Öneri Telefon Önerisi

Reaksiyon puanı
8
Merhaba arkadaşlar uzun aradan sonra kendime tekrar telefon almaya karar verdim bütçem 10000-13000₺
Kafama 3 model takıldı

1.İphone 11
2.Samsung Galaxy S21 Plus
3.Note 20 Ultra

Bunları kullanıyorsanız veya bilgi sahibiyseniz yardımcı olursanız sevinirim.

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,260
Merhaba arkadaşlar uzun aradan sonra kendime tekrar telefon almaya karar verdim bütçem 10000-13000₺
Kafama 3 model takıldı

1.İphone 11
3.Note 20 Ultra

Bir kere 1. cihazı hemen silin. Ne Wi-Fi 6E var, ne 5G var ne LPDDR5/LPDDR5X RAM var, ne de Avrupa Birliği'nin zorunlu yapacağı Type-C var. En mantıklısı S21 Plus.

Graveworm

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,198
Hocam telefondan beklentin nedir ?
Çok fazla oyun oynar mısın ? Çok oyun oynarsan Apple tavsiye etmem.
Ama çok uzun ömürlü kullanırım dersen Apple önerebilirim.

Ben yeni telefon alacak olsam gönlümden Note20 Ultra geçer. İnanılmaz yakışıklı bir telefon. Sadece Exynos olayı biraz soğutuyor beni.

Reaksiyon puanı
8
5G falan benim için pek önemli değil ama o fiyat bandına Android almak saçma tarzında yazılar okumuştum sizce peki öyle mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam oyun oynanam pek sosyal medya vb için kullanırım en fazla 1 oyun olur telefonda
Note 20 nin batarya mevzusu varmış onun hakkında bilginiz var mı?

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,260
5G falan benim için pek önemli değil ama o fiyat bandına Android almak saçma tarzında yazılar okumuştum sizce peki öyle mi?
Hayır, değil. Custom ROM gibi şeyler var. Apple ise iBoot'u kilitlediği için bu tarz şeyler zor oluyor. Mesela bir adam akıllı iPhone 7 de PostmarketOS çalıştırıldı. Birde bu Android cihazlara istediğiniz Linux dağıtımını kurabilirsiniz. Yada KVM/Xen açıp Windows 11 vs.

Reaksiyon puanı
8
Hayır, değil. Custom ROM gibi şeyler var. Apple ise iBoot'u kilitlediği için bu tarz şeyler zor oluyor. Mesela bir adam akıllı iPhone 7 de PostmarketOS çalıştırıldı. Birde bu Android cihazlara istediğiniz Linux dağıtımını kurabilirsiniz. Yada KVM/Xen açıp Windows 11 vs.
Hocam terimleri pek anlamadım:D ama sanırım samsung 21 plusu öneriyorsun

Graveworm

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,198

Hocam oyun oynanam pek sosyal medya vb için kullanırım en fazla 1 oyun olur telefonda
Note 20 nin batarya mevzusu varmış onun hakkında bilginiz var mı?

Note20 kısmına bakabilirsin. Orada sıkıntıları yazanlar olabilir.

Evet, onu öneriyorum özetle. ?

Hocam herkes senin kadar bilgili değil. Yok Custom Rom yok iBoot yok PostmarketOS yok KVM/Xen. Hocam biz düz kullanıcılarız :D

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,260
İşletim sistemi uzun vade kullanımda da daha iyi mi olur
Bir de note 20 Ultra yerine neden 21 plus tercih ettiniz
Çok soru soruyorum ama bu fiyat bandında iyi bir şey olsun istiyorum kusura bakmayın
Sebebi şu:
1. Note 20 Ultra da 5G yok
2. Wi-Fi 6E de yok normal Wi-Fi 6
3. Android 11 ile geldiğinden Android 15 alacak. O ise 14.
4. Note serisi öldü
5. One UI stabil bir arayüzdür.
6. Exynos 990 güçsüz 2100'den.
7. UFS 3.1 yok birde onda.
S21 Plus her açıdan yeniyor

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
8
Sebebi şu:
1. Note 20 Ultra da 5G yok
2. Wi-Fi 6E de yok normal Wi-Fi 6
3. Android 11 ile geldiğinden Android 15 alacak. O ise 14.
4. Note serisi öldü
5. One UI stabil bir arayüzdür.
6. Exynos 990 güçsüz 2100'den.
7. UFS 3.1 yok birde onda. S21 Plus her açıdan yeniyor
Hmm anladım hocam
İphone uzun vadede daha iyi olur diyenler var s21 daha mı uygun olur o konuda

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,260
Hmm anladım hocam
İphone uzun vadede daha iyi olur diyenler var s21 daha mı uygun olur o konuda
Evet, Avrupa Birliği öldürecek kanunla Lightining'i. Wi-Fi 7 (802.11be) çıktı mesela. Donanım olarak çağ dışı bir cihaz iPhone 11.

