Tek & Çift Sistem Kurulumları Ne Şekilde Yapılmalı?

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
winandlnx.jpg

Merhaba, yine kafaları karıştıran bir konu ile beraberiz sizlerle... "Ben Linux kurmak istiyorum ama... Sadece Linux kuracak isem bunu nasıl yapacağım, Çift sistem kurmak istiyorsam (dualboot) nasıl yapacağım?" sorularının cevabı olacak bu konu... Yani öyle olmasını hedefliyoruz. Başlayalım dilerseniz...

&Tek Sistem Kurulumu

#1> Gerekli ilerlemeleri installation (kurulum) ekranında sağladınız ve şimdi türünü, tipini belirleyeceğinizi farz edelim...
#2> Her dağıtımın kurulum aşamaları ve yöntemleri hemen hemen değişmektedir ama unutmayın ki mantık her zaman aynıdır..
#3> "Windows bla.. işletim sistemini Bla Linux dağıtımının yerine geçir" tarzında bir seçenek görüyorsanız, bu sizin işinize yarar (Windows'u tamamen kaldırıp Linux yükleme düşünceniz var ise) bu seçenek tek sistem kurulumu için seçmeniz gerekenlerden bir tanesidir.
#4> "Diski sil bla.. Linux dağıtımını yükle" yine sizin işinize yarar (Aynı şekilde diskte kurulu Windows'a ait ne varsa silecek size taze bir Linux kurulumu sunacaktır.)
#5> "Başka bir şey" (Something else) seçerseniz tek sistem kurulumu için yine uygun olacaktır zira bu adım aynı zamanda dualboot içinde geçerlidir.

&Çift Sistem Kurulumu

#1> "Bla bla... dağıtımı Windows bla'nın yanına kur" seçeneği isminden anlaşılacağı üzere bize gerekendir. (dualboot&çift sistem) en basiti.. Seçersiniz ve dağıtım Windows'un varolan disk bölümü üzerinde otomatik bir alan ayırır kendine Linux için işlem bu şekilde sürdürülür... Siz sadece bu seçenek sonrasında gelmesi gereken "Sürücü Alanı Ayırma" kısmında Linux'a ve Windows'a ne kadar alan tanıyacağınızı belirteceksiniz hepsi bu. (Bu işlem halihazırda Windows'un disk bölümlerine, yapısına zarar vermez.)
#2> Bu adımda Linux Kurulumu İçin, Windows'ta Yer Ayırmak adlı oluşturduğumuz rehberden faydalanabilirsiniz... Yapmanız gerekenler; Ayrı bir disk bölümünü önceden tanımlamak, kurulum türünüzü belirlerken "Başka bir şey" (Something else)'i seçmek, daha sonrasında karşınıza gelecek disk ekranında Windows'ta ayırdığınız alanı bulmanız onun düzenleme ekranına ulaşmanız, öntanımlı boyutu orayı tümüyle girmeniz, akabinde "Ext4" formatında belirlemeniz bağlama noktasını da "/" (kök dizin) olarak ayarlamanız gerekmekte. Sonra yapmanız gereken o bölümde iken seçimlemeniz ve "Şimdi Yükle" demeniz. Diğerinden daha zahmetli bir yöntemdir ama artan virgüller kafanızı karıştırmasın hiç gereği yok inanın.

SDN/Forum adına hazırlanmıştır, alıntı değildir.