Tek hat 2 modem

Bu konuyu okuyanlar

Arda Oğuz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba odam da internet var ttnet yani türk telekom + bir tane daha modemim var ben bu modemi hat çekerek oturma odasına koymak istiyorum hati cekmek kolay ancak sonrasini nasıl yapicam bilmiyorum yardım edebilecek var mi ? +Olarak oturma odasına ki kullanirken odamdaki açık olmasa da olur

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Router olarak kullanacaksın.
Yani asıl modemden 2. Modemin Lan1 ine ethernet kablosu bağlayarak bağlantı kurulacak.

Benim router direk kendi eşleşme yapıp dağıtıma geçti ama diğer cihazlarda işler nasıl yürür bilemiyorum.

Asıl modem kapalıyken routera bağlı olsanda interneti kullanamazsın

Arda Oğuz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Router olarak kullanacaksın.
Yani asıl modemden 2. Modemin Lan1 ine ethernet kablosu bağlayarak bağlantı kurulacak.

Benim router direk kendi eşleşme yapıp dağıtıma geçti ama diğer cihazlarda işler nasıl yürür bilemiyorum.

Asıl modem kapalıyken routera bağlı olsanda interneti kullanamazsın
Ethernet kablosu kullanmadan bağlanma şansım yok mu ?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Esas binadan gelen türk telekom kablosunun bağlı olduğu modem kapalı olduğu takdirde hiçbir şekilde internet kullanamazsınız. Bir ihtimal deneyebileceğiniz şey şu:
Ucuz switchlerden alırsınız, duvardan gelen hat kablosunu switche bağlarsınız, sonra oradan 2 kablo çıkartıp modemlerinize bağlarsınız tek tek. Çalışma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum ancak ben olsam denerdim kesinlikle :D

Arda Oğuz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Esas binadan gelen türk telekom kablosunun bağlı olduğu modem kapalı olduğu takdirde hiçbir şekilde internet kullanamazsınız. Bir ihtimal deneyebileceğiniz şey şu:
Ucuz switchlerden alırsınız, duvardan gelen hat kablosunu switche bağlarsınız, sonra oradan 2 kablo çıkartıp modemlerinize bağlarsınız tek tek. Çalışma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum ancak ben olsam denerdim kesinlikle :D
Anladım baya uğraştırıcı iş peki hat çektik den sonra tek modemi yani odamdakini oturma odasına getirsem çalışır mı ?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Anladım baya uğraştırıcı iş peki hat çektik den sonra tek modemi yani odamdakini oturma odasına getirsem çalışır mı ?
Bildiğim kadarıyla hayır. Oda değişikliği yapmak için türk telekomdan gelip bağlantıları yapmaları gerekiyor. Aynı şeyi ben de yaptırmak istediğimde öyle olmuştu. Çünkü binadan gelen kablo ile evdeki kablo arasında mühür gibi bir şey var.

Arda Oğuz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bildiğim kadarıyla hayır. Oda değişikliği yapmak için türk telekomdan gelip bağlantıları yapmaları gerekiyor. Aynı şeyi ben de yaptırmak istediğimde öyle olmuştu. Çünkü binadan gelen kablo ile evdeki kablo arasında mühür gibi bir şey var.
Yapma ya bu çok kötü imiş ben şimdi napicam hati boşa cekmiyeyim o zaman

Arda Oğuz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sizin esas amacınız nedir? Çift modem yapma amacınız farklı odalarda wifi kullanmak falan mı? Belki farklı bir yolu vardır ona göre tavsiye verelim.
Amacım şu benim ps4 var oturma odasında ancak ms çok yüksek ve bende modemi yanına taşıyıp ya da Bir sey yapıp ms düşürmek istiyorum ancak hiç bir şey yapmicam galiba ps4 u odama taşıma gibi bir şansım da yok maalesef

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Amacım şu benim ps4 var oturma odasında ancak ms çok yüksek ve bende modemi yanına taşıyıp ya da Bir sey yapıp ms yükseltmek istiyorum ancak hiç bir şey yapmicam galiba ps4 u odama taşıma gibi bir şansım da yok maalesef
Sadece modeminizden bir kablo çekmeniz yeterli olacaktır. Kablo ile bağlanmak özellikle ping sorununa kesin ve en ucuz çözümdür.

Arda Oğuz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bir tane CAT6 kablo alıp, telefon hattının bağlı olduğu modemin Ethernet portuna bağlayacaksın sonra o kabloyu öteki modeme bağlayacaksın ve 2. modemi router olarak kuracaksın. Kablosuz olsun dersen https://www.hepsiburada.com/xiaomi-...qnrutdYCk8309uU9U15ULBulXB8QYs2AaAgmBEALw_wcB bunun gibi kablosuz olanlar mevcut.
Bunun ile alakalı da konu açtım ancak duvar fln var ise almayın dediler ben de o yüzden böyle bir konu açtım kafam şuan cok karışık
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sadece modeminizden bir kablo çekmeniz yeterli olacaktır. Kablo ile bağlanmak özellikle ping sorununa kesin ve en ucuz çözümdür.
İşte sıkıntı da bu ya kabloyu o odaya nasıl cekicem

Arda Oğuz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Çok teşekkürler internet den iyice araştırıp yapmaya çalışıcam sağolun

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Rica ederim. Yine bir sorun olursa yazabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olurum. Ben de bu işleri çok yaptım bizim evde. Wifi ile denedim olmadı. Çözümü her yere kablo çekerek buldum :D

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Benim bildiğim 2 farklı modemi o şekilde kullanamazsın.

Frekans arttırıcı alman lazım ayrıca...

Kullanılıyor hocam evimde kullanıyorum. Ancak router ibaresi olması gerektiğini biliyorum.
Şimdilerde gördüğüm modemlerde router yazmayan yok ama 2000 başlarında kullandıklarimda router ibaresi yok ve bu şekilde kullanılamıyor.

IMG-20210222-WA0000.jpg

Kabloyla aktarım olduğundan mıdır bilmem ama ping ve hız olarak gerçek modeme bağlı olmaktan en ufak fark görmedim.
Wi-fi dağıtıcılarda ufak tefek sorun yaşayan tanıdık olduğundan kablonun pisliğine razı oldum.

Kısa süreliğine böyle yanyana kullanmam gerekiyor yoksa 5 6 metre ileride tutup evin her köşesinde full internet çekimi sağlıyorum.

Ethernet kablosu kullanmadan bağlanma şansım yok mu ?
Bu wifi cogaltici kullananlar var ama sorun yaşayan arkadaşım yüzünden boşuna para vermeden evdeki modemi kullanayım dedim. Tabi her cihaz bir olmuyor

Birde Elektrik hattı üzerinden dağıtmak için bir zımbırtı var bir ara internette dolandı. Deneyimim olmadı ama araştırabilirsin.

Son düzenleme:

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Bunun ile alakalı da konu açtım ancak duvar fln var ise almayın dediler ben de o yüzden böyle bir konu açtım kafam şuan cok karışık

İşte sıkıntı da bu ya kabloyu o odaya nasıl cekicem
Evet doğru söylemişler. Sinyal artar ama ping de artabilir. Mantığı çok basit. CAT6 kablo alacaksınız iki modemi o kabloyla bağlacaksınız. Sonrasında WAN ayarına girip Router seçeneğini seçeceksiniz. İnternette bolca video var bununla alakalı.

Son mesajlar