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,260

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Kafama 3 model takıldı

1.İphone 11
3.Note 20 Ultra

Note 20 ultra yı Exynos 990 dan dolayı ele.Uzun süre ve sosyal medya ağırlıklı kullanım için iPhone 11;Film ve oyun ağırlıklı bir kullanımın varsa S21 plus öneririm.

Reaksiyon puanı
8
Kamera konusunda herkesin kendine göre bir şeyi var. En iyisi kendinizin deneyimlemesi fakat eninde sonunda S21+ ın kamerası işinizi görecektir.

Note 20 ultra yı Exynos 990 dan dolayı ele.Uzun süre ve sosyal medya ağırlıklı kullanım için iPhone 11;Film ve oyun ağırlıklı bir kullanımın varsa S21 plus öneririm

Note 20 ultra yı Exynos 990 dan dolayı ele.Uzun süre ve sosyal medya ağırlıklı kullanım için iPhone 11;Film ve oyun ağırlıklı bir kullanımın varsa S21 plus öneririm.
Daha çok sosyal medya ve iş açısından kullanıcam. Maksimum 1 oyun olur o da iphone sorun olmaz herhalde

WarpedSplash

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Evet, Avrupa Birliği öldürecek kanunla Lightining'i. Wi-Fi 7 (802.11be) çıktı mesela. Donanım olarak çağ dışı bir cihaz iPhone 11.
hocam anlamadığım şey şu lightning'li cihazlar yasaklanacak mı? yani ikinci sınıf cihaz olarak mı görülecek se 2020 almayı düşünüyordum. Yasaklanırsa ne olur mesela şarj cihazı satmak yasaklanır mı yani tam olarak kastınız nedir rica etsem beni biraz aydınlatır mısınız ?

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460

Daha çok sosyal medya ve iş açısından kullanıcam. Maksimum 1 oyun olur o da iphone sorun olmaz herhalde
İphonelar oyun oynatır oynatmaz değil ama Pugb gibi ağır oyunları en yüksek ayarlarda uzun süre oynarsan aşırı ısınma gibi bir sorunla karşılaşırsın.Oynayacağın oyun mütevazi bir oyunsa sorun olmaz.Sosyal medya için alacaksan iPhone dışında bir cihaz alınmaz.Şahsi fikrim 11 alıp uzun süre kullanmanı tavsiye ederim.

Reaksiyon puanı
8
İphonelar oyun oynatır oynatmaz değil ama Pugb gibi ağır oyunları en yüksek ayarlarda uzun süre oynarsan aşırı ısınma gibi bir sorunla karşılaşırsın.Oynayacağın oyun mütevazi bir oyunsa sorun olmaz.Sosyal medya için alacaksan iPhone dışında bir cihaz alınmaz.Şahsi fikrim 11 alıp uzun süre kullanmanı tavsiye ederim.
Teşekkürler hocam pubg falan zamanım yok zaten kafa dağıtmalık ufak şeyler oynuyorum sanırım iphone 11 alacağım
Peki @EFI Shell in dediklerine katılıyor musun?

Graveworm

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,198

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Teşekkürler hocam pubg falan zamanım yok zaten kafa dağıtmalık ufak şeyler oynuyorum sanırım iphone 11 alacağım
Peki @EFI Shell in dediklerine katılıyor musun?
Donanım dışında katılıyorum.İphone 11 donanım olarak kötü bir cihaz değil.Cihazdaki ram miktarı S21 plusa göre kağıt üzerinde az ama iOS’un çok fazla rame ihtiyaç duymadığı baz alındığında 4gb ram iPhone 11 için fazlası ile yeterli.İşlemci tarafında A13 bionic var.Bu işlemci güncel değil ama hala çok güçlü.Exynos 2100 ile kıyaslandığında ya kafa kafayadır yada 2100 az bir farkla öndedir.İphone 11 i gönül rahatlığı ile alabilirsin.

