, öyle ılımlaştırdılar ki, insanlar artık, olsa da olur, yaptık oldu bitti gibi ikinci plana atmaya başladılar. Bunlar, keyfinizi düşüneceğiniz konular değil, aksine keyfinizi bir kenara bırakmanız gereken konulardır.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“İnsanlar ezan okumanın ve namazda ilk safta bulunmanın sevabını bilselerdi, sonra bunları yapabilmek için kur’a çekmek zorunda kalsalardı, mutlaka kur’a çekerlerdi.”

Buhârî, Ezân 9, 32, Şehâdât 30; Müslim, Salât 129. Ayrıca bk. Tirmizî, Mevâkît 52; Nesâî, Mevâkît 22, Ezân 31

Malesef günümüzde, camilerde bunu da göremiyorum. Cuma Namazlarında, camide 200-300 kişi varken camiye girdiğimde imamın yanında boşluk bulabilmem bunun en net kanıtı olsa gerek..

Câbir İbni Semüre radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem evinden çıkıp yanımıza geldi ve şöyle buyurdu:

- “Meleklerin Rableri huzurunda saf bağlayıp durdukları gibi saf bağlasanız ya!”

Bunun üzerine biz:

- Yâ Resûlallah! Melekler Rablerinin huzurunda nasıl saf bağlayıp dururlar? diye sorduk. Şöyle buyurdu:

- “Onlar öndeki safları tamamlayıp birbirine perçinlenmiş gibi bitişik dururlar.”

Müslim, Salât 119. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 93; Nesâî, İmâmet 28; İbni Mâce, İkâmet 50

Boşluk bulunan bir saftan sonraki safların namazı kabul olmaz.. Namazda sıkı saf tutmak gerekir. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) 'in zamanında cemaatin elbiseleri sıkı saf tutmaktan ötürü, omuzlarından ve bacaklarının yanlarından yırtılırmış..

Benim bizzat yaşadığım örnekleri anlatayım.
1. Yanımda 2 kişilik boş yer varken arkada 2 kişinin kendi başlarına ayrı safta durması.
2. Yanımda 1 kişilik boş yer varken, arkadan çağırdığım kişinin "sıkışmayalım, sen kay doldur orayı" demesi.
3. Azcık seyreklik görüp araya kaynadığımda tip tip yüzüme bakmaları..
4. Yanıma çağırdığım kişi azcık sıkıştı diye arka safa geri kaçmaya çalışması..

gibi bir çok örneğini yaşadım.. Maalesef insanlar namazı, sadece kılmış olmak için kılıyorlar. Çoğunda namaz kılmanın bilinci yok..

MÂUN Suresi

Bismillahirrahmanirrahîm

1. Dini yalanlayanı gördün mü?
2. İşte o, yetimi itip kakar;
3. Yoksulu doyurmaya teşvik etmez;
4. Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,
5. Onlar namazlarını ciddiye almazlar.
6. Onlar gösteriş yapanlardır,
7. Ve hayra da mâni olurlar.

Sadagallahül’l-Âziym

Cemaatle namaz kılarken bunlara dikkat etmiyorsanız, kendinize çeki düzen vermelisiniz..

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Sizin orada vakit farklı olabilir de senin yazdığın mantıksız bence çünkü maç 10 da başla

Yatsı 10.40 geçe okunuyor ilk 35 40 dakikasını rahat izlersin ve 11.30 gibi bitiyor.İkinci yarının sonlarınıda izleyebilirsin

seyhmus21

Profesör
Reaksiyon puanı
255
Fark olacağını bildiğim için Teravih İspanya'nın havada karada yeneceği belliydi Hırvat'lardan fark yemediysek o da direkleri kim konumlardıysa onun sayesinde yemedik

seyhmus21

Profesör
Reaksiyon puanı
255
Fark olacağını bildiğim için Teravih İspanya'nın havada karada yeneceği belliydi Hırvat'lardan fark yemediysek o da direkleri kim konumlardıysa onun sayesinde yemedik

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Sizin orada vakit farklı olabilir de senin yazdığın mantıksız bence çünkü maç 10 da başla

Yatsı 10.40 geçe okunuyor ilk 35 40 dakikasını rahat izlersin ve 11.30 gibi bitiyor.İkinci yarının sonlarınıda izleyebilirsin
Bizim bölgede yatsı 22:05'te okunuyor mesela.