Tek Diskte Birkaç Terabyte

Sabit disk teknolojisi durdurulamayacak şekilde ilerliyor. Büyük üreticiler birbiri ardına kaç TB'lık fantezileri olduğunu açıklıyor. 1, 2, 3 yetmez, 4, 5, 6 olsun!

Büyük sabit disk üreticilerinden Western Digital ve Hitachi önümüzdeki yıllarla ilgili sığa tahminlerini (tahminen kafadan atarak değil, hesaplayarak) şimdiden yapmaya başladılar. Hitachi şimdilerde 5 disk ve 10 kafa ile 1000 GB (1 TB'tan 24 GB eksik) sığa sunabiliyor; fakat gidişata göre 2010 gibi tek diskte 4 TB depolama mümkün olacak.

Western Digital ise şu sıralarda hem Raptor ürünleri hem de MyBook harici depolama çözümleriyle etrafı kasıp kavuruyor. Onların tahmini ise 2009 civarında tek diskte 3 TB depolama alanı sunabilmek. Birkaç ay sonra 2008 yılına gidiyoruz ve bizce bu terabyte'lık yarış 2009'a kadar kalmaz. Özellikle kendisini şu sıralarda başka çözümlere odaklayıp (FDE, Full Disk Encryption; tam disk şifreleme gibi) sığa yarışında fazla oratamı germeyen Seagate'in neler yapacağını çok merak ediyoruz.

Bilgi İçin: Western Digital, Hitachi
SDN - http:/shiftdelete.net
 

pesimist

Rektör
Onursal Üye
Seagate'den ziyade samsung ne yapar diye merak ediyorum. Zira 400 gb'lık HDD'leri sorun çıkarıyor. TB'lık çıkarınca ne olacaktır acaba.
 
Üst