Reaksiyon puanı
8
Hocam @EFI Shell 'in dediğinden çoğu kişi anlamaz :D. Günlük kullanımda seni uzun süre götürür iphone 11
Donanım dışında katılıyorum.İphone 11 donanım olarak kötü bir cihaz değil.Cihazdaki ram miktarı S21 plusa göre kağıt üzerinde az ama iOS’un çok fazla rame ihtiyaç duymadığı baz alındığında 4gb ram iPhone 11 için fazlası ile yeterli.İşlemci tarafında A13 bionic var.Bu işlemci güncel değil ama hala çok güçlü.Exynos 2100 ile kıyaslandığında ya kafa kafayadır yada 2100 az bir farkla öndedir.İphone 11 i gönül rahatlığı ile alabilirsin
Kararımı verdim iphone 11 alıyorum teşekkürler

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,499
Bir kere 1. cihazı hemen silin. Ne Wi-Fi 6E var, ne 5G var ne LPDDR5/LPDDR5X RAM var, ne de Avrupa Birliği'nin zorunlu yapacağı Type-C var. En mantıklısı S21 Plus.

Wi-Fi 6E modem lazım onun için. Daha Wi-Fi 6 modemler yaygınlaşmadı bizim ülkede. Pek gerekli bir bağlantı tipi değil henüz son kullanıcı için. Wi-Fi 6 yeterli uzun soluklu olması için. 5G'nin bizim ülkeye gelmesine daha var. Geldiğinde de ilk olarak sanayi bölgelerinde kullanılacak, son kullanıcıya açılmayacak. Bu ülkede 4G ile 6-7 mbps internet hızı alıyorsun zaman zaman. LPDDR5 RAM'in olmaması bir şey ifade etmez, iOS tüm Android sistemlerden çok daha akıcı çalışıyor zaten. Type-C portunu ben de daha çok sevsem de cihazı kullanmakla portun zorunlu olması arasında bir bağlantı yok. Micro-USB kadar sıkıntılı bir port değil zaten.

Söz konusu iOS bir cihaz olunca teknik detayların Android tarafındaki kadar önemi kalmıyor.

Bu fiyat bandında ikinci el temiz iPhone 11 Pro'da bakabilirsiniz.

Reaksiyon puanı
8
Wi-Fi 6E modem lazım onun için. Daha Wi-Fi 6 modemler yaygınlaşmadı bizim ülkede. Pek gerekli bir bağlantı tipi değil henüz son kullanıcı için. Wi-Fi 6 yeterli uzun soluklu olması için. 5G'nin bizim ülkeye gelmesine daha var. Geldiğinde de ilk olarak sanayi bölgelerinde kullanılacak, son kullanıcıya açılmayacak. Bu ülkede 4G ile 6-7 mbps internet hızı alıyorsun zaman zaman. LPDDR5 RAM'in olmaması bir şey ifade etmez, iOS tüm Android sistemlerden çok daha akıcı çalışıyor zaten. Type-C portunu ben de daha çok sevsem de cihazı kullanmakla portun zorunlu olması arasında bir bağlantı yok. Micro-USB kadar sıkıntılı bir port değil zaten.

Söz konusu iOS bir cihaz olunca teknik detayların Android tarafındaki kadar önemi kalmıyor.

Bu fiyat bandında ikinci el temiz iPhone 11 Pro'da bakabilirsiniz.
Hayırlı olsun, güle güle kullanman dileğiyle
Arkadaşlar tekrar bir sorum olucak
Samsung Galaxy Z Flip 3 veya İphone 11
Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz?
Z Flip 3 katlanma özelliğinin dışında snapdragon 888 i kullanması falan da gayet başarılı. Sizce hangisi olmalı?

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,260
Z Flip 3 katlanma özelliğinin dışında snapdragon 888 i kullanması falan da gayet başarılı. Sizce hangisi olmalı?
Z Flip 3 daha iyi.

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,499

O fiyatlarda S22 var. Snapdragon 8 Gen 1 kullanıyor. Pil ömrünün çok iyi olmaması haricinde sorunu yok.